Корзина резервированияРезервирование
Каталог лекарств
  • Фосамакс

    Фосамакс
    • Alendronic acid
      Международное название
    • Средства, влияющие на структуру и минерализацию костей
      Фарм. группа
    • M05BA04
      ATС-код
    • по рецепту
      Условие продажи
    • 16 предложений от 600,00 до 1 900,00 грн.
      Наличие в аптеках

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

Фосамакс

(FOSAMAX)


Загальна характеристика:

міжнародна та хімічна назви: alendronic acid; (4-аміно-1-гідроксибутилідин) біфосфонієвої кислоти, натрієва сіль, тригідрат;

основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або біло-сірого кольору, овальної форми, з гравіруванням кодового номеру “936” на одному боці;

склад: 1 таблетка містить 10 мг алендронату натрію;

допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, лактоза безводна, натрію кроскармелоза, магнію стеарат, віск карнаубський.

Форма випуску. Таблетки.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на структуру та мінералізацію   кісток. Код АТС М 05ВА 04.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Біфосфонати є синтетичними аналогами пірофосфату, який зв’язується з гідроксіапатитом кісток. Фосамакс (алендронат натрію, MSD) являє собою біфосфонат, що діє як потужний специфічний інгібітор резорбції кістки, яка здійснюється остеокластами.

При цьому препарат не чинить безпосереднього впливу на процес формування кістки.

Остеопороз у жінок у пост менопаузі

Щоденний пероральний прийом алендронату жінками у пост менопаузі призводив до біохімічних змін, які вказували на дозозалежне пригнічення кісткової резорбції, включаючи зниження рівня кальцію та маркерів деградації колагену кісткової тканини в сечі (таких як гідроксипролін, діоксипіридинолін і перехресний N-телопептид 1 типу колагену). Ці біохімічні показники поверталися до рівнів, які спостерігалися до початку терапії, незважаючи на тривале утримання алендронату у скелеті.

У дослідженнях з лікування остеопорозу на фоні застосування Фосамаксу в дозі 10 мг на добу рівні маркерів кісткоутворення, такі як сироватковий остеокальцитонін і лужна фосфатаза, знижувались і досягали плато після 6 - 12 місяців лікування. Рівень ре моделювання кістки досягав нового стану стабілізації, незважаючи на прогресивне збільшення загальної кількості алендронату, який міститься всередині кістки.

Внаслідок пригнічення резорбції кістки під час лікування Фосамаксом спостерігали також безсимптомне зменшення рівнів кальцію і фосфату в сироватці. У довготривалих дослідженнях через місяць після початку прийому Фосамаксу 10 мг спостерігали зменшення рівня кальцію приблизно на 2%, фосфатів – на 4-6%. Зменшення рівня фосфату може відображати не лише позитивний мінеральний баланс кістки на фоні прийому Фосамаксу, а й також зниження ниркової реабсорбції фосфату.

Остеопороз у чоловіків

Остеопороз менш поширений в чоловіків, ніж у жінок після менопаузи, хоча значна частка спричинених остеопорозом переломів виникають у чоловіків. Поширеність деформацій хребта є подібною в чолоківів і жінок.

Індукований глюкокортикоїдами остеопороз

Стійке застосування глюкокортикоїдів часто асоціюється з розвитком остеопорозу і зумовлених ним переломів (особливо хребта, стегна і ребер). Вони спостерігаються як у   чоловіків, так і у жінок усіх вікових груп.

Фармакокінетика.

Абсорбція

Пероральна біодоступність алендронату становила 0,64 % у жінок і 0,6% у чоловіків для доз від 5 до 70 мг при прийомі натще після нічного сну за дві години до стандартного сніданку. Біодоступність знижувалась однаково (приблизно на 40 %) при прийомі алендронату за одну або півтори години до стандартного сніданку. Біодоступність була дуже малою при прийомі алендронату під час або до двох годин після стандартного сніданку. Прийом алендронату разом з кавою або апельсиновим соком знижував біодоступність приблизно на 60 %.

У здорових осіб пероральний прийом преднізону (20 мг три рази на день протягом п’яти днів) не спричинив клінічно значущих змін біодоступності алендронату  (діапазон середнього підвищення - від 20 до 44 %).

Розподіл

Концентрації алендронату у плазмі після перорального прийому терапевтичної дози надто малі для аналітичного визначення (менше 5 нг/мл). Рівень зв’язування з білками плазми становить приблизно 78 %.

Елімінація

Період напів виведення у людини становить понад 10 років, що відображає вивільнення алендронату з кісток скелета.

Характерні особливості у хворих

До клінічні дослідження показали, що частина препарату, який не осідає в кістці, швидко виводиться із сечею. Немає клінічної інформації (лише на даних експериментів у тварин припускається), що елімінація алендронату нирками буде знижена у пацієнтів з порушенням функції нирок (див. „Спосіб застосування та дози”).

Показання для застосування.

  • Лікування та профілактика остеопорозу у жінок у пост менопаузі з метою запобігання переломам, у тому числі переломам стегна і компресійним переломам хребта.

  • Лікування остеопорозу у чоловіків з метою запобігання виникненню переломів.

  • Лікування і запобігання остеопорозу, спричиненого застосуванням глюкокортикоїдів, у чоловіків і жінок.

Спосіб застосування та дози. Фосамакс необхідно приймати принаймні за півгодини до першого прийому їжі, рідини або ліків, запиваючи лише простою водою. Інші напої (включаючи мінеральну воду), їжа та деякі ліки можуть знизити всмоктування Фосамаксу (див. „Взаємодія з іншими ліками”).

Для полегшення надходження у шлунок і, тим самим, зменшення подразнення стравоходу Фосамакс слід приймати лише після ранкового підйому, запиваючи повною склянкою води. Після цього пацієнтам не слід лягати принаймні протягом 30 хвилин і до першого прийому їжі. Фосамакс не слід приймати перед сном або перед ранковим підйомом. Недотримання цих вказівок може збільшити ризик побічних реакцій з боку стравоходу.

Пацієнтам слід приймати добавки кальцію і вітаміну D, якщо надходження цих речовин з їжею є недостатнім. Для пацієнтів літнього віку і пацієнтів з легкою і помірною нирковою недостатністю (кліренс креатині ну від 35 до 60 мл/хв) зміна дози не потрібна. Зважаючи на відсутність даних, Фосамакс не рекомендується призначати при більш тяжкій нирковій недостатності (кліренс креатині ну менше 35 мл/хв).

Лікування остеопорозу у жінок у пост менопаузі та у чоловіків

Рекомендоване дозування: одна таблетка по 10 мг один раз на день.

Профілактика остеопорозу у жінок у пост менопаузі

Рекомендоване дозування препарату: 5 мг один раз на день.

Лікування і профілактика остеопорозу, спричиненого застосуванням глюкокортикоїдів, у чоловіків і жінок

Рекомендоване дозування препарату становить 5 мг один раз на день. Жінкам у пост менопаузі, які не приймають естрогени,   рекомендують дозу 10 мг один раз на день.

Побічна дія.

Клінічні дослідження

У клінічних дослідженнях Фосамакс звичайно добре переносився. У дослідженнях тривалістю до 5 років побічні ефекти звичайно були легкими і, як правило, не потребували припинення лікування.

Лікування остеопорозу

Жінки в пост менопаузі

У багато центрових дослідженнях з плацебо-контролем і практично ідентичною постановкою загальні профілі безпеки Фосамаксу в дозі 10 мг на добу і плацебо були однаковими. Повідомлялось про такі побічні реакції з боку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту, які можливо, ймовірно або напевно були пов’язані із застосуванням цього препарату у ³1% пацієнтів, що отримували Фосамакс у дозі 10 мг на добу і спостерігалися частіше, ніж у пацієнтів, які приймали плацебо: біль у животі (Фосамакс – 6,6 % проти плацебо – 4,8 %), диспепсія (відповідно 3,6 % і 3,5 %), виразка стравоходу (1,5 % і 0,0 %), дисфагія (1,0 % і 0,0 %) і здуття живота (1,0 % і 0,8 %).

Іноді спостерігалися висипання та еритема.

У дворічному продовженні (4-й і 5-й роки лікування) цих досліджень загальний профіль безпеки Фосамаксу у дозі 10 мг на добу був таким самим, як і протягом трирічного періоду з плацебо-контролем. Крім того, частина пацієнтів, в яких Фосамакс у дозі 10 мг на добу відмінили через побічні прояви, була такою ж, як протягом трьох років дослідження.

Чоловіки

У дворічному плацебо-контрольованому подвійному сліпому багато центровому дослідженні профіль безпеки Фосамаксу у дозі 10 мг на день у 146 чоловіків був таким самим, як у жінок у період пост менопаузи.

Спільне застосування з естроген/гормон замісною терапією

У двох дослідженнях (тривалістю один і два роки) з участю жінок у пост менопаузі з остеопорозом (у цілому n=853) безпека і переносимість Фосамаксу у дозі 10 мг один раз на добу у комбінації з естрогеном ± прогестин (n=354) не відрізнялися від аналогічних показників при окремому застосуванні першого і другого типів лікування.

Лікування і запобігання остеопорозу, спричиненого глюкокортикоїдами

У двох однорічних, подвійних сліпих, багато центрових дослідженнях з плацебо-контролем загальний профіль безпеки і переносимості Фосамаксу в дозі 5 і 10 мг на добу у пацієнтів, які отримували лікування глюкокортикоїдами, був загалом таким самим, як у групі плацебо. Дослідники повідомляли про такі побічні реакції, які можливо, ймовірно або певно були пов’язані з прийомом цього препарату у ³1 % пацієнтів, які приймали Фосамакс у дозі 5 або 10 мг на добу і спостерігалися частіше, ніж у пацієнтів, які отримували плацебо: біль у животі (Фосамакс 10 мг – 3,2 %; Фосамакс 5 мг – 1,9 %; плацебо – 0,0 %), кисла відрижка (відповідно 2,5 %, 1,9 % і 1,3 %), запор (1,3 %, 0,6 % і 0,0 %), мелена (1,3 %, 0,0 % і 0,0 %) і нудота (0,6 %, 1,2 % і 0,6 %).

Загалом безпека і переносимість препарату у хворих на остеопороз, спричинений глюкокортикоїдами, які отримували терапію протягом другого року обох досліджень, не відрізнялися від аналогічних показників протягом першого року.

Пост маркетингові дані

Після надходження препарату на ринок повідомляли про такі побічні реакції:

Організм загалом: реакції гіпер чутливості, у тому числі кропив’янка та зрідка ангіо невротичний набряк. Як і при застосуванні біфосфонатів, при застосуванні Фосамаксу повідомляли про такі ж транзиторні симптоми, як при відповіді у гострій фазі (міалгія, нездужання і рідко - гарячка), звичайно – на початку лікування. Рідко виникала симптомна гіпокальціємія, звичайно за наявності сприяючих станів.

Шлунково-кишковий тракт: нудота, блювання, езофагіт, ерозії стравоходу та ротоглотки, зрідка - виразки шлунка та дванадцяти палої кишки, у деяких випадках -   тяжкі та ускладнені, хоча їх причинний зв’язок з прийомом препарату не встановлений (див. „Спосіб дозування та дози”).

Шкіра: висип (інколи з фото сенсибілізацією), свербіж, рідко – тяжкі шкірні реакції, включаючи синдром Стівенса-Джонсона і токсичний епідермальний некроліз.

Особливі випадки: іноді - увеїт, склерит або епісклерит.

Дані лабораторних досліджень

У подвійних сліпих багато центрових контрольованих дослідженнях безсимптомне, легке і минуще зниження рівня кальцію і фосфатів у сироватці спостерігали відповідно у приблизно 18 і 10 % пацієнтів, які приймали Фосамакс, і в приблизно 12 і 3 % пацієнтів, які отримували плацебо. Проте частота зниження вмісту кальцію у сироватці до <8,0 мг/дл (2,0 мМ) і фосфатів до ≤2,0 мг Р/дл (0,65 мМ) в обох групах була однаковою.

Протипоказання.

  • Ураження стравоходу, які сповільнюють його випорожнення, наприклад звуження або ахалазія.

  • Неможливість стояти або сидіти прямо не менше 30 хвилин.

  • Гіпер чутливість до будь-якого компонента цього препарату.

  • Гіпокальціємія.

Передозування. Спеціальної інформації щодо лікування передозування Фосамаксом немає. Пероральне передозування може спричинити гіпокальціємію, гіпофосфатемію і побічні реакції з боку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Для зв’язування алендронату потрібно застосувати молоко або антациди. Зважаючи на ризик подразнення стравоходу, блювання викликати не слід, і хворий повинен зберігати повністю вертикальне положення.

Особливості застосування. Фосамакс, як і інші біфосфонати, може спричинювати місцеве подразнення слизової оболонки верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.

У пацієнтів, які отримували лікування Фосамаксом, спостерігалися побічні реакції з боку стравоходу, такі як езофагіт, виразка стравоходу та ерозія стравоходу, які зрідка супроводжуються стенозом стравоходу. У деяких випадках вони були тяжкими і вимагали госпіталізації. Зважаючи на це, лікарі повинні бути особливо уважні до будь-яких ознак і симптомів, які вказують на можливі реакції з боку стравоходу, а пацієнти повинні бути попереджені про необхідність припинити прийом Фосамаксу та звернутися до лікаря у разі появи у них дисфагії, болю при ковтанні або за грудниною, появи або посиленні печії.

Ризик тяжких побічних реакцій з боку стравоходу, напевно, вищий у пацієнтів, які лежать після прийому Фосамакс у і/або які не можуть запити його повною склянкою води, і/або які продовжують приймати Фосамакс після появи симптомів, що вказують на подразнення стравоходу. Тому дуже важливо, щоб пацієнт отримав і зрозумів повну інструкцію з прийому препарату (див. „Спосіб застосування та дози”).

Зважаючи на можливий подразнюючий вплив Фосамаксу на слизову оболонку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту та погіршення основного захворювання, Фосамакс слід призначати з обережністю пацієнтам із загостреннями захворювань верхнього відділу шлунково-кишкового тракту, такими як дисфагія, хвороби стравоходу, гастрит, дуоденіт або виразки.

Пацієнтам не слід жувати або смоктати таблетку через можливість появи виразки ротоглотки. Пацієнтів слід особливо застерегти проти прийому Фосамакс у перед сном або перед підйомом з постелі. Пацієнти повинні знати, що недотримання цих інструкцій може підвищити ризик захворювань стравоходу. Пацієнтів необхідно попередити, що вони повинні припинити прийом Фосамаксу та звернутися до лікаря у разі появи симптомів захворювання стравоходу (таких як утруднення або біль при ковтанні, біль за грудниною, поява або посилення печії).

Пацієнтів слід попередити, що при випадковому пропуску прийому препарату у дозі один раз на тиждень вони повинні прийняти одну таблетку зранку наступного дня. Не слід приймати дві таблетки за один день, але в подальшому потрібно продовжувати приймати по одній таблетці у той день тижня, який був обраний для прийому від самого початку лікування.

Фосамакс не рекомендують пацієнтам з кліренсом креатині ну менше 35 мл/хв (див. „Спосіб застосування та дози”).

Слід брати до уваги також інші причини остеопорозу, крім дефіциту естрогенів, віку та застосування глюкокортикоїдів.

До початку лікування Фосамаксом необхідно компенсувати гіпокальціємію (див. „Протипоказання”). Інші порушення обміну мінеральних речовин (такі як нестача вітаміну D) також повинні бути усунені. У пацієнтів із цими станами під час лікування Фосамаксом слід контролю вати рівень кальцію в сироватці і симптоми гіпокальціємії. Зважаючи на те, що Фосамакс збільшує вміст мінеральних речовин у кістках, може мати місце невелике безсимптомне зниження рівня кальцію і фосфатів у сироватці, особливо у пацієнтів із захворюванням кісток при хворобі Педжета, в яких обмінні процеси у кістках були значно підвищені до початку терапії, а також у пацієнтів, які отримують глюкокортикоїди, в яких всмоктування кальцію може бути зниженим.

Забезпечення достатнього надходження кальцію і вітаміну D в організм є особливо важливим у пацієнтів із захворюванням кісток при хворобі Педжета та у пацієнтів, які отримують глюкокортикоїди.

Вагітність

Дію Фосамаксу у вагітних не вивчали, тому його не слід їм призначати.

Період лактації

Дію Фосамаксу у жінок, які годують груддю не вивчали, тому його не слід їм призначати.

Застосування в педіатрії

Дію Фосамаксу у дітей не вивчали, тому його не слід їм призначати.

Застосування для лікування осіб літнього віку

У клінічних дослідженнях вікових відмінностей профілю ефективності або безпеки Фосамаксу не спостерігали.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.  При одночасному прийомі кальцієві добавки, антациди та інші пероральні ліки можуть перешкоджати всмоктуванню Фосамаксу. Тому пацієнти не повинні   принаймні протягом півгодини після прийому Фосамаксу приймати будь-які інші пероральні ліки.

Жодних інших клінічно значущих взаємодій з іншими ліками не очікується.

Спільне застосування гормонозамісної терапії (ГЗТ) (естроген ± прогестин) і Фосамаксу вивчали у двох клінічних дослідженнях тривалістю один і два роки за участі жінок у пост менопаузі хворих на остеопороз. Комбіноване застосування Фосамаксу і ГЗТ привело до більшого зростання кісткової маси та більш значущого зниження резорбції кісток порівняно із застосуванням першого або другого методу лікування окремо. У цих дослідженнях показники безпеки і переносимості комбінованої терапії відповідали аналогічним показникам при роздільному застосуванні цих методів лікування (див. „Побічна дія”, Клінічні дослідження, Спільне застосування з естроген/гормон замісною терапією).

Спеціальних досліджень взаємодії з іншими ліками не здійснювали. Фосамакс застосовували у дослідженнях остеопорозу у чоловіків, жінок у пост менопаузі та осіб, які приймають глюкокортикоїди на фоні широкого спектра звичайно застосовуваних ліків, що не спричинювали появи клінічних ознак несприятливих взаємодій.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 15-30оС у сухому і захищеному від світла та недоступному для дітей місці.

Термін придатності – 2 роки.

Не можна застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. По 28 таблеток у блістерах   у картонній упаковці.

Виробник. Merck Sharp & Dohme B.V./Мерк Шарп і Доум Б. В.

Адреса.Waarderweg 39, P.O. Box 581, 2003 PC Haarlem, the Netherlands.


 

ФОСАМАКС
(FOSAMAX)
alendronic acid
Представительство:
МЕРК ШАРП и ДОУМ ИДЕА, Инк.
  Владелец регистрационного удостоверения:
MERCK SHARP & DOHME, B.V.
код ATX: M05BA04

Форма выпуска, состав и упаковка

Таблетки белые, овальные, с контурным изображением кости на одной стороне и кодовым номером "31" - на другой.

  1 таб.
алендроната натрия тригидрат 91.37 мг,
 что соотв. содержанию алендроновой кислоты 70 мг

Вспомогательные вещества: целлюлоза микрокристаллическая, лактоза безводная, натрия кроскармеллоза, магния стеарат.

4 шт. - упаковки ячейковые контурные (1) - пачки картонные.

Клинико-фармакологическая группа: Ингибитор костной резорбции при остеопорозе

Регистрационные №№:
  • таб. 70 мг: 4 шт. - П №008977, 05.08.05

Фармакологическое действие

Ингибитор костной резорбции. Относится к группе бисфосфонатов, является аналогом естественного пирофосфата. Селективное действие обусловлено высоким сродством бисфосфонатов к минеральным компонентам кости.

Подавляет активность остеокластов, уменьшая опосредованную остеокластами резорбцию костной ткани.

Фармакокинетика

Всасывание

Биодоступность алендроната у женщин при приеме препарата внутрь натощак не позднее чем за 2 ч до стандартного завтрака в дозе 70 мг составляет 0.64%, у мужчин - 0.6%. Биодоступность снижается приблизительно на 40% при приеме алендроната натощак за 1-1.5 ч до стандартного завтрака. При исследованиях у пациентов с остеопорозом был эффективнее, если принимался натощак не позднее чем за 30 мин до первого приема пищи или жидкости.

Биодоступность алендроната незначительна при его приеме вместе с пищей или в течение 2 ч после приема пищи. Совместный прием алендроната с кофе или апельсиновым соком снижает его биодоступность приблизительно на 60%.

Распределение

Исследования, проведенные на лабораторных крысах, показали, что при в/в введении в дозе 1 мг/кг алендронат временно распределяется в мягких тканях, но затем быстро перераспределяется в костную ткань или выводится с мочой. У человека кажущийся Vd алендроната (исключая костную ткань) составляет около 28 л. Концентрация препарата в плазме крови - менее 5 нг/мл. Связывание с белками плазмы составляет приблизительно 78%.

Метаболизм

Алендронат не метаболизируется в организме.

Выведение

После однократного в/в введения алендроната, меченного атомами углерода14C, приблизительно 50% выводится с мочой в течение 72 ч; выведение меченого препарата с калом не определялось или было незначительным. После однократного в/в введения 10 мг алендроната его почечный клиренс составлял 71 мл/мин, системный клиренс - не более 200 мл/мин. Через 6 ч после в/в введения концентрация в плазме крови снижается более чем на 95%.

Показания

- лечение остеопороза у женщин в постменопаузе с целью предупреждения переломов, в т.ч. переломов бедра и компрессионных переломов позвоночника;

- лечение остеопороза у мужчин с целью предупреждения переломов.

Режим дозирования

Для лечения остеопороза у женщин и мужчин препарат назначают по 70 мг 1 раз в неделю.

Для пациентов пожилого возраста, пациентов с почечной недостаточностью легкой или средней степени тяжести (КК от 35 до 60 мл/мин) коррекции дозы не требуется.

Применение Фосамакса у пациентов с почечной недостаточностью тяжелой степени (КК менее 35 мл/мин) не рекомендуется в связи с отсутствием клинических наблюдений.

Правила приема препарата

Фосамакс необходимо принимать по крайней мере за 30 мин до первого приема пищи, питья или лекарств, запивая только простой водой. Другие напитки (включая минеральную воду), еда и некоторые лекарства могут снизить всасывание Фосамакса. Для облегчения поступления в желудок и тем самым уменьшения раздражения пищевода, Фосамакс следует принимать только после подъема с постели, запивая полным стаканом воды. После этого пациентам не следует ложиться по крайней мере в течение 30 мин. Фосамакс не следует принимать перед сном или перед подъемом с постели. Несоблюдение этих указаний может увеличить риск побочных реакций со стороны пищевода.

Побочное действие

Женщины

В двух трехлетних двойных слепых многоцентровых исследованиях с плацебо-контролем и практически идентичным дизайном общий профиль безопасности Фосамакса в дозе 10 мг/сут и плацебо был одинаковым.

Сообщалось о следующих побочных эффектах (частота ≥1%), которые вероятно или определенно были связаны с применением Фосамакса в дозе 10 мг/сут: боль в животе, диспепсия, язва пищевода, дисфагия, вздутие живота, боли в костях, мышцах, суставах, запор, диарея, метеоризм, головная боль. Редко - сыпь, эритема.

В двухлетнем продолжении этих исследований (4 и 5 год лечения) общий профиль безопасности Фосамакса в дозе 10 мг/сут был таким же, как в течение трехлетнего периода с плацебо-контролем. Кроме того, доля пациентов, у которых Фосамакс в дозе 10 мг/сут был отменен в связи с побочными эффектами, была такой же, как на протяжении первых трех лет исследований.

Исследователи сообщали о следующих побочных эффектах, которые вероятно или определенно были связаны с применением Фосамакса, с частотой ≥1%.

Побочное действие 70 мг 1 раз/нед. (%) 10 мг/сут (%)
Боль в животе 3.7 3
Боли в костях, мышцах, суставах 2.9 3.2
Диспепсия 2.7 2.2
Отрыжка 1.9 2.4
Тошнота 1.9 2.4
Вздутие живота 1 1.4
Запор 0.8 1.6
Метеоризм 0.4 1.6
Мышечные судороги 0.2 1.1
Гастрит 0.2 1.1
Язва желудка 0 1.1

Мужчины

В двухлетнем плацебо-контролируемом двойном слепом многоцентровом исследовании профиль безопасности Фосамакса в дозе 10 мг/сут у 146 мужчин был таким же, как и у женщин в постменопаузе.

Другие исследования, проведенные у мужчин и женщин

В десятинедельном исследовании у мужчин и женщин (n=277, средний возраст 55 лет) при эндоскопии не было обнаружено различий в частоте выявления побочных эффектов со стороны пищеварительной системы между группами пациентов, получавших Фосамакс 1 раз в неделю в дозе 70 мг или плацебо.

В дополнительном годичном исследовании у мужчин и женщин (n=335, средний возраст 50 лет) общие профили безопасности и переносимости Фосамакса при приеме 70 мг 1 раз в неделю были такими же, как и при приеме плацебо, причем не было различий между мужчинами и женщинами.

Совместное применение Фосамакса с эстроген/гормонозамещающей терапией

В двух исследованиях продолжительностью 1 и 2 года с участием женщин в постменопаузе с остеопорозом (в целом n=853) безопасность и переносимость применения Фосамакса в дозе 10 мг 1 раз/сут в комбинации с эстрогеном ± прогестином (n=354) не отличались от аналогичных показателей при раздельном применении первого и второго типа лечения.

Постмаркетинговые данные

При применении препарата в широкой клинической практике отмечались следующие побочные эффекты.

Аллергические реакции: крапивница, ангионевротический отек.

Со стороны пищеварительной системы: тошнота, рвота, эзофагит, эрозии и язвы пищевода, стеноз или перфорация пищевода, язвы ротоглотки; язва желудка и двенадцатиперстной кишки (причинно-следственная связь с применением Фосамакса не установлена).

Прочие: сыпь, фотосенсибилизация, увеит.

Противопоказания

- поражения пищевода, замедляющие его опорожнение (в т.ч. сужение или ахалазия);

- невозможность стоять или сидеть прямо в течение 30 мин после приема препарата;

- повышенная чувствительность к компонентам препарата;

- гипокальциемия.

Беременность и лактация

Препарат не назначают при беременности и в период лактации из-за отсутствия достаточных клинических наблюдений.

Особые указания

Пациент должен быть информирован о том, что при появлении симптомов поражения ЖКТ (например, боль при глотании или за грудиной, появление или усиление изжоги) необходимо прекратить прием препарата и проконсультироваться у врача.

Риск развития тяжелых побочных реакций со стороны пищевода возрастает у пациентов, которые нарушают правила приема препарата (находятся в горизонтальном положении после приема Фосамакса, запивают неполным стаканом воды, продолжают принимать Фосамакс после появления симптомов раздражения пищевода). Поэтому пациент должен быть четко информирован о правилах приема препарата.

С осторожностью следует назначать Фосамакс пациентам с обострением заболеваний верхних отделов ЖКТ (дисфагия, заболевания пищевода, гастрит, дуоденит, язвы) в связи с возможным раздражающим действием Фосамакса на слизистую оболочку и ухудшением течения основного заболевания.

Пациент должен быть информирован о том, что при случайном пропуске приема препарата в дозировке 1 раз в неделю следует принять 1 таблетку утром ближайшего дня. Не следует принимать 2 таблетки в 1 день, но в последующем надо продолжать принимать по 1 таблетке в тот день недели, который был выбран для приема с самого начала лечения.

До начала лечения Фосамаксом следует нормализовать содержание кальция в крови и компенсировать недостаток витамина D.

В связи с тем, что Фосамакс увеличивает содержание минеральных веществ в костях, может иметь место небольшое бессимптомное снижение уровня кальция и фосфатов в сыворотке (в т.ч. у пациентов, получающих ГКС, у которых всасывание кальция может быть снижено).

Пациентам следует принимать пищевые добавки, содержащие кальций и витамин D, если поступление этих веществ с пищей недостаточно.

В клинических исследованиях возрастных различий в профиле эффективности или безопасности Фосамакса не наблюдалось.

В двойных слепых многоцентровых контролируемых исследованиях у 18% и 10% пациентов, принимавших Фосамакс, и у 12% и 3% пациентов, получавших плацебо, наблюдалось бессимптомное, легкое и транзиторное снижение уровня кальция и фосфатов в сыворотке крови. Однако частота снижения содержания кальция менее 8 мг/дл и фосфатов менее 2 мг/дл в обеих группах была одинаковой.

Использование в педиатрии

Препарат не назначают детям.

Передозировка

Симптомы: при передозировке возможно развитие гипокальциемии, гипофосфатемии, расстройства желудка, изжоги, эзофагита, язвы желудка.

Лечение: для связывания алендроната пациенту следует выпить молоко или принять антациды. В связи с риском раздражения пищевода рвоту вызывать не следует. Больной должен сохранять вертикальное положение.

Лекарственное взаимодействие

Всасывание Фосамакса может нарушаться при одновременном применении с препаратами кальция (включая пищевые добавки) и антацидами.

Интервал между приемом Фосамакса и другими лекарственными средствами должен составлять не менее 30 мин.

Совместное применение гормонозамещающей терапии (эстроген±прогестин) и Фосамакса изучалось в двух клинических исследованиях продолжительностью 1 или 2 года с участием женщин в постменопаузе, страдающих остеопорозом. Использование данной комбинации привело к большему увеличению костной массы и более значительному снижению резорбции костей по сравнению с раздельным применением первого или второго метода лечения. В этих исследованиях показатели безопасности и переносимости комбинированной терапии соответствовали таковым при применении каждого из этих методов лечения самостоятельно.

Специальных исследований по взаимодействию с другими лекарственными средствами не проводилось.

Условия и сроки хранения

Препарат следует хранить при комнатной температуре (от 15° до 30°С) в сухом, защищенном от света месте. Срок годности - 2 года.

Условия отпуска из аптек

Препарат отпускается по рецепту.

 



Реклама