І Н С Т Р У К Ц І Я
для медичного застосування препарату
HyтpoпiнAq
(NutropinAq)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: соматропін;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний стерильний розчин;
склад: 1 картридж містить 2 мл розчину iз загальною кількістю 10 мг соматропіну, що відповідає 30 міжнародним одиницям (МО) активної речовини соматропіну;
допоміжні речовини: натрію хлорид, фенол, полісорбат 20, натрію цитрат, кислота лимонна і вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Гормони передньої долі гіпофіза та іх аналоги. Соматропін. Код АТС Н 01А С 01.
Фармакологічні властивості. Активною речовиною препарату HyтропінAq є соматропін. Це гормон росту, синтезований за методом генної інженерії з використанням 6aктерії Escherichia coli. Структура соматропіну ідентична структурі гормону росту людини гіпофізарного походження. Дія соматропіну еквівалентна ефекту гормону росту людини. Гормон росту має значний вплив безпосередньо на вироблення інших гормонів, зокрема інсуліноподібний фактор росту-1, i на метаболічні процеси. Анаболічні i ростостимулюючі ефекти соматропіну до певної міри здійснюються опосередковано через інсуліноподібний фактор росту-1.
Фармакодинаміка.
Метаболізм: було доведено, що печінка та нирки є для гормону росту важливими органами, де відбувається катаболізм білків. Препарат виводиться головним чином нирками. Гормон росту фільтрується в клубочках і ре абсорбується в проксимальних ниркових канальцях. Потім у клітинах нирок він розкладається на складові амін окислоти, які повертаються у велике коло кровообігу.
Виведення: після підшкірного болюсного введення середній період напів виведення соматропіну (t½) становить приблизно 2,3 години. Після внутрішньо венного болюсного введення соматропіну середній період напів виведення t½β або t½γ становить приблизно 20 хвилин, а середній кліренс препарату – 116 - 174 мл/год/кг.
Кліренс та середній період напів виведення t½ соматропіну у дорослих та дітей з недостатністю гормону є подібним до тих, що реєструється у здорових людей.
Діти та дорослі з хронічною нирковою недостатністю та з термінальною стадією захворювань нирок мають тенденцію до зниження кліренсу у порівнянні із здоровими особами. Продукція ендогенного гормону росту може збільшуватися у деяких хворих з термінальною стадією захворювання нирок. Але, у дітей з хронічною нирковою недостатністю або в термінальній стадії захворювання нирок не відмічалися випадки накопичення в організмі соматропіну при використанні сучасних схем лікування. Нечисленні дані про екзогенне введення соматропіну дозволяють висловити припущення про те, що його абсорбція, період напів виведення та час досягнення максимальної концентрації (tmax) у хворих на синдром Тернера подібні до таких, що зареєстровані у здорових людей та хворих на недостатність гормону росту.
У хворих з тяжкою дисфункцією печінки спостерігалось зниження кліренсу соматропіну. Клінічне значення такого зниження не відомо.
Фармакокінетика.
Фармакокінетичні властивості НутропінуAq були досліджені тільки у здорових дорослих чоловіків.
Абсорбція: абсолютна біодоступність рекомбінантного людського гормону росту після підшкірного введення дорівнює 80%.
Розподілення: дослідження на тваринах із застосуванням соматропіну довели, що гормон локалізується в органах, що добре перфузуються, особливо в печінці та нирках. Розподілення соматропіну в сталому стані у здорових дорослих чоловіків становить приблизно 50 мл/кг маси тіла, наближуючись до об’єму сироватки.
Показання для застосування. НутропінуAq показаний :
для довго тривалого лікування дітей з затримкою росту внаслідок недостатнього ендогенного вироблення гормону росту;
для лікування затримки росту при синдромі Тернера;
для лікування дітей пре пубертатного віку iз затримкою росту внаслідок хронічної ниркової недостатності до моменту трансплантації нирки;
у дітей з недостатністю продукції гормону росту в дитячому та дорослому віці.
Спосіб застосування та дози. Діагностику, початок лікування соматропіном і моніторинг лікування повинні здійснювати досвідчені лікарі.
Доза НутропінуAq, що вводиться, визначається індивідуально у кожному окремому випадку. Загалом дозу можна обчислити таким чином:
затримка росту дітей внаслідок неадекватного вироблення гормону росту:
підшкірне введення в дозі 0,025-0,035 мг/кг маси тіла один раз на день;
затримка росту при синдромі Тернера:
підшкірне введення в дозі до 0,05 мг/кг маси тіла один раз на день;
затримка росту при хронічній нирковій недостатності:
підшкірне введення в дозі до 0,05 мг/кг маси тіла один раз на день.
Лікування соматропіном можна продовжувати до моменту трансплантації нирки;
дефіцит гормону росту у дорослих осіб:
підшкірне введення малих початкових доз 0,15-0,3 мг. Лікар може поступово збільшувати дозу відповідно до потреб конкретного пацієнта. Кінцева доза рідко перевищує 1,0 мг /день. Загалом необхідно застосовувати найменшу ефективну дозу. Для пацієнтів похилого віку або у пацієнтів з ожирінням слід застосовувати менші дози.
Препарат HyтропінAq передбачений лише для введення за допомогою НутропінуАq Реn. Призначену дозу препарату НутропінАq вводять щодня, кожного разу змінюючи місце введення. На початку лікування препарат може вводити лікар або медична сестра. Після відповідного навчання введення препарату може здійснювати сам пацієнт або особа, яка за ним доглядає.
Якщо чергова доза препарату НутропінАq з якихось причин не була введена, то треба ввести подвійну дозу препарату. В подальшому слід дотримуватися призначеної схеми дозування препарату.
Припинення або передчасний кінець лікування соматропіном може вплинути на успіх лікування гормоном росту.
Побічна дія. Можуть виникати біль, гематома або реакція в місці введення, головний біль та артралгія (в одному або декількох суглобах). Накопичення рідини в opганізмі з незначним тимчасовим набряканням рук i ніг або обличчя часто трапляються в дорослих ociб з дефіцитом гормону росту.
Були зареєстровані також iнші no6ічні ефекти:
запалення в місці введення, атрофія, набряк, кровотеча, набрякання у місці введення.
3 боку сердцево-судинної системи: дилятація кровоносних судин, підвищення артеріального тиску, тахікардія.
3 боку травного тракту: блювання, здуття живота, нудота.
3 боку кістково-м'язової системи: біль у кістках, артроз, біль у м'язах (міалгія), зменшення м'язової маси (атрофія м'язів), м'язова слабкість.
Шкірні ефекти: висипання, атрофія шкіри, гіпертрофія шкіри, кропив'янка (алергічний стан з випуклими набряклими плямами на шкірі i слизових оболонках), ексфоліативне запалення шкіри, надмірний picт волосся на обличчі і тулубі (гірсутизм).
Ефекти сечостатевої системи: біль у грудних залозах, збільшення грудних залоз
(гінекомастія), значна кровотеча під час менструації, нетримання ceчi, виділення слизу з піхви (лейкорея), надмірне сечовиділення, збільшення частоти сечовипускання, гематурія.
Метаболічні розлади: збільшення або зменшення рівня глюкози в кpoвi, збільшення рівня ліпідів, креатині ну i фосфатів у кpoвi, ліподистрофія (порушення метаболізму жиpiв), патологія кісток, зниження активності щитовидної залози (гіпотиреоз).
Порушення з боку нервової системи: парестезії, надмірне напруження м'язів (гіпертонус), безсоння, сонливість, ністагм, запаморочення.
Iншi ймовірні noбiчнi ефекти: астенія, біль у хребті, у животі, новоутворення, перитоніт, екхімози, панкреатит.
Можуть збільшуватись уроджені пігментнi плями на шкірі або невуси.
Пацієнти з ендокринними захворюваннями мають більшу схильність до розвитку
епіфізіолізу.
У деяких пацієнтів можуть вироблятись антитіла до білка соматропіну. Антитіла до
гормону росту з дуже малою здатністю зв'язуватись не чинять негативного впливу на
швидкість росту.
У незначної кількості пацієнтів, які отримували лікування соматропіном, було зареєстровано випадки розвитку лейкозу. Причинний зв'язок з застосуванням соматропіну малоймовірний.
Симптоми збільшення внутрішньо черепного тиску (доброякісна внутршньочерепна
гіпертензія), зокрема набряк диску зорового нерва, порушення зору, головний біль,
нудота i блювання, частіше трапляються у дітей з хронічною нирковою недостатністю,
які отримують препарат HyтропінAq.
Протипоказання. Препарат HутропінAq не застосовується
в разі підвищеної чутливості до соматропіну або будь-якого іншого
компоненту препарату;
для стимуляції росту після закінчення періоду росту людини;
у paзi виникнення активних пухлин. За наявності ознак росту існуючих пухлин необхідно припинити лікування соматропіном;
при гострих критичних захворюваннях, що є наслідком ускладнень після операцій на органах черевної порожнини або операцій на відкритому серці, множинної травми або в paзi розвитку гострої дихальної недостатності.
Передозування. Гостре передозування може сточатку призвести до зменшення рівня глюкози в крові (гіпоглікемії), а в подальшому – до збільшення рівня глюкози (гіперглікемії). Довготривале передозування може призвести до по силенного росту вух, носа, губ, язика і виличних кісток.
Особливості застосування.
Вагітність.
На сьогодні немає клінічних даних стосовно дії HyтропінyAq під час вагітності. Незважаючи на те, що досліди на тваринах не підтвердили потенційної загрози для вагітних, лікування препаратом HyтропінAq необхідно припинити в період вaгітності.
Годування груддю.
Невідомо, чи виводиться соматропін з молоком матері. Однак всмоктування незміненого білка у травному тракті новонародженої дитини малоймовірне.
Керування автомобілем i обслуговування механічних пристроїв.
Не було здійснено досліджень впливу препарату HyтропінAq на здатність керувати автомобілем чи обслуговувати механічні пристрої.
Соматропін не має доведеного впливу на здатність керувати автомобілем чи обслуговувати інше обладнання, яке потребує підвищ енної уваги.
Необхідна підвищена увага при лікуванні препаратом HyтропінAq :
пацієнтів з попередньо встановленим діагнозом злоякісного
захворювання, лікар повинен бути особливо уважним щодо появи ознак i
симптомів рецидивування;
пацієнтів з захворюваннями головного мозку в анамнезі, яким необхідно
часто здійснювати обстеження на предмет виявлення ознак прогресу вання
або розвитку рецидиву хвороби;
пацієнтів з гострими критичними захворюваннями у відділеннях
інтенсивної тepaпії лікарі: повинні уважно оцінювати безпеку
продовження лікування соматропіном;
якщо у пацієнта у прогреci росту виникає біль у стегні або коліні;
пацієнтів, які отримують препарат HyтропінAq: необхідно здійснювати
моніторинг переносимості глюкози. Якщо пацієнт xворіє на цукровий
діабет, необхідно регулярно контролю вати рівень глюкози в крові. Після
початку застосування соматропіну може стати необхідним коригування
дози iнcyлiнy:
- цей препарат містить 82 мг натрію в одному картриджі. Це слід враховувати щодо пацієнтів, які знаходяться на дієті з контролем вмісту натрію;
якщо виникають симптоми порушення зору, біль голови, нудота i/або
блювання, особливо протягом перших восьми тижнів після початку лікування соматропіном;
у paзi нелі кованого зниження функції щитовидної залози
(гіпотириоз) оптимальна відповідь на застосування соматропіну
може бути меншою. Необхідно пролікувати тяжкий гіпотиреоз перед
початком терапії соматропіном;
оскільки адекватно не вивчали застосування соматропіну після трансплантації нирки, лікування гормоном росту необхідно припинити після цього xipypгічного втручання;
пацієнти з дефіцитом адренокортикотропного гормону (АКТГ)
повинні регулярно обстежуватись під час лікування гормоном росту.
Замісну терапію глюкокортикоїдними гормонами необхідно
контролю вати після початку застосування препарату HyтропінAq.
Взаємодія з лікарськими засобами.
Одночасне лікування глюкокортикоїдними гормонами може призвести до
зменшення стимулюючого ефекту соматропіну на зріст.
Оскільки соматропін може зменшувати чутливість до інсуліну, необхідно
регулювати протидіабетичну терапію у пацієнтів хворих на цукровий діабет.
Умови та термін зберігання. 3бepiгати у недоступному для дітей місці при температурі від 2 до 8°С (в холодильнику). Не заморожувати.
Термін придатності - 2 роки.
Після першого використання картридж можна зберігати протягом 28 днів при температурі від 2 до 8°С. Не можна використовувати препарат HyтропінAq, якщо розчин покаламутнів.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. Розчин для ін’єкцій у картриджі, в картонній упаковці.
Виробник. ІПСЕН ФАРМА БІОТЕК.
Адреса. 83870 Signes, France.
Заявник (власник реєстраційного посвідчення).
Іпсен Лтд.
190, Бас Роуд, Слоу, Беркшир,
SL1 3XE, Об’єднане Королівство
активным веществом препарата Нутропин Aq является соматропин — гормон роста, синтезированный методом генной инженерии с использованием бактерий Escherichia coli. Структура соматропина идентична структуре гормона роста человека гипофизарного происхождения. Действие соматропина эквивалентно таковому гормона роста человека. Гормон роста значительно влияет непосредственно на выработку других гормонов, в частности инсулиноподобного фактора роста-1, и на метаболические процессы.
Анаболические и ростстимулирующие эффекты соматропина до определенной степени осуществляются опосредованно через инсулиноподобный фактор роста-1.
Для метаболизма гормона роста важно, что катаболизм белков происходит в печени и почках. Препарат выделяется в основном с мочой. Гормон роста фильтруется в клубочках и реабсорбируется в проксимальных почечных канальцах. Потом в клетках почек он расщепляется до аминокислот, которые возвращаются в системный кровоток.
После п/к болюсного введения средний период полувыведения соматропина (T1/2) составляет около 2,3 ч. После в/в болюсного введения соматропина T1/2 β- или T1/2 γ- в среднем составляет приблизительно 20 мин, а средний клиренс препарата — 116–174 мл/ч/кг.
Клиренс и средний период полувыведения соматропина у взрослых и детей с недостаточностью гормона подобны таковым, регистрируемым у здоровых людей.
У детей и взрослых с ХПН и с терминальной стадией заболеваний почек отмечают тенденцию к снижению клиренса по сравнению со здоровыми лицами. Продукция эндогенного гормона роста может повышаться у некоторых больных с терминальной стадией заболевания почек. Но у детей с ХПН или в терминальной стадии заболевания почек не отмечали накопления в организме соматропина при использовании современных схем лечения. Немногочисленные данные об экзогенном введении соматропина позволяют предположить, что его абсорбция, период полувыведения и время достижения максимальной концентрации у больных с синдромом Тернера подобны зарегистрированным у здоровых людей и больных с недостаточностью гормона роста. У больных с тяжелой дисфункцией печени наблюдали снижение клиренса соматропина. Клиническое значение такого снижения не известно.
Фармакокинетические свойства Hyтpoпина Aq были исследованы только у здоровых взрослых мужчин. Абсолютная биодоступность рекомбинантного человеческого гормона роста после п/к введения составляет 80%.
Результаты исследования на животных с применением соматропина доказывают, что гормон распределяется в хорошо перфузирующихся органах, особенно в печени и почках. Распределение соматропина в стабильном состоянии у здоровых взрослых мужчин составляет приблизительно 50 мл/кг массы тела, приближаясь к объему сыворотки крови.
задержка роста у детей с недостаточной выработкой гормона роста (для продолжительного лечения); задержка роста при синдроме Тернера; задержка роста у детей препубертатного возраста, вследствие ХПН до момента трансплантации почки; недостаточная выработка гормона роста в детском и взрослом возрасте.
диагностику, начало лечения соматропином и мониторинг лечения должны проводить врачи, имеющие опыт применения препарата. Доза Hyтpoпина Aq определяется индивидуально.
При задержке роста у детей вследствие неадекватной выработки гормона роста — п/к введение в дозе 0,025–0,035 мг/кг массы тела 1 раз в сутки.
Задержка роста при синдроме Тернера — п/к введение в дозе до 0,05 мг/кг массы тела 1 раз в сутки.
Задержка роста при ХПН — п/к введение в дозе до 0,05 мг/кг массы тела 1 раз в сутки, лечение соматропином можно продолжать до момента трансплантации почки.
При дефиците гормона роста у взрослых лиц — п/к введение в низких начальных дозах 0,15–0,3 мг. Врач может постепенно повышать дозу согласно потребностям конкретного пациента. Конечная доза редко превышает 1 мг/сут. Необходимо применять препарат в самой низкой эффективной дозе. У пациентов преклонного возраста или с ожирением следует применять Hyтpoпин Aq в более низких дозах.
Препарат Hyтpoпин Aq предназначен лишь для введения с помощью Hyтpoпина Aq Pen. Препарат Hyтpoпин Aq в назначенной дозе вводят каждый день, каждый раз меняя место введения. В начале лечения препарат вводит врач или медицинская сестра. После соответствующего обучения введение препарата может выполнять сам пациент или лицо, которое осуществляет за ним уход.
Если очередная доза препарата Hyтpoпин Aq по каким-либо причинам не была введена, следует ввести двойную дозу. В дальнейшем необходимо придерживаться назначенной схемы дозирования препарата.
Прекращение или преждевременное окончание лечения соматропином может повлиять на успех при лечении гормоном роста.
повышенная чувствительность к соматропину или к любому другому компоненту препарата; стимуляция роста после окончания периода роста человека; активный опухолевый процесс — при наличии признаков роста опухоли необходимо прекратить лечение соматропином; острые критические состояния вследствие осложнений после операций на органах брюшной полости или операций на открытом сердце, множественных травм или острой дыхательной недостаточности.
могут возникать боль, гематома или реакция в месте введения, головная боль и артралгия (в одном или нескольких суставах). Накопление жидкости в организме с незначительным временным отеком рук и ног или лица часто отмечаются у взрослых пациентов с дефицитом гормона роста. Были зарегистрированы также другие побочные эффекты: воспаление в месте введения, атрофия, кровотечение, отек в месте введения.
Со стороны сердечно-сосудистой системы: дилатация кровеносных сосудов, повышение АД, тахикардия.
Со стороны пищеварительного тракта: рвота, вздутие живота, тошнота.
Со стороны костно-мышечной системы: боль в костях, артроз, миалгия, уменьшение мышечной массы (атрофия мышц), мышечная слабость.
Со стороны кожи: высыпания, атрофия кожи, гипертрофия кожи, крапивница, эксфолиативный дерматит, гирсутизм.
Со стороны мочеполовой системы: боль в молочных железах, гинекомастия, значительное кровотечение в период менструации, недержание мочи, лейкорея, чрезмерное мочевыделение, повышение частоты мочеиспускания, гематурия.
Метаболические нарушения: повышение или снижение уровня глюкозы в крови, повышение уровня липидов, креатинина и фосфатов в крови, липодистрофия, патология костей, гипотиреоз.
Со стороны нервной системы: парестезии, гипертонус мышц, бессонница, сонливость, нистагм, головокружение.
Другие возможные побочные эффекты: астения, боль в позвоночнике, в животе, новообразование, перитонит, экхимозы, анемия, панкреатит.
Могут увеличиваться врожденные пигментные пятна на коже или невусы.
Пациенты с эндокринными заболеваниями имеют большую склонность к развитию эпифизиолиза.
У некоторых пациентов могут вырабатыватся антитела к белку соматропина. Антитела к гормону роста обладают очень слабой способностью к связыванию и не оказывают отрицательного влияния на скорость роста.
У незначительного количества пациентов, получавших лечение соматропином, зарегистрированы случаи развития лейкоза. Причинная связь с применением соматропина маловероятна.
Симптомы повышенного внутричерепного давления (доброкачественная внутричерепная гипертензия), в частности отек диска зрительного нерва, нарушение зрения, головную боль, тошноту и рвоту чаще отмечают у детей с ХПН, получающих препарат Hyтpoпин Aq.
в настоящее время отсутствуют клинические данные относительно действия Hyтpoпина Aq в период беременности.
Несмотря на то что в экспериментальных исследованиях не выявили потенциальной угрозы для беременных, лечение препаратом Hyтpoпин Aq необходимо прекратить в период беременности.
Не известно, выводится ли соматропин с молоком матери, но всасывание неизмененного белка в пищеварительном канале новорожденного маловероятно.
Не проводились исследования влияния препарата Hyтpoпин Aq на способность управлять автотранспортными средствами или работать с механизмами.
Необходимо соблюдать осторожность при лечении препаратом Hyтpoпин Aq:
Следует осуществлять мониторинг переносимости глюкозы пациентами, получающими препарат Hyтpoпин Aq. Если у пациента сахарный диабет, необходимо регулярно контролировать уровень глюкозы в крови. После начала применения соматропина может понадобиться корригирование дозы инсулина.
Препарат содержит 82 мг натрия в одном картридже. Это следует учитывать при применении у пациентов, находящихся на диете с контролем потребления натрия.
Необходим врачебный контроль за состоянием пациента при возникновении нарушения зрения, головной боли, тошноты и/или рвоты (особенно на протяжении первых 8 нед после начала лечения).
Необходимо провести лечение некомпенсированного гипотиреоза перед началом терапии соматропином (иначе оптимальный ответ на применение соматропина может быть слабо выраженным).
Поскольку не проводились исследования применения соматропина после трансплантации почки, лечение гормоном роста необходимо прекратить после такого хирургического вмешательства.
Пациенты с дефицитом АКТГ должны регулярно проходить обследование в период лечения гормоном роста. Заместительную терапию ГКС необходимо контролировать после начала применения препарата Hyтpoпин Aq.
одновременное лечение ГКС может привести к снижению стимулирующего эффекта соматропина на рост. Поскольку соматропин может снижать чувствительность к инсулину, необходимо корригировать противодиабетическую терапию у пациентов с сахарным диабетом.
острая передозировка может сначала привести к гипогликемии, а в дальнейшем — к гипергликемии. Хроническая передозировка может привести к усиленному росту ушей, носа, губ, языка и скуловых костей.
при температуре 2–8 °С (в холодильнике). Не замораживать. После первого использования картридж можно сохранять на протяжении 28 дней при температуре 2–8 °С. Нельзя применять препарат Hyтpoпин Aq при помутнении р-ра.