ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
КАРДИКЕТ РЕТАРД
(KARDIKET RETARD)
Загальна характеристика:
міжнародні та хімічна назви: ізосорбіду динітрат; 1,4,3,6-діангідро-Д-сорбіду динітрат;
основні фізико-хімічні властивості: білі таблетки; верхня поверхня – плоска, з фаскою і розподілю вальною лінією; нижня поверхня - опукла;
склад: 1 таблетка ретард містить 20 мг, 40 мг або 60 мг ізосорбіду динітрату;
допоміжні речовини: лактози моногідрат, тальк, магнію стеарат, полівінілацетат, крохмаль картопляний.
Форма випуску. Таблетки пролонгованої дії.
Фармакотерапевтична група. Вазодилататори, що застосовуються в кардіології. Код АТС C01D A08.
Фармакологічні властивості.
Механізм дії
Подібно до всіх органічних нітратів, ізосорбіду динітрат (ІСДН) діє як донор оксиду азоту (NO). NO приводить до розслаблення гладких м’язів судин шляхом стимуляції гуанілатциклази і подальшого збільшення концентрації внутрішньоклітинного циклічного гуанілатмоно фосфату (цГМФ). Таким чином стимулюється (цГМФ)-залежна протеїнкіназа, і внаслідок цього змінюється фосфорилування різних протеїнів у клітині гладкого м’яза. В свою чергу це приводить до дефосфорилування легких ланцюжків міозину і зниження контрактильності.
Фармакодинаміка
ІСДН викликає розслаблення гладких м’язів судин, що веде до вазодилатації. Розширення вен сприяє венозному „депонуванню” крові і зменшує венозне повернення до серця; таким чином знижується шлуночковий кінцевий діастолічний тиск і об’єм (перед навантаження).
Дія на артерії, а при вищих дозах – на артеріоли, приводить до зниження системного судинного опору (після навантаження). Це в свою чергу поліпшує функцію серця.
Вплив як на перед навантаження, так і на після навантаження приводить до зменшення споживання серцем кисню.
Крім того, ІСДН викликає перерозподіл кровотоку до субендокардіальних відділів серця в умовах атеросклеротичного ураження. Останній ефект, можливо, пояснюється селективною дилатацією великих коронарних судин. Дилатація колатеральних артерій, спричинена нітратами, може поліпшувати перфузію міокарда при стенозі судин. Окрім цього, нітрати протидіють появі та усувають коронарні спазми.
У пацієнтів із застійною серцевою недостатністю нітрати поліпшують гемодинаміку у спокої та при навантаженні.
Фармакокінетика
В шлунково-кишковому тракті ІСДН вивільнюється з таблетки пролонгованої дії повільно, протягом декількох годин. Абсорбція активної речовини висока. Біодоступність при прийомі – 22% (ефект " першого проходження" через печінку). Терапевтична концентрація досягається через 30 хв, максимальна концентрація (Cmax) – 1 год. Зв'язування з білками плазми крові – 30%. Період напів виведення становить 12 год. ІСДН метаболізується в печінці з утворенням ізосорбіду-2-моно нітрату (Т1/2 – 1,5 – 2 год) та ізосорбіду-5-моно нітрату (Т1/2 - 4 – 6 год). Обидва метаболіти мають фармакологічну активність. Виводиться нирками (в основному у вигляді метаболітів).
Показання для застосування.
Лікування та профілактика стенокардії (в тому числі після інфаркту міокарда);
лікування тяжкої хронічної серцевої недостатності в комбінації з глікозидами, діуретиками, інгібіторами АПФ.
Спосіб застосування та дози За відсутності інших рекомендацій застосовувати незалежно від приймання їжі, не розжовуючи і запиваючи достатньою кількістю води. Коли треба розділити таблетку навпіл, її слід покласти на тверду поверхню лінією розлому догори і натиснути на таблетку великим пальцем. Таблетка легко розділиться на 2 половинки.
Кардикет ретард 20: по 1 таблетці 2 рази на день. Другу/наступну дозу слід приймати не раніше, ніж через 6 – 8 годин після прийому першої дози. При підвищеній потребі в нітропрепаратах денну дозу можна збільшити до 1 таблетки 3 рази на день, з інтервалом 6 годин (близько 6-ї, 12-ї години, та, останню дозу – близько 18-ї години).
Кардикет ретард 40: по 1 таблетці 1 раз на день або по ½ таблетки 2 рази на день. Другу/наступну дозу слід приймати не раніше, ніж через 6 – 8 годин після прийому першої дози. При підвищеній потребі в нітропрепаратах денну дозу можна збільшити до 1 таблетки 2 рази на день; рекомендовано останню дозу приймати близько 18-ї години.
Кардикет ретард 60: по 1 таблетці 1 раз на день. При підвищеній потребі в нітропрепаратах денну дозу можна збільшити до 1 таблетки 2 рази на день. Другу/наступну дозу слід приймати не раніше, ніж через 6 – 8 годин після прийому першої дози.
Лікування слід розпочинати з найменших доз, поволі збільшуючи дозу до необхідної. Максимальна добова доза становить 120 мг. Тривалість курсу лікування визначається індивідуально. Препарат призначений для тривалого застосування, яке не можна різко припиняти.
Немає свідчень про необхідність змінювати дозування для пацієнтів літнього віку.
Побічна дія. Небажані ефекти можна визначити як дуже часті (≥1/10), часті (≥1/100, <1/10), не часті (≥1/1 000, <1/100), рідкі (≥1/10 000, <1/1 000) або дуже рідкі (<1/10 000).
При застосуванні Кардикету ретард можуть спостерігатися нижченаведені небажані явища.
Серце. Часті: рефлекторна тахікардія; не часті: посилення симптомів стенокардії, зниження артеріального тиску.
Судинна система. Часті: гіпотензія в положенні стоячи, в тому числі ортостатичні реакції; не часті: колапс (що інколи супроводжується брадикардією і син копальним станом).
При застосуванні органічних нітратів повідомляли про тяжкі гіпотензивні реакції, що супроводжувались нудотою, блюванням, відчуттям неспокою, блідістю та підвищеним потовиділенням.
Шлунково-кишковий тракт. Не часті: нудота, блювання; дуже рідкі: печія.
Загальний стан. Часті: відчуття слабкості.
Нервова система. Дуже часті: головний біль („нітратний головний біль”), що поступово зменшується при подальшому прийомі препарату;
часті: запаморочення, сонливість.
Шкіра та підшкірна тканина. Не часті: алергічні шкірні реакції (наприклад висип), почервоніння;
дуже рідкі: судинний набряк, в окремих випадках – ексфоліативний дерматит.
Примітка. Під час терапії Карди кетом ретард може виникнути тимчасова гіпоксемія через відносний перерозподіл кровотоку в альвеолярні зони з гіповентиляцією. Зокрема, у пацієнтів з ішемічною хворобою серця це може призвести до гіпоксії міокарда.
Протипоказання.
Препарат протипоказаний
при гіпер чутливості до ізосорбіду динітрату, інших нітратних сполук або до будь-якої допоміжної речовини;
при гострій недостатності кровообігу (шок, колапс);
при кардіогенному шоці (якщо відповідними заходами не підтримується достатній рівень кінцевого діастолічного тиску);
при гіпертрофічній обструктивній кардіоміопатії;
при констриктивному перикардиті;
при тампонаді серця;
при тяжкій гіпотензії (систолічний кров’яний тиск нижче 90 мм рт. ст.);
Під час терапії нітратами не можна застосовувати інгібітори фосфодіестерази, наприклад силденафіл.
Передозування.
Симптоми передозування
Зниження кров’яного тиску ≤ 90 мм рт. ст.
Блідість.
Посилене потовиділення.
Слабке наповнення пульсу.
Тахікардія.
Запаморочення (у тому числі ортостатичні реакції при зміні положення тіла).
Головний біль.
Слабкість.
Нудота.
Блювання.
Діарея.
Відносно пацієнтів, які приймали інші нітрати, повідомлялося про випадки метгемоглобінемії. Під час біо трансформації ізосорбіду динітрату вивільнюються нітритні іони, що можуть індукувати метгемоглобінемію та ціаноз з подальшим тахіпное, відчуттям тривоги, втратою свідомості та зупинкою серця. Не можна виключити можливості цієї побічної реакції при передозуванні ізосорбіду динітрату.
Надмірні дози можуть підвищувати внутрішньо черепний тиск, що іноді спричинює церебральні симптоми.
Загальні заходи:
спинити надходження препарату;
загальні заходи, що застосовують у випадку спричиненої нітратами гіпотензії:
надати пацієнтові горизонтального положення з опущеною головою при низькому узголів’ї;
забезпечити надходження кисню;
збільшити циркулюючий об’єм;
провести спеціальну протишокову терапію (пацієнт повинен перебувати у відділенні інтенсивної терапії).
Спеціальні заходи
Специфічного антагоніста судинорозширюючого ефекту ізосорбіду динітрату немає. Оскільки гіпотензія, що розвивається при передозуванні, є результатом венодилатації та артеріальної гіповолемії, терапія повинна бути спрямована на збільшення об’єму циркулюючої крові (див. „Загальні заходи”). Іноді буває досить надати пацієнтові горизонтального положення. Інколи треба зробити внутрішньо венну інфузію фізіологічного (або подібного до нього) розчину. Застосування адреналіну в такій ситуації не рекомендується (переважає шкідливий ефект над позитивним).
Лікування метгемоглобінемії
Відновлювальна терапія з вітаміном С, метиленовим синім або толуїдин синім – за вибором;
застосування кисню (у разі потреби);
штучна вентиляція, заміна крові (у разі потреби).
гемодіаліз (у разі потреби).
Реанімаційні заходи:
у випадку ознак зупинки дихання або кровообігу негайно вживають реанімаційних заходів.
Особливості застосування.
Кардикет ретард слід застосовувати з особливою обережністю та під наглядом лікаря
при низькому тиску наповнення (наприклад при гострому інфаркті міокарда, порушеній функції лівого шлуночка (лівошлуночкова недостатність);
при аортальному та/або мі тральному стенозі;
при ортостатичній дисфункції;
при анемії;
при нирковій (печінковій) недостатності;
пацієнтам літнього віку;
при хірургічних втручаннях;
при закрито кутовій глаукомі;
при черепно-мозковій травмі, геморагічному інсульті та інших захворюваннях, що супроводжуються підвищеним інтракраніальним тиском.
Описаний розвиток толерантності (зниження ефективності), а також перехресна толерантність до інших ліків нітратного типу (зниження ефекту, якщо пацієнт перед тим приймав інший нітрат). Для запобігання зниженню або втраті ефекту слід уникати тривалого прийому великих доз (120 мг на добу).
Пацієнти, що знаходяться на підтримуючій терапії Кардикетом ретард, повинні бути поінформовані, що їм не можна приймати препарати, котрі містять інгібітори фосфодіестерази (наприклад силденафіл), через ризик розвитку неконтрольованої гіпотензії.
Внаслідок того, що препарат містить лактозу, його не можна призначати пацієнтам з такими рідкісними генетичними захворюваннями, як непереносимість галактози, спадковий лактозо-дефіцит Лаппа, порушення всмоктування глюкози і галактози.
Внаслідок того, що препарат містить цукрозу, препарат не можна призначати пацієнтам з такими рідкісними генетичними захворюваннями як непереносимість фруктози, порушення всмоктування глюкози і галактози, цукрозо-ізомальтазна недостатність.
Період вагітності і лактації.
Адекватні і контрольовані дослідження у вагітних відсутні. Кардикет ретард слід застосовувати в період вагітності лише за гострої потреби, якщо користь від застосування переважає потенційний ризик, та при постійному спостереженні лікаря.
Невідомо, чи виділяється ізосорбіду динітрат з молоком людини. Оскільки багато ліків виділяються таким чином, не рекомендовано призначати Кардикет ретард жінкам, які годують груддю.
Вплив на здатність керувати авто транспортом і механізмами..
Кардикет ретард може спричинювати зміну реакції до такого ступеня, що це буде впливати на здатність брати активну участь у дорожньому русі або працювати з точними механізмами. Ця дія підсилюється при комбінації з алкоголем.
Досвід застосування Кардикету ретард для лікування дітей відсутній.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Гіпотензивна дія Кардикету ретард може підсилюватись при одночасному застосуванні з антигіпертензивними препаратами, наприклад з бета-блокаторами, блокаторами кальцієвих каналів, вазодилататорами, нейролептиками і циклічними антидепресантами, а також при вживанні алкоголю. Гіпотензивна дія Кардикету ретард посилиться при одночасному прийомі з інгібіторами фосфодіестерази (наприклад із силденафілом), і це може призвести до небезпечних для життя серцево-судинних ускладнень. Пацієнти, які перебувають на терапії Кардикетом ретард, не повинні застосовувати інгібітори фосфодіестерази (наприклад силденафіл). У разі потреби силденафіл слід приймати не раніше, ніж через 72 години після прийому Кардикету ретард.
Є повідомлення, що одночасне застосування Кардикету ретард і дигідроерготаміну може призвести до збільшення концентрації дигідроерготаміну в крові і таким чином посилити його гіпертензивну дію.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці. Зберігати при температурі не вище 25º С .
Термін придатності – 5 років.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 50 таблеток (5 блістерів по 10 таблеток) у картонній коробці.
Виробник. Шварц Фарма АГ.
Адреса. 40789 Монхейм, Німеччина.
Фармакологические свойства
Антиангинальный препарат группы органических нитратов, вазодилатирующее действие которого обусловлено расслаблением гладкомышечных клеток в стенках вен, артерий и артериол. Периферический вазодилататор с преимущественным влиянием на венозные сосуды. Помимо непосредственного коронаролитического действия препарат уменьшает работу сердца за счет снижения пред- и постнагрузки, потребности миокарда в кислороде. Применение препарата улучшает коронарную перфузию без развития симптома обкрадывания. Вызывает также перераспределение кровотока в сторону субэндокардиальных отделов миокарда в случае, если коронарное кровообращение нарушено вследствие атеросклеротических поражений. Этот эффект, возможно, объясняется селективной дилатацией крупных коронарных артерий. Дилатация коллатеральных артерий, вызванная нитратами, может улучшать перфузию миокарда в постстенотической зоне. Нитраты также расширяют эксцентрические стенозы за счет противодействия вазопрессорным факторам в месте сужения коронарного сосуда. Устраняет спазм коронарных сосудов. У пациентов с застойной сердечной недостаточностью органические нитраты улучшают гемодинамику в покое и при нагрузке. За счет снижения потребности миокарда в кислороде и увеличения его кровоснабжения нитраты ограничивают его повреждение при инфаркте. Влияние на другие органы и системы включает расслабление гладких мышц бронхов, пищеварительного тракта, желчных протоков и мочевых путей. Подобно всем органическим нитратам, изосорбид динитрат действует как донор оксида азота (N0), приводящего к расслаблению гладких мышц сосудов путем стимуляции гуанилатциклазы и последующего повышения внутриклеточной концентрации цГМФ. Это вызывает стимуляцию цГМФ-зависимой протеинкиназы, вследствие чего изменяется фосфорилирование белков в гладкомышечных клетках. Последний эффект, очевидно, приводит к дефосфорилированию легкой цепочки миозина и снижению способности к сокращению. После приема внутрь максимальная концентрация в плазме крови отмечается через 15мин - 1-2ч. Выраженный эффект первичного прохождения через печень. Метаболизируется с образованием изосорбид-2-мононитрата и изосорбид-5-мононитрата с периодами полувыведения соответственно 1,5-2 и 4-6 ч. Оба метаболита фармакологически активны.
Показания к применению
Длительное лечение ИБС (профилактика приступов стенокардии, в том числе постинфарктной); легочная гипертензия, лечение хронической застойной сердечной недостаточности в сочетании с сердечными гликозидами и диуретиками.
Способ применения и дозы
Доза зависит главным образом от стадии заболевания и индивидуальной потребности в нитратах. При длительном лечении и отсутствии других предписаний рекомендованы следующие дозы: Кардикет ретард 20 по 1 таблетке 2-3 раза в сутки; Кардикет ретард 40 по 1 таблетке 1-2 раза в сутки или по 1/2 таблетки 2 раза в сутки; Кардикет ретард 60 по 1 таблетке 1-2 раза в сутки. Кардикет ретард следует принимать после еды не разжевывая, запивая небольшим количеством жидкости. При назначении больше 1 таблетки в сутки вторую таблетку можно принимать только через 6-8ч после первой для обеспечения оптимального действия препарата (предупреждение толерантности к нитратам).
Побочные эффекты
Возможны головная боль, артериальная гипотензия, сонливость, тахикардия (в начале лечения), тошнота, рвота, гиперемия кожи.
Противопоказания
Повышенная чувствительность к препарату; острая сосудистая недостаточность (шок, коллапс); выраженная артериальная гипотензия (систолическое давление ниже 90мм.рт.ст.); кардиогенный шок (если невозможна коррекция конечного диастолического давления левого желудочка с помощью внутриаортальной контрапульсации или путем введения препаратов с положительным инотропным действием).
Взаимодействие с другими лекарственными средствами
Гипотензивное действие Кардикета потенцируют другие гипотензивные препараты, например вазодилататоры, антагонисты кальция и блокаторы бета-адренорецепторов, а также циклические антидепрессанты, ингибиторы МАО и алкоголь. При одновременном назначении изосорбида динитрата и дигидроэрготамина концентрация последнего в крови может повышаться, что ведет к усилению его гипотензивного действия. Не следует назначать пациентам, которые недавно принимали ингибиторы фосфодиэстеразы (например, силденафил).
Передозировка
Основные симптомы головная боль и снижение АД с развитием ортостатических реакций и рефлекторной тахикардии, бледность кожных покровов, повышенное потоотделение, слабый пульс, головная боль, головокружение, общая слабость, тошнота, рвота, диарея. При применении нитратов возможно развитие метгемоглобинемии и цианоза с последующим тахипноэ, ощущением тревоги, потерей сознания и остановкой сердца. Значительная передозировка может вызвать повышение внутричерепного давления. Необходимо прекратить инфузию; придать больному горизонтальное положение с приподнятыми нижними конечностями. Если АД не нормализуется, проводят коррекцию ОЦК, в тяжелых случаях вводят допамин и симпатомиметики. При метгемоглобинемии вводят витамин С, назначают метиленовый или толуидиновый синий, при необходимости проводят гемодиализ, оксигенотерапию, ИВЛ.
Особенности применения
Кардикет не применяют для купирования приступов стенокардии. Препарат следует использовать с осторожностью у больных с гипертрофической обструктивной кардиомиопатией, констриктивным перикардитом, тампонадой сердца, низким давлением наполнения, в частности при остром инфаркте миокарда с левожелудочковой недостаточностью (следует избегать снижения систолического АД ниже уровня 90мм.рт.ст.), аортальным и/или митральным стенозом, склонностью к ортостатическим реакциям, с заболеваниями, которые сопровождаются повышением внутричерепного давления. Препарат может оказывать негативное влияние на способность к управлению транспортом или работе с потенциально опасными механизмами. Этот эффект усиливается при одновременном употреблении алкоголя. В период беременности и кормления грудью препарат применяют только по строгим показаниям.
Условия и сроки хранения
При комнатной температуре.
Производитель и его адрес
Schwarz Pharma