ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ЦИТОФЛАВІН
(CYTOFLAVIN)
Склад:
діючі речовини: 1 мл розчину містить кислоти янтарної 100 мг, нікотинаміду 10 мг, рибоксину (інозину) 20 мг, рибофлавіну мононуклеотиду (рибофлавіну) 2 мг;
допоміжні речовини: меглюмін, натрію гідроксид, вода для ін'єкцій.
Лікарська форма. Концентрат для розчину для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що діють на нервову систему. Код АТС N07X X10.
Клінічні характеристики.
Показання.
Лікування у дорослих:
гострого порушення мозкового кровообігу;
наслідків дисциркуляторної (судинної) енцефалопатії I–II стадії і наслідків порушень мозкового кровообігу (хронічна ішемія мозку);
токсичної та гіпоксичної енцефалопатії при гострих і хронічних отруєннях, ендотоксикозах, післянаркозному пригніченні свідомості, а також для профілактики та лікування гіпоксичної енцефалопатії при кардіохірургічних оперативних втручаннях з використанням штучного кровообігу.
Новонародженим дітям (у тому числі недоношеним з терміном гестації 28-36 тижнів) у комплексній терапії:
- при церебральній ішемії.
Протипоказання.
Індивідуальна чутливість до компонентів препарату.
Пацієнти (крім періоду новонародженості), які знаходяться в критичному стані, до стабілізації центральної гемодинаміки і/або при зниженні парціального тиску кисню в артеріальній крові менше 60 мм.рт.ст. Нефролітіаз, подагра, гіперурикемія.
Спосіб застосування та дози.
Спосіб застосування препарату
Цитофлавін застосовують дорослим тільки внутрішньовенно краплинно в розведенні на 100 – 200 мл 5 – 10 % розчину глюкози або 0,9 % розчину натрію хлориду в дозуваннях, описанних нижче.
Дозування
1. При гострому порушенні мозкового кровообігу препарат вводять у максимально ранній термін від початку розвитку захворювання в об’ємі 10 мл препарату на 1 введення з інтервалом 8–12 годин протягом 10 днів. При тяжкій формі перебігу захворювання разову дозу збільшують до 20 мл.
2. При наслідках дисциркуляторної енцефалопатії і наслідках порушення мозкового кровообігу препарат вводять в об’ємі 10 мл препарату на 1 введення 1 раз на добу протягом 10 днів.
3. При токсичній і гіпоксичній енцефалопатії препарат вводять в об’ємі 10 мл препарату на 1 введення 2 рази на добу (через 8–12 годин) протягом 5 днів. При коматозному стані вводять 20 мл препарату на 1 введення 2 рази на добу (через 8–12 годин), розведеного у 200 мл 5-10 % розчину глюкози. Курс введення препарату 10 днів залежно від тяжкості стану
пацієнта. При післянаркозній депресії вводять одноразово в тих же дозах. В терапії гіпоксичної енцефалопатії при кардіохірургічних оперативних втручаннях з використанням штучного кровообігу вводять 20 мл препарат, розведеного у 200 мл 5 % розчину глюкози, за 3 дні до операції, в день операції, на 3-й день після операції.
4. Діти (у тому числі недоношені): новонародженим з церебральною ішемією добова доза препарату становить 2 мл/кг/добу. Розраховану добову дозу препарату вводять внутрішньовенно краплинно (повільно) після розведення в 5 % або 10 % розчині глюкози (у співвідношенні не менше 1:5). Час першого введення – перші 12 годин після народження; оптимальним часом для початку терапії є перші 2 години життя. Рекомендується вводити приготований розчин за допомогою інфузійного насоса зі швидкістю від 1 до 4 мл/годину, забезпечуючи рівномірне введення препарату в кровотік протягом доби, залежно від розрахункового добового об'єму розчинів для базисної терапії, стану гемодинаміки пацієнта і показників кислотно-лужного співвідношення. Курс лікування в середньому становить 5 діб.
Побічні реакції. Побічні реакції (ПР) на Цитофлавін зустрічаються рідко (<1/1000).
Класифікація за системами органів |
Частота (випадок/кількість пацієнтів) |
Симптоми |
Психічні порушення | Дуже рідко < 1/10 000 | Збудження |
Порушення з боку нервової системи | Дуже рідко < 1/10 000 | Головний біль, запаморочення, парестезії. |
Порушення з боку серця | Дуже рідко < 1/10 000 |
Аритмія, посилення серцебиття, тахікардія, нетривалий біль в ділянці грудної клітки, зміни ЕКГ. |
Порушення з боку судин | Дуже рідко < 1/10 000 |
Гіперемія шкірних покровів різної степені вираженості, блідість шкірних покровів, зниження або підвищення артеріального тиску. |
Порушення з боку дихальної системи | Дуже рідко < 1/10 000 | Затруднене дихання, задишка, пощипування у носі, першіння у горлі, дизосмія. |
Порушення з боку травного тракту |
Дуже рідко < 1/10 000 |
Гіркота і сухість у роті, металевий присмак у роті, нудота, короткотривалий біль в епігастральній ділянці, блювання. |
Порушення з боку шкіри | Дуже рідко < 1/10 000 | Шкірний свербіж, шкірні висипання, кропив'янка. |
Порушення з боку нирок і сечовидільної системи | Дуже рідко < 1/10 000 |
Поліурія, гіперурикемія, забарвлення сечі в жовтий колір. |
Загальні порушення |
Рідко (≥ 1/10 000, < 1/1000) |
Озноб, відчуття жару, слабкість. |
Метаболічні порушення | Дуже рідко < 1/10 000 | Алкалоз, транзиторна гіпоглікемія, гіперурикемія. |
До найбільш частих реакцій належать: підвищення або зниження артеріального тиску, тахікардія, гіперемія шкірних покривів, озноб.
У дітей можливий розвиток порушень кислотно-лужного балансу (алкалоз).
Передозування.
Випадків передозування не спостерігалось.
У разі необхідності – симптоматичне лікування. Специфічного антидоту не існує.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Застосування у період вагітності можливе у тому випадку, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода.
Рішення щодо доцільності призначення препарату в період годування груддю приймає лікар індивідуально.
Діти.
За показаннями застосовують новонародженим дітям (у тому числі недоношеним з терміном гестації 28-36 тижнів).
Особливості застосування.
При критичних станах застосування препарату потрібно проводити після нормалізації показників центральної гемодинаміки.
Можливе зниження рівня глюкози в крові (що необхідно враховувати при призначенні), під час лікування препаратом сеча може набувати світло-жовтого забарвлення.
Введення препарату новонародженим (недоношеним) дітям здійснювати під контролем показників кислотно-лужного стану капілярної крові не рідше 2 разів на добу (як перед початком, так і в процесі терапії). По можливості слід контролювати показник сироваткового лактату і глюкози. Швидкість введення розчину Цитофлавіну потрібно зменшити або тимчасово припинити інфузію новонародженим (недоношеним) дітям:
- які знаходяться на штучній вентиляції легенів, при появі ознак змішаного (респіраторно-метаболічного) алкалозу, що може спричинити розвиток порушень мозкового кровообігу;
- при збереженому спонтанному диханні і респіраторній підтримці методом CPAP або для тих, хто отримує повітряно-кисневу суміш через маску, при появі лабораторних ознак метаболічного алкалозу, що може спричинити появу або почастішання нападів апное. У хворих на цукровий діабет лікування проводити під контролем показника глюкози крові.
З обережністю застосовувати у пацієнтів з нирковою недостатністю: призначення препарату можливе лише тоді, коли, на думку лікаря, очікуваний позитивний ефект переважає можливий ризик при застосуванні.
Під час лікування слід регулярно контролювати рівень сечової кислоти в крові.
Можливе забарвлення сечі у жовтий колір, що є цілком нешкідливим фактором і пояснюється наявністю у препараті рибофлавіну.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.. Препарат застосовується тільки в умовах стаціонару. У разі виникнення запаморочення утриматись від керування автотранспортом та іншими механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Янтарна кислота, інозин, нікотинамід сумісні з іншими лікарськими засобами.
Рибоксин при одночасному застосуванні з серцевими глікозидами може попереджати виникнення аритмій, підсилювати позитивну інотропну дію.
При одночасному застосуванні рибоксину з бета-адреноблокаторами ефект рибоксину не зменшується. Рибоксин може посилювати ефекти гепарину, збільшуючи тривалість його дії.
Можливе одночасне застосування з нітрогліцерином, ніфедипіном, фуросемідом, спіронолактоном. Несумісний в одній ємності з алкалоїдами: при взаємодії з ними відбувається відділення основи алкалоїду та утворення нерозчинних сполук. З таніном утворює осад. Несумісний з кислотами та спиртами, солями важких металів. Несумісний з вітаміном В6 (піридоксину гідрохлоридом) через дезактивацію обох сполук.
Рибофлавін зменшує активність доксицикліну, тетрацикліну, окситетрацикліну, еритроміцину і лінкоміцину. Не сумісний із стрептоміцином.
Трициклічні антидепресанти, іміпрамін і амітриптилін інгібують метаболізм рибофлавіну, особливо у тканинах серця. Хлорпромазин, імізин за рахунок блокади флавінокінази порушують включення рибофлавіну у флавінаденинмононуклеотид і флавінадениндинуклеотид та збільшують його виведення із сечею.
Тиреоїдні гормони прискорюють метаболізм рибофлавіну.
Зменшує й попереджає побічні ефекти хлорамфеніколу (порушення гемопоезу, неврит зорового нерва).
Сумісний з препаратами, що стимулюють гемопоез, антигіпоксичними засобами, анаболічними стероїдами.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Фармакологічні ефекти обумовлені комплексним впливом речовин, які входять до складу компонентів препарату Цитофлавін.
Препарат стимулює дихання й енергоутворення в клітинах, поліпшує процеси утилізації кисню тканинами, відновлює активність ферментів антиоксидантного захисту. Препарат активує внутрішньоклітинний синтез білка, сприяє утилізації глюкози, жирних кислот і ресинтезу в нейронах γ-аміномасляної кислоти (ГАМК) через шунт Робертса.
Цитофлавін поліпшує коронарний та мозковий кровотік, активує метаболічні процеси в центральній нервовій системі, відновлює свідомість, рефлекторні порушення, розлади чутливості та стимулює інтелектуально-мнестичні функції мозку. Має швидку пробуджуючу дію післянаркозного пригнічення свідомості.
При застосуванні Цитофлавіна у перші 12 годин від початку розвитку інсульту спостерігається сприятливий перебіг ішемічних і некротичних процесів у зоні враження (зменшення вогнища), відновлення неврологічного статусу й зниження рівня інвалідизації у віддаленому періоді.
Фармакокінетика.
Внутрішньоклітинна взаємодія нікотинаміду, рибоксину і рибофлавіну мононуклеотиду стимулює утворення важливих ендогенних окисно-відновних ферментів –
флавінаденіндинуклеотиду (ФАД) і нікотинамідаденіндинуклеотидфосфату (НАДФ), які відіграють важливу роль у клітинному і тканинному диханні.
При внутрішньовенній інфузії зі швидкістю близько 2 мл/хв (у перерахуванні на нерозбавлений Цитофлавін) янтарна кислота й рибоксин (інозин) утилізуються практично миттєво і в плазмі крові не визначаються.
Рибоксин (інозин) метаболізується в печінці з утворенням глюкуронової кислоти й подальшим її окисненням (див. вище). У незначній кількості виділяється нирками.
Нікотинамід швидко розподіляється по всіх тканинах, проникає крізь плаценту й у грудне молоко, метаболізується в печінці з утворенням N-метилнікотинаміду, виводиться нирками. Період напіввиведення із плазми становить близько 1,3 годин, стаціонарний об'єм розподілу – близько 60 літрів, загальний кліренс – близько 0,6 л/хв.
Рибофлавін: розподіл нерівномірний, найбільша кількість - у міокарді, печінці, нирках. Період напіввиведення з плазми становить близько 2 годин, стаціонарний об'єм розподілу – близько 40 літрів, загальний кліренс – близько 0,3 л/хв. Проникає через плаценту і в молоко матері. Зв'язується з білками плазми – 60 %. Виводиться нирками, частково - у формі метаболіту; у високих дозах - переважно у незміненому вигляді.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: прозорий розчин жовтого кольору.
Несумісність. Не вводити з іншими лікарськими засобами в одній крапельниці.
Термін придатності. 2 роки. Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності.
Умови зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, в захищеному від світла місці при температурі не вище 25 0С.
При утворенні осаду застосування препарату заборонено.
Упаковка. По 10 мл в ампулі, по 5 ампул у контурній чарунковій упаковці. Контурна чарункова упаковка термосклеєна з покривною плівкою.
1 або 2 контурні чарункові упаковки у пачці картонній.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. ТОВ «Науково-технологічна фармацевтична фірма «ПОЛІСАН»
(ТОВ «НТФФ «ПОЛІСАН»), Російська Федерація
Місцезнаходження. Російська Федерація, 192102, м. Санкт-Петербург, вул. Салова, б. 72, к. 2, літ A.
Наименование: Цитофлавин (Cytoflavin)
Фармакологическое действие:
Цитофлавин – метаболический препарат с цитопротекторными свойствами. Фармакологическое действие препарата обусловлено суммарным действием составляющих активных компонентов. Активизирует энергообразование и дыхание в клетках, восстанавливает активность факторов антиоксидантной защиты организма, повышает способность клеток утилизировать глюкозу и кислород, стимулирует синтез белка внутри клеток, через шунт Робертса способствует ресинтезу в нейронах гамма-аминомасляной кислоты, участвует в процессе быстрой утилизации жирных кислот.
Благодаря этим эффектам происходят восстановление интеллектуально-мнестических способностей головного мозга, восстановление сознания, улучшение коронарного и мозгового кровотока, купируются расстройства чувствительности и нарушения рефлекторной деятельности, стабилизируется метаболическая активность центральной нервной системы. Если использовать Цитофлавин в течение первых 12 часов после наступления инсульта, то в зоне поражения наблюдается благоприятное протекание некротических и ишемических процессов. Благодаря этому обширность поражения существенно уменьшается и быстро восстанавливается неврологический статус. Эти факторы способствуют уменьшению уровня инвалидности в отдаленный период после инсульта.
За счет усиления когнитивно-мнестических функций мозга повышает общее качество жизни пациента.
При постнаркозном угнетении сознания обладает выраженным быстрым пробуждающим действием.
Позитивно сказывается на показателях неврологического статуса пациента: снижает тяжесть цефалгического, астенического, кохлеовестибулярного, вестибуло-мозжечкового синдромов, а также облегчает течение расстройств эмоционально-волевой сферы деятельности (уменьшает уровень тревоги, купирует депрессивное настроение).
Никотинамид распределяется во всех тканях очень быстро, хорошо проникает в грудное молоко и через плаценту. Процесс метаболизма происходит в печени, где образуется основной метаболит - никотинамида-N-метилникотинамид. Никотинамида-N-метилникотинамид элиминируется из организма почками. Период полувыведения никотинамида - примерно 1,3 часа, общий клиренс составляет около 0,6 л/мин. В равновесном состоянии объем распределения никотинамида - приблизительно 60 л.
Рибофлавин распределяется неравномерно. Максимальное его количество кумулируется в жизненно-важных органах - печени, почках, миокарде.
Проникает в грудное молоко и через плаценту. Период полувыведения рибофлавина из плазмы крови - примерно 2 часа, в равновесном состоянии объем распределения достигает около 40 л. Общий клиренс рибофлавина - около 0,3 л/мин. Аффинность к белкам крови в пределах 60%. Частично в форме метаболита выделяется почками. Если рибофлавин применять в больших дозах, то в моче регистрируется в основном в неизмененном виде.
Инозин (рибоксин) и янтарная кислота при инфузии 2 мл/мин неразбавленного Цитофлавина внутривенно практически мгновенно утилизируются, из-за чего в плазме крови почти не определяются. Инозин (рибоксин) метаболизируется гепатоцитами. Основной метаболит – глюкуроновая кислота, которая в дальнейшем метаболизируется путем оксиления. Инозин (рибоксин) выделяется с мочой в незначительных количествах.
Показания к применению:
Назначается взрослым в комплексной терапии:
• Острых нарушений мозгового кровообращения;
• хронической ишемии мозговой ткани;
• I–II степени сосудистой (дисциркуляторной) энцефалопатии;
• посленаркозного угнетения сознания;
• последствиях нарушений кровообращения мозга;
• эндотоксикозов;
• хронического или острого отравления с гипоксической и токсической энцефалопатией;
• астенического синдрома с наличием утомляемости и недомогания.
Способ применения:
Цитофлавин-таблетки
Назначают внутрь за полчаса до еды 2 раза в сутки по 2 таблетки, не разжевывая, запивая 100 мл воды. Интервал между приемом должен составлять 8–10 часов. Продолжительность курса - 25 дней, за которые пациент принимает100 таблеток Цитофлавина. Прием препарата в вечерние часы должен осуществляться не позднее 18:00 часов. При нарастании симптомов цереброваскулярной недостаточности можно назначить повторный курс терапии. Интервал между курсами (после приема последней таблетки предыдущего курса) должен составлять не менее 25–30 дней.
Побочные действия:
Если вводить Цитофлавин внутривенно быстро, то возможны ощущение жара, першение в горле, гиперемия кожи различной степени выраженности, горечь и сухость во рту. Эти побочные действия не требуют прекращения инфузии Цитофлавина. Гиперурикемия, транзиторная гипогликемия и обострение подагры возможны при применении в больших дозах в течение продолжительного времени.
Редкие побочные действия: дискомфорт в эпигастральной области, кратковременные болевые ощущения в грудной клетке и эпигастрии, тошнота, затруднение дыхания, дизосмия, головная боль, пощипывание слизистой носа, головокружение, бледность кожных покровов различной степени выраженности. Возможны аллергические реакции (зуд кожи).
Противопоказания:
• Грудное вскармливание;
• индивидуальная непереносимость действующих веществ Цитофлавина и других его компонентов;
• снижение парциального давления кислорода менее 60 мм рт. ст. в артериальной крови во время нахождения пациента на аппарате ИВЛ.
Беременность:
Если у пациентки не наблюдается аллергических реакций на компоненты препарата, его применение во время беременности возможно. Во время грудного вскармливания Цитофлавин противопоказан.
Взаимодействие с другими лекарственными средствами:
Рибофлавин несовместим со стрептомицином и уменьшает эффективность антибактериальных препаратов (окситетрациклина, доксициклина, эритромицина, тетрациклина и линкомицина). Под действием имизина, хлорпромазина и амитриптилина наблюдается блокирование фермента флавинокиназы. Флавокиназа обеспечивает включение рибафлавина в флавинадениндинуклеотид и флавинаденинмононуклеотид, что снижает эффективность рибафлавина. Так же эти препараты увеличивают элиминацию рибофлавина почками.
Тиреоидные гормоны усиливают метаболические превращения рибофлавина. Цитофлавин обладает протекторными свойствами при применении хлорамфеникола, поэтому профилактирует или снижает количество его побочных действий (неврит зрительного нерва и нарушения кроветворения).
Инозин, янтарная кислота и никотинамид являются веществами, полностью совместимыми с другими лекарственными препаратами. Препарат совместим с анаболиками, антигипоксантами и средствами для активизации гемопоэза.
Передозировка:
Данных о передозировке не поступало.
Форма выпуска:
Цитофлавин-таблетки
Таблетки, покрытые кишечнорастворимой оболочкой. В блистерной упаковке – 50 штук.
Условия хранения:
Цитофлавин-таблетки
Температура в помещении для хранения – не более 25 градусов Цельсия. Беречь от света и влаги. Не принимать после истечения срока годности.
Состав:
Цитофлавин-таблетки
Действующие вещества (в 1 таблетке): янтарная кислота 0,3 г, никотинамид – 0,025 г, инозин – 0,05 г, рибофлавин-мононуклеотид - 0,005 г.
Вспомогательные вещества: среднемолекулярный повидон, 1,2-пропиленгликоль, стеарат кальция, краситель - красный кислотный 2с, сополимер метакриловой кислоты и этилакрилата, тропеолин О.
Дополнительно:
В случае критического состояния можно вводить только после стабилизации центральных гемодинамических показателей. На фоне применения Цитофлавина возможна гипогликемия, что учитывают у пациентов с сахарным диабетом. Иногда вызывает окрашивание мочи в ярко-желтый цвет. При подагре, нефролитиазе и гиперурикемии назначать с осторожностью. Учитывая возможное влияние на артериальное давление, при артериальной гипертензии пациенту на фоне приема препарата может потребоваться изменение дозировки антигипертензивных препаратов.
Внимание!
Перед использованием препарата Цитофлавин вы должны проконсультироваться с врачом. Данная инструкция по применению приведена в свободном переводе и предназначена исключительно для ознакомления. Для получения более полной информации просим обращаться к аннотации производителя.