ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування лікарського засобу
МУТАФЛОР
(MUTAFLOR)
Склад:
діюча речовина (біомаса)*: Escherichia coli штаму NISSLE 1917;
1 мл суспензії містить бактеріальну культуру з Escherichia coli штаму NISSLE 1917 108 КУО;
допоміжні речовини*: натрію хлорид, калію хлорид, магнію сульфат гептагідрат, кальцію хлорид, магнію хлорид гексагідрат, натрію гідроксид, 32 % розчин для доведення рН 7.0, вода очищена.
*Примітка. Кількість біомаси і сольового розчину залежить від кількості КУО в біомасі.
Лікарська форма. Суспензія оральна.
Основні фізико-хімічні властивості: злегка бежева, молочного відтінку, водяниста рідина з ледь солонуватим присмаком і характерним запахом.
Фармакотерапевтична група. Антидіарейні мікробні препарати. Код АТХ A07F А.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Активною діючою речовиною є штам непатогенних бактерій, які належать до виду Escherichia coli (E. coli), у живій і здатній до розмноження формі: E. coli, штам NISSLE 1917. За допомогою спеціальних адгезивних органел (типу F-1A, F-1C та «кучерявих» фімбрій) штам має здатність прикріплюватися до слизової оболонки товстої кишки та утворювати мікроколонії у вигляді біоплівки. Завдяки наявності джгутиків бактеріям притаманна мобільність, що надає їм перевагу при заселенні товстого кишечнику. Ефекти препарату Мутафлор (E. coli штаму NISSLE 1917) було визначено в експериментах in vitro та in vivo, а також у клінічних дослідженнях. Були визначені такі ефекти та механізми дії.
Антимікробні властивості (антагонізм): E. coli, штам NISSLE 1917 формує антимікробні субстанції (мікроцини), які, з одного боку, відповідають за прямий антагонізм проти патогенів, а також за стійкість штаму, тривалість якої перевищує тривалість власне перорального призначення препарату. Крім того, штам має інгібуючий вплив на інвазію ентероінвазивних патогенів у слизову оболонку товстого кишечнику.
Стабілізація слизового бар’єру товстого кишечнику. В експериментах на клітинних культурах епітеліоцитів товстого кишечнику E. coli, штам NISSLE 1917 продемонстрував здатність стабілізувати бар’єрну функцію епітелію та нормалізувати підвищену проникність слизової оболонки кишки загалом. Таке зміцнення бар’єрної функції є наслідком стимуляції синтезу фіксуючого протеїну (ZO-2) та формуванні за його допомогою міцних міжклітинних контактів.
E. coli штаму NISSLE 1917 має імуномодулюючі властивості:
– у дослідженнях іn vitro та in vivo було продемонстровано, що імуномодулююча здатність
E. coli штаму NISSLE 1917 спрацьовує як на гуморальному, так і на клітинному рівні імунної системи у новонароджених дітей чи у хворих людей, у випадках зі здоровими імуномодулюючу ефективність виражено лише в незначній мірі.
1. Вплив на специфічну імунну систему:
У недоношених та доношених дітей після колонізації (заселення) кишечнику бактеріями
E. coli штаму NISSLE 1917 виявляли раннє підвищення імунокомпетенції, на що вказувало суттєве зростання рівнів IgA та IgM у фільтратах випорожнень та в сироватці. У протилежність цьому, зростання рівня IgG у сироватці не відбувається. Окремі дослідження підтверджують зростання рівня IgA у слині. Було встановлено, що пероральний прийом
E. coli штаму NISSLE 1917 є також стимулятором клітинно-опосередкованої імунної відповіді у недоношених дітей.
2. Вплив на неспецифічну імунну систему:
Досліди іn vitro та ex vivo виявили суттєве підвищення секреторної та цитотоксичної активності макрофагів. Окрім того, ex vivo було продемонстровано підвищення цитотоксичних властивостей макрофагів, спрямованих проти внутрішньоклітинних паразитів, а отже, і сильніший захист проти внутрішньоклітинних інфекційних агентів.
In vivo продемонстровано профілактичну дію при системних інфекціях.
У недоношених новонароджених завдяки пероральному прийому E. coli штам NISSLE 1917 також спостерігалось стимулювання неспецифічного природного імунітету.
Прокінетичні властивості. E. coli штаму NISSLE 1917 у ході метаболізму синтезує коротколанцюгові жирні кислоти, які необхідні для оптимального енергетичного балансу слизової оболонки товстої кишки. Вони стимулюють моторику кишки і кровоплин у її слизовій і посилюють всмоктування іонів натрію та хлору. Стимуляція моторики, яка, ймовірно, відбувається під дією оцтової кислоти бактеріального походження, відіграє важливу роль у лікуванні хронічних запорів.
Вплив на метаболізм. Штам, який міститься у препараті Мутафлор, бере участь у численних метаболічних процесах і здатен катаболізувати різні вуглеводи, цукрові спирти, амінокислоти та інші субстрати, споживаючи при цьому кисень. Анаеробне середовище у просвіті товстої кишки, створюване у такий спосіб, підтримується тривалий час, що є надзвичайно важливим для стабільності екосистеми кишечнику.
Фармакокінетика.
Оскільки активна діюча субстанція (E. coli штаму NISSLE 1917) компенсал, вона здатна заселяти кишечник як фізіологічна бактерія, не всмоктується, не метаболізується і виходить із кишечнику разом із випорожненнями.
Клінічні характеристики.
Показання.
– Профілактика патологічних колонізацій у кишечнику в новонароджених (у т.ч. недоношених);
– підвищення імунітету новонароджених (у т.ч. недоношених);
– діарея у дітей грудного та дошкільного віку, в тому числі при годуванні через зонд.
Протипоказання. Гіперчутливість до інгредієнтів препарату.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій. Антибіотики, які призначаються з метою впливу на грамнегативні бактерії, а також сульфаніламіди можуть знижувати ефективність препарату Мутафлор.
Особливості застосування. При лікуванні тяжких форм діареї суспензією Мутафлор необхідно проводити достатню регідратацію з метою профілактики та попередження ексикозу (зневоднення).
Застосування у період вагітності або годування груддю. Escherichia coli штам NISSLE 1917 – це бактерія-коменсал, яка є у кишечнику людини та не всмоктується, не впливає на перебіг вагітності і період годування груддю, тому застережень щодо застосування у ці періоди немає.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами. Не виявлена.
Спосіб застосування та дози. Перед застосуванням збовтати! Суспензію можна накапати безпосередньо в рот із ампули, дітям грудного віку – перед питтям, дітям дошкільного віку – після прийому їжі.
Суспензію можна також вводити через назогастральний зонд.
Профілактика колонізації: новонароджені (у т.ч. недоношені) – 1 мл на добу протягом, як мінімум, 5 днів.
Підвищення імунітету новонароджених: 1-й тиждень життя – 1 раз на добу по 1 мл; 2-3-й тиждень – 3 рази на тиждень по 1 мл на добу.
Діарея: діти грудного та дошкільного віку – по 1 мл на добу протягом 1-3 днів.
При гострій діареї – по 1 мл на добу протягом 5 днів;
при затяжній діареї – по 1 мл на добу до 15 днів.
Діарея при годуванні через зонд: діти грудного та дошкільного віку – 1 раз на добу по 1-5 мл, до 5 днів залежно від періоду діареї. Після досягнення позитивних результатів лікування слід продовжувати ще декілька днів.
Діти. Суспензію Мутафлор застосовувати дітям грудного та дошкільного віку.
Передозування. Даних про передозування препарату немає.
Побічні реакції. Препарат добре переноситься. Можливі випадки виникнення небажаних ефектів.
З боку травного тракту: на початку терапії часто спостерігається здуття живота, що, як правило, проходить відразу після зниження дози. Вкрай рідко спостерігався біль у животі, нудота або блювання.
З боку шкіри: можливі алергічні реакції, включаючи кропив’янку, еритему, лущення шкіри.
Інфекції: описані поодинокі випадки розвитку сепсису у недоношених дітей, які народилися в дуже ранні терміни.
Термін придатності. 10 місяців.
Умови зберігання. Зберігати при температурі 2-8 °С в місцях недоступних для дітей.
Упаковка. Поліетиленові ампули по 1 мл. По 5 або 25 ампул по 1 мл.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. Ардейфарм ГмбХ. / Ardeypharm GmbH.
Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності. Льорфельдштрассе, 20, 58313 Хердеке, Німеччина. / Loerfeldstrasse 20, 58313 Herdecke, Germany.
СОСТАВ И ФОРМА ВЫПУСКА:
сусп. оральн. амп. 1 мл, № 5
1 мл суспензии содержит бактериальную культуру Escherichia coli штамма Nissle 1917 — 108 КОЕ.
№ UA/10280/02/01 от 17.03.2010 до 17.03.2015
ФАРМАКОЛОГИЧЕСКИЕ СВОЙСТВА:
Фармакодинамика. Активным действующим веществом является штамм непатогенных бактерий, которые относятся к виду Escherichia coli (E. coli), в живой и способной к размножению форме: E. coli, штамм Nissle 1917. С помощью специальных адгезивных органелл (типа F-1A, F-1C и кудрявых фимбрий) штамм обладает способностью прикрепляться к слизистой оболочке толстой кишки и образовывать микроколонии в виде биопленки. Благодаря наличию жгутиков бактериям присуща мобильность, которая предоставляет им преимущество при заселении толстого кишечника. Эффекты препарата Мутафлор (E. coli штамма Nissle 1917) были определены в экспериментах in vitro и in vivo, а также в клинических исследованиях. Были установлены такие эффекты и механизмы действия.
Антимикробные свойства (антагонизм): E. coli, штамм Nissle 1917, формирует антимикробные субстанции (микроцины), которые, с одной стороны, отвечают за прямой антагонизм против патогенов, а также за устойчивость штамма, продолжительность которой превышает таковую собственно перорального приема препарата. Кроме того, штамм оказывает ингибирующее влияние на инвазию энтероинвазивных патогенов в слизистую оболочку толстого кишечника.
Стабилизация слизистого барьера толстого кишечника. В экспериментах на клеточных культурах эпителиоцитов толстого кишечника E. coli штамм Nissle 1917 продемонстрировал способность стабилизировать барьерную функцию эпителия и нормализовать повышенную проницаемость слизистой оболочки кишки вообще. Такое укрепление барьерной функции является следствием стимуляции синтеза фиксирующего протеина (ZO-2) и формирования с его помощью крепких межклеточных контактов.
E. coli штамма Nissle 1917 обладает иммуномодулирующими свойствами
В исследованиях in vitro и in vivo было продемонстрировано, что иммуномодулирующая способность E. coli штамма Nissle 1917 срабатывает как на гуморальном, так и на клеточном уровне иммунной системы у новорожденных или у больных, в случаях со здоровыми лицами иммуномодулирующая эффективность выражена лишь в незначительной степени.
1. Влияние на специфическую иммунную систему
У недоношенных и доношенных детей после колонизации (заселения) кишечника бактериями E. coli, штамма Nissle 1917, выявляли раннее повышение иммунокомпетенции, на что указывал существенный рост уровня IgA и IgM в фильтратах кала и в сыворотке крови. В противоположность этому, повышения уровня IgG в сыворотке крови не выявлено. Отдельные исследования подтверждают повышение уровня IgA в слюне. Было установлено, что пероральный прием E. coli штамма Nissle 1917 является также стимулятором клеточноопосредованного иммунного ответа у недоношенных детей.
2. Влияние на неспецифическую иммунную систему
Опыты in vitro и ex vivo выявили существенное повышение секреторной и цитотоксической активности макрофагов. Кроме того, ex vivo было продемонстрировано повышение цитотоксических свойств макрофагов, направленных против внутриклеточных паразитов, а следовательно, и более сильную защиту против внутриклеточных инфекционных агентов. In vivo установлено профилактическое действие при системных инфекциях.
У недоношенных новорожденных благодаря пероральному приему E. coli штамма Nissle 1917 также отмечали стимулирование неспецифического естественного иммунитета.
Прокинетические свойства. E. coli штамма Nissle 1917 в ходе метаболизма синтезирует короткоцепочечные жирные кислоты, которые необходимы для оптимального энергетического баланса слизистой оболочки толстой кишки. Они стимулируют моторику кишки и кровообращение в ее слизистой оболочке и усиливают всасывание ионов натрия и хлора. Стимуляция моторики, которая, вероятно, происходит под действием уксусной кислоты бактериального происхождения, играет важную роль в лечении хронических запоров.
Влияние на метаболизм. Штамм, который содержится в препарате Мутафлор, принимает участие в многочисленных метаболических процессах и способен катаболизировать различные углеводы, сахарные спирты, аминокислоты и другие субстраты, потребляя при этом кислород. Анаэробная среда в просвете толстой кишки, создаваемая таким образом, поддерживается длительно, что очень важно для стабильности экосистемы кишечника.
Фармакокинетика. Поскольку активная действующая субстанция (E. coli штамма Nissle 1917) — комменсал, она способна заселять кишечник как физиологическая бактерия, не всасывается, не метаболизируется и выводится из кишечника вместе с калом.
Токсикологические свойства
E. coli штамма Nissle 1917 не обладает никакими токсическими или патогенными свойствами, не образует энтеротоксинов и гемолизинов, не является энтероинвазивной, не имеет патогенных адгезивных свойств, не является серорезистентной, не имеет уропатогенных свойств, чувствительна к антибиотикам, которые часто применяют в отношении грамотрицательных бактерий, и совсем не оказывает иммунотоксического влияния.
ПОКАЗАНИЯ:
ПРИМЕНЕНИЕ:
перед применением взболтать! Суспензию можно накапать непосредственно в рот из ампулы, детям грудного возраста — перед питьем, детям дошкольного возраста — после приема пищи. Суспензию можно также вводить через назогастральный зонд.
Профилактика колонизации: недоношенные и зрелые новорожденные — 1 мл/сут на протяжении как минимум 5 дней.
Повышение иммунитета у новорожденных: первая неделя жизни — 1 раз в сутки по 1 мл; 2–3-я неделя — 3 раза в неделю по 1 мл/сут.
Диарея: дети грудного и дошкольного возраста — по 1 мл/сут на протяжении 1–3 дней. При острой диарее — по 1 мл/сут на протяжении 5 дней; при затяжной диарее — по 1 мл/сут до 15 дней.
Диарея при кормлении через зонд: дети грудного и дошкольного возраста — 1 раз в сутки по 1–5 мл, до 5 дней в зависимости от периода диареи. После достижения положительных результатов лечение необходимо продолжать еще несколько дней.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:
гиперчувствительность к ингредиентам препарата.
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ:
препарат хорошо переносится. Возможны отдельные случаи возникновения нежелательных эффектов.
Со стороны ЖКТ: в начале терапии часто отмечают вздутие живота, которое, как правило, проходит сразу после снижения дозы. Крайне редко выявляли боль в животе, тошноту или рвоту.
Со стороны кожи: в отдельных случаях отмечалились аллергические реакции в виде крапивницы, эритемы и шелушения кожи.
Инфекции: описаны единичные случаи развития сепсиса у недоношенных детей, которые родились в очень ранние сроки.
ОСОБЫЕ УКАЗАНИЯ:
при лечении тяжелых форм диареи суспензией Мутафлор необходимо проводить достаточную регидратацию с целью профилактики и предупреждения эксикоза (обезвоживания).
Период беременности и кормления грудью. E. coli штамма Nissle 1917 — это бактерия-комменсал, которая есть в кишечнике человека и не всасывается, не влияет на течение беременности и период кормления грудью, поэтому предостережений относительно применения в эти периоды нет.
Дети. Суспензию Мутафлор применяют у детей грудного и дошкольного возраста.
Способность влиять на скорость реакции при управлении транспортными средствами и работе с другими механизмами. Не выявлена.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ:
антибиотики, которые назначаются с целью влияния на грамотрицательные бактерии, а также сульфаниламиды могут снижать эффективность препарата Мутафлор.
ПЕРЕДОЗИРОВКА:
данных о передозировке препарата нет.
УСЛОВИЯ ХРАНЕНИЯ:
при температуре 2–8 °С.