ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ЦИПРОТЕРОН-ТЕВА
(CYPROTERON-TEVA)
Склад:
діюча речовина: сyproterone;
1 таблетка містить 50 мг ципротерону ацетату;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний; лактоза, моногідрат; кросповідон; натрію лаурилсульфат; гідроксипропіл целюлоза; тальк; магнію стеарат; кремнію діоксид колоїдний безводний.
Лікарська форма. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Анти андроген ні препарати. Код АТС G03H A01.
Клінічні характеристики.
Показання.
Показання для чоловіків.
Лікування неоперабельного раку передміхурової залози.
Для зниження сексуального потягу при патологічних відхиленнях у статевій сфері.
Показання для жінок.
Виражені симптоми андрогенезації, такі як:
тяжкий ідіопатичний гірсутизм, якщо терапія іншими лікарськими засобами виявилась неефективною;
андроген етично індукована алопеція тяжкого ступеня, що часто супроводжується вираженими формами акне та/або себореї.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату; тяжкі хронічні депресивні стани; наявні або перенесені у минулому тромбоемболічні процеси; тяжкий цукровий діабет з ураженням судин; серпоподібно клітинна анемія; захворювання печінки, синдром Дубіна-Джонсона, синдром Ротора, наявні або перенесені у минулому пухлини печінки.
Дитячий вік.
Для чоловіків.
Тяжкий загальний стан, спричинений злоякісними пухлинами, але це не стосується неоперабельного раку передміхурової залози.
Для жінок.
Вагітність та період годування груддю; жовтяниця; затяжний свербіж або герпес під час попередньої вагітності.
Спосіб застосування та дози.
Ципротерон-Тева приймають внутрішньо після їди, запиваючи рідиною.
Дозування для чоловіків.
Лікування неоперабельного раку передміхурової залози
без орхіектомії або лікування з агоністами лютеїнізуючого гормона-рилізинг гормона (ЛГ-РГ): по 2 таблетки 2 – 3 рази на добу (200 – 300 мг); після орхіектомії: по 2 таблетки 1 – 2 рази на добу (100 – 200 мг). Не можна припиняти лікування або зменшувати дозування після покращення стану пацієнта чи ремісії.
Для зниження раптового загострення хвороби, спричиненої первинним збільшенням тестостерону в сироватці крові на початку лікування агоністами ЛГ-РГ: по 2 таблетки 2 рази на добу (200 мг) як моно терапія протягом перших 5 – 7 днів, потім по 2 таблетки 2 рази на добу (200 мг) разом з агоністом ЛГ-РГ протягом 3 – 4 тижнів. Дозу агоніста ЛГ-РГ підбирають відповідно до рекомендацій виробника агоніста ЛГ-РГ.
Для лікування припливів крові (клімактеричного вазомоторного симптому), які зустрічаються протягом лікування агоністами ЛГ-РГ: по 1-3 таблетки на добу
(50 – 150 мг), у разі необхідності − до 2 таблеток 3 рази на добу (300 мг).
Для зниження сексуального потягу при патологічних відхиленнях у статевій сфері: по 1 таблетці 2 рази на добу (100 мг), потім приймають по 2 таблетки 2 рази на добу (200 мг), у разі необхідності − по 2 таблетки 3 рази на добу (300 мг) протягом короткого періоду.
Тривалість лікування визначає лікар, для кожного вона індивідуальна (від декількох тижнів до декількох місяців). Для досягнення постійного терапевтичного ефекту ципротерон слід призначати на тривалий проміжок часу. Призначення ципротерону не є психотерапією, так само як інші додаткові заходи (дивіться «Особливі заходи безпеки»).
Після досягнення терапевтичного ефекту лікування продовжують за допомогою підтримуючого дозування (іноді достатньо по ½ таблетки 2 рази на добу (50 мг). Перехід до підтримуючого дозування проводять через поступове зменшення дози (по одній таблетці на тиждень, але найкраще зменшувати по ½ таблетки на тиждень).
Слід пам’ятати, що після припинення застосування ципротерону в багатьох випадках можуть виникнути рецидиви. У такому разі слід повторити курс лікування.
Дозування для жінок.
Для жінок дітородного віку з регулярним менструальним циклом: лікування ципротероном розпочинається з 1-го дня менструального циклу (з 1-го дня менструації). Протягом 10 днів (з 1-го по 10-й день менструального циклу) приймають по 2 таблетки 1 раз на добу. З метою контрацепції та стабілізації циклу слід приймати естраген-прогестагенні пероральні контрацептиви (з якомога меншим вмістом етинілест радіолу 30 або 35 мкг) з 1-го по 21-й день менструального циклу. З 22-го по 28-й день робиться перерва у прийомі препарату, протягом якої (7 днів) настає менструальноподібна кровотеча. Рівно через 4 тижні після початку першого курсу лікування (в той самий день тижня) слід розпочати новий курс комбінованого лікування, навіть якщо кровотеча не припинилась. Якщо протягом перерви в прийомі препарату не виявлена кровотеча, слід звернутися до лікаря. Якщо через деякий час спостерігається клінічне покращання, щоденна доза ципротерону може бути зменшена з однієї таблетки до ½ таблетки.
Для жінок дітородного віку з нерегулярним менструальним циклом або аменореєю лікування може бути розпочате відразу після призначення препарату лікарем. Поки не приймаються пероральні контрацептиви (протягом 14 днів) слід застосовувати бар’єрні механічні засоби контрацепції. Перший день лікування вважається першим днем циклу. Подальше лікування подібне до лікування жінок з регулярним менструальним циклом. Протягом перерви в прийомі препарату може бути кровотеча.
В період менопаузи жінки можуть отримувати моно терапію препаратом Ципротерон-Тева.
У жінок, які мають матку, можлива поява менструації.
Залежно від ступеня тяжкості захворювання, середнє дозування ципротерону становить:
½ - 1 таблетка на добу (25-50 мг) без перерви в прийомі препарату або ½ - 1 таблетка на добу (25-50 мг) упродовж 21 дня, при цьому слід витримувати 7-денний період перерви при прийомі препарату.
Побічні реакції.
На початку лікування можуть спостерігатися втома, депресія, головний біль, запаморочення, біль у животі, нудота, періоди апатії чи неспокою. Ці симптоми зазвичай швидко минають. Досить часто спостерігається збільшення чи зменшення маси тіла. Можливі шкірні реакції у вигляді алергій у легкій формі, м’язова слабкість. В індивідуальних випадках, при застосуванні великих доз, можлива задишка. Гепатотоксичні реакції (гепатит, розлади функції печінки) зустрічаються дуже рідко. Механізм гепатотоксичної дії до кінця не з’ясований, але найчастіше гепатотоксичні реакції спостерігаються у літніх пацієнтів, у яких були злоякісні утворення та які лікувалися препаратом тривалий час великими дозами. У таких пацієнтів необхідно здійснювати контроль функції печінки. При негативних результатах лікування слід припинити.
Дуже рідко, під час застосування статевих стероїдів, у тому числі й ципротерону, спостерігався розвиток пухлин печінки.
У поодиноких випадках є інформація про виникнення тромбоемболічних симптомів під час лікування ципротероном. Однак наслідковий зв’язок малоймовірний.
У чоловіків при довгостроковому лікуванні ципротероном, як і при застосуванні інших анти андроген них препаратів, у поодиноких випадках спостерігалися явища остеопорозу.
У чоловіків можлива поява гінекомастії і пригнічення сперматогенезу, у жінок – болючість, напруження або збільшення молочних залоз, зниження лібідо, порушення менструального циклу та аменорея.
Передозування.
Немає даних щодо передозування препарату. У разі необхідності проводять симптоматичну терапію.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Препарат протипоказаний в період вагітності або годування груддю.
Діти.
Препарат не застосовується для лікування дітей.
Особливі заходи безпеки.
Перед початком та під час лікування препаратом слід здійснювати контроль функції печінки, артеріального тиску, сечі та крові на цукор, маси тіла, кори надниркових залоз. У разі подовження лікування рекомендують проводити такі дослідження кожні 6 місяців.
Пацієнти, які страждають на цукровий діабет, повинні попередити про це свого лікаря. В такому випадку медичне обстеження слід проводити частіше, ніж звичайно (наприклад, кожні 8 тижнів).
У випадку появи сильного болю у ділянці живота, збільшення печінки або ознак гострої внутрішньочеревної кровотечі слід припинити лікування та звернутися до лікаря.
При застосуванні ципротерону в дозі 200 – 300 мг були описані випадки прямої гепатотоксичної дії, розвиток жовтяниці, гепатит та печінкова недостатність, які призвели в деяких випадках до летальних наслідків. У більшості випадків це були хворі на рак передміхурової залози. Токсичні ефекти дозозалежні та зазвичай розвиваються через декілька місяців від початку лікування. Контроль функції печінки слід проводити до початку терапії, а також у випадку підозри на розвиток гепатотоксичних ефектів. У разі підтвердження гепатотоксичності застосування препарату слід припинити, за виключенням тих випадків, коли гепато токсичність обумовлена іншими чинниками, такими як метастази. В такому випадку продовження лікування можливе, якщо очікувана користь від лікування перевищує ризик.
Пацієнтам з непереносимістю галактози, дефіцитом лактази Лаппа або глюкогалактозною абсорбцією застосування препарату не рекомендується.
Особливості застосування.
Препарат містить лактозу! Це треба мати на увазі пацієнтам із спадковою непереносимістю лактози.
Для чоловіків.
Хворі з органічними порушеннями головного мозку, психічними хворобами, особи, які страждають на алкоголізм, патологічні відхилення у статевій сфері, резистентні до лікування патологічниї відхилень у статевій сфері ципротероном.
Якщо у хворого є порушення фертильності, рекомендується перед початком лікування зробити сперматограму.
Для жінок. Перед початком лікування необхідно провести ендокринологічне та гінекологічне обстеження, встановити наявність чи відсутність вагітності. Під час лікування ципротероном вагітність повинна бути виключена.
Немає даних щодо негативного впливу на здатність запліднення після припинення лікування.
Жінкам хворим на епілепсію, отосклероз, множинний склероз, порфірію, правець, цукровий діабет та артеріальну гіпертензію ципротерон з/без оральних контрацептивів призначають лише під пильним наглядом лікаря.
Жінкам дітородного віку при наявності шлунково-кишкових розладів, які супроводжуються блюванням та/або діареєю, замість пероральних контрацептивів рекомендують застосовувати бар’єрні протизаплідні засоби. Однак не слід припиняти прийом ципротерону.
Якщо в процесі лікування припиняються менструації, препарат слід відмінити до остаточного виключення вагітності.
При значних та повторних втратах крові протягом прийому препарату хворому необхідно звернутися до лікаря та пройти обстеження.
Ризик тромбозів підвищується протягом застосування препарату в поєднанні із засобами, що містять естроген, що слід пам’ятати жінкам, яким показане оперативне втручання. За 6 тижнів до оперативного втручання або в разі тривалого ліжкового режиму рекомендується припинити приймання препарату.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Прийом ципротерону може призвести до втомлюваності та зниження концентрації уваги особливо протягом перших тижнів лікування, що потрібно враховувати при керуванні авто транспортом або іншими механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
При одночасному застосуванні з ципротероном можлива зміна ефективності гіпоглікемічних лікарських засобів або інсуліну.
При застосуванні ципротерону з лікарськими засобами, що містять естроген, ризик тромбозів зростає.
Алкоголь знижує дію ципротерону.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Механізм дії базується на конкурентному зв’язуванні препарату з андроген ними рецепторами в андроген залежних органах, пригніченні їх функціональної активності. При цьому відбуваються зміни в шкірі (порушується функція сальних залоз, спостерігається ріст волосся), яєчках і передміхуровій залозі. Змінюється також статевий потяг і сперматогенез. Крім анти андрогенного ефекту ципротерону ацетат має також сильну антигонадотропну (гіпофізінгібуючу) і гестагенну активність.
Фармакокінетика. Препарат повністю всмоктується після прийому внутрішньо. Максимальна концентрація препарату в сироватці крові після прийому 50 мг ципротерону ацетату становить 140 нг/мл через 3 години. Потім упродовж 24 – 120 годин вміст препарату в сироватці крові знижується. Період напів виведення препарату становить 43,9 ± 12,8 години. Ципротерон ацетат повністю виводиться із сироватки крові у кліренс-залежності 3,5 ± 1,5 мл/хв/кг.
Препарат зазнає декілька стадій метаболізму, включаючи гідроксилювання та кон’югацію, з утворенням основного метаболіту в плазмі крові – 15 b-гідроксидеривату. Частина препарату виводиться з організму з жовчю у незміненому вигляді. Період напів виведення при цьому становить 1,9 дня. Метаболіти з організму виводяться приблизно за такий самий час. Період напів виведення метаболітів - 1,7 дня.
Ципротерон майже повністю зв’язується з альбумінами плазми. Лише 3,5 – 4 % знаходиться в крові у незв’язаному вигляді. Оскільки зв’язок з білками плазми крові є неспецифічним, зміна рівня глобуліну, що зв’язує статеві гормони, не впливає на фармакокінетику ципротерону.
Завдяки довго тривалому виведенню з плазми та повторним щоденним прийомом можливо накопичення ципротерону ацетату з фактором 3 у сироватці.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: білі таблетки з рискою, 9 мм, і маркуванням CYPROT 50.
Термін придатності. 5 років.
Умови зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі від 15 до
25 оС. Зберігати у захищеному від вологи місці.
Упаковка. По 10 таблеток у блістері, по 5 блістерів у пачці.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. Фармахемі Б. В., Нідерланди (Pharmachemie B.V., the Netherlands).
Місцезнаходження. Свенсвег 5 – 2031 ГА Харлем, Нідерланди (Swensweg 5 – 2031 GA Haarlem, the Netherlands).
Инструкция отсутствует