ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
НОРПРОЛАК
(NORPROLAC®)
Склад:
діюча речовина: хінаголіду гідро хлорид;
1 таблетка містить хінаголіду гідро хлориду 27,3 мкг, 54,6 мкг, 81,9 мкг і 163,8 мкг, що відповідає 25, 50, 75 або 150 мкг хінаголіду відповідно;
допоміжні речовини: кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат, метилгідроксипропіл целюлоза, крохмаль кукурудзяний, целюлоза мікрокристалічна, лактози моногідрат, заліза оксид червоний (Е 172) (лише в таблетках по 25 мкг), індиго карміновий лак (Е 132) (лише в таблетках по 50 мкг).
Лікарська форма. Таблетки.
Фармакотерапевтична група.
Агоністи дофамінових рецепторів. Інгібітори синтезу пролактину. Код АТС G02C B04.
Клінічні характеристики.
Показання.
Ідіопатична гіперпролактинемія.
Гіперпролактинемія, спричинена пролактин-секретуючою мікро- або макроаденомою гіпофіза.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до діючої речовини або до інших компонентів препарату.
Порушення функції нирок або печінки.
Наявність в анамнезі психічних розладів.
Спосіб застосування та дози.
З огляду на можливість розвитку ортостатичної гіпотонії внаслідок дофамінергічної стимуляції дозу Норпролаку слід збільшувати до терапевтичної поступово, починаючи лікування із застосування таблеток по 25 мкг, 50 мкг. Приймати Норпролак слід один раз на добу, бажано на ніч, перед сном, з невеликою кількістю їжі.
Дорослі.
Оптимальну дозу препарату слід підбирати індивідуально, враховуючи ступінь зменшення рівня пролактину в плазмі крові й переносимість.
Лікування розпочинають із застосування таблеток по 25 мкг, 50 мкг. У перші 3 дні препарат призначають у дозі 25 мкг/добу; у наступні 3 дні – в дозі 50 мкг/добу. Починаючи з 7-го дня й далі рекомендована доза становить 75 мкг/добу. При необхідності здійснюють подальше поступове збільшення дози до досягнення оптимального терапевтичного ефекту. Підтримуюча доза становить 75 - 150 мкг/добу.
У 1/3 пацієнтів виникає необхідність застосування добової дози 300 мкг/добу й вище. У таких випадках добову дозу препарату можна підвищувати в межах від 75 до 150 мкг з інтервалами не менше 4 тижнів до досягнення задовільного терапевтичного ефекту або погіршення переносимості препарату, що може потребувати перерви в лікуванні.
Побічні реакції.
Побічні ефекти застосування Норпролаку, зазвичай, не потребують відміни препарату і зникають при продовженні терапії.
Побічні ефекти розподілені за частотою проявів на групи: більше 10 % – дуже часто; 1 - 10 % – часто; 0,1 - 1 % – нечасто; 0,01 - 0,1 % – рідко; менше 0,01 % – дуже рідко, включаючи поодинокі випадки.
Дуже часто: нудота, блювання, головний біль, запаморочення, втома. Ці побічні реакції розвиваються переважно в перші кілька днів після початку терапії й носять короткочасний характер. За необхідності блювання і нудоту можна усунути прийомом будь-якого допамінергічного антагоніста (наприклад, домперидону) протягом декількох днів. Застосування даного препарату слід здійснювати, принаймні, за годину до прийому Норпролаку.
Часто: анорексія, біль у животі, запор або діарея, безсоння, набряки, гіперемія, закладеність носа, артеріальна гіпотензія. Внаслідок розвитку ортостатичної гіпотензії, що може призвести до непритомності, рекомендується регулярно перевіряти артеріальний тиск у горизонтальному й вертикальному положенні тіла в перші дні терапії, а також при збільшенні дози препарату.
Дуже рідко терапія із застосуванням Норпролаку призводила до розвитку гострого психозу. Зазвичай із припиненням терапії цей побічний ефект зникав. Його розвиток спостерігався й у пацієнтів, у яких раніше розлади подібного типу не спостерігалися.
Застосування хінаголіду може спричинити сонливість.
Передозування.
Про гостру інтоксикацію Норпролаку дані відсутні. Можливі симптоми: сильна нудота, блювання, головний біль, запаморочення, сонливість, артеріальна гіпотензія, непритомність. Також ймовірна поява галюцинацій.
У випадку інтоксикації показане симптоматичне лікування.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Досвід застосування Норпролаку в період вагітності дуже обмежений. Тому жінкам слід припинити застосування Норпролаку при підтвердженні вагітності, якщо немає вагомих клінічних причин для продовження терапії. Припинення застосування Норпролаку не призводило до збільшення кількості мимовільних викиднів.
Якщо вагітність підтверджена у хворої з аденомою гіпофіза й застосування Норпролаку було припинено, то протягом усього періоду вагітності необхідно проводити пильний моніторинг її стану.
Норпролак інгібує секрецію пролактину, що призводить до пригнічення лактації. Тому годування груддю зазвичай неможливе. Якщо ж процес лактації не порушився у ході терапії, годування груддю не рекомендовано, оскільки не відомо, чи виділяється хінаголід у грудне молоко.
Діти.
Досвід застосування Норпролаку у дітей відсутній.
Особливості застосування.
Застосування хінаголіду може спричинити виникнення сонливості. Одночасне призначення інших агоністів допаміну, особливо у пацієнтів з хворобою Паркінсона, може призвести до розвитку гострого епізоду психічних розладів. Слід з обережністю застосовувати Норпролак у пацієнтів, історія хвороби яких включає психічні розлади.
При лікуванні Норпролаком можливе відновлення дітородної функції, пригніченої гіперпролактинемією. Якщо вагітність небажана, під час терапії Норпролаком необхідно використовувати оптимальні методи контрацепції.
Для профілактики нудоти і блювання, у разі потреби, може бути застосований антагоніст дофаміну, наприклад, домперидон, що призначається принаймні за 1 годину до прийому Норпролаку.
У перші дні терапії, а також при збільшенні дози препарату рекомендується регулярно контролю вати артеріальний тиск у горизонтальному й вертикальному положенні тіла у зв'язку з можливістю розвитку ортостатичної гіпотонії й непритомності.
Досвід застосування препарату в осіб літнього віку відсутній.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Під час терапії Норпролаком слід утриматись від керування транспортними засобами та роботи зі складними механізмами через зниження уваги і можливий розвиток сонливості.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Не повідомлялося про взаємодію препарату Норпролак з іншими лікарськими засобами.
Існує теоретична можливість, що при одночасному застосуванні препарату Норпролак і препаратів, що мають виражені антидофамінергічні властивості (наприклад, нейролептики), здатність першого до пригнічення секреції пролактину може знизитися. У зв'язку з цим при одночасному призначенні зазначених препаратів слід дотримуватися обережності.
Прийом алкоголю погіршує переносимість Норпролаку.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Хінаголід являє собою селективний агоніст дофамінових D2-рецепторів, що не належить до хімічної групи похідних ріжків. Завдяки своїм дофамінергічним властивостям препарат чинить сильну інгібуючу дію на секрецію пролактину передньої частки гіпофіза, не знижуючи при цьому нормальні рівні інших гіпофізарних гормонів. У деяких пацієнтів зниження секреції пролактину може супроводжуватися короткочасним незначним підвищенням рівня гормона росту в плазмі крові. Клінічна значимість цього явища не відома.
Норпролак як інгібітор секреції пролактину пролонгованої дії є ефективним при призначенні внутрішньо один раз на добу пацієнтам із гіперпролактинемією, призводячи до зменшення вираженості таких клінічних симптомів, як галакторея, олігоменорея, аменорея, безпліддя і зниження лібідо.
Встановлено, що тривале лікування Норпролаком призводить до зменшення розмірів або зупинки росту пролактинсекретуючих мікро- і макроаденом гіпофіза.
Клінічно значиме зниження рівня пролактину в крові настає через 2 години після прийому препарату, досягає максимуму через 4 - 6 годин і зберігається майже 24 години.
Була встановлена пряма залежність тривалості дії Норпролаку від величини його дози, тоді як для пролактинзнижуючого ефекту такої залежності немає. Максимальний пролактинінгібуючий ефект відзначений після одноразового застосування дози 50 мкг. Посилення дії спостерігалося не при збільшенні дози, а при збільшенні тривалості застосування.
Фармакокінетика. Після одноразового прийому внутрішньо препарату, міченого радіо активною міткою, його діюча речовина хінаголід швидко й майже повністю всмоктується зі шлунково-кишкового тракту. Значення плазмових концентрацій, вимірювані для хінаголіду та його метаболітів неселективним радіо імунологічним методом (RIA), були близькі до порога кількісного визначення і не можуть служити джерелом надійної інформації. Після одноразового прийому внутрішньо препарату, міченого радіо активною міткою, уявний об’єм розподілу хінаголіду становить майже 100 л.
Зв'язування хінаголіду з білками становить майже 90 %.
Хінаголід значною мірою метаболізується при «першому проходженні» через печінку.
Біологічно активні хінаголід та його N-дезетильовані аналоги виявляються у крові в малих кількостях. Їхні неактивні кон’югати із сірчаною і глюкуроновою кислотами циркулюють у крові в набагато більших кількостях.
Понад 95 % препарату виводиться з організму у вигляді метаболітів з калом і сечею приблизно в рівних кількостях. Основними метаболітами, виявленими в сечі, є кон’юговані сульфат хінаголіду і глюкуронід хінаголіду та аналоги хінаголіду - N-дезетил та N, N-дидезетил. У калі визначаються некон’юговані форми цих речовин.
Період напів виведення незміненого хінаголіду після одноразового прийому становить 11,5 години, при досягненні рівноважного стану – 17 годин.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості:
таблетки 25 мкг: круглі, плоскі, зі скошеним краєм світло-рожевого кольору із вкрапленнями барвника. З одного боку тиснення «25», з іншого – тиснення «NORPROLAC»;
таблетки 50 мкг: круглі, плоскі, зі скошеним краєм світло-блакитного кольору з вкрапленнями барвника. З одного боку тиснення «50», з іншого – тиснення «NORPROLAC»;
таблетки 75 мкг: круглі, плоскі, зі скошеним краєм білого або майже білого кольору. З одного боку тиснення «75», з іншого – тиснення «NORPROLAC»;
таблетки 150 мкг: круглі, плоскі, зі скошеним краєм білого або майже білого кольору. З одного боку тиснення «150», з іншого – тиснення «NORPROLAC».
Термін придатності.
5 років.
Не слід застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.
Умови зберігання.
Зберігати при температурі не вище 25 оС.
Зберігати в недоступному для дітей місці.
Упаковка.
Таблетки 25 мкг і 50 мкг: таблетки по 25 мкг № 3 + таблетки по 50 мкг № 3 у блістері. Блістер в алюмінієвому пакеті в картонній пачці.
Таблетки 75 мкг і 150 мкг: по 10 таблеток у блістері; 3 блістери в картонній пачці.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник.
Єльфа Фармасетікал Компані СА, Польща.
Каталент Ю. К. Пекінг Лімітед, Великобританія.
Феррінг ГмбХ, Німеччина.
Місцезнаходження.
21 Винсентего Пола, 58-500 Зеления Гора, Польща.
Сувже Клосе, Хедвей, Гріт Оаклей, Корді, Норсанс, NN18 8HS, Великобританія.
СОСТАВ И ФОРМА ВЫПУСКА:
табл. 75 мкг блистер, № 30
Хинаголид | 75 мкг |
№ UA/9338/01/01 от 02.02.2009 до 02.02.2014
табл. 150 мкг блистер, № 30
Хинаголид | 150 мкг |
№ UA/9338/01/02 от 02.02.2009 до 02.02.2014
табл. комби-уп., блистер, № 6
Комби-упаковка: таблетки по 25 мкг № 3 + таблетки по 50 мкг № 3 в блистере. 1 таблетка содержит: хинаголида гидрохлорида — 27,3 и 54,6 мкг, что соответствует 25 и 50 мкг хинаголида.
№ UA/9337/01/01 от 02.02.2009 до 02.02.2014
ФАРМАКОЛОГИЧЕСКИЕ СВОЙСТВА:
Фармакодинамика. Хинаголид представляет собой селективный агонист дофаминовых D2-рецепторов, которые не относятся к химической группе производных спорыньи. Благодаря своим дофаминергическим свойствам препарат оказывает выраженное ингибирующее действие на секрецию пролактина передней долей гипофиза, не снижая при этом нормальный уровень других гипофизарных гормонов. У некоторых пациентов снижение секреции пролактина может сопровождаться кратковременным незначительным повышением уровня гормона роста в плазме крови. Клиническая значимость этого явления неизвестна.
Норпролак как ингибитор секреции пролактина пролонгированного действия эффективен при назначении внутрь 1 раз в сутки пациентам с гиперпролактинемией, приводя к уменьшению выраженности таких клинических симптомов, как галакторея, олигоменорея, аменорея, бесплодие и снижение либидо.
Установлено, что продолжительное лечение Норпролаком приводит к уменьшению размеров или остановке роста пролактинсекретирующих микро- и макроаденом гипофиза.
Клинически значимое снижение уровня пролактина в крови наступает через 2 ч после приема препарата, достигает максимума через 4–6 ч и сохраняется почти 24 ч.
Была установлена прямая зависимость продолжительности действия Норпролака от величины его дозы, тогда как для пролактинснижающего эффекта такой зависимости нет. Максимальный пролактинингибирующий эффект отмечен после однократного применения в дозе 50 мкг. Увеличение выраженности действия отмечали не при повышении дозы, а при увеличении продолжительности применения.
Фармакокинетика. После однократного приема внутрь препарата, меченного радиоактивной меткой, его действующее вещество хинаголид быстро и почти полностью всасывается в ЖКТ. Значение плазменных концентраций, измеренных для хинаголида и его метаболитов неселективным радиоиммунологическим методом (RIA), были близки к порогу количественного определения и не могут быть источником достоверной информации. После однократного приема внутрь препарата, меченного радиоактивной меткой, предполагаемый объем распределения хинаголида составляет почти 100 л.
Связывание хинаголида с белками плазмы крови составляет около 90%.
Хинаголид в значительной степени метаболизируется при первичном прохождении через печень.
Биологически активные хинаголид и его N-дезэтилированные аналоги определяются в крови в незначительных количествах. Их неактивные конъюгаты с серной и глюкуроновой кислотами циркулируют в крови в значительно больших количествах.
Более 95% препарата выводится из организма в виде метаболитов с калом и мочой приблизительно в равных количествах. Основными метаболитами, выявленными в моче, являются конъюгированные сульфат хинаголида и глюкуронид хинаголида и аналоги хинаголида — N-дезэтил и N,N-дидезэтил. В кале определяются неконъюгированные формы этих веществ.
T½ неизмененного хинаголида после однократного приема составляет 11,5 ч, при достижении равновесного состояния — 17 ч.
ПОКАЗАНИЯ:
идиопатическая гиперпролактинемия; гиперпролактинемия, вызванная пролактинсекретирующей микро- или макроаденомой гипофиза.
ПРИМЕНЕНИЕ:
учитывая возможность развития ортостатической гипотензии вследствие дофаминергической стимуляции, дозу Норпролака следует повышать до терапевтической постепенно, начиная лечение с применения таблеток по 25 или 50 мкг. Принимают Норпролак 1 раз в сутки, желательно на ночь перед сном, с небольшим количеством пищи.
Взрослые. Оптимальную дозу препарата необходимо подбирать индивидуально, учитывая степень снижения уровня пролактина в плазме крови и переносимость.
Лечение начинают с применения таблеток по 25 или 50 мкг. В первые 3 дня препарат назначают в дозе 25 мкг/сут; последующие 3 дня — в дозе 50 мкг/сут. Начиная с 7-го дня и далее рекомендуемая доза составляет 75 мкг/сут. При необходимости осуществляют дальнейшее постепенное повышение дозы до достижения оптимального терапевтического эффекта. Поддерживающая доза составляет 75–150 мкг/сут.
У 1/3 пациентов возникает необходимость применения суточной дозы ≥300 мкг/сут. В таких случаях суточную дозу препарата можно повышать в пределах 75–150 мкг с интервалами не менее 4 нед до достижения удовлетворительного терапевтического эффекта или ухудшения переносимости препарата, при этом может потребоваться перерыв в лечении.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:
повышенная чувствительность к действующему веществу или другим компонентам препарата; нарушение функции почек или печени; наличие в анамнезе психических расстройств.
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ:
побочные эффекты применения Норпролака обычно не требуют отмены препарата и исчезают при продолжении терапии.
Побочные эффекты распределены по частоте проявлений на группы: >10% — очень часто; 1–10% — часто; 0,1–1% — нечасто; 0,01–0,1% — редко; <0,01% — очень редко, включая единичные случаи.
Очень часто: тошнота, рвота, головная боль, головокружение, усталость. Эти побочные реакции развиваются преимущественно в первые несколько дней от начала терапии и носят кратковременный характер. При необходимости рвоту и тошноту можно устранить приемом любого допаминергического антагониста (например домперидона) на протяжении нескольких дней. Применение данного препарата следует осуществлять не менее чем за 1 ч до приема Норпролака.
Часто: анорексия, боль в животе, запор или диарея, бессонница, отеки, гиперемия, заложенность носа, артериальная гипотензия. Вследствие развития ортостатической гипотензии, что может привести к потере сознания, рекомендуется регулярно измерять АД в горизонтальном и вертикальном положении тела в первые дни терапии, а также при повышении дозы препарата.
Очень редко: терапия с применением Норпролака приводила к развитию острого психоза. Обычно с прекращением терапии этот побочный эффект исчезал. Его развитие наблюдали и у пациентов, у которых ранее расстройства подобного типа не отмечали.
Применение хинаголида может вызвать сонливость.
ОСОБЫЕ УКАЗАНИЯ:
применение хинаголида может вызвать возникновение сонливости. Одновременное назначение других агонистов дофамина, особенно у пациентов с болезнью Паркинсона, может привести к развитию острого эпизода психического расстройства. Следует с осторожностью применять Норпролак у пациентов, в анамнезе которых имеются психические расстройства.
При лечении Норпролаком возможно восстановление репродуктивной функции, угнетенной гиперпролактинемией. Если беременность нежелательна, во время терапии Норпролаком необходимо использовать надежные методы контрацепции.
Для профилактики тошноты и рвоты, в случае необходимости, может быть применен антагонист дофамина, например домперидон, который назначают не ранее чем за 1 ч до приема Норпролака.
В первые дни терапии, а также при повышении дозы препарата рекомендуется регулярно контролировать АД в горизонтальном и вертикальном положении тела в связи с возможностью развития ортостатической гипотонии и потери сознания.
Опыт применения препарата у лиц пожилого возраста отсутствует.
Период беременности и кормления грудью. Опыт применения Норпролака в период беременности очень ограничен. Поэтому необходимо прекратить применение Норпролака у женщин при подтверждении беременности, если нет весомых клинических причин для продолжения терапии. Прекращение применения Норпролака не приводило к увеличению количества непроизвольных выкидышей.
Если беременность подтверждена у больной с аденомой гипофиза и применение Норпролака было прекращено, то на протяжении всего периода беременности необходимо проводить строгий мониторинг ее состояния.
Норпролак ингибирует секрецию пролактина, что приводит к угнетению лактации. Поэтому кормление грудью, как правило, становится невозможным. Если же процесс лактации не нарушился в ходе терапии, кормление грудью не рекомендуется, поскольку неизвестно, проникает ли хинаголид в грудное молоко.
Дети. Опыт применения Норпролака у детей отсутствует.
Способность влиять на скорость реакции при управлении транспортными средствами или работе с другими механизмами. Во время терапии Норпролаком необходимо воздержаться от управления транспортными средствами и работы со сложными механизмами в связи со снижением внимания и возможным развитием сонливости.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ:
не сообщалось о взаимодействии препарата Норпролак с другими лекарственными средствами.
Существует теоретическая возможность, что при параллельном применении препарата Норпролак и препаратов, обладающих выраженными антидофаминергическими свойствами (например нейролептики), способность первого к угнетению секреции пролактина может снизиться. В связи с этим при одновременном назначении указанных препаратов необходимо соблюдать осторожность.
Прием алкоголя ухудшает переносимость Норпролака.
ПЕРЕДОЗИРОВКА:
данные о случаях острой интоксикации Норпролаком отсутствуют.
Симптомы: сильная тошнота, рвота, головная боль, головокружение, сонливость, артериальная гипотензия, потеря сознания. Также возможно появление галлюцинаций.
В случае интоксикации показано симптоматическое лечение.
УСЛОВИЯ ХРАНЕНИЯ:
при температуре не выше 25 °С.