Кошик резервуванняРезервування
Каталог ліків
  • Урсосан

    Урсосан
    • Ursodeoxycholic acid
      Міжнародна назва
    • Засоби, що застосовуються у разі біліарної патології
      Фарм. група
    • A05AA02
      ATС-код
    • за рецептом
      Умова продажу
    • 95 пропозицій від 235,32 до 2 359,79 грн.
      Наявність в аптеках

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

УРСОСАН

(URSOSAN)

Склад:

діюча речовина: урсодеоксихолева кислота;

1 капсула містить 250 мг урсодеоксихолевої кислоти;  

допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, крохмаль преже латинізований, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат.

Лікарська форма. Капсули.

Фармакотерапевтична група. Засоби, що застосовують при захворюваннях печінки та   жовчовивідних шляхів. Препарати жовчних кислот.

Код АТС   А 05А А 02.

Клінічні характеристики.

Показання.

Для розчинення рентгеноконтрастних холестеринових жовчних каменів у жовчному міхурі (жовчні камені мають бути не більше 15 мм у діаметрі, а жовчний міхур, незважаючи на наявність жовчних каменів, має функціонувати).

Для лікування гастриту з рефлюксом жовчі.

Для симптоматичного лікування первинного біліарного цирозу (ПБЦ) за умови відсутності декомпенсованого цирозу печінки.

Протипоказання.

Підвищена чутливість до урсодеоксихолевої кислоти та інших компонентів

препарату;

гострі запальні захворювання жовчного міхура або жовчних протоків;

непрохідність жовчних проток (загальної жовчної протоки або протоки міхура);

виражені  тяжкі порушення функції печінки і нирок;

порушення скорочень жовчного міхура.

Препарат не призначають хворим із жовчним міхуром, що не візуалізується радіологічними методами, з кальцифікованими каменями, або таким, що мають часті жовчні коліки.

Спосіб застосування та дози.

Рекомендуються наступні добові дози:

Для розчинення холестеринових жовчних каменів

Застосовують урсодеоксихолеву кислоту у дозі 10 мг на 1 кг маси тіла на добу, що відповідає:


Маса тіла Урсодеоксихолева кислота Кількість   капсул
      До 60 кг 500 мг 2
61–80 кг 750 мг 3
81–100 кг 1000 мг 4
Понад  100 кг 1250 мг 5

Капсули ковтають цілими, запиваючи достатньою кількістю води ввечері перед сном. Капсули необхідно застосовувати регулярно.

Тривалість лікування препаратом для розчинення холестеринових жовчних каменів становить   від 6 місяців до 2 років. Якщо через 12 місяців від початку застосування Урсосану не спостерігається зменшення розмірів жовчних каменів, то продовжувати лікування недоцільно. Протягом перших 3 місяців лікування необхідно регулярно через кожні 4 тижні проводити визначення активності печінкових трансаміназ.

Процес розчинення каменів необхідно контролю вати, проводити ультразвукові дослідження або холецистографії через кожні 6 місяців.   Необхідно проводити додаткові дослідження для виявлення можливої кальцифікації каменів. Якщо це трапилось, лікування треба припинити.

Для лікування гастриту з рефлюксом жовчі

Застосовують 1 капсулу на добу, запиваючи достатньою кількістю води,   ввечері перед сном. Лікування триває протягом 10-14 днів. Зазвичай тривалість лікування залежить від перебігу захворювання. Рішення про тривалість лікування визначає лікар для кожного пацієнта індивідуально.

Для симптоматичного лікування первинного біліарного цирозу (ПБЦ)

Добова доза препарату залежить від маси тіла і варіює від 3 до 7 капсул (14 ± 2 мг урсодеоксихолевої кислоти на кг маси тіла). У перші 3 місяці лікування капсули Урсосану 250 мг потрібно приймати, розподіливши добову дозу на 3 прийоми протягом доби. При покращанні показників функції печінки добову дозу можна застосовувати 1 раз на добу ввечері.


Маса тіла
(кг)
Добова доза
(мг/кг маси тіла)
Кількість капсул
перші 3 місяці
 
у подальшому
ранок день вечір вечір
(1 раз на добу)
від 47 до 62 кг 12-16 1 1 1 3
від 63 до 78 кг 13-16 1 1 2 4
від 79 до 93 кг 13-16 1 2 2 5
від 94 до 109 кг 14-16 2 2 2 6
понад 110 кг   2 2 3 7

Капсули ковтають цілими, запиваючи достатньою кількістю води. Необхідно дотримуватись регулярності прийому капсул. Застосування капсул   Урсосану   для лікування первинного біліарного цирозу може продовжуватись необмежений час.

У поодиноких випадках у хворих на первинний біліарний цироз на початку лікування можуть погіршитись клінічні симптоми, наприклад, може посилитись свербіж. У такому випадку терапію слід продовжувати із застосуванням 1 капсули препарату на добу, а потім поступово дозу збільшувати (на 1 капсулу щотижня) до досягнення рекомендованої дози.

Побічні реакції.

Побічні реакції, що зустрічаються при застосуванні препарату, кваліфіковані за органами і системами та за частотою їх виникнення:

дуже часто ≥ 1/10, часто (≥ 1/100, < 1/10), нечасто (≥ 1/1000, < 1/100), рідко (≥ 1/10000, < 1/1000), дуже рідко (< 1/10000), включаючи поодинокі випадки.

З боку травної системи: часто – рідке випорожнення; рідко – діарея; дуже рідко – скарги на сильний біль у правому підребер’ї у хворих на первинний біліарний цироз.

З боку печінки, жовчовивідних шляхів та жовчного міхура: рідко – транзиторне підвищення активності печінкових трансаміназ; дуже рідко – може спостерігатися кальцифікація жовчних каменів, нудота, блювання.

При терапії розвинених стадій первинного біліарного цирозу спостерігалася декомпенсація   цирозу печінки, яка частково регресувала після припинення лікування.  

Алергічні реакції: дуже рідко – кропив’янка (тільки на початку лікування).

Передозування.

Симптоми: діарея.

Лікування: зменшення дози препарату. Якщо симптоми не зникають, то лікування відміняють, проводять симптоматичну терапію, направлену на відновлення балансу   рідини та електролітів.

Взагалі інші симптоми передозування малоймовірні, оскільки урсодеоксихолева   кислота гірше всмоктується при збільшенні дозування і тому більшість її екскретується з калом.

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Препарат протипоказаний в I триместрі вагітності. При застосуванні в II та III триместрі вагітності – тільки у разі крайньої необхідності, якщо, на думку лікаря,   потенційна користь застосування препарату для матері перевищує ризик для плода.

Жінкам дітородного віку можна призначати лікування тільки за умов надійної контрацепції. Перед початком лікування можливість вагітності має бути виключена.

У разі необхідності застосування препарату в період годування груддю слід припинити годування груддю, оскільки даних щодо проникнення урсодеоксихолевої кислоти в грудне молоко недостатньо.

Діти.

Немає принципових вікових обмежень для застосування препарату дітям. Однак, виходячи із загальних рекомендацій, препарат у лікарській формі «капсули» не рекомендується для застосування дітям віком до 5 років.

Дозування для дітей вираховується згідно з загальними рекомендаціями з дозування та виходячи з маси тіла   дитини.

Особливості застосування.  

При застосуванні препарату для розчинення жовчних каменів необхідно дотримуватись таких умов: камені мають бути холестеринові (рентген негативні), їх розмір не має перевищувати 15 мм; камені не повинні займати більше половини об’єму жовчного міхура; жовчний міхур повинен функціонувати. Крім того, при тривалому лікуванні (понад місяць) необхідно періодично, через кожні 4 тижні, визначати активність печінкових трансаміназ (АСТ, АЛТ), а потім – через кожні          3 місяці лікування.

Щоб оцінити прогрес при лікуванні і виявити завчасно будь-яку кальцифікацію жовчних каменів, залежно від розмірів каменя необхідно проводити дослідження загального вигляду жовчного міхура (оральна холецистографія) і можливої непрохідності у положенні стоячи і лежачи на спині (ультразвуковий контроль) через 6-10 місяців від початку лікування.

Слід з обережністю застосовувати хворим із запальними захворюваннями кишечнику, виразковою хворобою, з екстра печінковим холестазом, гепатитом або цирозом печінки.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або іншими механізмами.

Лікарський засіб не впливає на здатність керувати транспортними засобами та працювати з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Колестирамін, колестипол і антациди, до складу яких входить гідроксид алюмінію або алюмінію оксид або магнію силікат, можуть знижувати абсорбцію урсодеоксихолевої кислоти і ефективність Урсосану, оскільки ці препарати зв’язують урсодеоксихолеву кислоту в кишечнику і, таким чином, зменшують її поглинання і ефективність. У зв’язку з цим прийом вищезазначених   препаратів одночасно з Урсосаном недоцільний. Необхідне застосування вказаних ліків за 2 години до/після прийому Урсосану.

Урсодеоксихолева кислота може підвищувати абсорбцію циклоспорину в кишечнику, тому при одночасному застосуванні цих препаратів необхідно контролю вати рівень циклоспорину у пацієнта і, при необхідності, корегувати дозування препарату.

В окремих випадках капсули Урсосану можуть знижувати всмоктування ципрофлокса цину.

Урсодеоксихолева кислота знижує максимальну концентрацію (Сmax) у плазмі крові і площу під кривою (AUC) для кальцієвого антагоніста нітрендипіну. Виходячи з цього, а також із повідомлення про один випадок взаємодії з речовиною дапсон (зменшення терапевтичного ефекту) та досліджень in vitro, можна дійти до висновку, що урсодеоксихолева кислота індукує ензим цитохром Р 450 3А, який метаболізує лікарські засоби. Отже, при одночасному застосуванні засобів, що метаболізуються за участі цього ферменту, необхідно дотримувати обережність і мати на увазі, що може виникнути потреба в корекції дози.

Не рекомендується застосувувати препарат Урсосан пацієнтам, які приймають гіполіпідемічні препарати типу клофібрат, безафібрат або пробуцол. Вказані ліки підвищують секрецію холестерину у жовч і зменшують ефективність лікування.

Застосування пероральних контрацептивів, екстрагенів або дієти з низьким рівнем клітковини та високим рівнем холестерину погіршують перспективу успішного лікування.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Урсодеоксихолева кислота в невеликій кількості зазвичай міститься в жовчі. Урсодеоксихолева кислота є найбільш гідрофільною і нетоксичною в порівнянні з іншими жовчними кислотами. Знижуючи синтез холестерину в печінці та його всмоктування в кишечнику, а також утворюючи з молекулами холестерину рідкі кристали, урсодеоксихолева кислота зменшує літогенність жовчі, знижує холато-холестериновий індекс, сприяє розчину холестеринових каменів і запобігає утворенню нових кристалів.

Урсодеоксихолева кислота при захворюваннях печінки і холестатичних захворюваннях спричиняє ефект завдяки відносній заміні ліпофільних, подібних до детергентів токсичних жовчних кислот на гідрофільну цитопротекторну нетоксичну урсодеоксихолеву кислоту, а також унаслідок покращання секреторної здатності гепатоцитів і імунорегуляторних процесів.

Фармакокінетика. Урсодеоксихолева кислота при пероральному застосуванні   абсорбується в тощій кишці та верхній частині клубової кишки за рахунок пасивної дифузії, а в кінцевому відділі клубової кишки – шляхом активного транспорту. Швидкість абсорбції становить 60-80 %. Після всмоктування жовчна кислота майже повністю кон’югується з амін окислотами гліцином і таурином і після цього екскретується з жовчю.   Кліренс першого проходження через печінку становить до 60 %. В залежності від добової дози і основного ураження або стану печінки більш гідрофільна урсодеоксихолева кислота акумулюється в жовчі. Одночасно спостерігається відносне зменшення інших більш ліпофільних жовчних кислот. Під впливом кишкових бактерій відбувається часткова деградація до 7-кетолітохолевої та літохолевої кислот. Літохолева кислота є гепатотоксичною і викликає ушкодження паренхіми печінки деяких видів тварин. У людини поглинається лише незначна її кількість, яка сульфатується у печінці і таким чином детоксикується перед тим, як бути виведеною з жовчю і, нарешті, з калом.

Біологічний період напіврозпаду урсодеоксихолевої кислоти становить 3,5–5,8 доби.

Фармацевтичні характеристики.

Основні фізико-хімічні властивості: білі, тверді, желатинові капсули, розміром № 0, які містять білий або майже білий порошок; чи білий або майже білий порошок із грудочками маси; чи білий або майже білий порошок, спресований стовпчиком, що розпадається при надавлюванні.

Термін придатності. 4 роки.

Умови зберігання.

В оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці в при температурі не вище   25 °С.

Упаковка.

По  10 капсул у блістері; по 1, 5 або 10 блістерів у картонній коробці.

Категорія відпуску.   За   рецептом.

Виробник.

ПРО. МЕД. ЦС Прага а. т. (PRO.MED.CS Prahа a.s.).

Місце знаходження.

Телчска 1, 140 00 Прага 4, Чеська Республіка.

(Telсska 1, 140 00 Praha 4, Czech Republic).

УРСОСАН
(URSOSAN)
ursodeoxycholic acid
Представительство:
ПРО.МЕД.ЦС Прага а.о.
10 шт. - блистеры (5) - пачки картонные.
10 шт. - блистеры (10) - пачки картонные.

Клинико-фармакологическая группа: Препарат, применяемый при заболеваниях печени и желчевыводящих путей

Регистрационные №№:
  • капс. 250 мг: 10, 50 или 100 шт. - П №016302/01, 22.04.05

Фармакологическое действие

Гепатопротектор. Оказывает также желчегонное, холелитолитическое, гиполипидемическое, гипохолестеринемическое и некоторое иммуномодулирующее действие.

Обладая высокими полярными свойствами, урсодезоксихолевая кислота образует нетоксичные смешанные мицеллы с аполярными (токсичными) желчными кислотами, что снижает способность желудочного рефлюктата повреждать клеточные мембраны при билиарном рефлюкс-гастрите и рефлюкс-эзофагите. Кроме того, урсодезоксихолевая кислота образует двойные молекулы, способные включаться в состав клеточных мембран гепатоцитов, холангиоцитов, эпителиоцитов ЖКТ, стабилизировать их и делать невосприимчивыми к действию цитотоксичных мицелл.

Уменьшая концентрацию токсичных для гепатоцитов желчных кислот и стимулируя холерез, богатый бикарбонатами, урсодезоксихолевая кислота эффективно способствует разрешению внутрипеченочного холестаза. Уменьшает насыщенность желчи холестерином за счет угнетения его абсорбции в кишечнике, подавления синтеза в печени и понижения секреции в желчь; повышает растворимость холестерина в желчи, образуя с ним жидкие кристаллы; уменьшает литогенный индекс желчи. Результатом является растворение холестериновых желчных камней и предупреждение образования новых конкрементов.

Иммуномодулирующее действие обусловлено угнетением экспрессии антигенов HLA-1 на мембранах гепатоцитов и HLA-2 на холангиоцитах, нормализацией естественной киллерной активности лимфоцитов и др. Достоверно задерживает прогрессирование фиброза у больных первичным билиарным циррозом, муковисцидозом и алкогольным стеатогепатитом; уменьшает риск развития варикозного расширения вен пищевода. Урсодезоксихолевая кислота замедляет процессы преждевременного старения и гибели клеток (гепатоцитов, холангиоцитов).

Фармакокинетика

Всасывание и распределение

Урсодезоксихолевая кислота абсорбируется из тонкой кишки за счет пассивной диффузии (около 90%), а в подвздошной кишке посредством активного транспорта. При этом величина концентрации урсодезоксихолевой кислоты при приеме препарата внутрь в дозе 50 мг через 30, 60, 90 мин составляет 3.8 ммоль/л, 5.5 ммоль/л и 3.7 ммоль/л соответственно. Cmax достигается через 1-3 ч.

Связывание с белками плазмы высокое - до 96-99%. Проникает через плацентарный барьер. При систематическом приеме Урсосана урсодезоксихолевая кислота становится основной желчной кислотой в сыворотке крови и составляет около 48% от общего количества желчных кислот в крови. Терапевтический эффект препарата зависит от концентрации урсодезоксихолевой кислоты в желчи.

Метаболизм и выведение

Метаболизируется в печени (клиренс при первичном прохождении через печень) в тауриновый и глициновый конъюгаты. Образующиеся конъюгаты секретируются в желчь. Около 50-70% общей дозы препарата выводится с желчью. Незначительное количество невсосавшейся урсодезоксихолевой кислоты поступает в толстую кишку, где подвергается расщеплению бактериями (7-дегидроксилирование); образующаяся литохолевая кислота частично всасывается из толстой кишки, но сульфатируется в печени и быстро выводится в виде сульфолитохолилглицинового или сульфолитохолилтауринового конъюгата.

Показания

- неосложненная желчнокаменная болезнь: билиарный сладж; растворение холестериновых желчных камней в желчном пузыре, при невозможности их удаления хирургическим или эндоскопическим методами; профилактика рецидивов камнеобразования после холецистэктомии;

- хронический активный гепатит;

- острый гепатит;

- токсические (в т.ч. лекарственные) поражения печени;

- алкогольная болезнь печени;

- неалкогольный стеатогепатит;

- первичный билиарный цирроз печени;

- первичный склерозирующий холангит;

- кистозный фиброз (муковисцидоз) печени;

- атрезия внутрипеченочных желчных путей (в т.ч. врожденная атрезия желчного протока);

- дискинезии желчевыводящих путей;

- билиарный рефлюкс-гастрит и рефлюкс-эзофагит;

- билиарный диспептический синдром (при холецистопатии и дискинезии желчевыводящих путей);

- профилактика поражений печени при использовании гормональных контрацептивов и цитостатиков.

Режим дозирования

Капсулы Урсосана принимают внутрь, запивая достаточным количеством воды.

При диффузных заболеваниях печени, желчнокаменной болезни (холестериновые желчные камни и билиарный сладж) препарат назначают непрерывно в течение длительного времени (от нескольких месяцев до нескольких лет) в суточной дозе от 10 мг/кг массы тела до 12-15 мг/кг (2-5 капс.).

При диффузных заболеваниях печени суточная доза Урсосана делится на 2-3 приема, капсулы принимают вместе с едой.

При желчнокаменной болезни вся суточная доза принимается однократно на ночь. Продолжительность приема препарата для растворения камней - до полного растворения, а затем еще 3 мес для профилактики рецидивов камнеобразования.

При билиарном рефлюкс-гастрите и рефлюкс-эзофагите препарат назначают по 250 мг (1 капс.) в сутки, перед сном. Курс лечения - от 10-14 дней до 6 мес, при необходимости - до 2 лет.

После холецистэктомии, для профилактики повторного холелитиаза рекомендуемая доза - 250 мг 2 раза/сут в течение нескольких месяцев.

При токсических, лекарственных поражениях печени, алкогольной болезни печени и атрезии желчных путей суточную дозу устанавливают из расчета 10-15 мг/кг/ в 2-3 приема. Длительность терапии составляет 6-12 мес и более.

При первичном билиарном циррозе препарат назначают из расчета 10-15 мг/кг/сут (при необходимости - до 20 мг/кг) в 2-3 приема. Длительность терапии составляет от 6 мес до нескольких лет.

При первичном склерозирующем холангите - 12-15 мг/кг/сут (до 20 мг/кг) в 2-3 приема. Длительность терапии составляет от 6 мес до нескольких лет.

При неалкогольном стеатогепатите - 13-15 мг/кг/сут в 2-3 приема. Длительность терапии составляет от 6 мес до нескольких лет.

При муковисцидозе доза устанавливается из расчета 20-30 мг/кг/сут в 2-3 приема. Длительность терапии составляет от 6 мес до нескольких лет. Детям в возрасте старше 2 лет дозу препарата устанавливают индивидуально из расчета 10-20 мг/кг/сут.

Побочное действие

Со стороны пищеварительной системы: тошнота, рвота, диарея (может быть дозозависимой), запоры, преходящее (транзиторное) повышение активности печеночных трансаминаз; редко - кальцинирование желчных камней.

Прочие: боль в спине, аллергические реакции, обострение ранее имевшегося псориаза, алопеция.

Противопоказания

- рентгенположительные (с высоким содержанием кальция) желчные камни;

- не функционирующий желчный пузырь;

- желчно-желудочно-кишечный свищ;

- острый холецистит;

- острый холангит;

- цирроз печени в стадии декомпенсации;

- печеночная недостаточность;

- почечная недостаточность;

- обтурация желчевыводящих путей;

- острые инфекционные заболевания желчного пузыря и желчных протоков;

- эмпиема желчного пузыря;

- гиперчувствительность к препарату.

С осторожностью применяют Урсосан у детей в возрасте от 2 до 4 лет, т.к. возможно затруднение при проглатывании капсул, хотя урсодезоксихолевая кислота не имеет возрастных ограничений в применении.

Беременность и лактация

В экспериментальных исследованиях на животных не выявлено мутагенного и канцерогенного действия урсодезоксихолевой кислоты. Применение урсодезоксихолевой кислоты при беременности возможно только в том случае, когда ожидаемая польза для матери превышает потенциальный риск для плода (адекватных строго контролируемых исследований применения урсодезоксихолевой кислоты у беременных женщин не проводилось).

При необходимости применения урсодезоксихолевой кислоты в период лактации следует решить вопрос о прекращении грудного вскармливания. Данные о выделении урсодезоксихолевой кислоты с грудным молоком в настоящее время отсутствуют.

Особые указания

При применении препарата с целью растворения желчных камней необходимо соблюдение следующих условий: камни должны быть холестериновыми (рентгенонегативными), их размер не должен превышать 15-20 мм, желчный пузырь должен оставаться функциональным и должен быть наполнен камнями не более чем на половину, проходимость пузырного и общего желчного протока должна быть сохранена.

При длительном (более 1 мес) приеме препарата каждые 4 недели в первые 3 мес лечения, в дальнейшем - каждые 3 мес следует проводить биохимический анализ крови для определения активности печеночных трансаминаз. Контроль эффективности лечения следует проводить каждые 6 мес по данным УЗИ желчевыводящих путей.

После полного растворения камней рекомендуется продолжать применение Урсосана в течение по крайней мере 3 мес для того, чтобы способствовать растворению остатков камней, размеры которых слишком малы для их обнаружения и для профилактики рецидива камнеобразования.

Передозировка

Случаи передозировки урсодезоксихолевой кислотой не известны.

Лекарственное взаимодействие

При совместном применении антациды, содержащие алюминий, и ионообменные смолы (колестирамин), снижают абсорбцию урсодезоксихолевой кислоты.

При одновременном применении гиполипидемические лекарственные средства (особенно клофибрат), эстрогены, неомицин или прогестины увеличивают насыщение желчи холестерином и могут снижать способность урсодезоксихолевой кислоты растворять холестериновые желчные конкременты.

Условия и сроки хранения

Список Б. Препарат следует хранить в сухом, защищенном от света и недоступном для детей месте при температуре от 15° до 25°С. Срок годности - 4 года.

Условия отпуска из аптек

Препарат отпускается по рецепту.

 



Реклама