ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ЕСПЕРАЛЬ
(ESPERAL®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: disulfiram;
основні фізико-хімічні властивості: білі з кремовим відтінком круглі таблетки з перехресною розподільною лінією з одного боку та гравіюванням “ЕSРЕRАL" – з іншого;
склад: 1 таблетка містить 500 мг дисульфіраму;
допоміжні речовини: повідон ексципієнт К 30, карбоксим етилцелюлоза натрієва, магнію стеарат, целюлоза мікрокристалічна.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що застосовуються при алкогольній залежності. Код АТС N07B B01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Дисульфірам інгібує дію багатьох ферментів. Інгібування ацетальдегід-дегідрогенази призводить до підвищення концентрації ацетальдегіду, метаболіту етилового спирту, який спричиняє виникнення неприємних симптомів: інтенсивне почервоніння обличчя, нудота, блювання, відчуття дискомфорту, тахікардія та гіпотензія.
Фармакокінетика. При пероральному прийманні дисульфірам швидко, але не повністю абсорбується (від 70% до 90%). Він швидко метаболізується: перетворюється на діетилдитіокарбамат, який потім виводиться у формі глюкуроніду або трансформується у діетиламін та сірковуглець. Частина сірковуглецю виводиться легенями. Залишкова частина метаболізується та виводиться з сечею.
Показання для застосування. Ад’ювантна терапія для попередження рецидиву алкогольної залежності.
Спосіб застосування та дози. Препарат призначений для перорального приймання. Рекомендується приймати дорослим 1 таблетку на добу. Таблетку потрібно запити водою (половина склянки), приймати вранці під час сніданку, після утримання від вживання алкоголю принаймні протягом 24 годин. Тривалість курсу лікування встановлює лікар індивідуально.
Побічна дія.
Побічні ефекти, що виникають під дією дисульфіраму.
З боку шлунково-кишкового тракту.
• Нудота, блювання, біль у шлунку, діарея.
• Металевий присмак у роті після прийому препарату, неприємний запах із ротової порожнини (галітоз).
• Неприємний запах у пацієнтів з колостомією.
З боку печінки.
• Часто спостерігаються підвищення рівня трансаміназ; рідко – гепатит, у тому числі швидкоплинна та фатальна форми гепатиту.
З боку центральної нервової системи.
• Поліневрит нижніх кінцівок, неврит зорового нерва.
• Психоневрологічні розлади (втрата пам’яті, сплутаність свідомості).
• Сонливість та втомлюваність на початку лікування.
• Головний біль.
З боку шкіри.
• Алергічні висипи на шкіри можливо внаслідок перехресної чутливості до гуми.
Побічні ефекти, пов’язані з поєднанням дисульфіраму та алкоголю.
• Інтенсивний рум’янець на обличчі, еритема, нудота та блювання, відчуття нездужання, тахікардія та гіпотензія.
• В окремих випадках спостерігалися більш тяжкі побічні ефекти: порушення серцевого ритму, напади стенокардії, серцево-судинна недостатність, інфаркт міокарда, раптова смерть, пригнічення дихання та неврологічні симптоми (сплутаність свідомості, енцефалопатія та епілептичні напади чи судоми).
Протипоказання. Підвищена чутливість до дисульфіраму або будь-якого компонента препарату. Тяжка печінкова недостатність. Ниркова недостатність. Тяжка дихальна недостатність. Цукровий діабет. Психоневрологічні розлади. Серцево-судинні розлади. Вживання алкогольних напоїв або лікарських засобів, що містять спирт, протягом останніх 24 годин. Вагітність та період годування груддю.
Передозування. Передозування лише дисульфірамом може спричинити неврологічні розлади: екстра пірамідний синдром, розлади свідомості (кома, сплутаність свідомості та енцефалопатія). Лікування симптоматичне.
У результаті передозування дисульфірам-етанолом може виникнути кома або синдром сплутаності свідомості, серцево-судинна недостатність, інколи з неврологічними ускладненнями. Лікування симптоматичне.
Особливості застосування.
Препарат Еспераль можна призначати лише після проведення всебічного медичного обстеження (включаючи лабораторні дослідження).
Функціональні проби печінки, включаючи визначення рівня трансаміназ в сироватці крові, повинні проводитись перед початком лікування дисульфірамом (див. розділ «Протипоказання»), а потім ці функціональні тести потрібно проводити через однакові інтервали часу, особливо протягом перших 3 місяців лікування. Підвищення рівня трансаміназ в сироватці крові, що в три рази перевищують верхню межу нормального показника, вимагають негайного припинення лікування без наступного відновлення. Потрібно здійснювати ретельний нагляд за пацієнтами до встановлення нормальних показників функціональних проб печінки.
Препарат потрібно застосовувати із обережністю пацієнтам з нікелевим дерматитом через підвищений ризик виникнення гепатиту (див. розділ «Побічна дія»).
Препарат ніколи не повинен призначатися пацієнтам без їхнього відома.
Досвіду застосування препарату для лікування дітей немає.
Оскільки існують повідомлення про вкрай поодинокі випадки швидкоплинного гепатиту, тому у разі виникнення таких симптомів, як астенія, анорексія, нудота, блювання, абдомінальний біль або жовтуха, потрібно негайно провести медичне обстеження пацієнта та взяти лабораторні функціональні проби печінки (див. розділ «Побічна дія»).
Пацієнта необхідно повідомити про ризик розвитку дисульфірамової реакції (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами») у разі одночасного застосування препарату та алкогольних напоїв, навіть у незначній кількості. Пацієнтів необхідно попередити про вміст спирту у деяких лікарських засобах (особливо у розчинах для внутрішнього приймання), продуктах харчування, а також у деяких парфюмерно-косметичних засобах, таких як лосьйони після гоління та туалетні води чи одеколони.
Неприємні симптоми (інтенсивний рум’янець на обличчі, еритема, нудота та блювання, відчуття нездужання, тахікардія та гіпотензія) розвиваються протягом 10 хв після вживання алкоголю та тривають від 30 хв до декількох годин.
Реакції, спричинені вживанням алкоголю, можуть виникати протягом 2 тижнів після припинення лікування препаратом. Існують повідомлення про більш тяжкі реакції при одночасному застосуванні дисульфіраму з алкоголем: порушення серцевого ритму, напади стенокардії, серцево-судинна недостатність, інфаркт міокарда, раптова смерть, пригнічення дихання та неврологічні симптоми (сплутаність свідомості, енцефалопатія та епілептичні напади чи судоми).
Вплив на здатність керувати автомобілем або працювати зі складними механізмами. Пацієнта необхідно попередити про те, що під час прийому препарату може виникнути сонливість, тому керувати автомобілем та працювати зі складними механізмами не рекомендується.
Вагітність. Дослідження на тваринах не дали переконливих результатів, а даних клінічних досліджень не достатньо.
Тому дисульфірам не рекомендується застосовувати як у період вагітності, незалежно від її стадії, так і жінкам дітородного віку, які не застосовують протизаплідні засоби.
Розвиток дисульфірамової реакції при одночасному застосуванні препарату з алкоголем може серйозно вплинути на плід.
Годування груддю. Застосовувати препарат у період годування груддю не рекомендується.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Комбінації, які не рекомендується застосовувати.
- Алкоголь – розвиток дисульфірамової реакції (припливи крові до обличчя, почервоніння, блювання та тахікардія). Необхідно уникати вживання алкогольних напоїв або лікарських засобів, що містять спирт.
- Ізоніазид – порушення поведінки та розлад координації рухів.
- Лікарські засоби групи 5-нітроімідазолу (метронідазол, орнідазол, секнідазол, тинідазол) – короткочасний психотичний розлад, сплутаність свідомості.
- Фенітоїн – суттєве та швидке підвищення рівня фенітоїну в плазмі крові з ознаками токсичності (через пригнічення метаболізму).
Комбінації, що потребують обережності при одночасному застосуванні.
- Варфарин (та інші антикоагулянти на основі екстраполяції даних) – посилення антикоагулянтної дії при пероральному прийомі та підвищення ризику виникнення крововиливу (через послаблення метаболізму у печінці).
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі нижче +25°С. Термін придатності – 3 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 20 таблеток у поліпропіленовому флаконі, в картонній коробці.
Виробник. “СОФАРИМЕКС”, Португалія / “SOFARIMEX”, Portugal.
Адреса. Аvenu Das Industrias, Alto do Colaride, Agualva, 2735-213, CACEM, Portugal.
Фармакодинамика. Дисульфирам ингибирует действие многих ферментов. Ингибирование ацетальдегид-дегидрогеназы приводит к повышению концентрации ацетальдегида, метаболита этилового спирта, который вызывает возникновение неприятных симптомов: интенсивное покраснение лица, тошноту, рвоту, ощущение дискомфорта, тахикардию и гипотензию.
Фармакокинетика. При пероральном приеме дисульфирам быстро, но не полностью абсорбируется (70–90%). Он быстро метаболизируется: превращается в диэтилдитиокарбамат, который потом выводится в форме глюкуронида или трансформируется в диэтиламин и сероуглерод. Часть сероуглерода выводится легкими. Остаточная часть метаболизируеться и выводится с мочой.
адьювантная терапия для предупреждения рецидива алкогольной зависимости.
препарат предназначен для перорального применения. Рекомендуется принимать взрослым 1 таблетку в сутки. Таблетку нужно запить водой (1/2 стакана), принимать утром во время завтрака, после воздержания от употребления алкоголя на протяжении не менее 24 ч. Продолжительность курса лечения устанавливает врач индивидуально.
повышенная чувствительность к дисульфираму или любому из компонентов препарата. Тяжелая печеночная недостаточность. Почечная недостаточность. Тяжелая дыхательная недостаточность. Сахарный диабет. Нейропсихические расстройства. Сердечно-сосудистые заболевания. Употребление алкогольных напитков или лекарственных средств, содержащих спирт в течение последних 24 ч. Период беременности и кормления грудью.
Побочные эффекты, обусловлены непосредственно дисульфирамом
Со стороны ЖКТ: тошнота, рвота, боль в желудке, диарея, металлический привкус во рту, неприятный запах изо рта (галитоз), неприятный запах у пациентов с колостомией.
Со стороны печени: часто наблюдается повышение уровня трансаминаз; редко — гепатит, в том числе молниеносная и летальная формы гепатита.
Со стороны ЦНС: полиневрит нижних конечностей, неврит зрительного нерва.
Нейропсихические расстройства: потеря памяти, спутанность сознания, сонливость и утомляемость в начале лечения, головная боль.
Со стороны кожи: аллергические высыпания на коже, возможно, возможна перекрестная чувствительность к резине.
Побочные эффекты, обусловленные комбинацией дисульфирам–этиловый спирт: интенсивный румянец на лице, эритема, тошнота и рвота, недомогание, тахикардия и гипотензия.
В отдельных случаях: нарушение сердечного ритма, приступ стенокардии, сердечно-сосудистая недостаточность, инфаркт миокарда, угнетение дыхания и неврологические симптомы (спутанность сознания, энцефалопатия и эпилептические приступы или судороги), внезапная смерть.
препарат Эспераль можно назначать только после проведения всестороннего медицинского обследования (включая лабораторное исследование).
Функциональные пробы печени, включая определение уровня трансаминаз в сыворотке крови, должны проводиться до начала лечения дисульфирамом (см. раздел ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ), в дальнейшем эти функциональные тесты должны проводиться через одинаковые временные промежутки, особенно на протяжении первых 3 мес лечения. Повышение уровня трансаминаз в сыворотке крови, в три раза превышающее верхнюю границу нормы, требует немедленного прекращения лечения без последующего восстановления. Следует осуществлять тщательное наблюдение пациентов до установления нормальных показателей функциональных проб печени.
Препарат должен применяться с осторожностью пациентами с никелевым дерматитом в связи с повышенным риском возникновения гепатита.
Препарат никогда не должен назначаться пациентам без их ведома.
Поскольку существуют сообщения об очень редких случаях молниеносного гепатита, поэтому в случае возникновения признаков-предвестников (астения, анорексия, тошнота, рвота, боль в животе или желтуха), нужно немедленно провести медицинское обследование пациента и провести определение лабораторных показателей функциональных проб печени (см. ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ).
Пациенту необходимо сообщить о риске развития дисульфирамовой реакции в случае одновременного применения препарата и алкогольных напитков, даже в незначительном количестве. Пациентов необходимо предупредить о содержании спирта в некоторых лекарственных средствах (особенно в р-рах для применения внутрь), продуктах питания, а также некоторых парфюмерно-косметических товарах, таких как лосьон после бритья и туалетная вода или одеколон.
Неприятные симптомы (интенсивный румянец на лице, эритема, тошнота и рвота, недомогание, тахикардия и гипотензия) развиваются на протяжении 10 мин после употребления алкоголя и длятся от 30 мин до нескольких часов.
Реакции, вызванные употреблениям алкоголя, могут возникать на протяжении 2 нед после прекращения лечения препаратом. Существуют сообщения о более тяжелых реакциях: нарушение сердечного ритма, приступы стенокардии, сердечно-сосудистая недостаточность, инфаркт миокарда, внезапная смерть, угнетение дыхания и неврологические симптомы (спутанность сознания, энцефалопатия и эпилептические приступы или судороги).
Период беременности и кормления грудью. Исследования на животных показали, что Эспераль оказывает тератогенное действие. Тератогенное действие препарата усиливает алкоголь, который по своей природе уже является тератогенным и фетотоксичным при хроническом употреблении в большом количестве.
Не существует достаточной информации для оценки потенциального тератогенного и фетотоксического действия препарата в случае его назначения в период беременности. Среди ограниченного количества пациенток, которые принимали лекарственное средство в период беременности, проявление побочных эффектов в основном наблюдалось в случае одновременного применения препарата с алкоголем. Поэтому применять препарат в период беременности не рекомендуется. Однако это не является основой для того, чтобы рекомендовать прерывание беременности женщинам, которые принимают дисульфирам, а в большей степени требует осторожности при применении и специфического антенатального наблюдения за развитием плода.
Применять препарат в период кормления грудью не рекомендуется.
Влияние на способность управлять автомобилем и выполнять работы, требующие повышенного внимания. Пациента необходимо предупредить о том, что во время приема препарата может возникнуть сонливость, поэтому управлять автомобилем и выполнять работы, требующие повышенного внимания, не рекомендуется.
Нерекомендуемые комбинации
Алкоголь: развитие дисульфирамовой реакции (приливы крови к лицу, покраснение, рвота и тахикардия). Необходимо избегать употребления алкогольных напитков или лекарственных средств, содержащих спирт.
Изониазид: нарушение поведения и координации движений.
Лекарственные средства группы 5-нитроимидазола (метронидазол, ординазол, секнидазол, тинидазол): Bouff es d lirantes (разновидность короткого реактивного психоза), спутанность сознания.
Фенитоин: существенное и быстрое повышение уровня фенитоина в плазме крови с токсическими проявлениями (вследствие угнетения его метаболизма).
Комбинации, требующие соблюдения осторожности при совместном применении
Варфарин (с экстраполяцией на другие пероральные антикоагулянты): повышение действия пероральных антикоагулянтов и опасность кровотечения (снижение метаболизма в печени).
Трициклические антидепрессанты: возможно усиление реакции непереносимости алкоголя.
передозировка только дисульфирамом может вызвать неврологические эффекты: экстрапирамидный синдром, расстройства сознания (кома, спутанность сознания и энцефалопатия). Лечение симптоматическое.
В результате передозировки комбинации дисульфирам–этанол может возникнуть кома или синдром спутанности сознания, сердечно-сосудистая недостаточность, иногда с неврологическими осложнениями. Лечение симптоматическое.
в сухом месте при комнатной температуре не выше 25 °C.