Кошик резервуванняРезервування
Каталог ліків
  • Новорапід флекспен

    Новорапід флекспен
    • Insulin aspart
      Міжнародна назва
    • Інсулін та його аналоги
      Фарм. група
    • A10AB05
      ATС-код
    • за рецептом
      Умова продажу
    • 28 пропозицій від 800,00 до 1 432,48 грн.
      Наявність в аптеках

 

І Н С Т Р У К Ц І Я

для медичного застосування препарату

НОВОРАПІД ФЛЕКСПЕН

(NOVORAPID FLEXPEN)



Загальна характеристика:

міжнародна назва: Інсулін аспарт;

основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний водний розчин;

склад: 1 мл розчину містить 100 ОД інсуліну аспарту;

Одна шприц-ручка містить 3 мл, що еквівалентно 300 ОД;

Одна одиниця (ОД) інсуліну аспарту дорівнює 6 нмоль, або 0,035 мг знесоленого безводного інсуліну;

допоміжні речовини: гліцерин, фенол, мета крезол, цинку хлорид, натрію хлорид, натрію фосфорнокислого двозаміщеного дигідрат, натрію гідроксид, кислота хлористоводнева, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Протидіабетичні засоби. Код АТС А 10А В 05.

Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. НовоРапід ФлексПен - аналог короткодіючого людського інсуліну, виробленого методом біотехнології (амін окислоту пролін у положенні 28 В-ланцюга заміщено на аспарагінову кислоту).

Цукрознижувальний ефект інсуліну аспарт полягає в сприянні поглинанню глюкози тканинами після зв’язування інсуліну з рецепторами м’язових і жирових клітин, а також в одночасному пригніченні виділення глюкози з печінки.

Дія препарату НовоРапід ФлексПен настає раніше порівняно з розчинним людським інсуліном, при цьому рівень глюкози в крові стає нижчим протягом перших 4-х год після прийому їжі, ніж при введенні розчинного людського інсуліну. При підшкірній ін’єкції тривалість дії препарату НовоРапід ФлексПен коротша порівняно з розчинним людським інсуліном.

Дія препарату НовоРапід ФлексПен настає через 10-20 хв після підшкірного введення. Максимальний ефект розвивається між 1 і 3 год після ін'єкції. Тривалість дії - від 3 до 5 год.

Дорослі. У клінічних дослідженнях у хворих на діабет 1 типу було показано,   що при застосуванні препарату НовоРапід ФлексПен рівень глюкози після прийому їжі нижчий, ніж при введенні людського інсуліну.

Особи літнього та старечого віку. У рандомізованому, подвійному сліпому дослідженні, проведеному на 19 хворих на діабет 2 типу віком 65-83 років (середній вік - 70 років), порівнювали фармакодинаміку і фармакокінетику інсуліну аспарт та розчинного людського інсуліну. Відносні розходження значень показників фармакодинаміки (максимальної швидкості інфузії глюкози — GIRmax) і площі під кривою швидкості її інфузії протягом        120 хв після введення препаратів інсуліну -  AUCGIR, 0-120 min) між інсуліном аспарт і людським інсуліном були такими ж, як у практично здорових осіб і хворих на діабет віком до 65 років.

Діти. У дітей при лікуванні препаратом НовоРапід ефективність тривалого контролю рівня глюкози в крові була такою ж, як і при лікуванні розчинним людським інсуліном.

У клінічному дослідженні у   дітей віком 2-6 років порівнювали ефективність контролю глікемії при введенні розчинного людського інсуліну до прийому їжі та інсуліну аспарт, що вводили після прийому їжі, а також визначали показники фармакокінетики і фармакодинаміки у дітей 6-12 років і підлітків 13-17 років. Фармакодинамічний профіль інсуліну аспарт у дітей і дорослих був однаковий.

У клінічних дослідженнях у хворих на діабет 1 типу було показано, що при застосуванні інсуліну аспарт ризик розвитку гіпоглікемії в нічний час знижений порівняно з розчинним людським інсуліном; щодо частоти випадків гіпоглікемії протягом дня істотного розходження не спостерігалося.    

Вагітність. У клінічних дослідженнях, що були проведені у 322 вагітних, хворих на діабет         1 типу, порівнювали безпеку та ефективність інсуліну аспарт і людського інсуліну (157 осіб одержували інсулін аспарт, 165 осіб -   людський інсулін). При цьому не було виявлено будь-якого негативного впливу інсуліну аспарт на жінку або на плід/новонародженого порівняно з людським інсуліном.

Крім того, у дослідженні, що було проведено у 27 вагітних жінок, хворих на діабет (14 осіб одержували інсулін аспарт, 13 осіб - людський інсулін), був показаний аналогічний рівень безпеки цих препаратів інсулінів.

При розрахунку дози в молях інсулін аспарт екві потенційний розчинному людському інсуліну.

Фармакокінетика.

Заміщення в препараті НовоРапід ФлексПен амін окислоти проліну в положенні В-28 молекули інсуліну на аспарагінову кислоту зменшує утворення гексамерів, які формуються при введенні розчинного людського інсуліну. Отже НовоРапід ФлексПен швидше надходить до кровотоку з підшкірної жирової клітковини порівняно з розчинним людським інсуліном.

Час досягнення максимальної концентрації в середньому наполовину коротший, ніж для розчинного людського інсуліну. Максимальна концентрація інсуліну в крові хворих на діабет І типу  - 492 ± 256 пмоль/л - досягається через 40 (у середньому 30-40) хв після підшкірного введення препарату НовоРапід ФлексПен в дозі з розрахунку 0,15 ОД/кг маси тіла. Рівень інсуліну повертається до початкового через 4-6 год після введення. Інтенсивність всмоктування трохи нижча у хворих на діабет ІІ типу. Тому в них максимальна концентрація інсуліну трохи нижча – Сmax (352 ± 240) пмоль/л і досягається пізніше - через 60 (у середньому 50-90) хв. При введенні препарату НовоРапід ФлексПен варіабельність часу досягнення максимуму концентрації в того самого хворого істотно менша, а рівня максимальної концентрації - більша, ніж при введенні людського розчинного інсуліну.

У хворих літнього віку і хворих зі зниженою функцією нирок або печінки фармакокінетика препарату НовоРапід ФлексПен не досліджувалася.

Діти і підлітки. Фармакокінетику і фармакодинаміку препарату НовоРапід ФлексПен досліджували у дітей (2-6 років та 6-12 років) і підлітків (13-17 років), хворих на діабет І типу. Інсулін аспарт швидко всмоктувався в обох вікових групах, при цьому час досягнення максимальної концентрації в крові був таким самим, що й у дорослих. Проте рівень максимальної концентрації був різним у дітей різного віку, що вказує на важливість індивідуального підбирання доз препарату НовоРапід ФлексПен.

Особи літнього й старечого віку. У хворих на діабет 2 типу віком 65-83 років (середній вік - 70 років) відносні розходження значень показників фармакокінетики між інсуліном аспарт і людським інсуліном були такими ж, як у практично здорових осіб і хворих на діабет віком до 65 років. У хворих старшої вікової групи було знижено швидкість всмоктування, про що свідчить більш тривалий час досягнення максимальної концентрації інсуліну (tmax) (82 хв при інтерквартильному діапазоні 60-120 хв), тоді як значення його максимальної концентрації (Cmax) були такими ж, як у хворих на діабет 2 типу віком до 65 років, і трохи нижче, ніж у хворих на діабет 1 типу.

Порушення функції печінки. У 24 осіб з різним станом функції печінки (від нормального до тяжкої недостатності) визначали фармакокінетику інсуліну аспарт після його одноразового введення. У хворих з помірними й тяжкими порушеннями функції печінки інтенсивність всмоктування знижувалася і була більш варіабельною, про що свідчило збільшення tmax до  85 хв (в осіб з нормальною функцією печінки tmax = 50 хв). Значення AUC, Cmax і CL/F в осіб зі зниженою функцією печінки були такими ж, як і в осіб з нормальною функцією печінки.

Порушення функції нирок. У 18 осіб з різним станом функції нирок (від нормального до тяжкої недостатності) визначали фармакокінетику інсуліну аспарт після його одноразового введення. При різному рівні кліренсу креатині ну не було виявлено істотних розходжень значень AUC, Cmax і CL/F інсуліну аспарт. Кількість даних про хворих з помірними і тяжкими порушеннями функції нирок було обмежено. Хворих з нирковою недостатністю, які перебували на гемодіалізі, не обстежували.

Показання для застосування. Цукровий діабет.

Спосіб застосування та дози.

Дози. Дозування препарату НовоРапід ФлексПен індивідуальне і визначається лікарем відповідно до потреб хворого. НовоРапід звичайно використовують у комбінації з препаратами інсуліну середньої тривалості дії або тривалої дії, які вводять, як мінімум, один раз на добу.

Індивідуальна потреба в інсуліні звичайно становить від 0.5 до 1.0 ОД/кг/добу. При лікуванні, узгодженому з прийомами їжі, 50-70 % потреби в інсуліні задовольняється препаратом НовоРапід ФлексПен, а решта — інсулінами середньої тривалості дії чи тривалої дії.

Застосування препарату

Дія препарату НовоРапід ФлексПен починається раніше і триває коротше порівняно з розчинним людським інсуліном. Завдяки більш швидкому початку дії НовоРапід ФлексПен вичайно слід вводити безпосередньо перед прийомом їжі. При необхідності НовоРапід ФлексПен можна вводити невдовзі після прийому їжі.

НовоРапід ФлексПен вводять під шкіру передньої черевної стінки, стегна, в ділянку дельтоподібного м’яза плеча або сідниць. Місця ін’єкцій слід змінювати навіть у межах однієї ділянки тіла. При підшкірних ін’єкціях в ділянці передньої черевної стінки дія препарату розпочинається через 10-20 хв. Максимальний ефект розвивається між 1 і 3 год після ін’єкції. Тривалість дії - від 3 до 5 год. Як і у всіх інсулінів, тривалість дії варіює залежно від дози, місця ін'єкції, інтенсивності кровотоку, температури і рівня фізичної активності. Як і для всіх інсулінів, підшкірне введення в передню черевну стінку забезпечує швидше всмоктування, ніж при введенні в інші місця. Проте швидший початок дії препарату НовоРапід ФлексПен у порівнянні з розчинним людським інсуліном зберігається незалежно від місця введення. При необхідності НовоРапід ФлексПен можна вводити внутрішньо венно, ці ін’єкції може виконувати лише лікар.

НовоРапід ФлексПен можна застосовувати для тривалого підшкірного введення за допомогою відповідних ін фузійних насосів. Тривале підшкірне введення проводять у передню черевну стінку. Місця введення слід періодично змінювати.

При застосуванні в ін фузійних насосах НовоРапід ФлексПен не можна змішувати з будь-якими іншими препаратами інсуліну. Хворі, які використовують насосні системи, повинні пройти поглиблений інструктаж із використання цих систем і використовувати відповідні ємності і трубки. Набір для інфузії (трубки і канюлі) слід замінювати відповідно до вимог інструкції, що надається. Хворі, які застосовують НовоРапід® ФлексПен® у насосній системі, повинні мати про запас інсулін, якщо система вийде з ладу.

Порушення функції нирок і печінки можуть знизити потреби хворого в інсуліні.
Дітям слід вводити НовоРапід ФлексПен замість розчинного людського інсуліну лише у тих випадках, коли бажано одержати швидку дію інсуліну, наприклад, перед прийомом їжі.

НовоРапід ФлексПен– це попередньо заповнена шприц-ручка, призначена для використання з голками НовоФайн з коротким ковпачком. Упаковка з голками НовоФайн маркована символом S . ФлексПен дає змогу вводити від 1 до 60 ОД препарату з точністю до 1 ОД. Слід дотримуватися   інструкції для медичного застосування, що міститься в упаковці. НовоРапід ФлексПен призначений лише для індивідуального використання. Його картридж не можна заповнювати повторно.  

Інструкції щодо застосування препарату

НовоРапід ФлексПен призначений для підшкірних ін'єкцій або для тривалого введення за допомогою ін фузійних насосів. НовоРапід ФлексПен також можна вводити внутрішньо венно під суворим наглядом лікаря.

Застосування в ін фузійних насосах.

Для ін фузійних насосів використовують трубки, внутрішня поверхня яких виготовлена з поліетилену чи поліолефіну. Деяка кількість інсуліну спочатку адсорбується на внутрішній поверхні ін фузійної ємності.

Застосування для внутрішньо венного введення

Інфузійні системи з препаратом НовоРапід 100 ОД/мл при концентрації інсуліну аспарт від 0,05 ОД/мл до 1,0 ОД/мл в ін фузійному розчині, який містить 0,9 % хлориду натрію, 5% або 10 % декстрози і 40 ммоль/л хлориду калію і знаходиться в поліпропіленових ін фузійних ємностях, є стабільними при кімнатній температурі протягом 24 год. Під час інфузії інсуліну необхідно проводити моніторинг концентрації глюкози в крові.

Інструкції щодо застосування препарату НовоРапід ФлексПен для хворого

  • Перед використанням препарату НовоРапід ФлексПен слід переконатися у правильності типу інсуліну.

  • Завжди використовуйте нову голку перед кожною ін’єкцією для запобігання інфікуванню.

Не слід використовувати шприц-ручку:

  • Якщо шприц-ручка ФлексПен падала або піддавалася зовнішньому тиску, тому що при цьому виникає ризик її ушкодження і витікання інсуліну.

  • Якщо вона зберігалася неправильно або була заморожена.

  • Якщо розчин інсуліну, що міститься в ній, не є прозорим і безбарвним.

Щоб уникнути утворення інфільтратів, слід постійно змінювати місця ін'єкцій. Найкраще вводити препарат в   передню черевну стінку, сідниці, передню поверхню стегна або плеча. Дія інсуліну настає швидше при введенні його у ділянку талії.

Як вводити цей препарат інсуліну

Інсулін вводять під шкіру згідно з рекомендаціями лікаря або інструкцією, що додається до шприц-ручки.

Застосування в ін фузійних насосах

При застосуванні в ін фузійних насосах НовоРапід не можна змішувати з іншими типами інсуліну.
При застосуванні препарату НовоРапід в ін фузійних насосах дотримуйтеся інструкції і рекомендацій лікаря. Перед застосуванням препарату НовоРапід в ін фузійних насосах хворого слід проінформувати про те, що він має робити у випадках захворювання, занадто високого чи низького рівня цукру в крові або якщо інфузійна система вийде з ладу.

  1. Перед введенням голки слід вимити руки і місце ін'єкції водою з милом, щоб запобігти потраплянню інфекції.

  2. При заповненні нової ємності слід видалити пухирці повітря зі шприца і трубок.

  3. Заміну ін фузійного комплекту (голка і трубки) слід робити відповідно до рекомендацій інструкції, що надається до нього.

Для отримання оптимального ефекту при інфузії і визначення можливих порушень у роботі ін фузійного насоса слід регулярно вимірювати рівень цукру в крові.

Що робити, якщо   інфузійна   система вийде з ладу

Слід завжди мати про запас препарат інсуліну для підшкірних ін'єкцій, щоб використати його, якщо ін фузійний насос не працює.

Інструкції щодо використання шприц-ручки НовоРапід ФлексПен

НовоРапід ФлексПен - це унікальна інсулінова шприц-ручка з селектором дози. Він дає змогу виставити дозу від 1 до 60 одиниць інсуліну із кроком в 1 одиницю. НовоРапід ФлексПен використовується з голками НовоФайн S довжиною 8 мм або коротше. Звертайте увагу на маркер S на упаковці голок. S - це позначення коротких голок. Завжди майте при собі запасну шприц-ручку на випадок пошкодження або втрати шприц-ручки ФлексПен.  

Колір шприц-ручки на малюнках відрізняється від кольору шприц-ручки НовоРапід ФлексПен.

Підготовка НовоРапід ФлексПен до ін’єкції

Перевірте за етикеткою, що в шприц-ручці НовоРапід® ФлексПен® міститься необхідний тип інсуліну.

Мал. А. Зніміть ковпачок з шприц-ручки.

Продезінфікуйте гумову мембрану тампоном зі спиртом.

Мал. В. Видаліть захисну етикетку з нової одноразової голки НовоФайн S.

Щільно нагвинтіть голку на шприц-ручку НовоРапід ФлексПен.

Мал. С. Зніміть великий зовнішній і внутрішній ковпачки голки.
Не викидайте його.

Мал. D. Зніміть внутрішній ковпачок голки та викиньте його.

! Завжди використовуйте нову голку перед кожною ін’єкцією, щоб запобігти інфікуванню.

! Слідкуйте за тим, щоб не зігнути або не пошкодити голку перед використанням

! Щоб звести до мінімуму ризик випадкового уколу голкою, ніколи знову не надівайте на неї попередньо знятий внутрішній ковпачок.

Видалення повітря з картриджа

При користуванні шприц-ручкою у голці й картриджі може накопичуватися невеликий об’єм повітря. Щоб запобігти ін’єкції повітря та забезпечити введення потрібної дози, зробіть наступне:

Мал. E. Виставте 2 одиниці.

Мал. F. Утримуючи НовоРапід ФлексПен вертикально голкою догори, постукайте обережно пальцем по картриджу кілька разів, щоб пухирці повітря зібралися у верхній частині картриджа.

Мал. G. Утримуючи шприц-ручку вертикально голкою догори, притисніть пускову кнопку. При цьому селектор дози повернеться до нульової позначки.

На кінчику голки має з'явитися крапля інсуліну. Якщо цього не відбудеться, замініть голку і повторюйте цю процедуру не більше 6 разів.

Якщо крапля інсуліну все ж таки не з'являється, це вказує на те, що шприц-ручку зіпсовано і нею не можна користуватися.

Виставлення дози

Переконайтеся, що селектор дози встановлено на «0».

Мал. Н. Виставте необхідну для введення дозу.

Виставлена доза може бути відкоригована як у бік збільшення, так і зменшення обертанням селектора дози у відповідному напрямку. При обертанні селектора у бік зменшення дози стежте за тим, щоб випадково не притиснути пускову кнопку, тому що це призведе до витікання інсуліну.

Неможливо виставити дозу, яка перевищує кількість одиниць, що залишилася у картриджі.

! Не користуйтеся для виставлення дози шкалою кількості інсуліну, що залишилася.

Введення інсуліну

Введіть голку під шкіру. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо техніки виконання ін’єкції.

Мал. І. Введіть дозу, натискаючи до відказу на пускову кнопку. Під час виконання ін’єкції натискайте лише на пускову кнопку.

Обертання селектора дози не призведе до введення інсуліну.

Мал. J. Утримуйте пускову кнопку повністю натиснутою, доки не виймете голку зі шкіри. Голку слід утримувати під шкірою не менше 6 секунд. Це забезпечує введення повної дози препарату.

Видалення голки

Мал. К. Закрийте голку великим зовнішнім ковпачком і обережно притисніть його до відказу, потім відкрутіть голку.
Обережно утилізуйте голку і надіньте ковпачок на шприц-ручку.

! Видаляйте голку після кожної ін’єкції. В іншому випадку зміна температури може спричинити витікання інсуліну.

! Медичні працівники, родичі хворого та інші особи, які надають допомогу хворому, повинні дотримуватися загальних правил техніки безпеки при видаленні та утилізації голок, щоб уникнути випадкового уколу голкою.

! Використану шприц-ручку утилізують без голки.

! НовоРапід ФлексПен призначений лише для індивідуального використання.

Зберігання та догляд за шприц-ручкою

НовоРапід ФлексПен призначений для точної і безпечної роботи. Поводьтеся з ним з обережністю. Якщо він падав або був деформований, може виникнути ризик його ушкодження та витікання інсуліну.

Поверхню шприц-ручки НовоРапід ФлексПен можна почистити, протираючи її ватою, змоченою етиловим спиртом. Не занурюйте шприц-ручку у спирт, не мийте та не змазуйте її. Це може пошкодити механізм шприц-ручки.

Не заповнюйте повторно НовоРапід ФлексПен.

Побічна дія. Побічні реакції, що спостерігаються у хворих, які одержують НовоРапід ФлексПен, здебільшого пов'язані з величиною дози препарату, що вводиться, і є проявами фармакологічної дії інсуліну. Найчастішим побічним ефектом при інсулінотерапії є гіпоглікемія. Вона може виникнути, коли доза значно перевищує потреби хворого в інсуліні. Тяжка гіпоглікемія може призвести до втрати свідомості і/або судом, з подальшими тимчасовими або постійними порушеннями функції головного мозку і навіть смерті. За даними клінічних досліджень, а також даними щодо застосування препарату після випуску його на ринок, частота виникнення тяжкої гіпоглікемії варіює в різних групах хворих і при різних режимах дозування; частота випадків тяжкої гіпоглікемії у хворих, що одержують інсулін аспарт, така сама, як і у хворих, які одержують людський інсулін.

Нижче наведено частоту виникнення побічних реакцій, які можуть бути пов’язані з використанням препарату НовоРапід ФлексПен.

За частотою виникнення ці реакції було під розділено на такі, що зустрчаються іноді (>1/1000, 1</100) або рідко (>1/10000, 1</1000). Окремі спонтанні випадки були віднесені до тих, що зустрічаються дуже рідко (1</10000).

Порушення імунної системи

Анафілактичні реакції – дуже рідко.

Кропив’янка, свербіж, висип - іноді.

Ці симптоми можуть бути проявами гіпер чутливості. Іншими симптомами генералізованої гіпер чутливості є свербіж, пітливість, розлади травного тракту, ангіо невротичний набряк, утруднене дихання, прискорене серцебиття і падіння кров'яного тиску. Генералізовані реакції гіпер чутливості є потенційно небезпечними для життя.

Розлади   нервової системи

Периферичні нейропатії - рідко.

Швидке поліпшення контролю рівня глюкози в крові може викликати оборотний стан " гострої больової нейропатії".

Порушення зору

Порушення рефракції - рідко.

Порушення рефракції можуть виникнути на початку лікування інсуліном. Ці симптоми мають тимчасовий характер.

Діабетична ретинопатія – іноді.

Тривалий добре налагоджений контроль глікемії зменшує ризик прогресу вання діабетичної ретинопатії. Проте інтенсифікація інсулінотерапії з метою швидкого поліпшення контролю глікемії може викликати тимчасове загострення діабетичної ретинопатії.

Реакції шкіри та підшкірної клітковини

Ліподистрофія – іноді.

Ліподистрофія може розвинутися в місцях ін'єкцій, якщо хворий не змінює місця   ін'єкцій в одній ділянці.

Місцева гіпер чутливість – іноді.

При введенні інсуліну в місцях ін'єкцій можуть виникнути шкірні реакції (почервоніння, набряк і свербіж), які звичайно проходять при продовженні лікування.

Генералізовані порушення і реакції в місцях ін'єкцій

Набряк – іноді.

Набряк може виникнути на початку інсулінотерапії. Цей симптом звичайно швидко проходить.

Протипоказання. Гіпоглікемія. Підвищена чутливість до людського інсуліну або будь-якого інгредієнта препарату.

Передозування. Хоча для інсуліну специфічне поняття передозування не сформульоване, після введення доз, що перевищують потребу хворого в інсуліні, може розвинутися гіпоглікемія.

  • Легку гіпоглікемію можна лікувати прийомом внутрішньо глюкози або солодких продуктів. Тому хворим на діабет рекомендують постійно мати при собі кілька шматочків цукру або солодкі продукти.

  • У разі тяжкої гіпоглікемії, коли хворий знаходиться у непритомному стані, особи, які пройшли відповідний інструктаж, мають ввести йому глюкагон підшкірно або внутрішньом’язово (від 0.5 до 1.0 мг). Медичний працівник може ввести хворому глюкозу внутрішньо венно. Глюкозу також треба ввести внутрішньо венно у випадку, якщо хворий не реагує на введення глюкагону протягом 10-15 хв. Після того, як хворий опритомніє, йому слід прийняти внутрішньо вуглеводи для запобігання рецидиву.  

Особливості застосування. Неадекватне дозування або припинення лікування (особливо при діабеті І типу) можуть призвести до гіперглікемії та діабетичного кето ацидозу, які потенційно є смертельно небезпечними.

Хворі, у яких істотно поліпшився контроль рівня глюкози в крові завдяки інтенсивній інсулінотерапії, можуть відзначити зміни звичних симптомів-провісників гіпоглікемії, про що їх слід завчасно попередити.

Наслідком особливостей фармакодинаміки швидкодіючих аналогів інсуліну є можливий більш швидкий розвиток гіпоглікемії порівняно з розчинним людським інсуліном.

НовоРапід ФлексПен слід вводити безпосередньо перед прийомом їжі. Швидкий початок його дії слід враховувати при лікуванні хворих, які мають супутні захворювання або приймають препарати, що сповільнюють всмоктування їжі в шлунково-кишковому тракті.

Супутні захворювання, особливо інфекції та гарячкові стани, звичайно підвищують потребу хворого в інсуліні.

При переведенні хворих на інші типи чи види інсуліну   ранні симптоми-провісники гіпоглікемії можуть змінитися або стати менш вираженими порівняно з прийомом попереднього препарату інсуліну.

Переводити хворого на інший тип або вид інсуліну слід під суворим медичним контролем. Зміна концентрації, виду, типу, походження інсуліну (тваринний, людський, аналог людського інсуліну) і/або методу його виробництва може зумовити необхідність корекції дози інсуліну. Хворі, які почали вводити НовоРапід ФлексПен, можуть бути змушені збільшити кількість ін’єкцій або змінити дозу порівняно з тим інсуліном, який вони звичайно використовували.

Необхідність підбору дози може виникнути як при першому введенні нового препарату, так і протягом перших кількох тижнів або місяців його застосування.

Пропуск прийому їжі або непередбачене інтенсивне фізичне навантаження можуть призвести до гіпоглікемії.

Необхідність підбору дози може виникнути при непередбаченому підвищеному фізичному навантаженні або при зміні звичайної дієти. Фізичні навантаження відразу після прийому їжі підвищують ризик розвитку гіпоглікемії.

НовоРапід ФлексПен містить мета крезол, який рідко може спричинити алергічні реакції.

Вагітність і годування груддю

НовоРапід (інсулін аспарт) можна застосовувати у період вагітності. За даними двох рандомізованих контрольованих клінічних досліджень (157 і 14 вагітних, які одержували інсулін аспарт, відповідно), не було виявлено будь-якого негативного впливу інсуліну аспарт на жінку або на плід/новонародженого у порівнянні з людським інсуліном (див. розділ Фармакодинаміка). Ретельний контроль і моніторинг рівня глюкози у крові слід проводити у вагітних, хворих на діабет (діабет 1 або 2 типу, діабет вагітних), протягом усього періоду вагітності, а також у жінок, які планують вагітність. Потреба в інсуліні звичайно знижується у першому триместрі вагітності та істотно зростає у другому і третьому триместрах. Після пологів потреба в інсуліні швидко повертається до рівня, що був до вагітності.

Обмежень щодо лікування діабету препаратом НовоРапід ФлексПен у період годування груддю також немає.

Лікування матері не створює будь-якого ризику для дитини. Однак може виникнути необхідність корекції дози.

Вплив на здатність керувати транспортними засобами і механізмами

Реакція хворого та його здатність концентрувати увагу можуть бути порушені при гіпоглікемії. Це може стати фактором ризику у ситуаціях, коли ці здатності набувають особливого значення (наприклад, при керуванні автомобілем або механізмами).

Хворим слід рекомендувати вживати заходів з профілактики гіпоглікемії перед тим, як сідати за кермо. Це особливо важливо для хворих, в яких ослаблені чи відсутні симптоми-провісники гіпоглікемії, або епізоди гіпоглікемії виникають часто. При таких обставинах слід зважити доцільність керування автомобілем взагалі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Як відомо, ряд лікарських засобів впливає на обмін глюкози, що слід враховувати при визначенні дози інсуліну.

Лікарські засоби, які можуть знижувати потребу в інсуліні

Пероральні цукрознижувальні засоби (ПЦЗ), октреотид, інгібітори моноамін оксидази (МАО), неселективні b-адреноблокатори, інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ), саліцилати, алкоголь, анаболічні стероїди та сульфаніламіди.

Лікарські засоби, які можуть підвищувати потребу в інсуліні

Пероральні контрацептиви, тіазиди, глюкокортикоїди, тиреоїдні гормони, симпатоміметики, даназол.

b-адреноблокатори можуть маскувати симптоми гіпоглікемії.

Алкоголь може посилювати і подовжувати тривалість гіпоглікемічного ефекту інсуліну.

Несумісність

Лікарські препарати, які додані до інсуліну, можуть викликати його руйнування, наприклад, препарати, що містять тіоли або сульфіти.

Умови та термін зберігання. Шприц-ручку з препаратом НовоРапід ФлексПен, якою не користувались, слід зберігати у холодильнику при температурі 2°С - 8°С (не надто близько від морозильної камери). Не заморожувати.

Термін придатності – 2,5 роки.

Шприц-ручку з препаратом НовоРапід ФлексПен, якою користуються або носять при собі про запас, не слід зберігати в холодильнику. Її можна зберігати при кімнатній температурі (не вище 30°С) протягом 4 тижнів.

Для захисту від дії світла зберігати шприц-ручку з надітим ковпачком, коли шприц-ручку не використовують. Зберігати у недоступному для дітей місці.

Не використовувати препарат після закінчення терміну придатності, вказаного на упаковці.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. Попередньо заповнена багатодозова одноразова шприц-ручка містить картридж ємністю 3 мл, виготовлений зі скла (тип 1) та закупорений з одного боку поршнем із бромбутилової гуми, а з іншого боку – пробкою з бромбутилової/поліізопренової гуми. Шприц-ручку зроблено з пластика. По 5 або по 1 шприц-ручці у картонній коробці.

Виробник. АТ Ново Нордіск (Данія).

Адреса. Novo Nordisk A/S, 2880 Bagsvaerd, Denmark/Данія. Тел. + 45 4444 8888.



 

Фармакологические свойства

НовоРапид ФлексПен является аналогом короткодействующего человеческого инсулина, произведенного методом биотехнологии (аминокислота пролин в положении 28 В-цепи замещена на аспарагиновую кислоту). Гипогликемизирующий эффект инсулина аспарт состоит в улучшении усвоения глюкозы тканями после связывания инсулина с рецепторами мышечных и жировых клеток, а также одновременном угнетении выделения глюкозы из печени.
Действие препарата НовоРапид ФлексПен наступает раньше, чем при введении растворимого человеческого инсулина, при этом уровень глюкозы в крови становится ниже в течение первых 4 ч после приема пищи. При п/к введении длительность действия препарата НовоРапид ФлексПен короче по сравнению с растворимым человеческим инсулином и наступает через 10–20 мин после введення. Максимальный эффект развивается между 1 и 3 ч после инъекции. Длительность действия — 3–5 ч.
Взрослые. Результаты клинических исследований больных сахарным диабетом I типа показали, что при введении препарата НовоРапид ФлексПен уровень глюкозы после приема пищи ниже, чем при введении человеческого инсулина.
Лица пожилого и старческого возраста. В рандомизированном двойном слепом исследовании, проведенном на 19 больных диабетом II типа в возрасте 65–83 лет (средний возраст — 70 лет), сравнивали фармакодинамику и фармакокинетику инсулина аспарт и растворимого человеческого инсулина. Относительные различия значений показателей фармакодинамики (максимальной скорости инфузии глюкозы и AUC скорости ее инфузии в течение 120 мин после введения препаратов инсулина) между инсулином аспарт и человеческим инсулином были такими же, как у практически здоровых лиц и больных диабетом в возрасте до 65 лет.
Дети и подростки. У детей при лечении препаратом НовоРапид ФлексПен эффективность длительного контроля уровня глюкозы в крови такая же, как и при лечении растворимым человеческим инсулином. В клиническом исследовании детей в возрасте 2–6 лет сравнивали эффективность контроля гликемии при введении растворимого человеческого инсулина до приема пищи и инсулина аспарт, вводимого после еды, а также определяли показатели фармакокинетики и фармакодинамики у детей в возрасте 6–12 лет и подростков в возрасте 13–17 лет. Фармакодинамический профиль инсулина аспарт у детей и взрослых был одинаковым. Результаты клинических исследований больных сахарным диабетом I типа показали, что при применении инсулина аспарт риск развития гипогликемии в ночное время ниже по сравнению с растворимым человеческим инсулином; что касается частоты случаев гипогликемии в течение дня, существенных отличий не отмечали.
Период беременности. В клинических исследованиях, проведенных у 322 беременных с сахарным диабетом I типа, сравнивались безопасность и эффективность инсулина аспарт и человеческого инсулина. 157 человек получали инсулин аспарт, 165 человек — человеческий инсулин. При этом не было выявлено какого-либо отрицательного влияния инсулина аспарт на беременную женщину, плод или новорожденного по сравнению с человеческим инсулином. Кроме того, в исследовании, проведенном у 27 беременных с диабетом, 14 человек получали инсулин аспарт, 13 человек — человеческий инсулин. По результатам исследования был показан аналогичный уровень безопасности этих препаратов инсулина.
При расчете дозы (в молях) инсулин аспарт зквипотентен растворимому человеческому инсулину.
Фармакодинамика. Замещение в препарате НовоРапид ФлексПен аминокислоты пролин в положении В-28 молекулы инсулина на аспарагиновую кислоту приводит к снижению образования гексамеров, отмечаемое при введении растворимого человеческого инсулина. Следовательно, НовоРапид ФлексПен быстрее всасывается в кровоток из подкожной жировой клетчатки по сравнению с растворимым человеческим инсулином. Время достижения максимальной концентрации инсулина в крови в среднем составляет половину такового при инъекции растворимого человеческого инсулина.
Максимальная концентрация инсулина в крови больных сахарным диабетом I типа 492±256 пмоль/л достигается через 30–40 мин после п/к введения препарата НовоРапид ФлексПен из расчета 0,15 ЕД/кг массы тела. Уровень инсулина возвращается к исходному через 4–6 ч после введения. Интенсивность всасывания несколько ниже у пациентов с сахарным диабетом II типа. Поэтому максимальная концентрация инсулина у таких больных несколько ниже — 352±240 пмоль/л и достигается позже — в среднем через 60 мин (50–90) мин. При введении препарата НовоРапид ФлексПен вариабельность времени достижения максимума концентрации у одного и того же пациента существенно меньше, а вариабельность уровня максимальной концентрации — больше, чем при введении человеческого растворимого инсулина.
Дети и подростки. Фармакокинетику и фармакодинамику препарата НовоРапид ФлексПен исследовали у детей (2–6 лет и 6–12 лет) и подростков (13–17 лет) с диабетом I типа. Инсулин аспарт быстро всасывался у обеих возрастных групп, при этом время достижения Сmax в крови было таким же, как и у взрослых. Однако уровень Сmax был различным у детей разного возраста, что указывает на важность индивидуального подбора доз препарата НовоРапид ФлексПен.
Лица пожилого и старческого возраста. У больных диабетом II типа в возрасте 65–83 лет (средний возраст — 70 лет) относительные различия значений показателей фармакокинетики между инсулином аспарт и человеческим инсулином были такими же, как у практически здоровых лиц и больных диабетом в возрасте до 65 лет. У больных старшей возрастной группы снижена скорость всасывания, о чем свидетельствует более длительное время достижения Cmax инсулина — 82 мин при интерквартильном диапазоне 60–120 мин, тогда как значения его Cmax были такими же, как у больных диабетом II типа в возрасте до 65 лет, и несколько ниже, чем у больных диабетом I типа.
Нарушения функции печени. У 24 человек с различным состоянием функции печени (от нормальной до тяжелой печеночной недостаточности) определяли фармакокинетику инсулина аспарт после его однократного введения. У больных с умеренными и тяжелыми нарушениями функции печени интенсивность всасывания снижалась и была более вариабельна, о чем свидетельствовало увеличение времени достижения Cmax до 85 мин (у лиц с нормальной функцией печени это время составляет 50 мин). Значения AUC, Cmax и CL/F у лиц со сниженной функцией печени были такими же, как у лиц с нормальной функцией печени.
Нарушения функции почек. У 18 лиц с различным состоянием функции почек (от нормального до тяжелой почечной недостаточности) определяли фармакокинетику инсулина аспарт после его однократного введения. При различном уровне клиренса креатинина не было выявлено существенных различий значений AUC, Cmax и CL/F инсулина аспарт. Количество данных о больных с умеренными и тяжелыми нарушениями функции почек было ограничено. Больных с почечной недостаточностью, находящихся на гемодиализе, не обследовали.

Показания

лечение сахарного диабета.

Применение

Дозы. Дозирование препарата НовоРапид ФлексПен индивидуально и определяется врачом в соответствии с особенностями и потребностями больного. Обычно НовоРапид ФлексПен применяют в сочетании с препаратами инсулина средней продолжительности или длительного действия, которые вводят как минимум 1 раз в сутки.
Индивидуальная потребность в инсулине обычно составляет 0,5–1,0 ЕД/кг/сут. При кратности применения в соответствии с приемом пищи 50–70% потребности в инсулине удовлетворяется препаратом НовоРапид ФлексПен, а остальная — инсулинами средней продолжительности или длительного действия.
Способ применения препарата НовоРапид ФлексПен характеризуется более быстрым началом и более короткой продолжительностью действия по сравнению с растворимым человеческим инсулином. В связи с более быстрым началом действия НовоРапид ФлексПен, как правило, следует вводить непосредственно перед приемом пищи. При необходимости указанный препарат можно вводить и вскоре после еды.
НовоРапид вводят под кожу передней брюшной стенки, бедра, в области дельтовидной мышцы плеча или ягодиц. Места инъекций следует менять даже в пределах одного участка тела. При п/к инъекциях в области передней брюшной стенки действие препарата начинается через 10–20 мин. Максимальный эффект — между 1–З ч после инъекции. Продолжительность действия — 3–5 ч. Как и для всех инсулинов, п/к введение в переднюю брюшную стенку обеспечивает более быстрое всасывание, чем при введении в другие места. Тем не менее более быстрое начало действия препарата НовоРапид ФлексПен, по сравнению с растворимым человеческим инсулином, сохраняется вне зависимости от места введения.
При необходимости НовоРапид ФлексПен можно вводить в/в, эти инъекции можно выполнять только под контролем врача.
НовоРапид можно использовать для непрерывного п/к введения с помощью соответствующих инфузионных насосов. Непрерывное п/к введение проводят в переднюю брюшную стенку, места введения следует периодически менять. При использовании в инфузионных насосах НовоРапид нельзя смешивать с любыми другими препаратами инсулина. Больные, использующие инфузионные насосы, должны пройти подробный инструктаж по применению этих систем и использовать соответствующие емкости и трубки. Набор для инфузии (трубки и канюли) следует менять в соответствии с требованиями прилагаемой инструкции. Пациенты, использующие НовоРапид в насосной системе, должны иметь инсулин на случай ее отказа.
Нарушение функции печени и почек могут снизить потребность больного в инсулине. Детям вместо растворимого человеческого инсулина НовоРапид ФлексПен следует вводить в тех случаях, когда желательно получить быстрое действие инсулина, например перед приемом пищи.
НовоРапид ФлексПен — это предварительно заполненная шприц-ручка, предназначенная для использования с иглами НовоФайн® с коротким колпачком. Упаковка с иглами НовоФайн® маркирована символом S. ФлексПен позволяет вводить от 1 до 60 ЕД препарата с точностью до 1 ЕД. Необходимо следовать инструкции по медицинскому применению препарата, которая находится в упаковке. НовоРапид ФлексПен предназначен только для индивидуального применения, его нельзя использовать повторно.
Инструкции по применению препарата НовоРапид ФлексПен
НовоРапид предназначен для п/к инъекций или непрерывного введения с помощью инфузионных насосов. НовоРапид можно также вводить в/в под строгим контролем врача.
Использование в инфузионных насосах
Для инфузионных насосов используют трубки, внутренняя поверхность которых изготовлена из полиэтилена или полиолефина. Некоторое количество инсулина вначале абсорбируется на внутренней поверхности инфузионной емкости.
Использование для в/в введения
Инфузионные системы с препаратом НовоРапид ФлексПен 100 ЕД/мл при концентрации инсулина аспарт от 0,05 до 1,0 ЕД/мл в инфузионном р-ре, содержащем 0,9% хлористого натрия, 5 или 10% — декстрозы и 40 ммоль/л хлористого калия, находятся в полипропиленовых инфузионных емкостях, являются стабильными при комнатной температуре в течение 24 ч. На протяжении инфузии инсулина необходимо проводить мониторинг концентрации глюкозы в крови.
Инструкции по применению препарата НовоРапид ФлексПен
Перед использованием препарата НовоРапид ФлексПен проверить по этикетке правильность используемого типа инсулина. Всегда использоватье новую иглу для каждой инъекции, чтобы избежать инфицирования.
Не использовать шприц-ручку: если шприц-ручку ФлексПен роняли, если она повреждена или деформирована, так как в этих случаях может происходить утечка инсулина. Если шприц-ручка хранилась неправильно или была заморожена. Если р-р инсулина не выглядит прозрачным или бесцветным.
Чтобы избежать образования инфильтратов, следует постоянно менять места инъекций. Лучшими местами для введения являются передняя брюшная стенка, ягодицы, передняя поверхность бедра или плеча. Действие инсулина наступает быстрее при введении его в область талии.
Как вводить этот препарат инсулина: вводить инсулин следует под кожу, следуя рекомендациям врача или инструкции по применению шприц-ручки.

Противопоказания

гипогликемия; повышенная чувствительность к инсулину аспарт или какому-либо ингредиенту препарата.

Побочные эффекты

побочные реакции, отмечаемые у больных, применяющих НовоРапид ФлексПен, в основном связаны с величиной вводимой дозы препарата и являются проявлением фармакологического действия инсулина. Наиболее часто отмечаемый побочный эффект при инсулинотерапии — гипогликемия. Она может развиться, если доза значительно превышает потребность пациента в инсулине. Тяжелая гипогликемия может привести к потере сознания и/или судорогам с последующим временным или постоянным нарушением функции головного мозга и даже смерти.
По результатам клинических исследований, а также данным, зарегистрированным после выпуска препарата на рынок, частота возникновения тяжелой гипогликемии варьирует в различных группах пациентов и при различных режимах дозирования; частота случаев тяжелой гипогликемии у больных, получающих инсулин аспарт, такая же, как и у получающих человеческий инсулин.
Ниже приведена частота побочных реакций, которые по данным клинических исследовании могут быть связаны с введением препарата НовоРапид ФлексПен.
По частоте возникновения эти реакции делятся на появляющиеся иногда (1/1000, ≤1/100) и редко (1/10 000, ≤1/1000). Отдельные спонтанные случаи были отнесены к отмечаемым очень редко (≤1/10 000).
Со стороны иммунной системы
Иногда: крапивница, зуд, кожные высыпания.
Очень редко: анафилактические реакции. Генерализованные реакции повышенной чувствительности могут включать кожные высыпания, зуд, потливость, нарушения со стороны ЖКТ, ангионевротический отек, затрудненное дыхание, сердцебиение и снижение АД. Эти реакции потенциально опасны для жизни.
Со стороны нервной системы
Редко: периферические нейропатии. Быстрое улучшение контроля уровня глюкозы в крови может обусловить острую болевую нейропатию обычно преходящего характера.
Нарушения со стороны органа зрения
Иногда: нарушения рефракции; диабетическая ретинопатия. Нарушения рефракции преходящего характера могут возникнуть в начале инсулинотерапии.
Длительное поддержание контроля гликемии снижает риск прогрессирования диабетической ретинопатии. Однако интенсификация инсулинотерапии для быстрого улучшения контроля гликемии может вызвать временное обострение диабетической ретинопатии.
Со стороны кожи и подкожной клетчатки
Иногда: липодистрофии могут возникать в местах инъекций как следствие несоблюдения рекомендации менять место введения препарата в пределах одной и той же области; местная гиперчувствительность.
При введении инсулина иногда отмечают реакции в местах инъекций как проявления местной гиперчувствительности (покраснение, отечность и зуд). Эти реакции обычно преходящи и прекращаются при продолжении лечения.
Общие нарушения и реакции в местах инъекций
Иногда: отек, может развиться в начале инсулинотерапии. Эти симптомы обычно носят преходящий характер.

Особые указания

неадекватное дозирование или прекращение лечения (особенно при сахарном диабете I типа) могут привести к гипергликемии и диабетическому кетоацидозу, которые потенциально являются смертельно опасными. Пациенты, у которых существенно улучшен контроль уровня глюкозы в крови, например благодаря интенсивной терапии, могут отмечать изменение обычных симптомов — предвестников гипогликемии, о чем больных следует заблаговременно предупредить.
Следствие особенностей фармакодинамики быстродействующих аналогов инсулина — возможное более быстрое развитие гипогликемии по сравнению с растворимым человеческим инсулином.
НовоРапид ФлексПен следует вводить непосредственно перед приемом пищи. Быстрое наступление его действия следует учитывать при лечении пациентов с сопутствующими заболеваниями либо принимающих препараты, замедляющие всасывание пищи в ЖКТ.
Сопутствующие заболевания, особенно инфекции и лихорадочные состояния, обычно повышают потребность пациента в инсулине.
Перевод больных на новый тип или вид инсулина следует проводить под строгим медицинским контролем. При изменении концентрации, вида, типа, происхождения препарата инсулина (животный, человеческий, аналог человеческого инсулина) и/или метода его производства может возникнуть необходимость коррекции дозы. Пациентам, принимающим НовоРапид ФлексПен, может понадобиться увеличение количества инъекций или изменение дозы по сравнению с обычно применяемым инсулином. Необходимость подбора дозы может возникнуть как при первом введении нового препарата, так и в течение первых нескольких недель или месяцев его применения.
Пропуск приема пищи или непредвиденная интенсивная физическая нагрузка может привести к гипогликемии. Физические нагрузки сразу же после приема пищи повышают риск развития гипогликемии.
НовоРапид ФлексПен содержит метакрезол, который в редких случаях может вызывать аллергические реакции.
Применение в период беременности и кормления грудью
Новорапид (инсулин аспарат) можно применять в период беременности. По данным 2 рандомизированных контролируемых клинических исследований (157 и 14 беременных, получавших инсулин аспарт, соответственно), не выявлено какого-либо отрицательного влияния инсулина аспарт на беременную или плод/новорожденного по сравнению с человеческим инсулином. Тщательный контроль и мониторинг уровня глюкозы в крови следует проводить у беременных с диабетом (диабет I или II типа, диабет беременных) в течение всего периода беременности, а также у женщин, планирующих беременность. Потребность в инсулине обычно снижается в I триместр беременности и возрастает во II и III триместр. После родов потребность в инсулине быстро возвращается к тому уровню, который был до беременности. Ограничений по лечению диабета препаратом Новорапид ФлексПен в период кормления грудью не имеется.
Лечение кормящей матери не представляет риска для ребенка. Тем не менее может возникнуть необходимость в коррекции дозы препарата Новорапид ФлексПен.
Влияние на способность управлять транспортными средствами и механизмами. Реакция пациента и его способность концентрировать внимание могут быть нарушены при гипогликемии. Это может стать фактором риска в ситуациях, когда эти способности приобретают особое значение (например при вождении автомобиля или управлении механизмами).
Больным следует рекомендовать принимать меры по профилактике гипогликемии, прежде чем сесть за руль. Это особенно важно для пациентов, у которых ослаблены или отсутствуют симптомы — предвестники гипогликемии либо эпизоды гипогликемии возникают часто. При таких обстоятельствах следует взвесить целесообразность управления автомобилем.

Взаимодействия

ряд лекарственных веществ оказывает влияние на обмен глюкозы.
Препараты, которые могут снижать потребность в инсулине: пероральные гипогликемизирующие средства, октреотид, ингибиторы МАО, неселективные блокаторы β-адренорецепторов, ингибиторы АПФ, салицилаты, алкоголь, анаболические стероиды, сульфаниламиды.
Препараты, которые могут повышать потребность в инсулине: оральные контрацептивы, тиазиды, ГКС, тиреоидные гормоны, симпатомиметики, даназол. Блокаторы β-адренорецепторов могут маскировать симптомы гипогликемии.
Алкоголь может усиливать и продлевать гипогликемический эффект инсулина.
Несовместимость. Добавление некоторых препаратов к инсулину может вызвать его инактивацию, например лекарственные средства, содержащие тиолы или сульфиты.

Передозировка

хотя для инсулина не сформулировано специфическое определение передозировки, после его введения может развиваться гипогликемия.
В случае легкой гипогликемии необходимо принять внутрь глюкозу или сладкие продукты. Поэтому больным сахарным диабетом рекомендуют постоянно иметь при себе несколько кусочков сахара или сладости.
При тяжелой гипогликемии, когда пациент находится в бессознательном состоянии, необходимо в/м или п/к провести инъекцию глюкагона (0,5–1 мг), которую могут сделать лица, получившие соответствующую инструкцию. Медицинский работник может ввести больному глюкозу в/в. Глюкозу следует ввести в/в также в том случае, если пациент не реагирует на введение глюкагона в течение10–15 мин. После того как больной придет в сознание, ему следует принять внутрь углеводы для предупреждения рецидива гипогликемии.

Условия хранения

срок хранения — 2,5 года. Используемую шприц-ручку с препаратом НовоРапид ФлексПен не следует хранить в холодильнике. Шприц-ручку, которой пользуются или носят при себе как запасную, следует хранить не более 4 нед (при температуре не выше 30 °С). Неиспользуемую шприц-ручку с препаратом НовоРапид ФлексПен следует хранить в холодильнике при температуре 2–8 °С (подальше от морозильной камеры). Не замораживать. Для защиты от действия света хранить шприц-ручку с надетым колпачком.




 



Реклама