Корзина резервированияРезервирование
Каталог лекарств
  • Гикамтин

    Гикамтин
    • Topotecan
      Международное название
    • Другие антинеопластические средства
      Фарм. группа
    • L01XX17
      ATС-код
    • по рецепту
      Условие продажи
    • 22 предложения от 2 400,00 до 12 500,00 грн.
      Наличие в аптеках

І Н С Т Р У К Ц І Я

для медичного застосування лікарського засобу


ГІКАМТИН™

(HYCAMTIN)

Склад:

діюча речовина: топотекан;

1 капсула містить 0,25 мг або 1 мг топотекану у формі топотекану гідрохлориду;

допоміжні речовини: олія рослинна гідрогенізована, гліцеролу моностеарат; склад капсули: титану діоксид (Е 171), желатин, чорнило чорне для напису, що містить заліза оксид чорний (Е 172); шелак, етанол безводний, пропіленгліколь, 2-бутанол,  розчин аміаку концентрований, калію гідроксид. Капcула 1 мг містить також заліза оксид червоний (Е 172).


Лікарська форма. Капсули тверді.

Основні фізико-хімічні властивості: капсули 0,25 мг – непрозорі, білого або жовтувато-білого кольору тверді желатинові капсули розміром 2 з написом HYCAMTIN та 0,25 mg; капсули 1 мг – непрозорі, рожевого кольору тверді желатинові капсули розміром 2 з написом HYCAMТIN та 1 mg.


Фармакотерапевтична група. Антинеопластичні засоби. Код АТХ  L01X X17.


Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка.

Протипухлинна активність топотекану полягає у пригніченні топоізомерази-І – ферменту, що бере безпосередню участь у реплікації ДНК. Топотекан пригнічує топоізомеразу-І шляхом стабілізації ковалентного комплексу ферменту  і розщепленої нитки ДНК, що є проміжною ланкою каталітичного механізму.  Клітинними наслідками пригнічення топоізомерази-І топотеканом є індукція протеїнасоційованих поодиноких розривів ланцюга ДНК.

Фармакокінетика.

Фармакокінетику топотекану при пероральному застосуванні у дозі 1,2-3,1 мг/м2 та 4 мг/дозу на добу протягом 5 днів вивчали із залученням хворих на рак.

Топотекан швидко адсорбується з піком концентрації у плазмі крові через 1-2 години після перорального прийому. Концентрація у плазмі крові зменшується біекспоненціально, фармакокінетика є дозозалежною. При повторному добовому застосуванні незначна або повністю відсутня кумуляція, немає ознак зміни фармакокінетичних параметрів при багаторазовому дозуванні. Зв’язування топотекану з білками плазми низьке (35 %) і препарат рівномірно розподіляється між клітинами крові та плазмою.

Головним шляхом метаболізму топотекану є рН-залежний гідроліз лактонового кільця з утворенням неактивної карбоксильної форми.

In vitro топотекан не інгібував ізоферменти CYP1A2, CYP2A6, CYP2C8/9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E, CYP3A, CYP4A, а також не інгібував цитозольні ферменти дигідропирімідиндегідрогеназу або ксантиноксидазу.

Після перорального застосування топотекану у дозі 1,2-3,1 мг/м2 та 4 мг/дозу щоденно протягом 5 днів кінцевий період напіввиведення становить  3-6 годин. Приблизно 20 % виводиться у вигляді загально топотекану і 2 % – як N-десметилтопотекан із сечею.

Доклінічні дані з безпеки.

Канцерогенний потенціал топотекану не вивчали. Як і інші цитотоксичні препарати, виходячи з механізму дії топотекану, він чинить генотоксичну дію на клітини ссавців (клітини лімфоми мишей та лімфоцити людини) in vitro та на клітини кісткового мозку у мишей in vivo. Як і інші цитотоксичні препарати, топотекан мав ембріотоксичну дію у клінічних дослідженнях на тваринах.


Клінічні характеристики.

Показання.

Монотерапія у дорослих пацієнтів з рецидивним дрібноклітинним раком легенів, яким не показане повторне лікування препаратами першої лінії.


Протипоказання.

Тяжкі реакції гіперчутливості до топотекану та/або його компонентів в анамнезі.

Період вагітності або годування груддю.

Тяжка супресія кісткового мозку перед початком першого курсу лікування (початковий рівень нейтрофілів <1,5 х 109/л, рівень тромбоцитів < 100 х 109/л).


Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Як і при застосуванні інших мієлосупресивних цитотоксичних препаратів, при комбінованому застосуванні Гікамтину з іншими цитотоксичними препаратами (наприклад, з паклітакселом або етопозидом) можливе підсилення мієлосупресивного ефекту, що потребує зменшення дози препарату. Однак при застосуванні з препаратами платини (наприклад, цисплатин або карбоплатин) взаємодія цих препаратів залежить від послідовності їхнього введення, від того, на який день курсу лікування (1-й чи 5-й) призначають препарати платини.  Якщо цисплатин або карбоплатин буде вводитись в  1-й день курсу лікування топотеканом, дози препарату будуть зменшені порівняно з дозами препаратів, які призначають на 5-й день курсу лікування.

При сумісному застосуванні топотекану (0,75 мг/м2/добу протягом 5 послідовних днів) і цисплатину (60 мг/м2/день у 1-й добу) для лікування хворих на рак яєчників середній плазмовий кліренс топотекану на 5-й день злегка зменшувався порівняно з рівнем у 1-й день. Як результат, системний розподіл загального топотекану при визначенні AUC і Cmax на 5-й день збільшувалися на 12 % і 23 % відповідно. Фармакокінетичних даних при застосуванні топотекану (0,75 мг/м2/добу протягом 3 послідовних днів) і цисплатину (60 мг/м2/добу на 1-й день) для лікування хворих на рак яєчників немає.

У  рандомізованих клінічних дослідженнях ІІІ фази із залученням пацієнтів, хворих на дрібноклітинний рак легенів, які попередньо не отримували хіміотерапію, вибирали такий режим лікування, коли пероральний Гікамтин (1,7 мг/м2/добу протягом 5 діб) застосовували з внутрішньовенним цисплатином у дозі 60 мг/м2, що призначали на 5-й день.

Топотекан не гальмує ферменти цитохрому Р450 людини. При одночасному застосуванні топотекану і гранісетрону, однансетрону, морфіну або кортикостерїдів не спостергілося істотного впливу на фармакокінетику топотекану.

Топотекан є субстартом для обох ABCG2 (BCRP) та ABCB1 (Р-глікопротеїн) – транспортних білків та білка резистентності раку молочної залози. Інгібітори ABCG2 та ABCB1 (наприклад, елакридар) при їх ньому сумісному застосуванні збільшують вплив топотекану.

Циклоспорин А (інгібітор ABCВ1, ABCС1[MRP-1] та CYP3A4) при сумісному застосуванні з топотеканом збільшує AUC топотекану.

У хворих, які лікуються пероральним топотеканом разом із препаратами, що гальмують ABCG2 та ABCB1, слід ретельно контролювати рівень побічних дій.

При сумісному застосуванні з ранітидином фармакокінетика топотекану зазвичай не змінюється.


Особливості застосування.

Гікамтин слід застосовувати під наглядом лікаря, який має досвід лікування цитостатичними препаратами.

Гематологічна токсичність є дозозалежною, тому слід регулярно контролювати параметри крові, включаючи кількість тромбоцитів (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).

Як і інші цитотоксичні  засоби, топотекан може спричиняти тяжку мієлосупресію. У пацієнтів, які лікувалися топотеканом, повідомлялося про випадки мієлосупресії, що призводила до сепсису та летальних випадків внаслідок сепсису (див. розділ «Побічні реакції»).

Індукована топотеканом нейтропенія може спричиняти нейтропенічний коліт. У клінічних дослідженнях з топотеканом повідомлялося про летальні випадки через нейтропенічний коліт. У хворих із симптомами гарячки, нейтропенії та одночасно з абдомінальним болем слід розглянути можливість виникнення нейтропенічного коліту.

При застосуванні топотекану повідомлялося про випадки інтерстиціальних захворювань легень, у деяких випадках із летальним наслідком. Факторами ризику, що лежать в основі цього, є інтерстиціальні захворювання легенів в анамнезі, легеневий фіброз, рак легенів, вплив радіації на легені та застосування пневмотоксичних препаратів та/або колонієстимулюючих факторів. За пацієнтами слід ретельно спостерігати для виявлення симптомів, що можуть бути ознаками інтерстиціальних захворювань легенів (наприклад, кашель, гарячка, задишка та/або гіпоксія). У разі виявлення у пацієнта інтерстиціального захворювання легень застосування Гікамтину слід припинити.

Монотерапія топотеканом та топотекан у комбінації з цисплатином часто асоціюються з клінічно значущою тромбоцитопенією. Це слід брати до уваги під час призначення Гікамтину, наприклад, для лікування пацієнтів з підвищеним ризиком кровотечі з пухлини.

Як очікувалось, пацієнти з тяжким соматичним статусом гірше відповідають на лікування та у них збільшується частота виникнення таких ускладнень як гарячка, інфекції та сепсис (див. розділ «Побічні реакції»). Тому важливим є точне визначення соматичного статусу пацієнта під час терапії для запобігання його погіршенню.

Топотекан частково виводиться нирками, тому ниркова недостатність може спричинити збільшення його концентрації. Застосування перорального топотекану не рекомендується пацієнтам з кліренсом креатиніну менше 30 мл/хв.

У невеликої групи пацієнтів з печінковою недостатністю (рівень сироваткового білірубіну 1,5–10 мг/дл), що лікувалися внутрішньовенним топотеканом у дозі 1,5 мг/м2 поверхні тіла протягом 5 днів кожні 3 тижня, спостерігалося зниження рівня кліренсу топотекану. Однак даних для дозових рекомендацій цій групі пацієнтів недостатньо. Недостатньо даних для лікування топотеканом пацієнтів з тяжкою печінковою недостатністю (рівень білірубіну у сироватці крові ≥ 10 мг/дл). Топотекан не рекомендується для лікування цієї групи пацієнтів.

При застосуванні Гікамтину у комплексі з іншими цитостатиками може виникнути необхідність у зміні дози топотекану (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші форми взаємодій»).

При застосуванні перорального Гікамтину повідомлялося про випадки діареї, включаючи тяжкі, що потребували госпіталізації. Частота виникнення діареї була вищою при застосуванні перорального топотекану порівняно з внутрішньовенним. Крім того, у хворих на рецидивний дрібноклітинний рак легенів віком від 65 років ризик виникнення тяжкої діареї і відповідно госпіталізації суттєво вищий порівняно з пацієнами молодшого віку. Тому важливо повідомляти пацієнтів перед застосуванням препарату про можливість виникнення діареї та активно лікувати всі її прояви. Лікарю слід керуватися методичними рекомендаціями щодо інтенсивного лікування діареї, включаючи застосування протидіарейних лікарських засобів, введення рідин та електролітів, а також переривання або припинення лікування пероральним Гікамтином. Діарея через застосування Гікамтину може виникати одночасно з нейтропенією або її наслідками (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).  


Застосування у період вагітності або годування груддю.

Як і інші цитотоксичні  засоби, Гікамтин може мати шкідливий вплив на плід, тому його призначення вагітним протипоказано. Жінку слід попереджати про необхідність запобігання вагітності під час лікування Гікамтином та негайно повідомити лікаря, якщо під час лікування Гікамтином вона завагітніла.

Гікамтин протипоказаний жінкам у період годування груддю.


Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або  іншими механізмами.

При лікуванні топотеканом необхідно дотримуватись особливої обережності при керуванні автотранспортом та роботі з іншими механізмами, якщо присутня втомлюваність та астенія.


Спосіб застосування та дози.

Перед початком першого курсу лікування Гікамтином рівень нейтрофілів у пацієнтів має бути ³ 1,5 х 109/л, тромбоцитів ³ 100 х 109/л та рівень гемоглобіну ³  9 г/дл (після трансфузії, якщо необхідно).

Початкова доза

Рекомендованою дозою капсул Гікамтину є 2,3 мг/м2 поверхні тіла пацієнта кожного дня протягом 5 днів поспіль кожен 21-й день. Капсули слід ковтати цілими, не розжовувати, не ділити або роздавлювати. Приймати препарат можна незалежно від прийому їжі.

Наступні дози

При лікуванні пацієнтів, у яких розвинулась діарея ІІІ або IV ступеня, дозу Гікамтину слід зменшити на 0,4 мг/м2 поверхні тіла/добу для наступних курсів (див. розділ «Особливості застосування»). Для лікування хворих з діареєю ІІ ступеня може знадобитися таке ж зменшення дози.

При проведенні наступних курсів лікування не можна починати прийом Гікамтину, доки кількість нейтрофілів не буде ³ 1 х 109/л, кількість тромбоцитів – ³ 100 х 109/л і рівень гемоглобіну – ³ 9 г/дл (після трансфузії, якщо необхідно).

При лікуванні нейтропенії в онкологічних хворих з метою підтримання кількості нейтрофілів зазвичай призначати разом з Гікамтином інші препарати (наприклад, колонієстимулюючий фактор) або зменшують дози топотекану.

Якщо для лікування пацієнтів з тяжкою нейтропенією (кількість нейтрофілів ≤ 0,5 х 109/л) протягом 7 і більше днів або тяжкою нейтропенією, що супроводжується пропасницею чи проявами інфекції, або для пацієнтів, лікування яких було відкладено через нейтропенію, обрано зменшення дози Гікамтину, дозу слід зменшити на 0,4/мг/м2/добу до 1,9/мг/м2/добу  (або при необхідності послідовно зменшувати дозу до 1,5 мг/м2/добу).

Якщо рівень тромбоцитів у процесі лікування буде становити нижче 25 х 109/л, дозу топотекану слід зменшувати аналогічно.

Якщо при застосуванні у дозі 1,5 мг/м2 необхідно і далі зменшувати дозу з метою запобігання побічних реакцій, застосування Гікамтину відмінялось (за даними клінічних досліджень).

Пацієнти літнього віку

Загалом немає різниці в ефективності застосування топотекану для лікування хворих віком від 65 років або молодших. Однак повідомляється, що у хворих віком від 65 років, які лікуються пероральним топотеканом, частіше виникає діарея внаслідок застосування препарату, порівняно з молодшими пацієнтами (див. розділи «Особливості застосування» та «Побічні реакції»).

Дозування при порушенні функції нирок  

Пацієнтам з кліренсом креатиніну від 50 до 80 мл/хв дозу змінювати не треба. Пацієнтам з кліренсом креатиніну від 30 до 49 мл/хв рекомендується доза 1,9 мг/м2/добу. У разі задовільної переносимості дозу можна збільшити до 2,3 мг/м2/добу у послідуючих циклах. Дозових рекомендацій для лікування пацієнтів з кліренсом креатиніну < 30 мл/хв не встановлено.

Існують обмежені дані, що при лікування хворих корейської національності може знадобитися подальше зменшення дози у разі ниркової недостатності.

Дозування при порушеній функції печінки

Фармакокінетичні параметри капсул топотекану при його застосуванні для лікування хворих із печінковою недостатністю не вивчались.


Діти

Призначення топотекану дітям  не рекомендується, оскільки досвіду застосування препарату дітям недостатньо.


Передозування.

Повідомлялося про передозування (дозою у 5 разів вищою за рекомендовану) при лікуванні пацієнтів  пероральним топотеканом.  Передбачається, що первинною ознакою передозування буде супресія кісткового мозку. Симптоми передозування  знаходяться у межах побічних реакцій,  асоційованих з топотеканом (див. розділ «Побічні реакції»). Додатково повідомлялося про випадки стоматиту при передозуванні препарату. Антидот при передозуванні невідомий.


Побічні реакції.

Побічні дії, які спостерігалися при застосуванні препарату, класифіковані за органами і системами організму та за частотою їхнього виникнення. За частотою виникнення розділені на такі категорії: дуже поширені ≥1/10, поширені ≥1/100 та <1/10, непоширені ≥1/1000 та <1/100, рідко поширені ≥1/10 000 та <1/1000, дуже рідко поширені <1/10 000, включаючи поодинокі випадки.  

Частота виникнення визначається, коли доза топотекану стандартна і рекомендована відповідно до показань.

Інфекції та  інвазії

Дуже поширені: інфекції.

Поширені: сепсис ( див. розділ «Особливості застосування»).

Повідомлялося про летальні випадки внаслідок сепсису у пацієнтів, які лікувалися топотеканом.

З боку крові та лімфатичної системи

Дуже поширені: анемія, фебрильна нейтропенія, лейкопенія, нейтропенія (див. підрозділ «З боку шлунково-кишкового тракту»), тромбоцитопенія.

Поширені: панцитопенія.

Частота невідома: тяжка кровотеча (асоційована з тромбоцитопенією).

З боку імунної системи

Поширені: гіперчутливість, включаючи висипання.

З боку системи травлення та метаболізму

Дуже поширені: анорексія (яка може бути тяжкою).

З боку дихальної системи

Рідко поширені: інтерстиціальні захворювання легенів (у деяких випадках закінчилися летально).

Поширені: диспное, кашель, носові кровотечі.


З боку шлунково-кишкового тракту

Дуже поширені: діарея, нудота та блювання (що можуть бути тяжкими), біль у животі, запор, стоматит, мукозит.

Загалом частота виникнення діареї через застосування перорального топотекану становить 22 % , включаючи 4 % із ІІІ ступенем тяжкості та 0,4 % – із ІV ступенем тяжкості. Діарея виникала частіше у хворих старше 65 років (28 %) порівняно із хворими молодшого віку (19 %). При застосуванні внутрішньовенного топотекану діарея через його застосування виникала у хворих хворих віком від 65 років у 10 % випадків.

Повідомлялося про випадки нейтропенічного коліту, включаючи летальні випадки, які виникали як ускладнення індукованої топотеканом нейтропенії.

З боку гепатобіліарної системи

Поширені: гіпербілірубінемія.

З боку шкіри та підшкірної клітковини

Дуже поширені: алопеція.

Поширені: свербіж.

Загальні розлади і розлади у місці введення

Дуже поширені: астенія, втомлюваність, гіпертермія.

Поширені: нездужання.

Імунна система

Поширені: гіперчутливість, включаючи висипання.

Рідко поширені: анафілактичні реакції, ангіоневротичний набряк, кропив’янка.

Гепатобіліарна система

Рідко поширені: гіпербілірубінемія, підвищення рівня АСТ та АЛТ.

Частота побічних реакцій, наведених вище, більш характерна для пацієнтів з тяжким соматичним статусом.

Частота наведених нижче гематологічних та негематологічних побічних реакцій представляє побічні реакції, що пов’язані/можливо пов’язані зі застосуванням топотекані.

Гематологічні

Нейтропенія: тяжка нейтропенія (рівень ІV – кількість нейтрофілів < 0,5 х 109/л) спостерігалась у   32 % пацієнтів у 13 % курсах лікування. У середньому час появи тяжкої нейтропенії становив 12 днів із середньою тривалістю 7 днів. У 34 % курсів з тяжкою нейтропенією тривалість перевищувала 7 днів. Під час І курсу частота становила 20 %, у  4 курсі – 8 %. Інфекційні ускладнення, сепис та фебрильна нейтропенія виникли у 17 %, 2 % та 4 % пацієнтів відповідно. У 1 % пацієнтів сепсис мав летальний наслідок. Повідомлялося про випадки панцитопенії. Фактор росту застосовували у 19 % пацієнтів під час 8 % курсів.

Тромбоцитопенія: тяжка тромбоцитопенія (рівень ІV – кількість тромбоцитів менше 19 х 109/л) спостерігалась у 6 % пацієнтів у 2 % курсах лікування.  У середньому час появи тяжкої тромбоцитопенії становив 15 днів із середньою тривалістю 2,5 дня. У 18 % курсів з тяжкою тромбоцитопенією тривалість перевищувала 7 днів. Помірна тромбоциопенія (рівень ІІІ – кількість тромбоцитів між 10 та 50 х 109/л) спостерігалась у 29 % пацієнтів у 14 % курсах лікування. 10 % пацієнтам у 4 % курсів проводили трансфузію тромбоцитів. Були окремі повідомлення про значні ускладення, асоційовані з тромбоцитопенією, включаючи летальні випадки через кровотечі із пухлини.

Анемія: від помірної до тяжкої анемії (рівень ІІІ- ІV – Hb ≤ 8,0 г/дл) спостерігалась у 25 % пацієнтів (12 % курсів). У середньому час появи від помірної до тяжкої анемії  становив 12 днів із середньою тривалістю 7 днів. У 46 % курсів з помірною до тяжкої анемії  тривалість перевищувала 7 днів. 30 % пацієнтам у 13 % курсів проводилась трансфузія еритроцитів. 10 % пацієнтів у 8 % курсів призначався еритропоетин.

Негематологічні

Найчастішими негематологічними побічними реакціями були нудота (37 %), діарея (29 %), втомлюваність (26 %), блювання (24 %), алопеція (21 %) та анорексія (18 %). Частота більш тяжких проявів, пов’язаних/можливо пов’язаних із застосуванням топотекану становила діарея – 5 %, підвищена втомлюваність – 4 %, блювання – 3 %, нудота – 3 % та анорексія – 2 %.

Загальна частота виникнення діареї становила 22 %, включаючи 4 % з рівнем ІІІ та 0,4 % з рівнем ІV.  Діарея в результаті лікування виникала частіше у пацієнтів віком понад 65 років (28 %) порівняно з молодшими (19 %).

Тотальна алопеція, пов’язана/можливо пов’язана із застосуванням топотекану, спостерігалась у 9 % пацієнтів, часткова алопеція – у 11 % пацієнтів.

Терапевтичні заходи, необхідні при виникненні негематологічних побічних реакцій, включали призначення протиблювальних засобів (47 % пацієнтів у 38 % курсів ) та протипроносних засобів (15 % пацієнтів у 6 % курсів). Антагоністи 5НТ3 рецеторів призначали 30 % пацієнтів у 24 % курсів. Лоперамід призначали 13 % пацієнтів у 5 % курсів. У середньому час появи діареї ІІ рівня або вище становив 9 днів.


Термін придатності. 3 роки.


Умови зберігання.

Зберігати у холодильнику (при температурі від + 2 °С до + 8 °С) в оригінальній картонній упаковці для захисту від світла. Не заморожувати. Зберігати у недоступному для дітей місці.


Упаковка. По 10 капсул у термоформованих блістерах з білого непрозорого ПВХ/ПХТФЕ (полівініл/поліхлортрифторетилену) та запечатані алюміній/ПЕТ (поліетилентерефталат) фольгою на паперовій основі із захистом від відкриття дітьми, по 1 блістеру у картонній упаковці.


Категорія відпуску. За рецептом.


Виробник.  ГлаксоСмітКляйн Мануфактуринг С.п.А., (Італія)/

GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A. (Italy).


Місцезнаходження виробника та його адреса  місця провадження діяльності.

ГлаксоСмітКляйн Мануфактуринг С.п.А., Страда Провінсіаль Асолана 90, (район Сан Поло) – 43056 Торріле (Парма), Італія/

GlaxoSmithKline Manufacturing S.p.A., Strada Provinciale Asolana 90, (loc. San Polo) – 43056 Torrile (Parma), Italy.

ГИКАМТИН
(HYCAMTIN)
topotecan
Представительство:
ГлаксоСмитКляйн
  Владелец регистрационного удостоверения:
SmithKline Beecham Pharmaceuticals,
код ATX: L01XX17

Форма выпуска, состав и упаковка

Лиофилизат для приготовления раствора для инфузий в виде пористой массы от светло-желтого до зеленоватого цвета.

  1 фл.
топотекан (в форме гидрохлорида) 4 мг

Вспомогательные вещества: винная кислота, маннитол, хлороводородная кислота или натрия гидроксид.

Флаконы стеклянные объемом 5 мл (1) - пачки картонные (5) - коробки картонные.

Клинико-фармакологическая группа: Противоопухолевый препарат

Регистрационные №№:
  • лиофилизат д/пригот. р-ра д/инф. 4 мг: фл. 5 мл 5 шт. - П №011224, 21.10.05

Фармакологическое действие

Противоопухолевый препарат, ингибитор топоизомеразы I. Топоизомераза I - фермент, непосредственно участвующий в репликации ДНК. Топотекан связывается с комплексом топоизомераза I-ДНК и предотвращает повторное сшивание нитей ДНК. Цитотоксичность топотекана обусловлена повреждением удвоенной нити ДНК, образующейся в процессе ее синтеза. При этом ферменты, участвующие в репликации, взаимодействуют с тройным комплексом, сформированным топотеканом, топоизомеразой I и ДНК.

Фармакокинетика

Распределение

При в/в введении топотекана взрослым в дозах 1.0-1.5 мг/м2 в виде 30-минутной ежедневной инфузии в течение 5 дней AUC увеличивалась пропорционально увеличению дозы.

Связывание топотекана с белками плазмы - 35%. Распределение между клетками крови и плазмой достаточно однородно. Vd составляет около 132 л.

Метаболизм

Топотекан подвергается метаболизму путем гидролиза лактонового кольца с образованием карболовой кислоты в виде открытого кольца.

В исследованиях in vitro топотекан не ингибировал человеческие изоферменты CYP1A2, CYP2A6, CYP2C8/9, CYP2C19, CYP2D6, CYP2E или CYP4A системы цитохрома Р450, а также не ингибировал человеческие цитозольные ферменты дигидропиримидин оксидазу или ксантин оксидазу.

Выведение

Клиренс топотекана - 64 л/ч, что составляет приблизительно 2/3 печеночного кровотока. T1/2 составляет 2-3 ч. 20-60% дозы выводится с мочой в неизмененном виде и в виде метаболитов.

У пациентов, участвующих в исследованиях, такие факторы, как возраст, масса тела и наличие асцита, не оказывали значительного влияния на клиренс.

Фармакокинетика в особых клинических случаях

У мужчин плазменный клиренс и Vd топотекана несколько больше, чем у женщин. Однако полученные различия были подобны разнице в площади поверхности тела.

У пациентов с печеночной недостаточностью, по сравнению с контрольной группой пациентов, плазменный клиренс был пониженным приблизительно до 67%. T1/2 топотекана увеличивался приблизительно на 30%, но никаких очевидных изменений Vd не наблюдалось. Общий плазменный клиренс у пациентов с печеночной недостаточностью был меньше лишь на 10% по сравнению с контрольной группой пациентов.

У пациентов с почечной недостаточностью (КК 41-60 мл/мин) плазменный клиренс уменьшился приблизительно на 67% по сравнению с контрольной группой пациентов. Vd был слегка пониженным, и, таким образом, T1/2 увеличился только на 14%. У пациентов с умеренной почечной недостаточностью плазменный клиренс топотекана сократился до уровня, который составлял 34% значения этого параметра у пациентов контрольной группы. Vd уменьшился приблизительно на 25%, что привело к увеличению среднего T1/2 с 1.9 ч до 4.9 ч.

Клиренс топотекана у детей при назначении его в виде 24-часовой непрерывной инфузии в дозе от 2 до 7.5 мг/м2 и в виде непрерывной 72-часовой инфузии в дозе от 0.75 до 1.95 мг/м2/сут подобен таковому у взрослых, получающих такие же дозы препарата.

Показания

- мелкоклеточный рак легкого;

- рак яичников.

Режим дозирования

Для взрослых и пациентов пожилого возраста рекомендуемая начальная доза Гикамтина составляет 1.5 мг/м2 в/в в виде инфузии в течение не менее 30 мин ежедневно в течение 5 дней с интервалом в 21 день перед началом каждого курса. Рекомендуется провести не менее 4 курсов терапии, поскольку период развития терапевтического эффекта у пациентов с раком яичника составляет 8-11.7 недель, а у пациентов с мелкоклеточным раком легкого - 6.1 недель. Перед назначением первого курса терапии Гикамтином у пациентов исходный уровень нейтрофилов должен быть >1500/мкл, тромбоцитов - >100000/мкл и уровень гемоглобина ≥9 г/дл (в т.ч. после переливания крови, если это необходимо).

Гикамтин не назначают повторно, пока количество нейтрофилов не превысит 1000/мкл, тромбоцитов - 100 000/мкл, а уровень гемоглобина - 9 г/дл (в т.ч. после переливания крови).

Пациентам с выраженной нейтропенией (количество нейтрофилов менее 500/мкл) в течение 7 дней или более или при нейтропении, сопровождающейся лихорадкой или инфекцией, а также пациентам, лечение которых было отсрочено из-за нейтропении, препарат следует назначать в уменьшенной дозе: 1.25 мг/м2/сут, при необходимости постепенно снижая ее до 1 мг/м2/сут. При последующих курсах начиная с 6-го дня курса (первого дня после завершения применения Гикамтина) можно назначать профилактически колониестимулирующие факторы, чтобы поддержать интенсивность дозы. Если нейтропения не поддается коррекции при применении колониестимулирующего фактора, дозу препарата следует уменьшить.

Аналогичная коррекция дозы проводится при уменьшении количества тромбоцитов менее 25 000/мкл.

Гикамтин следует отменить, если при применении в дозе 1 мг/м2 требуется ее дальнейшее снижение для предотвращения развития побочных эффектов.

При нарушениях функции почек для пациентов с КК≥40 мл/мин коррекции дозы не требуется. Рекомендуемая доза для пациентов с КК 20-39 мл/мин составляет 750 мкг/м2/сут. Для рекомендаций относительно дозы препарата для пациентов с КК<20 мл/мин имеющихся данных недостаточно.

Для пациентов с нарушениями функции печени (билирубин плазмы от 1.5 до 10 мг/дл) специального подбора дозы не требуется. При применении Гикамтина в дозе 1.5 мг/м2 в течение 5 дней каждые 3 недели наблюдалось небольшое снижение клиренса топотекана.

Правила приготовления растворов

Во флакон, содержащий 4 мг топотекана в форме лиофилизированного порошка, добавляют 4 мл стерильной воды для инъекций. Полученный раствор разбавляют 0.9% раствором натрия хлорида для в/в инфузий или 5% раствором декстрозы для в/в инфузий до достижения концентрации 25-50 мкг/мл.

Побочное действие

Со стороны системы кроветворения (обратимые, имеют дозозависимый характер): выраженная нейтропения (около 80%), сопровождающаяся лихорадкой или инфекцией (около 20%); сепсис (около 4%), выраженная тромбоцитопения (около 27%), умеренная и выраженная анемия (около 36%), кровоточивость, кровотечение (в т.ч. скрытое, обусловленное тромбоцитопенией). У пациентов с мелкоклеточным раком легкого и карциномой яичника нейтропения и тромбоцитопения появлялись в пределах 2 недель терапии, и в большинстве случаев эти осложнения длились не более 7 дней. В 11% терапевтических курсов нейтропения продолжалась более 7 дней.

При проведении длительной терапии не было разницы в частоте встречаемости гематологической токсичности в течение первых 6 курсов лечения по сравнению с последующими.

Со стороны пищеварительной системы: тошнота, рвота, диарея, запор, стоматит, анорексия, боли в животе, гипербилирубинемия.

Со стороны ЦНС и периферической нервной системы: головная боль, парестезии.

Аллергические реакции: кожная сыпь, ангионевротический отек, зуд, дерматит; редко - анафилактические реакции.

Дерматологические реакции: алопеция.

Со стороны организма в целом: усталость, недомогание, астения, лихорадка, боли различной локализации.

Местные реакции: гематома или гиперемия кожи в месте введения препарата.

При проведении длительной терапии не выявлено разницы в частоте встречаемости негематологической токсичности при первых 6 курсах лечения по сравнению с последующими.

Противопоказания

- выраженное угнетение функции костного мозга до назначения препарата (нейтропения <1500/мкл и/или тромбоцитопения <100 000/мкл);

- беременность;

- лактация (грудное вскармливание);

- детский возраст (опыт применения отсутствует);

- повышенная чувствительность к компонентам препарата.

Беременность и лактация

Топотекан может оказывать эмбриотоксическое и фетотоксическое действие. Оказывает тератогенное действие, поэтому применение препарата при беременности противопоказано.

Женщины детородного возраста в период приема Гикамтина должны использовать надежные средства контрацепции.

Несмотря на то, что неизвестно, выделяется ли топотекан с грудным молоком, грудное вскармливание при применении Гикамтина следует прекратить.

Особые указания

Гикамтин следует применять под руководством врача, имеющего опыт работы с цитотоксическими препаратами.

Гикамтин не рекомендуется применять в качестве единственного препарата первой линии терапии.

При развитии нейтропении на фоне применения Гикамтина необходимо установить тщательное наблюдение за пациентом для своевременной диагностики развития инфекции.

При развитии тромбоцитопении необходима крайняя осторожность при выполнении инвазивных процедур, следует проводить регулярный осмотр кожных покровов и слизистых оболочек, а также выделений (для выявления признаков кровоточивости).

Характер взаимодействия топотекана с препаратами платины зависит от последовательности назначения платины, а именно, назначаются ли препараты платины в 1 или в 5 день применения Гикамтина. Если цисплатин или карбоплатин назначаются в 1 день, то должны использоваться уменьшенные дозы каждого препарата по сравнению с дозами при назначении соединений платины в 5 день.

Ниже приведены дозы и схемы сочетанного применения топотекана и препаратов платины, которые назначались пациентам в качестве терапии первой линии:

- цисплатин в 1 день в дозе 50 мг/м2 и топотекан в дозе 0.75 мг/м2 с 1 по 5 день;

- цисплатин в 5 день в дозе 50 мг/м2 и топотекан в дозе 1.25 мг/м2 с 1 по 5 день;

- карбоплатин в 1 день: AUC 5 ( формула Калверта); топотекан в дозе 0.5 мг/м2 с 1 по 5 день

- карбоплатин в 5 день: AUC 5; топотекан в дозе 1.0 мг/м2 с 1 по 5 день.

При работе с Гикамтином следует строго соблюдать соответствующие правила обращения с противоопухолевыми препаратами: персонал должен быть обучен правилам приготовления растворов; не допускать беременных сотрудниц к работе с препаратом; при приготовлении растворов следует пользоваться защитной одеждой (в т.ч. маской, защитными очками, защитными перчатками); все предметы, использованные при работе с препаратом, относятся к категории предметов высокого риска, их следует помещать в мешки для высокотемпературной переработки, пролитый раствор должен быть смыт большим количеством воды; при случайном попадании препарата на кожу или в глаза необходимо немедленно промыть их обильным количеством воды.

Контроль лабораторных показателей

В процессе терапии Гикамтином необходимо регулярно контролировать развернутую картину периферической крови, включая уровень гемоглобина и гематокрита, количество лейкоцитов и тромбоцитов.

Использование в педиатрии

Применение Гикамтина у детей не рекомендуется, так как имеющийся опыт применения препарата у детей не достаточен.

Влияние на способность к вождению автотранспорта и управлению механизмами

На фоне терапии Гикамтином необходимо воздерживаться от управления автомобилем, работы с механизмами, а также других занятий потенциально опасными видами деятельности, требующими повышенной концентрации внимания и быстроты психомоторных реакций, если у пациента сохраняются утомляемость и слабость.

Передозировка

Симптомы: нарастающее угнетение функции костного мозга и стоматит.

Лечение: антидот топотекана неизвестен. Лечение cимптоматическое.

Лекарственное взаимодействие

При одновременном применении Гикамтина с другими цитотоксическими средствами, вызывающими миелодепрессию, возможно усиление угнетающего действия на костный мозг.

Гикамтин не ингибирует ферменты цитохрома Р450. Совместное применение с ондансетроном, гранисетроном, морфином или кортикостероидами не оказывает существенного влияния на фармакокинетические параметры топотекана.

Условия и сроки хранения

Препарат следует хранить недоступном для детей, защищенном от света месте при температуре не выше 30°C. Срок годности - 3 года.

Приготовленный раствор следует хранить при температуре от 5° до 30°C не более 24 ч.

Условия отпуска из аптек

Препарат отпускается по рецепту.


 

 



Реклама