Корзина резервированияРезервирование
Каталог лекарств
  • Анкотил

    Анкотил
    • Flucytosine
      Международное название
    • Противогрибковые средства для системного применения
      Фарм. группа
    • J02AX01
      ATС-код
    • по рецепту
      Условие продажи
    • 20 предложений от 2 700,00 до 13 500,00 грн.
      Наличие в аптеках

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

АНКОТИЛ

(ANCOTIL)


Загальна характеристика:

міжнародна назва: flucitosin;

основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина без кольору або майже без нього;

склад: 1 мл розчину містить флуцитозину 10 мг;

допоміжні речовини: натрію хлорид, трометамол, кислота хлористоводнева, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для інфузії.

Фармакотерапевтична група. Протигрибкові засоби для системного застосування.

Код ATC J02A.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Активний інгредієнт Анкотилу – флуцитозин (5-ФЦ) – є фторова ним піримідином, який виявляє протигрибкові властивості при лікуванні низки системних мікозних інфекцій. Щодо мікро організмів, які чутливі до дії препарату, флуцитозин відіграє роль конкурентного інгібітору в метаболізмі урацилу. Клітини збудників поглинають флуцитозин і за допомогою специфічної цитозиндезамінази дезамінує його у 5-фтор урацил. Останній вбудовується в РНК збудника замість урацилу, порушуючи тим самим синтез білка, що зумовлює фунгіцидну активність препарату. Поряд з цим пригнічується активність тимідилатсинтетази, що приводить до порушення синтезу грибкової ДНК. Відносно деяких збудників фунгіцидна дія препарату виявляється при тривалому контакті з активною речовиною.

Анкотил має фунгістатичну та фунгіцидну дію in vitro та in vivo по відношенню до дріжджових грибків (кандид), а також збудників криптококозу (Cryptococcus neoformans) і хромобластомі козу. При аспергільозі Анкотил виявляє фунгістатичну активність; проведення курсу комбінованої терапії у поєднанні з амфотерицином В забезпечує клінічний ефект.

У більшості випадків ізольовані штами, які одержані від хворих з європейських країн, що до цього часу не проходили терапії, виявились чутливими до дії 5-ФЦ (93% з діагнозом кандидоз та 96% - криптококоз).

Мінімальна концентрація для пригнічення цих мікро організмів звичайно знаходиться на рівні 0,03 - 12,5 мг/л. При лікуванні Анкотилом у первинно чутливих до нього штамів поступово може виробитися стійкість. Через це визначення чутливості рекомендується проводити до і під час лікування. Для цього особливо підходять тести, розроблені Shadomy та Speller, а також відповідні поживні середовища, вільні від антагоністів. Рекомендується використання дискових тестів з 5-ФЦ.

У дослідженнях in vitro та in vivo було показано, що при комбінованому застосуванні Анкотилу та амфотерицину В активність взаємно посилюється по відношенню до багатьох штамів збудників. Цей ефект був особливо виражений у випадку, коли збудники були малочутливими до Анкотилу.

Фармакокінетика. Анкотил добре розподіляється в тканинах і рідких середовищах організму, в тому числі дифундує в спинномозкову рідину. Об’єм розподілу після внутрішньо венного введення становить 0,8 л/кг. Зв’язування з білками плазми - на мінімальному рівні (2-4%).

Концентрація препарату в лікворі та перитонеальній рідині становить приблизно 75% від рівня концентрації в сироватці.

Концентрація в сироватці повинна становити не менше 20-25 мг/л (за винятком лікування кандидозу сечовивідних шляхів (див. розділ „Спосіб застосування та дози”). Слід уникати тривалої підтримки концентрації вище 100 мг/л через підвищення ризику розвитку побічних реакцій.

Метаболізм. 90% дози флуцитозину (5-ФЦ) виводиться нирками в незміненому вигляді (клуб очкова фільтрація). Невелика кількість флуцитозину дезамінується у 5-фтор урацил (5-ФУ). Співвідношення площ під кривою (AUC) і 5-ФЦ становить приблизно 4%.

Виведення. У дорослих з нормальною функцією нирок напів виведення становить 3-6 годин, у недоношених дітей - 6-7 годин. При нормальній функції нирок концентрація речовин у сечі завжди набагато вище, ніж у сироватці.

Фармакокінетика в окремих клінічних випадках. Оскільки Анкотил виводиться через нирки практично в незміненому вигляді, порушення ниркової функції підвищує період напів виведення. Цю обставину слід завжди враховувати при визначенні дозування (див. „Дозування в окремих випадках”).

Показання для застосування. Анкотил застосовується для лікування системних інфекцій, спричинені дріжджовими та іншими грибковими збудниками, що чутливі до дії препарату:

  • генералізованого кандидозу

  • криптококоз

  • хромобластомі козу

  • аспергільоз (тільки у поєднанні з амфотерицином В);

  • інфекцій, спричинених мікро організмами Torulopsis glabrata та Hansenula.

Спосіб застосування та дози. Анкотил розчин для інфузій вводиться внутрішньо венно краплинно; допускається пряме внутрішньо венне введення через центральний венозний катетер або введення шляхом перитонеальної інфузії.

Дорослі та діти

Звичайний режим дозування

Добова доза, що рекомендується, для дорослих і дітей – 200 мг/кг маси тіла, розподілена на 4 дози, які вводяться протягом 24 годин.

Для лікування кандидозу сечовивідних шляхів звичайно достатньо добової дози 100 мг/кг маси тіла, розподіленої на 4 дози, які вводяться протягом 24 годин.

Для пацієнтів із захворюваннями, спричиненими високочутливими до Анкотилу збудниками, може виявитися достатнім введення добової дози 100–150 мг/кг маси тіла. При цьому введенням меншої дози досягається достатній ефект.

Стандартна разова доза при кандидозі та криптококозі становить 37,5-50 мг/кг маси тіла і вводиться шляхом коротких вливань (20-40 хв) за умови забезпечення балансу рідини в організмі хворого. При нормальній функції нирок інтервали між процедурами – 6 годин.

Як правило, тривалість курсу лікування становить 1 тиждень.

При гострих інфекціях типу кандидомікотичного сепсису тривалість лікування становить, як правило, 2-4 тижні.

У під гострих і хронічних випадках необхідно більш тривале лікування; причому рекомендується комбіноване застосування Анкотилу та амфотерицину В. При лікуванні криптококового менінгіту курс лікування триває 4 місяці.

Дозування в окремих випадках

При порушенні функції нирок слід призначати менші дози та збільшити інтервали між процедурами; при цьому слід дотримуватися такого графіка режиму дозування:


Кліренс креатині ну Інтервали між введенням разових доз 50 мг/кг маси тіла
(вища разова доза)
>40 мл/хв.
40-20 мл/хв.
20-10 мл/хв.
<10 мл/хв.
6 годин
12 годин
24 години
Визначити концентрацію сироватки 5-ФЦ через 12 годин після введення першої дози. При введенні наступних доз препарату рівень концентрації 5-ФЦ у сироватці повинен підтримуватися в діапазоні 25-50 мкг/мл; не повинен перевищувати 80 мкг/мл

Анкотил ефективно видаляється з організму за допомогою гемодіалізу, перитонеального діалізу та гемофільтрації. При проведенні цих процедур досягається кліренс, який приблизно сягає рівня кліренсу креатині ну.

Тривалість курсу лікування визначається індивідуально.

Новонароджені

Дозування для лікування новонароджених визначається так, як для дорослих і дітей. При цьому слід мати на увазі велику ймовірність порушення функції нирок, яка притаманна цьому віку або є наслідком проведення токсичної для нирок терапії.

Рекомендується регулярне проведення моніторингу рівня концентрації 5-ФЦ у сироватці та, за необхідності, відповідна корекція режиму дозування.

За наявності порушення функції нирок слід збільшити інтервали між введенням разових доз препарату (див. вище таблицю „Дозування в окремих випадках”).

Якщо порушення функції нирок не виявлено, але у сироватці відмічається перевищення рівня рекомендованої концентрації 5-ФЦ, слід зменшити дозу до мінімальної, а режим інтервалів між процедурами залишити на тому ж рівні.

Особи похилого віку

Режим дозування та профіль розвитку побічних ефектів у цій віковій групі пацієнтів аналогічний тим, які встановлені для інших вікових груп.

Особливу увагу в цій віковій групі слід приділити контролю функції нирок.

Анкотил у комбінації з амфотерицином В

Як показали експериментальні дані, поєднання Анкотилу з амфотерицином В у багатьох випадках справляє синергічну або, принаймні, адитивну дію.

Клінічне дослідження показали, що комбінація цих двох препаратів дає кращий терапевтичний ефект, ніж кожний з них як моно терапія. Крім цього, застосування комбінації дозволяє зменшити терапевтичну дозу амфотерицину В і, тим самим, його токсичні побічні ефекти. Одночасно скорочується тривалість курсу лікування. І нарешті, застосування комбінованої терапії дозволяє попередити або відстрочити розвиток вторинної стійкості збудників, який відбувається при моно терапії Анкотилом.

Застосування комбінованої терапії особливо ефективним при лікуванні криптококозу, а також при під гострих і хронічних грибкових інфекціях, таких як менінгоенцефаліт, ендокардит, кандидозний увеїт та ін.

При проведенні комбінованої терапії, розробленої для лікування криптококозу ЦНС, рекомендується такий режим дозування:


АНКОТИЛ 150 мг/кг на добу за 4 прийоми у вигляді швидких (по 20-40 хв) інфузій.
При нирковій недостатності слід зменшити дозу залежно від кліренсу креатині ну.
АМФОТЕРИЦИН В 0,3 мг/кг на добу (по нарощенні дози).
Препарат вводиться інфузійно одноразово протягом 3-4 годин за такою схемою:
1-ша доба: Тест-доза 1 мг препарату
Контроль температури, пульсу, частоти дихання та артеріального тиску протягом 3 годин.
За відсутності побічних реакцій в 1-шу ж добу починають лікування: вводять 0,3 мг/кг препарату + 25 мг гідрокортизону/добу.
За наявності побічних реакцій дозу препарату збільшують поступово:
1-ша доба: 0,1 мг/кг + 50 мг гідрокортизону
2-га доба: 0,2 мг/кг + 50 мг гідрокортизону
3-тя доба: 0,3 мг/кг + 50 мг гідрокортизону
Слід якомога раніше зменшити дозу гідрокортизону або повністю відмінити його введення.
У тяжких випадках, які важко піддаються лікуванню, особливо при аспергільозі, доза амфотерицину В може бути збільшена до 0,5-0,6 мг/кг на добу.

Залежно від форми захворювання та індивідуальної переносимості тривалість курсу лікування може становити до 6 тижнів, в окремих випадках і більше.

Увага! Ін фузійний розчин Анкотилу несумісний з амфотерицином В. Не можна поєднувати в одній крапельниці ін фузійний розчин Анкотилу і амфотерицину В.

Відповідно до вищенаведеного режиму дозування, пацієнтам з нормальною функцією нирок призначають повну дозу Анкотилу і менше половини звичайної дози амфотерицину В. Однак навіть ця зменшена доза амфотерицину В іноді може знизити кліренс креатині ну і відповідно зменшити виведення 5-ФЦ з організму. У таких випадках дозу Анкотилу зменшують відповідно до ступеня ниркової недостатності (див. „Дозування в окремих випадках”).

Під час лікування слід періодично контролю вати розгорнуту формулу крові; для контролю функції нирок слід регулярно визначати креатинін сироватки та кліренс креатині ну. Слід також дотримуватися звичайних заходів перестороги та рекомендацій щодо застосування у відносно амфотерацину В.

Побічна дія. При лікуванні Анкотилом можуть розвиватися побічні ефекти, які за місцем локалізації можна поєднати у нижченаведені групи:

Серцево-судинна система: інтоксикація міокарда, порушення вентрикулярної функції, зупинка серця.

Дихання: біль у груднині, задишка, зупинка дихання.

Шкіра: висип, свербіж, кропив’янка, світлочутливість, токсичний епідермальний некроз.

Шлунково-кишкова система: нудота, блювання, біль у черевній порожнині, діарея, анорексія, сухість у роті, виразка дванадцяти палої кишки, шлунково-кишкові кровотечі, виразковий коліт, підвищення рівня білірубіну.

Печінка та жовчовивідні шляхи: порушення функції печінки, жовтуха, підвищення активності ферментів печінки в сироватці крові. В поодиноких випадках у ослаблених хворих відмічалася гостра печінкова недостатність, яка іноді призводила до летального кінця.

Сечовидільна система: азотемія, підвищення рівнів креатині ну/сечовини/азоту, кристалурія, гостра ниркова недостатність.

Кровотворна система: анемія, агранулоцит оз, а пластична анемія, еозинофілі я, лейкоцитопенія, панцитопенія, тромбоцит опенія, гемолітична анемія. У поодиноких випадках у ослаблених хворих (на фоні існуючої іммуносупресії) відмічалися ознаки пригнічення кровотворення в кістковому мозку (панцитопенія, супресія кісткового мозку). У даній категорії хворих ці симптоми можуть мати необоротний характер.

ЦНС: атаксія, втрата слуху, головний біль, парестезії, паркінсонізм, периферична невропатія, пірексія, запаморочення, седативний ефект, судоми, втрата чіткого сприйнятті дійсності, галюцинації, психози.

Інші симптоми: втомлюваність, слабкість, надмірна чутливість, гіпоглікемія, гіпокаліємія.

Протипоказання. Підвищена чутливість до флуцитозину або компонентів препарату в анамнезі. Вагітність, годування груддю.

Особливості застосування. До і після лікування необхідно контролю вати функцію нирок у хворих шляхом визначення кліренсу креатині ну. За необхідності проводиться відповідна корекція режиму дозування (див. „Дозування в окремих випадках”).

У хворих з нирковою недостатністю слід контролю вати функцію нирок не рідше 1 разу на тиждень.

Анкотил не слід застосовувати хворим з нирковою недостатністю за відсутності апаратури, що дозволяє проводити моніторинг концентрації 5-ФЦ у сироватці.

Слід дотримуватися обережності при введенні препарату хворим з пригніченою функцією кісткового мозку або із захворюваннями крові. Слід контролю вати картину периферичної крові та функцію печінки – кожної доби на початку лікування, а потім 2 рази на тиждень.

Вагітність і годування груддю

Контрольованих досліджень за участі вагітних не проводилось. Через це препарат слід призначати тільки в тих випадках, коли очікуваний терапевтичний ефект перевищує потенційний ризик для розвитку плоду.

Не виявлено, чи проникає активна речовина в материнське молоко. Враховуючи важливість проведення лікування даним препаратом для матері, лікар повинен прийняти рішення, чи потрібно переривати годування груддю під час терапії.

При визначенні рівня концентрації 5-ФЦ у сироватці крові слід враховувати, що концентрація 5-ФЦ у зразках крові, які взяті під час або безпосередньо після введення препарату, не є інформативною для подальшого підйому рівня концентрації 5-ФЦ у сироватці. Для моніторингу рівня 5-ФЦ у сироватці рекомендується робити аналіз крові до проведення наступної процедури.

При визначенні рівня креатині ну за допомогою двоетапного ферментного аналізу не виключається викривлення результатів аналізу (помилково позитивна азотемія) внаслідок впливу флуцитозину. Необхідно використовувати інші методи визначення креатині ну.

При визначенні об’єму введення розчинів електролітів для хворих з нирковою або серцевою недостатністю, а також з порушенням електролітного балансу необхідно враховувати об’єм ін фузійного розчину Анкотилу і вміст натрію (138 ммоль/л).

Вплив на здатність керувати транспортними засобами, обслуговувати машини та на психофізичну активність.

Під час прийому препарату Анкотил не слід керувати транспортними засобами та обслуговувати машини.

Передозування. Випадків передозування не зареєстровано.

Передбачуваний ефект – підвищення ризику розвитку побічних реакцій та тяжкості їх перебігу.

Концентрація 5-ФЦ у сироватці більше 100 мг/л протягом тривалого часу супроводжується збільшенням кількості побічних ефектів.

У випадку передозування слід забезпечити надходження достатньої кількості рідини (за необхідності - внутрішньо венне введення), оскільки Анкотил виводиться через нирки в незміненому вигляді. Необхідний частий контроль параметрів периферичної крові, а також ретельний моніторинг функції нирок і печінки. У випадку відхилення від норми слід застосовувати симптоматичне лікування. Оскільки гемодіаліз суттєво знижує концентрацію 5-ФЦ у сироватці у хворих на анурію, гемодіаліз можна використовувати як метод терапії у випадку передозування Анкотилу.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Оскільки при лікуванні Анкотилом є ризик розвитку лейкопенії (особливо нейтропенії, яка часто супроводжується тромбоцит опенією), при одночасному лікуванні цитостатиками необхідний щодобовий контроль периферичної крові.

У зв’язку з тим, що виведення 5-ФЦ відбувається майже виключно через нирки, всі лікарські засоби, які знижують клуб очкову фільтрацію, збільшують період напів виведення активної речовини Анкотилу. У таких випадках необхідний регулярний контроль кліренсу креатині ну, а також відповідна корекція дозування.

Інфузійні розчини Анкотилу та амфотерицину В слід вводити окремо.

Анкотил можна застосовувати одночасно з парентеральними розчинами натрію хлориду 0,9% та 0,18% або глюкози 5% та 4%. Жодні інші лікарські засоби не повинні додаватися до ін фузійного розчину Анкотилу.

Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 18 - 25°С у захищеному від світла місці.

Зберігання при температурі нижче 18°С може призводити до утворення осаду. Осад розчинюється при нагріванні флакона до 80°С не більше як за 30 хвилин.

Зберігання при температурі вище 25°С може сприяти перетворенню флуцитозину в цитостатик фтор урацил; при цьому зовнішній вигляд розчину не змінюється.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Розпочатий флакон не зберігати.

Термін придатності - 2 роки.

Не використовувати після закінчення терміну придатності.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. Флакони по 250 мл №5 у контейнері та в картонній коробці.

Виробник. „АйСіЕн Світселенд АГ” для „АйСіЕн Фармасьютікалз Світселенд АГ”.

Адреса. Рюрбергштрассе 21, СН-4127 Бірсфельден, Швейцарія.

АНКОТИЛ
(ANCOTYL)
flucytosine
Представительство:
Валеант Фармасьютикалс Швейцария ГмбХ
  Владелец регистрационного удостоверения:
ICN PHARMACEUTICALS SWITZERLAND, Ltd.
произведено ICN SWITZERLAND, AG
код ATX: J02AX01

Форма выпуска, состав и упаковка

Раствор для инфузий прозрачный, бесцветный или практически бесцветный, допускается присутствие кристаллического осадка, который растворяется при нагревании флакона до 80°C не более 30 мин.

  1 мл 1 фл.
флуцитозин (5-ФЦ) 10 мг 2.5 г

Вспомогательные вещества: натрия хлорид, трометамол, хлороводородная кислота 25% (до pH 7.4), вода д/и.

250 мл - флаконы бесцветного стекла (5) - контейнеры из пенопласта (1) - коробки картонные.

Клинико-фармакологическая группа: Противогрибковый препарат

Регистрационные №№:
  • р-р д/инф. 10 мг/1 мл: фл. 250 мл 5 шт. - ЛС-001300, 17.02.06

Фармакологическое действие

Противогрибковый препарат, фторированный пиримидин. В клетках чувствительных возбудителей флуцитозин посредством специфической цитозиндезаминазы дезаминируется до 5-фторурацила, который встраивается в РНК возбудителя вместо урацила, нарушая тем самым синтез белка. Кроме того, подавляется активность тимидилатсинтетазы, что приводит к нарушению синтеза ДНК гриба.

In vivo и in vitro препарат оказывает фунгистатическое и фунгицидное действие в отношении дрожжевых грибов, возбудителей криптококкоза и хромобластомикоза. При аспергиллезе Анкотил проявляет фунгистатическую активность.

Минимальная подавляющая концентрация - 0.03-12.5 мг/л.

При лечении Анкотилом у первоначально чувствительных к нему штаммов постепенно может выработаться устойчивость, поэтому определение чувствительности следует проводить до и во время лечения (используют тесты и соответствующие питательные среды, свободные от антагонистов, рекомендуют дисковые тесты с 5-ФЦ).

Фармакокинетика

Распределение

Препарат хорошо распределяется в тканях и жидких средах организма, также диффундирует в спинномозговую жидкость. Vd после в/в введения составляет 0.8 л/кг. Связывание с белками плазмы низкое и составляет 2-4%. Концентрация препарата в спинномозговой и перитонеальной жидкостях составляет примерно 75% от уровня концентрации в сыворотке.

Метаболизм

Небольшое количество флуцитозина дезаминируется в 5-фторурацил.

Выведение

90% дозы флуцитозина выводится почками в неизмененном виде (клубочковая фильтрация). У взрослых и детей с нормальной функцией почек T1/2 составляет 3-6 ч. При нормальной функции почек концентрация вещества в моче всегда гораздо выше, чем в сыворотке.

Фармакокинетика в особых клинических случаях

Поскольку Анкотил выводится почками практически в неизмененном виде, при нарушениях почечной функции увеличивается T1/2.

T1/2 у недоношенных детей составляет 6-7 ч.

Показания

Анкотил применяется для лечения системных инфекций, вызванных дрожжевыми и другими грибковыми возбудителями, чувствительными к воздействию препарата:

- генерализованный кандидоз;

- криптококкоз;

- хромобластомикоз;

- аспергиллез (только в сочетании с амфотерицином В);

- инфекции, вызываемые грибами Torulopsis glabrata и Hansenula.

Режим дозирования

Препарат вводят в/в капельно; допустимо прямое в/в введение через центральный венозный катетер или введение посредством перитонеальной инфузии.

Рекомендуемая суточная доза для взрослых и детей составляет 200 мг/кг массы тела, разделенная на 4 дозы, вводимые в течение 24 ч.

Для лечения кандидоза мочевыводящих путей суточная доза составляет 100 мг/кг.

Для пациентов с заболеваниями, вызванными высокочувствительными к препарату возбудителями, может оказаться достаточным введение суточной дозы 100-150 мг/кг. При этом введение меньшей дозы тоже оказывает достаточный эффект.

Стандартная разовая доза составляет 37.5-50 мг/кг массы тела и вводится посредством коротких вливаний (20-40 мин) при условии обеспечения водного баланса в организме больного. При нормальной функции почек интервалы между процедурами - 6 ч.

Продолжительность лечения составляет 1 неделю.

При острых инфекциях (кандидамикотический сепсис) продолжительность лечения составляет 2-4 недели.

В подострых и хронических случаях требуется, как правило, более продолжительное лечение, причем рекомендуется комбинированное применение Анкотила и амфотерицина В.

При лечении криптококкового менингита продолжительность курса лечения составляет не менее 4 мес.

При нарушении функции почек следует назначать меньшие дозы и увеличивать интервалы между процедурами.

Клиренс креатинина Интервалы между введением разовых доз 50 мг/кг массы тела (высшая разовая доза)
>40 мл/мин 6 ч
40-20 мл/мин 12 ч
20-10 мл/мин 24 ч

При КК менее 10 мл/мин следует определить сывороточную концентрацию флуцитозина через 12 ч после введения первой дозы. При введении последующих доз препарата уровень концентрации флуцитозина в сыворотке должен поддерживаться в диапазоне 25-50 мкг/мл и не должен превышать 80 мкг/мл.

Флуцитозин эффективно удаляется из организма методами гемодиализа, перитонеального диализа и гемофильтрации. При проведении этих процедур достигается клиренс, приблизительно равный клиренсу креатинина. Продолжительность курса терапии определяется индивидуально.

Доза для новорожденных рассчитывается так же, как для взрослых и детей. При этом следует учитывать большую вероятность несовершенства функции почек, присущей этому возрасту, либо являющуюся следствием проведения токсической для почек терапии.

Рекомендуется регулярное проведение мониторинга уровня концентрации флуцитозина в сыворотке и, в случае необходимости, соответствующая коррекция режима дозирования. При наличии нарушения функции почек следует увеличить интервалы между введением разовых доз препарата, как указано в вышеприведенной таблице. Если нарушения функции почек не обнаружено, но отмечается превышение рекомендуемого уровня концентрации флуцитозина в сыворотке, рекомендуется уменьшить дозу, оставив на том же уровне режим интервалов между процедурами.

Режим дозирования и профиль развития побочных эффектов у пациентов пожилого возраста аналогичны тем, которые установлены для других возрастных групп. Особое внимание в этой возрастной группе следует уделить контролю функции почек.

Применение Анкотила в комбинации с амфотерицином В

На основании экспериментальных данных применение Анкотила в комбинации с амфотерицином В во многих случаях оказывает синергическое или, по крайней мере, аддитивное действие. Клинические исследования показали, что комбинация этих двух препаратов дает лучший терапевтический эффект, чем каждый из них в качестве монотерапии. Кроме того, применение комбинированной терапии позволяет уменьшить терапевтическую дозу амфотерицина В и, тем самым, его токсические побочные эффекты. Одновременно сокращается продолжительность курса лечения. Наконец, применение комбинированной терапии позволяет предотвратить или отсрочить развитие вторичной устойчивости возбудителей, наблюдаемой при монотерапии Анкотилом.

Применение комбинированной терапии особенно эффективно при лечении криптококкоза, а также при подострых и хронических грибковых инфекциях (менингоэнцефалит, эндокардит, кандидозный увеит).

При проведении комбинированной терапии для лечения криптококкоза ЦНС рекомендуется следующий режим дозирования.

Анкотил назначают в дозе 150 мг/кг/сут в виде быстрых инфузий. При почечной недостаточности следует уменьшить дозу в зависимости от клиренса креатинина.

Амфотерицин В назначают в дозе 0.3 мг/кг/сут (по нарастанию дозы). Препарат вводят инфузионно в течение 3-4 ч по следующей схеме:

- 1-й день: тест-доза 1 мг (контроль температуры, пульса, частоты дыхания и АД в течение 3 ч).

- при отсутствии побочных реакций в 1-й же день начинают лечение: вводят 0.3 мг/кг препарата + 25 мг гидрокортизона/сут.

- при наличии побочных реакций дозу препарата увеличивают постепенно. 1-й день: 0.1 мг/кг + 50 мг гидрокортизона; 2-й день: 0.2 мг/кг + 50 мг гидрокортизона; 3-й день: 0.3 мг/кг + 50 мг гидрокортизона. Следует как можно раньше уменьшить дозу гидрокортизона или полностью отменить его введение.

- в тяжелых, трудно поддающихся лечению случаях, особенно при аспергиллезе, доза амфотерицина В может быть увеличена до 0.5-0.6 мг/кг/сут.

В зависимости от формы заболевания и индивидуальной переносимости продолжительность курса терапии может составлять до 6 недель, в отдельных случаях и больше.

Следует учитывать, что инфузионный раствор Анкотила несовместим с амфотерицином В. Нельзя смешивать в одной капельнице инфузионный раствор Анкотила и амфотерицин В.

Согласно вышеуказанному режиму дозирования, больным с нормальной функцией почек назначают полную дозу Анкотила и только около половины обычной дозы амфотерицина В. Однако даже эта уменьшенная доза амфотерицина В может снизить клиренс креатинина и, соответственно, уменьшить выведение флуцитозина из организма. В таких случаях дозу Анкотила уменьшают соответственно степени почечной недостаточности.

Побочное действие

Со стороны сердечно-сосудистой системы: остановка сердца, нарушение функции желудочков, боли за грудиной.

Со стороны дыхательной системы: остановка дыхания, одышка.

Со стороны пищеварительной системы: тошнота, рвота, боли в области живота, диарея, анорексия, сухость во рту, язва двенадцатиперстной кишки, желудочно-кишечные кровотечения, язвенный колит, нарушение функции печени, желтуха, повышение активности ферментов печени, гипербилирубинемия; в единичных случаях у ослабленных больных отмечалась острая печеночная недостаточность, иногда приводившая к летальному исходу.

Со стороны ЦНС и периферической нервной системы: атаксия, потеря слуха, головные боли, парестезии, паркинсонизм, периферическая невропатия, головокружение, седативный эффект, судороги, утрата четкого восприятия действительности, галлюцинации, психозы.

Со стороны мочевыделительной системы: азотемия, повышение уровня креатинина, мочевины, азота, кристаллурия, острая почечная недостаточность.

Со стороны системы кроветворения: анемия, агранулоцитоз, апластическая анемия, эозинофилия, лейкоцитопения, панцитопения, тромбоцитопения, гемолитическая анемия. В единичных случаях у ослабленных больных (на фоне имеющейся иммуносупрессии) отмечались признаки угнетения кроветворения в костном мозге (панцитопения). У данной категории больных эти симптомы могут носить необратимый характер.

Аллергические реакции: сыпь, зуд, крапивница, фоточувствительность, токсический эпидермальный некролиз.

Прочие: усталость, слабость, чрезмерная чувствительность, пирексия, гипогликемия, гипокалиемия.

Противопоказания

- повышенная чувствительность к флуцитозину или другим компонентам препарата (в т.ч. в анамнезе).

Беременность и лактация

Контролируемых исследований по применению препарата при беременности у женщин не проводилось. Поэтому Анкотил следует назначать только в тех случаях, когда ожидаемый терапевтический эффект для матери превышает потенциальный риск для развития плода.

Не установлено, выделяется ли активное вещество с грудным молоком. Учитывая важность проведения лечения данным препаратом для матери, врач должен решить вопрос о прекращении грудного вскармливания.

Особые указания

Анкотил не следует применять у больных с почечной недостаточностью при отсутствии аппаратуры, позволяющей проводить мониторинг уровня концентрации флуцитозина в сыворотке крови.

Следует соблюдать осторожность при применении препарата у больных с подавлением костномозгового кроветворения или с заболеваниями крови. Следует контролировать картину периферической крови и показатели функции печени ежедневно в начале лечения, затем - 2 раза в неделю.

При измерении концентрации флуцитозина в сыворотке крови следует учитывать, что концентрация флуцитозина в образцах крови, взятых во время или непосредственно после введения препарата, непоказательны для последующего подъема концентрации флуцитозина в сыворотке. В целях мониторинга уровня сывороточной концентрации флуцитозина рекомендуется проводить анализ крови незадолго до проведения следующей процедуры.

Следует учитывать, что необходимо контролировать функцию почек у больных (предпочтительно путем определения клиренса креатинина) до и во время лечения. При необходимости проводится соответствующая коррекция режима дозирования.

До и во время лечения препаратом Анкотил рекомендуется проводить определение чувствительности возбудителей к флуцитозину. Для этой цели используются тесты, а также соответствующие питательные среды, свободные от антагонистов. Рекомендуется использование дисковых тестов с флуцитозином.

У больных с почечной недостаточностью следует контролировать функцию почек не реже 1 раза в неделю.

При определении уровня креатинина с помощью двухэтапного ферментного анализа возможно искажение результатов анализа (ложноположительная азотемия) вследствие влияния флуцитозина. Необходимо использовать другие методы определения креатинина.

При расчетах объема введения растворов электролитов для больных с почечной и/или сердечной недостаточностью, а также с нарушением электролитного баланса, необходимо учитывать объем вводимого инфузионного раствора Анкотила и содержание натрия (138 ммоль/л).

Передозировка

Случаи передозировки неизвестны. При передозировке возможно возрастание риска развития известных побочных реакций и тяжести их проявления. При сывороточной концентрации флуцитозина более 100 мг/л, поддерживаемой в течение длительного времени, отмечалось усугубление побочных эффектов.

Лечение: в случае передозировки следует обеспечить поступление в организм достаточного объема жидкости (при необходимости назначают в/в введение), поскольку флуцитозин выводится через почки в неизменном виде. Необходим частый контроль параметров периферической крови, а также тщательный мониторинг функции почек и печени. В случае отклонений от нормы следует применить соответствующие терапевтические меры. Поскольку гемодиализ существенно снижает сывороточную концентрацию флуцитозина у больных, страдающих анурией, можно рассматривать возможность использования гемодиализа в качестве метода терапии в случае передозировки Анкотила.

Лекарственное взаимодействие

В исследованиях in vitro и in vivo было показано, что при комбинированном применении Анкотила и амфотерицина В их активность взаимно усиливается в отношении многих штаммов возбудителей. Этот эффект был особенно выражен в случае возбудителей, малочувствительных к Анкотилу.

При одновременном применении Анкотила с цитостатиками повышается риск развития лейкопении (особенно нейтропении, часто сопровождаемой тромбоцитопенией). Поэтому при необходимости назначения данной комбинации следует контролировать состав периферической крови.

В силу того, что выведение флуцитозина осуществляется почти исключительно почками, все лекарственные препараты, снижающие клубочковую фильтрацию, увеличивают его период полувыведения. В таких случаях требуется регулярный контроль клиренса креатинина, а также соответствующая коррекция дозы.

Фармацевтическое взаимодействие

Следует учитывать, что инфузионный раствор Анкотила несовместим с амфотерицином В. Эти препараты следует вводить раздельно.

Анкотил можно применять одновременно с парентеральными растворами натрия хлорида 0.9% или 0.18% и декстрозы 5% и 4%.

Не допустимо добавление других лекарственных средств к инфузионному раствору Анкотила.

Условия и сроки хранения

Препарат следует хранить в недоступном для детей месте, при температуре от 18° до 25°С. Не применять в случае выпадения осадка!

Хранение при температуре ниже 18°С может привести к образованию осадка. Осадок растворяется при нагревании флакона до 80°С не более 30 мин.

Хранение при температуре выше 25°С может способствовать превращению флуцитозина в цитостатик фторурацил; при этом внешний вид раствора не изменяется.

Срок годности - 2 года.

Условия отпуска из аптек

Препарат отпускается по рецепту.

 



Реклама