Кошик резервуванняРезервування
Каталог ліків
  • Серетид

    Серетид
    • Comb drug
      Міжнародна назва
    • Адренергічні препарати для інгаляційного застосування
      Фарм. група
    • R03AK06
      ATС-код
    • за рецептом
      Умова продажу
    • 157 пропозицій від 186,99 до 734,80 грн.
      Наявність в аптеках

І Н С Т Р У К Ц І Я

для медичного застосування препарату

Серетид Евохалер

(Seretide Evohaler)

Загальна характеристика:

основні фізико-хімічні властивості: біла або майже біла суспензія;

склад: 1 доза аерозолю містить сальметерол 25 мкг (у вигляді сальметеролу ксинафоату мікронізованого), флютиказону пропіонат (мікронізований) 50 або 125 або 250 мкг;

допоміжна речовина: HFA 134a.

Форма випуску. Аерозоль для інгаляцій дозований.

Фармакотерапевтична група. Адренергічні препарати для інгаляційного застосування. Адренергічні засоби в комбінації з іншими проти астматичними засобами. Код АТС R03A K06.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Серетид містить сальметерол та флютиказону пропіонат, які мають різні механізми дії. Сальметерол – це селективний бета-2-агоніст тривалої (12 годин) дії. Він забезпечує ефективний захист проти індукованої гістаміном бронхоконстрикції та більш тривалу бронходилатацію (не менше 12 годин), ніж рекомендовані дози традиційних бета-2-агоністів короткої дії.

Флютиказону пропіонат при інгаляційному введенні має виражену глюкокортикоїдну протизапальну дію на легені. Це проявляється зменшенням симптоматики та загострень астми без побічних ефектів, характерних для системних кортикостероїдів.

За даними дослідження було показано, що:

  • 71% пацієнтів, які лікувались сальметеролом/флютиказолом, досягли рівня „хорошого контролю”** за симптомами астми порівняно з 59% пацієнтів, які лікувались лише кортикостероїд ом;

  • 41% пацієнтів, які лікувались сальметеролом/флютиказолом, досягли рівня „повного контролю” за симптомами астми порівняно з 28% пацієнтів, які лікувались лише кортикостероїд ом;

  • рівень загострень був на 29% нижчим у пацієнтів, які лікувались сальметеролом/флютиказоном, порівняно з інгаляційними кортикостероїдами без сальметеролу;

  • при досягненні „хорошого контролю” та „повного контролю” за симптомами астми покращуються показники якості життя. 61% пацієнтів, які лікувались сальметеролом/флютиказоном, відповіли, що хвороба не має або має мінімальний вплив на їх якість життя згідно із спеціально розробленим опитуванням щодо показників якості життя хворих на бронхіальну астму порівняно   з 8% цих пацієнтів до лікування.

*„Повний контроль” за симптомами астми означає відсутність симптомів, відсутність застосування короткодіючих бета-2-агоністів, рівень легеневої функції більше або дорівнює 80% прогонозованого рівня, відсутність нічних прокидань, відсутність загострень, відсутність побічних ефектів, які б потребували заміни лікування.

**„Хороший контроль” за симптомами астми означає наявність випадкових симптомів або періодичне застосування короткодіючих бета-2-агоністів або рівень легенової функції менше ніж 80% прогнозованого плюс відсутність нічних прокидань, відсутність загострень, відсутність побічних ефектів, які б потребували заміни лікування.

За даними двох наступних досліджень було продемонстровано поліпшення легеневої функції, збільшення кількості днів, вільних від симптомів, зменшення використання препаратів швидкої допомоги при застосуванні дози інгаляційного кортикостероїду у складі Серетиду на 60% менше ніж при застосуванні лише інгаляційного кортикостероїду, у той час як підтримувався відповідний контроль за явищами запалення повітроносних шляхів (за даними бронхіальної біопсії та бронхоальвеолярного лаважу).

Таке поліпшення підтримується не менше 12 місяців.

Фармакокінетика.

Одночасне інгаляційне введення сальметеролу та флютиказону пропіонату не має впливу на фармакокінетику кожної з цих речовин.

Сальметерол

Для сальметеролу характерна місцева дія в легенях, тому концентрація його в плазмі при застосуванні терапевтичних доз дуже низька (приблизно 200 пг/мл або менше). Шкідливих ефектів після довгочасного регулярного застосування препарату (протягом більш ніж 12 місяців) у пацієнтів з обструкцією дихальних шляхів не виявлено.

Флютиказону пропіонат

Абсолютна біодоступність інгаляційного флютиказону пропіонату варіює у межах 10-30% номінальної дози залежно від інгаляційного пристрою, що застосовується. Системна абсорбція здійснюється головним чином легенями, спочатку швидко, потім протягом тривалого часу. Залишок інгаляційної дози проковтується з мінімальним системним впливом у зв‘язку з низькою розчинністю флютиказону пропіонату у воді та пре системним метаболізмом препарату, що має результатом пероральну біодоступність меншу за 1%.

Спостерігається лінійне зростання системної дії при збільшенні інгаляційної дози препарату. Флютиказону пропіонат характеризується високим плазмовим кліренсом (1 150 мл/хв), великим об‘ємом розподілу (приблизно 300 л) та кінцевим періодом напів виведення - приблизно 8 годин. Рівень зв‘язування з білками помірно високий (91%). Флютиказону пропіонат швидко елімінується з системного кровотоку, головним чином, шляхом метаболізму до неактивних сполук за допомогою цитохромного ферменту CYP3A4. Нирковий кліренс флютиказону пропіонату дуже незначний (менше 0,2%), з них менше 5% – у вигляді метаболітів. Слід з обережністю призначати одночасно інгібітори CYP3A4 у зв‘язку з потенційним підвищенням системного впливу флютиказону пропіонату.

Дані щодо безпеки препарату

Токсикологічні дослідження показали наявність лише типових для сильних бета-2-агоністів та кортикостероїдів ефектів, але в дозах, які в багато разів перевищують ті, що рекомендовані для терапевтичного застосування. В довготривалих дослідженнях сальметеролу ксинафоат спричиняв доброякісні пухлини гладкої мускулатури мезоваріуму щурів та матки мишей. Проте вважається, що сальметерол не становить значної онкогенної небезпеки для людини.

Одночасне призначення сальметеролу та флютиказону пропіонату в високих дозах у дослідах на тваринах призводило до певних змін з боку серцево-судинної системи. У щурів спостерігалися легкий міокардит та місцеве запалення коронарних артерій, проте ці явища були минучими. У собак частота серцевих скорочень при одночасному застосуванні двох препаратів була вищою, ніж при застосуванні одного сальметеролу. У дослідженнях на людях не спостерігалося будь-яких клінічно значимих побічних ефектів з боку серцево-судинної системи.

Сальметеролу ксинафоат і флютиказону пропіонат не мають гено токсичного потенціалу.

Показання для застосування.

Оборотні обструктивні захворювання дихальних шляхів

Регулярне лікування оборотних обструктивних захворювань дихальних шляхів, включаючи астму у дітей та дорослих, у випадках, коли необхідне застосування комбінації бронходилататора та інгаляційного кортикостероїду.

Це стосується:

  • пацієнтів, що отримують ефективні підтримуючі дози b2-агоністів тривалої дії та інгаляційні кортикостероїди;

  • пацієнтів, у яких на фоні лікування інгаляційними кортикостероїдами спостерігаються симптоми захворювання;

  • пацієнтів, що регулярно отримують бронходилататори та потребують застосування інгаляційних кортикостероїдів.

Хронічні обструктивні захворювання легенів (ХОЗЛ)

Базисне лікування хворих на хронічні обструктивні захворювання легенів (ХОЗЛ), включаючи хронічний бронхіт та емфізему легенів.

Спосіб застосування та дози.

Серетид Евохалер призначений лише для інгаляційного застосування.

Пацієнти повинні усвідомлювати, що Серетид Евохалер повинен застосовуватися регулярно, навіть у період відсутності нападів астми.

Пацієнти повинні регулярно проходити медичне обстеження, їм слід підбирати оптимальну дозу Серетиду, змінювати її можна лише за призначенням лікаря.

Оборотні обструктивні захворювання дихальних шляхів

Дозу слід скоригувати до мінімально ефективної, яка дає змогу контролю вати симптоми. При досягненні такого контролю шляхом застосування Серетиду 2 рази на день, можна далі знижувати дозу до мінімально ефективної, що приймається 1 раз на день. Кількість флютиказону пропіонату в обраній формі Серетиду повинна відповідати тяжкості захворювання.

Якщо симптоми астми не достатньо контролюються при застосуванні інгаляційних кортикостероїдів самостійно, такий контроль може покращитись при заміні   інгаляційної кортикостероїдної терапії на Серетид з терапевтично еквівалентною дозою кортикостероїду. Для пацієнтів, симптоми астми яких контролюються   достатньою мірою при самостійному застосуванні кортикостероїдів, заміна їх на Серетид може надати можливість зменшити дозу кортикостероїдів при збереженні контролю за симптомами астми.  

Рекомендовані дози.

Дорослі та підлітки 12 років і старші:

  • дві інгаляції 25 мкг сальметеролу/50 мкг флютиказону пропіонату двічі на добу;

  • або дві інгаляції 25 мкг сальметеролу/125 мкг флютиказону пропіонату двічі на добу;

  • або дві інгаляції 25 мкг сальметеролу/250 мкг флютиказону пропіонату двічі на добу.

Дорослі 18 років і старші: коли дорослому пацієнту необхідна короткострокова (до 14 днів) додаткова терапія інгаляційним кортикостероїд ом, йому можна застосовувати подвійну дозу будь-якої форми Серетиду, що за профілем безпечності та переносимості буде порівняна із застосуванням звичайної дози Серетиду 2 рази на добу.

Діти 4 років і старші: дві інгаляції 25 мкг сальметеролу/50 мкг флютиказону пропіонату двічі на добу.

Немає даних щодо застосування Серетиду у дітей віком до 4 років.

Хронічні обструктивні захворювання легенів

Для дорослих пацієнтів максимальна рекомендована доза – дві інгаляції (25 мкг сальметеролу/250 мкг флютиказону пропіонату ) 2 рази на добу.

Окремі групи пацієнтів: немає потреби коригувати дозу у пацієнтів похилого віку та у хворих на патологію нирок або печінки.

Побічна дія.

Оскільки Серетид містить сальметерол та флютиказону пропіонат, можна очікувати побічних реакцій тих типів та ступенів тяжкості, які характерні для кожного компонента. Додаткові побічні ефекти при одночасному застосуванні двох компонентів не спостерігаються.

Як і при застосуванні інших інгаляційних препаратів, може спостерігатись парадоксальний бронхоспазм із негайним збільшенням задишки після інгаляції. Цей стан слід негайно лікувати за допомогою інгаляційного бронходилататора швидкої   та короткої дії. Серетид Евохалер необхідно негайно відмінити, пацієнта обстежити та при необхідності призначити альтернативну терапію.

Побічні явища, характерні для сальметеролу та флютиказону пропіонату, наведені нижче.

Сальметерол

Описані фармакологічні побічні ефекти лікування бета-2-агоністами, такі як тремор, суб’єктивне відчуття серцебиття, головний біль, проте вони, звичайно, минучі і зменшуються при регулярному застосуванні.

Можуть спостерігатися, частіше у чутливих пацієнтів, аритмії серця (включаючи фібриляцію передсердь, надшлуночкову тахікардію та екстрасистолію).

Є повідомлення про артралгію та реакції гіпер чутливості, включаючи висипання, набряк та ангіо невротичний набряк.

Є повідомлення про подразнення рота та глотки.

Рідко повідомлялося про м’язові спазми.

Існують поодинокі повідомлення про випадки   гіперглікемії.

Флютиказону пропіонат

У деяких пацієнтів спостерігаються захриплість голосу та кандидоз рота і горла.

Описані шкірні реакції гіпер чутливості. Є окремі повідомлення про реакції гіпер чутливості, що проявляються у вигляді ангіоедеми (головним чином, набряк обличчя та ротоглотки), респіраторних симптомів (задишка та/або бронхоспазм) та дуже рідко анафілактичних реакцій.

Частота проявів захриплості та кандидозу може бути зменшена полосканням рота та горла водою після застосування інгалятора.

Симптоматичний кандидоз можна лікувати місцевими протигрибковими препаратами, не припиняючи при цьому застосування Серетиду Евохалера.

Можливі системні ефекти   включають синдром Кушинга, кушингоїдні ознаки, пригнічення надниркових залоз, затримку росту у дітей та підлітків, зниження мінералізації кісток, катаракту та глаукому (див.”Спеціальні застереження”).

Існують поодинокі повідомлення про випадки гіперглікемії.

Існують поодинокі повідомлення про неспокій, порушення сну та зміни поведінки, включаючи гіперактивність та збудження (головним чином у дітей).

Протипоказання.

Гіпер чутливість до будь-якого з компонентів препарату.

Передозування.

Дані з передозування обох препаратів наводяться нижче.

Ознаками і симптомами передозування сальметеролу є тремор, головний біль і тахікардія. Оптимальними антидотами є кардіоселективні бета-блокатори, які слід застосовувати з обережністю у пацієнтів з бронхоспазмом в анамнезі. Якщо лікування Серетидом необхідно припинити в результаті передозування b2b2b2-агоніста, що входить до складу препарату, необхідно призначити відповідну замісну стероїдну терапію.

Інгаляція флютиказону пропіонату в дозах, що перевищують рекомендовані, може призвести до тимчасового пригнічення функції надниркових залоз. Це не потребує невідкладної допомоги, оскільки функція кори надниркових залоз відновлюється через декілька днів. Проте при застосуванні доз, вищих за рекомендовані, протягом тривалого часу деяке пригнічення функції надниркових залоз можливе. Є повідомлення про дуже поодинокі випадки гострих адреналових кризів, головним чином у дітей, які лікуються вищими, ніж рекомендовані, дозами препарату протягом тривалого часу (декілька місяців або років). Може спостерігатися гіпоглікемія, що супроводжується погіршенням свідомості та/або конвульсіями. До факторів, що можуть провокувати гострий адреналовий криз, входять травми, хірургічні втручання, інфекції або різке зниження дози інгаляційного флютиказону пропіонату.

Тому не слід застосовувати Серетид у дозах, вищих за рекомендовані. Слід регулярно переглядати режим лікування та зменшувати дозу до найнижчого рівня, але достатнього для ефективного контролю за хворобою.

Особливості застосування.

Лікування оборотних обструктивних захворювань дихальних шляхів слід проводити за послідовною програмою, стан пацієнта необхідно регулярно конролювати як клінічно, так і шляхом визначення показників функції зовнішнього дихання.

Серетид не є препаратом для зняття гострих симптомів, при яких потрібне застосування швидко- та короткодіючих бронходилататорів (наприклад, сальбутамолу). Слід порадити пацієнту завжди мати при собі препарат для полегшення симптомів.

Збільшення використання бронходилататорів короткої дії для полегшення симптомів астми свідчить про погіршення контролю над астмою.

Швидке та прогресуюче погіршення контролю над астмою є потенційно життєво небезпечним, лікар повинен оглянути пацієнта. Можливо, необхідно збільшити дозу кортикостероїдів. Пацієнт потребує обстеження лікаря також у тому випадку, якщо призначена доза Серетиду не забезпечує адекватного контролю симптомів астми.

Слід зважити необхідність додаткового призначення кортикостероїдів, а також антибіотиків у випадку інфекції.

З огляду на ризик виникнення загострення астми, лікування Серетидом не можна припиняти раптово, дозу слід зменшувати поступово під наглядом лікаря. Для хворих з хронічними обструктивними захворюваннями легенів припинення лікування також може мати наслідком симптоматичну декомпенсацію і повинно проводитись під наглядом лікаря.

Як і всі інгаляційні препарати, що містять кортикостероїди, Серетид слід з обережністю призначати пацієнтам з активним або латентним туберкульозом легенів.

Необхідно з обережністю призначати Серетид пацієнтам з тиреотоксикозом.

Системні ефекти можуть виникати при застосуванні будь-якого інгаляційного кортикостероїду, особливо у високих дозах протягом тривалого часу; ці явища набагато менш ймовірні, ніж при застосуванні пероральних кортикостероїдів. Можливі системні ефекти включають синдром Кушинга, кушингоїдні ознаки, пригнічення надниркових залоз, затримку росту у дітей та підлітків, зменшення мінералізації кісток, катаракту та глаукому. Тому важливо титрувати дозу інгаляційного кортикостероїду до мінімальної дози, що дає змогу ефективно контролю вати симптоми.

Можливість пригнічення надниркових залоз завжди повинна братись до уваги у випадках швидкої допомоги та у випадках можливих стресових ситуацій. Утакому разі слід врахувати необхідність застосування кортикостероїдів.

Рекомендується регулярно контролю вати динаміку зросту дітей, які отримують інгаляційний кортикостероїд протягом тривалого часу.

У деяких осіб може проявитись більша чутливість до впливу інгаляційних кортикостероїдів, ніж у більшості пацієнтів.

Враховуючи можливість порушення функції надниркових залоз, необхідно з особливою обережністю переводити пацієнтів з пероральної стероїдної терапії на лікування інгаляційним флютиказону пропіонатом, регулярно контролюючи при цьому функцію кори надниркових залоз. Після призначення інгаляційного флютиказону пропіонату відміна системної терапії повинна бути поступовою. Пацієнти повинні мати при собі спеціальну карту, що вказує на необхідність додаткового введення стероїдів у стресових випадках.

Існують поодинокі повідомлення про підвищення рівня глюкози в крові і це слід брати до уваги при призначенні Серетиду хворим на цукровий діабет.

За даними досліджень з вивчення медикаментозної взаємодії на здорових добровольцях було показано, шо ританавір (сильний інгібітор цитохрому Р 450 3А 4) може значно збільшувати концентрацію флютиказону пропіонату в плазмі, що призведе до істотного зменшення концентрації кортизолу в сироватці крові. За даними пост маркетингового застосування препарату повідомлялось про клінічно значиму медикаментозну взаємодію у пацієнтів, які лікувались флютиказону пропіонатом та ританавіром, що спричиняло системний вплив кортикостероїдів, включаючи синдром Кушинга та пригнічення надниркових залоз. Тому слід уникати одночасного застосування флютиказону пропіонату та ританавіру,   за винятком випадку, коли користь від такого застосування буде більшою за ризик системного впливу кортикостероїдів.

Вагітність та лактація.

Призначення медикаментів під час вагітності та лактації доцільне лише у випадках, коли очікувана користь для матері перевищує будь-який можливий ризик для плоду. Досвід застосування сальметеролу ксинафоату та флютиказону пропіонату під час вагітності та лактації недостатній.

Дослідження репродуктивної токсичності на тваринах, що проводилися з окремими компонентами та їх поєднанням, виявили вплив на плід, якого можна було очікувати при застосуванні надмірних доз сильного бета-2-агоніста і глюкокортикостероїду.

Концентрації сальметеролу та флютиказону пропіонату в плазмі після інгаляції терапевтичних доз дуже низькі, тому слід очікувати відповідно низьких концентрацій у грудному молоці. Даних щодо концентрації препарату у грудному молоці людини немає.

Вплив на здатність керувати автомобілем та іншими механізмами.

Специфічні дослідження впливу Серетиду на цю діяльність не проводилися, проте з фармакології обох препаратів можна припустити відсутність будь-якого ефекту.

Користування

Як і при застосуванні інших інгаляційних препаратів, терапевтичний ефект може зменшуватися при охолодженні балончика. Балончики не можна розбивати, протикати або спалювати, навіть коли вони будуть порожніми.

Перевірка інгалятора

Перед першим застосуванням інгалятора або після перерви в користуванні більше одного тижня зняти ковпачок мундштука, злегка надавлюючи на нього з боків, добре струснути інгалятор та зробити одне розпилення в повітря, щоб переконатися в його адекватній роботі.

Користування інгалятором

  1. Зняти ковпачок мундштука, злегка надавлюючи на нього з боків, і переконатися в чистоті внутрішньої і зовнішньої поверхонь мундштука.

  2. Старанно струснути інгалятор.

  3. Взяти інгалятор вертикально між великим та всіма іншими пальцями, причому великий палець повинен бути на основі інгалятора, нижче мундштука.

  4. Зробити максимально глибокий видих, потім помістити мундштук у рот між зубами і охопити його губами, не прикушуючи при цьому.

  5. Починаючи вдих через рот, натиснути на верхівку інгалятора, щоб виконати розпилення сальметеролу та флютиказону пропіонату, при цьому продовжувати повільно і глибоко вдихати.

  6. Затримати дихання, вийняти інгалятор з рота і зняти палець з верхівки інгалятора. Продовжувати затримувати дихання стільки, скільки можливо.

  7. Якщо необхідно виконати подальші розпилення, слід зачекати приблизно

      30 секунд, тримаючи інгалятор вертикально. Після цього виконати дії,  

      описані в пунктах 2–6.

Ковпачок мундштука насаджують шляхом натискання в потрібному напрямку.

ВАЖЛИВО:

Виконувати дії, описані в пунктах 4, 5 та 6, не поспішаючи. Важливо перед самим розпиленням почати вдихати якомога повільніше. Перші декілька разів слід потренуватися перед дзеркалом. Якщо біля верхівки інгалятора або з боків рота з’явиться “хмарка”, необхідно почати знову з пункту 2.

Якщо лікар дав інші інструкції з користування інгалятором, потрібно виконувати їх, а також радитися з лікарем при виникненні будь-яких труднощів.

Діти: маленькі діти можуть потребувати допомоги, може виникнути необхідність у тому, щоб інгаляції проводили дорослі. Необхідно попросити дитину видихнути і виконати розпилення одразу після того, як дитина почне вдих. Рекомендується освоювати техніку разом. Старші діти або ослаблені дорослі можуть тримати інгалятор обома руками. Слід помістити обидва вказівні пальці на верхівку інгалятора, а обидва великі пальці – на основу нижче мундштука.

Чищення

Інгалятор слід чистити не рідше одного разу на тиждень.

  1. Зняти ковпачок мундштука.

  2. Не виймати балон з пластикового футляра.

  3. Протерти внутрішню та зовнішню поверхні мундштука і пластикового футляра сухою тканиною.

  4. Помістити ковпачок мундштука на місце.

НЕ КЛАСТИ МЕТАЛЕВИЙ БАЛОН У ВОДУ.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами.

Слід уникати призначення пацієнтам з оборотними обструктивними захворюваннями дихальних шляхів неселективних та селективних b2-блокаторів, крім випадків, коли для цього є серйозні підстави.

У звичайних умовах   після інгаляційного введення досягаються низькі концентрації флютиказону пропіонату в плазмі крові завдяки екстенсивному метаболізму першого проходження та високому системному кліренсу препарата, опосередкованого цитохромом Р 450 3А 4 у печінці та кишечнику. Тому ймовірність клінічно значимої медикаментозної взаємодії, опосередкованої флютиказону пропіонатом, є дуже малою.

За даними досліджень з вивчення медикаментозної взаємодії на здорових добровольцях було показано, шо ританавір (сильний інгібітор цитохрому Р 450 3А 4) може значно збільшувати концентрацію флютиказону пропіонату в плазмі, що призведе до істотного зменшення концентрації кортизолу в сироватці крові. За даними пост маркетингового застосування препарату повідомлялось про клінічно значиму медикаментозну взаємодію у пацієнтів, які лікувались флютиказону пропіонатом та ританавіром, що спричиняло   системний вплив кортикостероїдів, включаючи синдром Кушинга та пригнічення наднирковиз залоз. Тому необхідно уникати одночасного застосування флютиказону пропіонату та ританавіру,   за винятком випадку, коли користь від такого застосування буде більшою за ризик системного впливу кортикостероїдів.

За даними досліджень інших інгібіторів цитохрому Р 450 3А 4 було доведено, що вони мають дуже незначний (еритроміцин) або малий (кетоконазол) вплив на збільшення системної концентрації флютиказону пропіонату в сироватці крові без значимого зменшення концентрації кортизолу. Однак, одночасно застосовувати сильні інгібітори цитохрому Р 450 3А 4 (напр. кетоконазол) слід з обережністю, вразовуючи можливість збільшення системного впливу флютиказону пропіонату.

Умови та термін зберігання.

Зберігати при температурі, що не перевищує 30°С, у недоступному для дітей місці. Захищати від потрапляння прямого сонячного проміння та заморожування. Термін придатності – 2 роки.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. Аерозольний балон з дозуючим клапаном, що містить 120 доз препарату.

Виробник. ГлаксоВеллком Оперейшнс (Великобританія).

                    ГлаксоСмітКляйн Фармасьютикалз С. А. (Польща).

                    ГлаксоВеллком Продакшн (Франція).

Адреса. GlaxoWellcome Operations, Greenford, Middlesex, UK.

              GlaxoSmithKline Pharamaceuticals S.A. Poznan, Poland.

              GlaxoWellcome Production, Evreux, France

СЕРЕТИД МУЛЬТИДИСК
(SERETIDE MULTIDISK)
fluticasone + salmeterol
Представительство:
ГлаксоСмитКляйн
60 доз - стрипы из фольги (1) - ингаляторы пластиковые "Мультидиск" (1) - пачки картонные.

Порошок для ингаляций белого или почти белого цвета.

  1 доза
салметерол (в форме ксинафоата) 50 мкг
флутиказона пропионат 250 мкг

Вспомогательные вещества: лактозы моногидрат.

28 доз - стрипы из фольги (1) - ингаляторы пластиковые "Мультидиск" (1) - пачки картонные.
60 доз - стрипы из фольги (1) - ингаляторы пластиковые "Мультидиск" (1) - пачки картонные.

Порошок для ингаляций белого или почти белого цвета.

  1 доза
салметерол (в форме ксинафоата) 50 мкг
флутиказона пропионат 500 мкг

Вспомогательные вещества: лактозы моногидрат.

28 доз - стрипы из фольги (1) - ингаляторы пластиковые "Мультидиск" (1) - пачки картонные.
60 доз - стрипы из фольги (1) - ингаляторы пластиковые "Мультидиск" (1) - пачки картонные.

Клинико-фармакологическая группа: Препарат с противовоспалительным и бронхолитическим действием

Регистрационные №№:
  • порошок д/ингал. 50 мкг+100 мкг/1 доза: ингаляторы 28 или 60 доз. - П №011630/01, 10.03.06
  • порошок д/ингал. 50 мкг+250 мкг/1 доза: ингаляторы 28 или 60 доз. - П №011630/01, 10.03.06
  • порошок д/ингал. 50 мкг+500 мкг/1 доза: ингаляторы 28 или 60 доз. - П №011630/01, 10.03.06

Фармакологическое действие

Комбинированный препарат, содержит салметерол и флутиказона пропионат, которые обладают разными механизмами действия. Салметерол предотвращает возникновение бронхоспазма, флутиказона пропионат улучшает легочную функцию и предотвращает обострения. Серетид Мультидиск может быть альтернативой для пациентов, которые одновременно получают агонист β2-адренорецепторов и ингаляционный ГКС.

Салметерол - селективный агонист β2-адренорецепторов длительного действия (до 12 ч), имеющий длинную боковую цепь, которая связывается с наружным доменом рецептора.

Фармакологические свойства салметерола обеспечивают защиту от индуцируемой гистамином бронхоконстрикции и более длительную бронходилатацию (продолжительностью не менее 12 ч), чем агонисты β2-адренорецепторов короткого действия. Начало развития бронхолитического эффекта наблюдается в течение 10-20 мин.

Салметерол является сильным и длительно действующим ингибитором высвобождения из легочной ткани человека медиаторов тучных клеток, таких, как гистамин, лейкотриены и простагландин D2.

Салметерол угнетает раннюю и позднюю фазы ответа на ингаляционные аллергены; последняя длится более 30 ч после введения одной дозы, т. е. в то время, когда бронходилатирующий эффект уже отсутствует. Однократное введение салметерола ослабляет гиперреактивность бронхиального дерева. Это свидетельствует о том, что салметерол помимо бронхолитического эффекта обладает дополнительным действием, клиническая значимость которого окончательно не установлена. Этот механизм действия отличается от противовоспалительного эффекта ГКС.

В терапевтических дозах салметерол не оказывает влияния на сердечно-сосудистую систему.

Флутиказона пропионат - ГКС для местного применения, при ингаляционном введении в рекомендуемых дозах оказывает выраженное противовоспалительное и противоаллергическое действие в легких, что приводит к уменьшению клинических симптомов и снижению частоты обострений заболеваний, сопровождающихся обструкцией дыхательных путей. Восстанавливает реакцию больного на бронходилататоры, позволяя уменьшить частоту их применения. Действие флутиказона пропионата не сопровождается побочными реакциями, характерными для системных ГКС.

При длительном применении ингаляционного флутиказона пропионата в максимально рекомендуемых дозах суточная секреция гормонов коры надпочечников остается в пределах нормы как у взрослых, так и у детей. После перевода пациентов, получающих другие ингаляционные ГКС, на прием флутиказона пропионата суточная секреция гормонов коры надпочечников постепенно нормализуется, несмотря на предшествующее и текущее периодическое использование пероральных кортикостероидов. Это указывает на восстановление функции надпочечников на фоне ингаляционного применения флутиказона пропионата. При длительном применении флутиказона пропионата резервная функция коры надпочечников также остается в пределах нормы, о чем свидетельствует адекватное увеличение выработки кортизола в ответ на соответствующую стимуляцию (необходимо учитывать, что остаточное снижение адреналового резерва, вызванного предшествующей терапией, может сохраняться в течение длительного времени).

Фармакокинетика

Одновременное ингаляционное введение салметерола и флутиказона пропионата не влияет на фармакокинетику каждого из этих веществ.

Салметерол

Салметерол действует местно в легочной ткани, и поэтому его содержание в плазме не коррелирует с терапевтическим эффектом.

Данные по фармакокинетике салметерола ограничены, так как технически трудно определить очень низкие концентрации препарата в плазме (Cmax 200 пг/мл и менее) после его ингаляционного введения в терапевтических дозах. При регулярном применении ингаляционного салметерола ксинафоата в крови определяется гидроксинафтоевая кислота, значения Css которой составляют около 10 пг/мл. Эти концентрации в 1000 раз ниже равновесных уровней, наблюдавшихся в исследованиях токсичности.

Флутиказона пропионат

Всасывание и распределение

После ингаляционного введения абсолютная биодоступность флутиказона пропионата у здоровых людей составляет 10-30%. У пациентов с бронхиальной астмой и хронической обструктивной болезнью легких (ХОБЛ) наблюдаются более низкие концентрации флутиказона пропионата в плазме крови. Системная абсорбция происходит преимущественно в легких, причем вначале она более быстрая, но затем замедляется.

Часть ингалированной дозы может быть проглочена, но системное действие минимально вследствие слабой растворимости флутиказона пропионата в воде и интенсивного метаболизма при "первом прохождении" через печень. Биодоступность флутиказона пропионата при его всасывании из ЖКТ составляет менее 1%.

По мере увеличения ингаляционной дозы наблюдается линейное увеличение концентрации флутиказона пропионата в плазме.

Vd флутиказона пропионата в равновесном состоянии составляет около 300 л.

Флутиказона пропионат обладает сравнительно высокой степенью связывания с белками плазмы (91%).

Метаболизм и выведение

Флутиказона пропионат быстро элиминируется из крови, главным образом в результате метаболизма при участии изофермента CYP3A4 с образованием неактивного карбоксильного метаболита.

Флутиказона пропионат имеет высокий плазменный клиренс (1150 мл/мин).

Конечный T1/2 составляет приблизительно 8 ч.

Почечный клиренс неизмененного флутиказона пропионата незначителен (<0.2%), в виде метаболита с мочой выводится менее 5% дозы.

Выводится через кишечник преимущественно в виде гидроксилированного метаболита.

Показания

Базисная терапия заболеваний, сопровождающихся обратимой обструкцией дыхательных путей (включая бронхиальную астму у детей и взрослых), когда целесообразно назначение комбинированной терапии - бронходилататор и препарат из группы ингаляционных ГКС:

- пациенты, получающие эффективные поддерживающие дозы агонистов β-адренорецепторов длительного действия и ингаляционных ГКС;

- пациенты, у которых сохраняются симптомы заболевания на фоне терапии ингаляционными ГКС;

- пациенты, получающие регулярное лечение бронходилататорами и нуждающиеся в ингаляционных ГКС.

Поддерживающая терапия при ХОБЛ.

Режим дозирования

Серетид Мультидиск предназначен только для ингаляций.

Для получения оптимального эффекта препарат следует применять регулярно, даже при отсутствии клинических симптомов бронхиальной астмы и ХОБЛ.

Курс лечения и изменение дозы врач устанавливает индивидуально.

Пациенту следует назначать Серетид Мультидиск в лекарственной форме, которая содержит дозу флутиказона пропионата, соответствующую тяжести заболевания.

Если у пациента не удается достичь адекватного контроля заболевания с помощью монотерапии ингаляционными кортикостероидами, переход на комбинированную терапию салметеролом и флутиказона пропионатом в эквивалентной дозе кортикостероида может привести к улучшению контроля бронхиальной астмы. Тем пациентам, у которых монотерапия ингаляционным кортикостероидом обеспечивает адекватный контроль бронхиальной астмы, переход на ингаляционную терапию комбинацией салметерола с флутиказона пропионатом может позволить снизить дозу кортикостероида без потери контроля бронхиальной астмы.

Рекомендуемые дозы для взрослых и детей в возрасте 12 лет и старше - 1 ингаляция (50 мкг салметерола и 100 мкг флутиказона пропионата) 2 раза/сут, или 1 ингаляция (50 мкг салметерола и 250 мкг флутиказона пропионата) 2 раза/сут, или 1 ингаляция (50 мкг салметерола и 500 мкг флутиказона пропионата) 2 раза/сут.

Детям в возрасте 4 лет и старше - 1 ингаляция (50 мкг салметерола и 100 мкг флутиказона пропионата) 2 раза/сут.

При ХОБЛ для взрослых рекомендуемая доза - 1 ингаляция (50 мкг салметерола и 250 мкг флутиказона пропионата) 2 раза/сут или 1 ингаляция (50 мкг салметерола и 500 мкг флутиказона пропионата) 2 раза/сут.

Побочное действие

Поскольку Серетид Мультидиск содержит салметерол и флутиказона пропионат следует ожидать, что он может вызывать побочные эффекты, характерные для указанных компонентов. Одновременное их применение не вызывает дополнительных побочных эффектов.

Серетид Мультидиск может вызывать парадоксальный бронхоспазм.

Салметерол

Со стороны сердечно-сосудистой системы: сердцебиение, головная боль (как правило, транзиторные, уменьшаются по мере продолжения терапии салметеролом); у предрасположенных пациентов возможны нарушения сердечного ритма (в т.ч. мерцательная аритмия, суправентрикулярная тахикардия, экстрасистолия).

Со стороны пищеварительной системы: редко - боли в животе, тошнота, рвота; в отдельных случаях - нарушение вкусовых ощущений.

Аллергические реакции: редко - сыпь, ангионевротический отек.

Прочие: тремор, гипокалиемия (как правило, транзиторные, уменьшаются по мере продолжения терапии салметеролом); редко - артралгии, нервозность, периферические отеки; в отдельных случаях - раздражение слизистой оболочки ротоглотки, болезненные мышечные спазмы; имеются также очень редкие сообщения о гипергликемии.

Флутиказона пропионат

Со стороны дыхательной системы: охриплость голоса, кандидоз полости рта и глотки.

Аллергические реакции: кожные реакции гиперчувствительности, ангионевротический отек (главным образом лица и ротоглотки), бронхоспазм, анафилактические реакции.

Системные реакции: возможны угнетение функции надпочечников, задержка роста у детей и подростков, снижение минеральной плотности костной ткани, катаракта и глаукома, синдром Кушинга, кушингоидная внешность; имеются также очень редкие сообщения о гипергликемии.

Противопоказания

- детский возраст до 4 лет;

- повышенная чувствительность к компонентам препарата.

С осторожностью: туберкулез легких, грибковые, вирусные или бактериальные инфекции органов дыхания, тиреотоксикоз, феохромоцитома, сахарный диабет, неконтролируемая гипокалиемия, идиопатический гипертрофический субаортальный стеноз, неконтролируемая артериальная гипертензия, аритмии, удлинение интервала QT на ЭКГ, ИБС, гипоксия различного генеза, катаракта, глаукома, гипотиреоз, остеопороз, беременность, период лактации.

Беременность и лактация

При беременности и в период лактации (грудного вскармливания) Серетид Мультидиск можно назначать только в том случае, если ожидаемая польза терапии для матери превышает любой потенциальный риск для плода или ребенка.

Особые указания

Серетид Мультидиск предназначен для длительного лечения заболевания, а не для купирования приступов. Для купирования приступов пациентам следует назначать ингаляционные бронходилататоры короткого действия (например, сальбутамол), которые пациентам рекомендуется всегда иметь при себе.

При развитии парадоксального бронхоспазма следует незамедлительно применить ингаляционный бронходилататор короткого действия, отменить Серетид Мультидиск и начать, при наличии показаний, альтернативную терапию.

Лечение бронхиальной астмы рекомендуется проводить поэтапно, контролируя клиническую реакцию пациента на лечение и функцию легких. Больного необходимо научить правильно использовать ингалятор.

Тяжесть и частоту огрубления голоса и кандидоза можно уменьшить полосканием рта водой после ингаляции Серетида Мультидиска. При кандидозе назначают противогрибковые препараты для местного применения, продолжая терапию Серетидом Мультидиском.

У лиц пожилого возраста и пациентов с почечной недостаточностью или нарушением функции печени специального подбора дозы не требуется.

Более частое применение бронходилататоров короткого действия для облегчения симптомов свидетельствует об ухудшении контроля заболевания, и в таких ситуациях пациент должен обращаться к врачу.

Внезапное и прогрессирующее ухудшение контроля бронхоспастического синдрома представляет потенциальную угрозу для жизни. В таких ситуациях необходим контроль врача. Если применяемая доза Серетида Мультидиска не обеспечивает адекватный контроль заболевания, то может потребоваться дополнительное назначение ГКС, а если обострение вызвано инфекцией, то назначают антибиотики.

Из-за опасности развития обострения следует избегать внезапной отмены Серетида Мультидиска, дозу препарата следует снижать постепенно под контролем врача.

При применении любых ингаляционных ГКС возможно развитие системных эффектов (угнетение функции надпочечников, задержка роста у детей и подростков, снижение минеральной плотности костной ткани, катаракта и глаукома), особенно при длительном применении в высоких дозах, однако вероятность возникновения таких эффектов значительно ниже, чем при лечении пероральными формами ГКС. Учитывая это, дозу ингаляционного ГКС следует титровать до минимальной, которая обеспечивает поддержание эффективного контроля.

В экстренных и плановых стрессовых ситуациях всегда необходимо помнить о возможности угнетения функции надпочечников и возникновения необходимости применения ГКС.

При проведении реанимационных мероприятий или хирургических вмешательств требуется определение степени надпочечниковой недостаточности.

У некоторых пациентов может отмечаться индивидуальная высокая чувствительность к ГКС для ингаляций.

В связи с возможной надпочечниковой недостаточностью следует соблюдать особую осторожность и регулярно контролировать показатели функции коры надпочечников при переводе пациентов, принимавших ГКС внутрь, на лечение флутиказоном пропионатом для ингаляций. При переводе пациентов с приема системных ГКС на ингаляционную терапию могут проявляться аллергические реакции (например, аллергический ринит, экзема), которые раньше подавлялись системными ГКС. В подобных ситуациях рекомендуется проводить симптоматическое лечение антигистаминными препаратами и/или препаратами местного действия (в т.ч. ГКС для местного применения).

Отмену системных ГКС на фоне ингаляций флутиказона пропионата следует проводить постепенно. Пациенты должны носить с собой карточку, указывающую, что им может потребоваться дополнительный прием ГКС при различных стрессовых ситуациях.

Использование в педиатрии

Рекомендуется контролировать динамику роста детей, которые получают длительную терапию ингаляционным ГКС.

В настоящее время нет данных о применении Серетида Мультидиска у детей в возрасте до 4 лет.

Контроль лабораторных показателей

У больных с обострением бронхиальной астмы, гипоксией необходимо контролировать концентрацию калия в плазме крови.

Имеются очень редкие сообщения о повышении уровня глюкозы в крови, об этом следует помнить, назначая комбинацию салметерола с флутиказона пропионатом больным сахарным диабетом.

Передозировка

Симптомы: тремор, головная боль и тахикардия, вызванные действием салметерола; временное угнетение гипоталамо-гипофизарно-надпочечниковой системы, что обусловлено действием флутиказона.

При длительной ингаляции препарата Серетид Мультидиск в чрезмерно высоких дозах возможно заметное угнетение функции надпочечников. Имеются редкие сообщения об остром адреналовом кризе, который возникает преимущественно у детей, получающих Серетид Мультидиск в чрезмерно высоких дозах в течение длительного времени (несколько месяцев или лет). Острый адреналовый криз проявляется гипогликемией, сопровождающейся спутанностью сознания и/или судорогами. К ситуациям, которые могут служить пусковыми факторами острого адреналового криза, относятся травма, хирургическое вмешательство, инфекция или быстрое снижение дозы входящего в состав Серетида Мультидиска флутиказона пропионата.

Лечение: симптомы, обусловленные действием салметерола, следует купировать введением антидота - кардиоселективного бета-адреноблокатора. В тех случаях, когда требуется отмена Серетида Мультидиска вследствие передозировки входящего в его состав салметерола, пациенту следует назначить соответствующий замещающий ГКС.

Симптомы, вызванные действием флутиказона пропионата, обычно не требуют экстренной терапии, поскольку в большинстве случаев нормальная функция надпочечников восстанавливается в течение нескольких дней. При хронической передозировке рекомендуется проводить контроль резервной функции коры надпочечников.

Во избежание передозировки пациенты не должны применять Серетид Мультидиск в дозах, превышающих рекомендуемые. Важное значение имеет регулярная оценка эффективности терапии и снижение дозы Серетида Мультидиска до минимального уровня, который обеспечивает эффективный контроль симптомов заболевания.

Лекарственное взаимодействие

При заболеваниях, сопровождающихся обратимой обструкцией дыхательных путей, следует избегать применения как неселективных, так и кардиоселективных бета-адреноблокаторов, за исключением тех случаев, когда это действительно необходимо и обосновано.

При применении флутиказона пропионата в виде ингаляций его концентрация в плазме крови низкая вследствие интенсивного метаболизма при "первом прохождении" через печень под влиянием изофермента CYP3A4 и высокого системного клиренса. Благодаря этому клинически значимое взаимодействие с участием флутиказона пропионата маловероятно.

Необходимо соблюдать осторожность при одновременном применении известных ингибиторов CYP3A4 и флутиказона пропионата, поскольку в таких ситуациях возможно повышение содержания последнего в плазме.

Ритонавир (высокоактивный ингибитор изофермента CYP3A4) может вызывать значительное повышение концентрации флутиказона пропионата в плазме крови, вследствие этого существенно снижаются концентрации сывороточного кортизола. Имеются сообщения о клинически значимом лекарственном взаимодействии у пациентов, которые одновременно получали флутиказона пропионат и ритонавир, что проявлялось развитием синдрома Иценко-Кушинга и угнетением функции надпочечников. Учитывая это, следует избегать одновременного применения флутиказона пропионата и ритонавира, кроме тех случаев, когда потенциальная польза комбинированной терапии для пациента превышает риск развития системных побочных эффектов ГКС.

Другие ингибиторы изофермента CYP3A4 вызывают ничтожно малое (эритромицин) и незначительное (кетоконазол) повышение содержания флутиказона пропионата в плазме, при котором практически не снижаются концентрации сывороточного кортизола. Несмотря на это, рекомендуется соблюдать осторожность при одновременном применении флутиказона пропионата и сильных ингибиторов CYP3A4 (например, кетоконазола), поскольку при таких комбинациях не исключается вероятность повышения концентрации флутиказона пропионата в плазме.

При одновременном применении с препаратом Серетид Мультидиск производные ксантина, ГКС и диуретики повышают риск развития гипокалиемии (особенно у пациентов с обострением бронхиальной астмы, при гипоксии); ингибиторы МАО и трициклические антидепрессанты увеличивают риск развития побочных эффектов со стороны сердечно-сосудистой системы.

Серетид Мультидиск совместим с кромоглициевой кислотой.

Условия и сроки хранения

Препарат следует хранить в недоступном для детей месте при температуре не выше 30°С. Срок годности - 18 месяцев.

Условия отпуска из аптек

Препарат отпускается по рецепту.

 



Реклама