Корзина резервированияРезервирование
Каталог лекарств
  • Энзапрост

    Энзапрост
    • Dinoprost
      Международное название
    • Средства, повышающие тонус и сократительную активность...
      Фарм. группа
    • G02AD01
      ATС-код
    • по рецепту
      Условие продажи
    • Нет в продаже
      Наличие в аптеках

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату

ЕНЗАПРОСТ-Ф

(ENZAPROST-F)



Загальна характеристика:

міжнародна   назва: динопрост;

основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвий або зеленувато-жовтий розчин;

склад: 1 мл розчину містить 5 мг динопросту;

допоміжні речовини: натрію ацетат, вода для ін’єкцій.

Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група. Засоби, які підвищують тонус і скоротливу активність міометрія. Простагландини. Код АТС GO2A D01.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Динопрост є простагландином F2-альфа (відновлена форма простагландину Е 2), який in vivo утворюється шляхом спонтанного перетворення простагландину Е 2.

Простагландини присутні в усіх органах і тканинах. Під час вагітності синтез простагландинів в амніоні, хоріоні та плаценті підсилюється, що спричиняє   підвищення рівня простагландинів у навколоплідних   водах і крові матері.

Динопрост викликає активацію фосфоліпази С, підвищує проникність клітинних мембран для іонів кальцію, що приводить до підвищення внутрішньоклітинного   рівня іонів кальцію та   скорочення міометрія.

Динопрост також бере участь у процесі «дозрівання» шийки матки. Він має специфічні рецептори на клітинах гладких м'язів, через які здійснюється його дія.

Динопрост індукує утворення нексусів, які поліпшують передачу сигналів в міометрії та сприяють утворенню та підвищенню регуляції рецепторів окситоцину в матці.  

Місцеве   введення динопросту приводить до вираженого багато вогнищевого   розпушення сполучної тканини " активними" фібробластами (дрібнозернисте розпушення цитоплазми, збільшення мітохондрій вакуолізованого вигляду, збільшення кількості везикулярних систем у периферичному відділу клітини). Одночасно з цим подвоюється активність колаген ази, активність еластази зростає приблизно у 7 разів, і спостерігається значне збільшення рівня гіалуронідази. Ці фактори грають важливу роль у «дозріванні» (розм'якшенні) шийки матки.

Після введення динопросту   в церві кальній стромі у великій кількості накопичуються колаген ази (як і при нормальних пологах у строк), які утворюються головним чином із нейтрофільних гранулоцитів.

Опосередковане динопростом підсилення активності природних клітин-кілерів також сприяє стимуляції пологової діяльності та звичного викидня.

Таким чином динопрост, з одного боку, сприяє дозріванню шийки матки, а з іншого боку - стимулює пологову діяльність.

Фармакокінетика. Динопрост повільно всмоктується із навколоплідних вод у системний кровообіг. Максимальна концентрація динопросту при інтраамніальному введенні досягається через 6-10 годин після введення одноразової дози 40 мг. Смакс динопросту становить 3-7 нанограмів/мл.

Ферментативне окислювання динопросту відбувається в основному в легенях і печінці матері. Під дією 15-ОН-дегідрогенази динопрост перетворюється у проміжний кетон, який окислюється до 2,3-нідор-6-кето-ПГЕ 1-альфа.

Динопрост виводиться у вигляді метаболітів в основному через нирки, близько 5% виводиться з калом.

Період напів виведення динопросту із амніотичної рідини становить 3-6 годин. Період напів виведення динопросту із плазми становить менше однієї хвилини.

Показання для застосування.

Переривання вагітності   в другому триместрі в таких випадках: незакінчений спонтанний викидень; загибель плода в матці; тяжкі порушення розвитку плода; уродженні порушення розвитку, несумісні із життям, які визначаються   за допомогою сучасної діагностики.

Коли штучний аборт неможливий через можливі ускладнення у матері під час його проведення (до другого триместру вагітності).

Локальне лікування тяжкої післяпологовії кровотечі на плацентарній стадії.

Спосіб застосування та дози.

Премедикація: для виключення побічної дії препарату та зменшення болю рекомендується застосовувати такі комбінації:

Комбінація а б в г
Доларган 100 мг 100 мг 100 мг 50 мг
Піпольфен - 50 мг 50 мг  -
Атропін 0,05   мг - 0,50   мг 0,25 мг
Седуксен 10   мг - - -

У підготовчому періоді рекомендується завжди застосовувати доларган і атропін. Одну із зазначених вище комбінацій рекомендується ввести внутрішньо венно, безпосередньо перед введенням Ензапросту-Ф.

Інтраамніальне введення може виконуватися через стінку живота (трансабдомінально) або через склепіння піхви.

Транс абдомінальне введення.

  • Перед втручанням визначають місце прикріплення плаценти за допомогою ультразвукового дослідження.

  • Перед втручанням хвора повинна спорожнити сечовий міхур.

- Дезінфікується шкіра живота та проводиться амніоцентез під місцевою анестезією по білій лінії живота на 3-4 пальця вище симфізу. Для амніоцентезу слід використовувати голку для пункцій 20 G або 22 G одноразового використання.

- Відсмоктують навколоплідну рідину, аби пересвідчитися, що кінчик голки знаходиться в амніотичному мішку. Якщо при відсмоктуванні появляється кров або навколоплідна рідина з домішкою крові, то препарат вводити не можна.

- В амніотичну порожнину вводиться 25 мг Ензапросту-Ф. За необхідності можна повторно ввести препарат через 8-12 годин через залишену при амніоцентезі пластмасову канюлю.

Введення через склепіння піхви.

-   Перед втручанням хвора повинна спорожнити сечовий міхур.

- Після відкриття піхви дезінфікуються склепіння піхви.

- Фіксується видима частина матки.

  • Через заднє або переднє склепіння вводиться голка в амніотичний міхур.

- Відсмоктуванням декількох мілілітрів навколоплідних вод слід пересвідчитись у правильному положенні   голки.

- При отриманні чистої рідини (без домішки) вводять 25 мг Ензапросту-Ф. Цю процедуру можна повторити. Постійно треба стежити за моторикою матки: мануально, за допомогою токографа та по ступеню розширення зіва матки. При неефективності препарату через 8-12 годин повторюють введення Ензапросту-Ф і, за необхідності, вводять інфузійно окситоцин. Якщо викидень не завершується протягом 12 годин, необхідно ретельно обстежувати вагітну (пульс, температура, кількість лейкоцитів).

Для досягнення постійного рівня препарату в організмі (особливо при патологічній вагітності) необхідно застосовувати ін фузійний насос. Для цього рекомендується   застосовувати інфузійну систему Саrdiff.

Вищезазначені втручання повинні проводитися тільки в гінекологічних і пологових відділеннях, які мають умови для інтенсивної терапії.

Введення в порожнину матки.

Тривале спринцювання порожнини матки Ензапростом-Ф проводять, коли препарати, що застосовувалися раніше (окситоцин, метилергометрин), або масаж матки не привели до зупинки тяжкої кровотечі, спричиненої післяпологовою атонією матки.

Катетер Фолея поміщають в порожнину матки, заповнюють балон 5 мл фізіологічного розчину натрію хлориду. Катетер приєднують до ін фузійного балона, який містить   20 мг Ензапросту-Ф, розчиненого у фізіологічному розчині натрію хлориду (загальний об’єм рідини для спринцювання повинен становити 500 мл).   Протягом перших 10 хвилин препарат вводять у порожнину матки із швидкістю 3-4 мл/хв, потім швидкість вливання знижують до 1 мл/хв і за необхідності вводять препарат протягом наступних 12-24 годин.

У випадку сильної кровотечі протягом кесарева розтину катетер Фолея поміщають в порожнину матки та виводять через піхву. Після цього заповнюють балон і закривають матку.

Побічна дія.

Часто спостерігаються: пронос (близько 16%), нудота (близько 25%), біль або спазм у шлунку (близько 25%), блювання (близько 57%).

Можуть спостерігатися зазначені нижче побічні явища.

Серцево-судинна система:   спазм периферичних судин, брадикардія, тахікардія, передсердно-шлуночкова блокада другого ступеня, відчуття здавленості або болю в ділянці грудини.

Дихальна система: бронхоспазм.

Центральна нервова система: диплопія, парестезія.

Шлунково-кишкова система: сильний і тривалий біль у ділянці шлунка, параліч кишечнику.

Сечостатева система: порушення сечовипускання, гематурія, затримка сечі; біль у матці під час   аборту, гіпертонія матки.

Інші побічні явища: анафілактичний шок, печіння в очах; біль у ділянці спини, ніг і плечових суглобів; збільшення кількості лейкоцитів.

Надто рідко (< 1%) спостерігаються   зазначені нижче побічні явища.

Дихальна система: тривалий кашель.

Центральна нервова система: головний біль, сонливість, відчуття напруженості.

Інші побічні явища: «мурашки»; озноб або підвищене потовиділення; минуща пропасниця; почервоніння шкіри; збільшення молочних залоз, спричинене припливом до них крови; відчуття печіння в сосках; запалення та біль у місці ін'єкції; відчуття спраги.

Протипоказання. Підвищена чутливість до динопросту або інших компонентів препарату. Підвищена чутливість до інших утеротонічних лікарських засобів в анамнезі. Анатомічно та клінічно звужений таз або неправильне передлежання плода. Наявна бронхіальна астма або в анамнезі, гострі та хронічні обструктивні захворювання легенів, активна фаза виразкового коліту, хвороба Крона, тиреотоксикоз, гострі інфекції, запалення органів сечостатевої системи або черевної порожнини (наприклад, виражений хоріоамніоніт і клінічно значущий цервіцит спричиняють небажані спазми шийки матки). Порушення цілісності навколоплідної оболонки (підвищений ризик всмоктування Ензапросту-Ф через судини). Серпоподібно-клітинна анемія, глаукома, гіпертензія (160/100 мм рт. ст. і вище).

Передозування.

Клінічні ознаки передозування: нудота, блювання і пронос.

Лікування передозування. За необхідності проводять хірургічний надріз амніотичного міхура, який містить препарат.

Терапія. Внутрішньо венна інфузія великої кількості рідини.

Особливості застосування.

Перед застосуванням препарату необхідно ретельно оцінити співвідношення користь/ризик, особливо в зазначених нижче випадках.

Серцево-судинні захворювання: захворювання серця з гострими симптомами; гіпертензія або гіпотензія в анамнезі або в теперішній час.

Центральна нервова система: епілепсія – в теперішній час або в анамнезі.

Захворювання ендокринної системи та обміну речовин: цукровий діабет в даний час або в анамнезі.

Шлунково-кишкові захворювання: жовтуха, гострі захворювання печінки в теперішній час або в анамнезі.

Сечостатева система: гостре захворювання нирок у теперішній час або в анамнезі; пре еклампсія, звуження шийки матки, пухлина м'язової тканини матки або сполучної тканини матки; раніше проведені хірургічні втручання на матці (підвищується ризик розриву матки); багатократні пологи.

Інші випадки: анемія в анамнезі.

При випадковому всмоктуванні препарату можуть спостерігатися нудота, блювання, бронхоспазм, спазм периферичних судин, непритомність, загальна слабкість, гіпертензія, відчуття паніки. Оскільки Ензапрост-Ф швидко метаболізується, ці явища швидко зникають (через 15-30 хв) і не мають клінічного значення.

Після викидня необхідне ретельно обстежити пацієнтку для установ лення повноти завершення вагітності, оскільки можливий неповний викидень, який потребує хірургічного втручання. Після того як розпочато переривання вагітності за допомогою Ензапросту-Ф, слід зробити все можливе для його завершення, оскільки вплив препарату на плід не відомий.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні Ензапросту-Ф з окситоцином і ергометрином можливо посилення його дії, зростає ризик розвитку побічних явищ препарату.

Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці при температурі від 5 до 15 °С. Термін придатності - 3 роки.

Умови відпуску. За рецептом.

Упаковка. 5 ампул по 1 мл у піддоні; у картонній коробці.

Виробник. «ХІНОЇН Завод Фармацевтичних та Хімічних Продуктів А. Т.»

Адреса. 1045 Будапешт, То у. 1-5,   Угорщина.




 

Торговое наименование:

Энзапрост-Ф

Международное наименование:

Динопрост (Dinoprost)

Групповая принадлежность:

Родовой деятельности стимулятор-препарат ПГF2

Описание действующего вещества (МНН):

Динопрост

Лекарственная форма:

раствор для инъекций

Фармакологическое действие:

Оказывает утеротоническое действие, выраженное стимулирующее влияние на миометрий на любых сроках беременности и при любой степени раскрытия шейки матки (за счет непосредственного влияния на специфические функциональные структуры клеток миометрия). В/в или интраамниотическое применение вызывает ритмичные сокращения беременной матки наряду с расширением шейки матки. Влияет на чувствительность миометрия к гормонам. Вызывает также сокращение гладкой мускулатуры пищеварительного тракта. В больших дозах повышает АД вследствие действия на гладкую мускулатуру сосудов. Увеличивает содержание в крови ацетилхолина, активирует аденилатциклазу с накоплением цАМФ. Повышает тонус бронхиальных мышц.

Показания:

Интраамниотическое введение - прерывание беременности (на сроке 16-20 нед при расчете по первому дню последней нормальной менструации). В/в введение - индукция родов (в срок), изгнание содержимого полости матки в III триместре беременности в случае внутриутробной гибели плода.

Противопоказания:

Гиперчувствительность, острые воспалительные заболевания органов малого таза; заболевания сердца, легких, почек и печени в стадии обострения, заболевания крови, язвенный колит. При назначении для индукции родов в срок: кесарево сечение или большие хирургические вмешательства на матке (рубцы на матке); несоответствие размеров таза и головки; трудные и/или травматичные роды (в анамнезе); 6 или более доношенных беременностей (в анамнезе); кровянистые выделения из половых путей невыясненной этиологии во II-III триместрах беременности; предшествующий дистресс плода.C осторожностью. Бронхиальная астма, глаукома, артериальная гипертензия, туберкулез легких, эпилепсия; пороки развития матки, миоматоз матки.

Побочные действия:

Повышенная сократимость мускулатуры матки, брадикардия плода, низкий индекс по шкале Апгар у новорожденного; тошнота, рвота, диарея; паралитическая кишечная непроходимость, икота, боль в животе, повышение АД, лабильность АД, тахикардия, развитие или усугубление СН, AV блокада II ст., желудочковая аритмия, брадикардия; остановка сердца, аллергические реакции (анафилактоидные реакции, озноб, лихорадка, бронхоспазм), диспноэ, кашель, гипервентиляция легких, разрыв матки, послеродовые инфекции, боли в матке, ДВС-синдром, тромбоэмболия легочной артерии, тромбофлебит тазовых вен, петехии, носовые кровотечения, головная боль, потеря сознания, головокружение, сонливость, слабость, диплопия, жжение в глазах, эйфория, парестезии, миоз, недержание мочи, дизурия, гематурия, атония или гипертонус мочевого пузыря, гиповолемический шок, повышенное потоотделение, мышечные спазмы, полидипсия, боли различной локализации и интенсивности, при в/в введении - флебиты, гипертермия.

Способ применения и дозы:

С целью аборта в сроки до 15 нед вводят интраамниально - 250-1000 мг каждые 1-2 ч, после 15 нед производят глубокую чрезбрюшную пункцию плодного пузыря и удаляют не менее 1 мл амниотической жидкости, затем медленно вводят в плодный пузырь 40 мг препарата. Первые 5 мг вводят очень медленно и только при условии, что амниотическая жидкость чистая (не окрашена кровью). Если в течение 24 ч после введения первой дозы аборт не начался или не завершился, вводят еще 10-40 мг (при невскрывшемся плодном пузыре). Длительное (более 2 дней) введение нецелесообразно. Для индукции родов (в срок) и/или для изгнания содержимого полости матки в III триместре беременности (в случае внутриутробной гибели плода) в течение 30 мин проводят в/в инфузию раствора с концентрацией 15 мкг/мл со скоростью 2.5 мкг/мин. Если достигается адекватный ответ маточной мускулатуры, этот темп можно сохранять; в противном случае темп введения можно повышать на 2.5 мкг/мин каждый час до тех пор, пока не будет достигнут требующийся эффект, однако не следует превышать содержание 20 мкг/мин. В случае возникновения гипертонуса матки (с брадикардией плода), инфузию прерывают. Если в течение первых 12-24 ч применения не наблюдается никакого эффекта, то введение прекращают.

Особые указания:

Если беременность не удалось прервать применением препарата, она должна быть прервана др. способами в связи с потенциальной тератогенностью лечения. Для уменьшения вероятности возникновения осложнений (анафилаксия, бронхоспазм, артериальная гипертензия, тяжелая рвота) необходимо строго соблюдать технику интраамниотического введения. При применении для индукции родов необходимо тщательно оценить соответствие размеров таза и головки плода. В период применения тщательно наблюдают за маточной активностью, состоянием плода, течением процесса созревания и раскрытия шейки матки. При наличии в анамнезе гипертонических или тетанических маточных сокращений, мониторируют активность матки и статус плода в течение всего периода индуцированных родов. Если у пациентки сохраняются высокотоничные сокращения матки, следует помнить о возможности разрыва матки.

Взаимодействие:Не рекомендуется применять одновременно с др. ЛС, повышающими сократительную способность матки: возможно чрезмерное повышение тонуса миометрия, приводящее к разрыву матки или шейки матки, особенно при отсутствии адекватного ее раскрытия. Фуросемид тормозит метаболизм и выведение почками его метаболитов. Прогестерон уменьшает острую токсичность препарата.



Реклама