ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування лікарського засобу
ОКТЕНІСЕПТ
(OCTENISEPT®)
Склад:
діючі речовини: 100 г розчину містять октенідину дигідрохлориду 0,10 г,
2-феноксіетанолу 2,00 г;
допоміжні речовини: кокамідопропілбетаїн; натрію глюконат; гліцерин 85 %; натрію гідроксид; вода очищена.
Лікарська форма. Розчин.
Основні фізико-хімічні властивості: прозора або майже прозора, безбарвна рідина, майже без запаху.
Фармакотерапевтична група. Антисептичні та дезінфекційні засоби.
Код АТХ D08А J57.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Октенісепт має широкий спектр антимікробної, фунгіцидної та віруліцидної дії за рахунок гідрофобної взаємодії октенідину дигідрохлориду і феноксіетанолу з цитоплазматичними мембранами патогенних мікроорганізмів. Спектр антимікробної активності охоплює спорову та аспорогенну мікрофлору, грампозитивні та грамнегативні бактерії (аеробні та анаеробні), грибки роду дерматофітів і кандіда, ліпофільні віруси, мікоплазми, уреаплазми. Резистентність при короткочасному або тривалому застосуванні Октенісепту не розвивається. Препарат не має токсичної дії і практично не всмоктується через слизові оболонки, шкіру та ранові поверхні, знищує мікроорганізми, не пошкоджуючи клітини тканин. Застосування препарату сприяє загоєнню ран, опіків.
Фармакокінетика.
Октенідину дигідрохлорид не абсорбується шкірою або слизовими оболонками. Феноксіетанол абсорбується у незначних кількостях і виділяється нирками у вигляді феноксіацетилової кислоти.
Клінічні характеристики.
Показання.
Антисептична обробка слизових оболонок та прилеглих тканин шкіри. Лікування ранових поверхонь (у тому числі пупкової рани новонароджених, гнійних ран у хірургічній та акушерській практиці), пролежнів, виразок (у тому числі гангренозних), до-, перед-, під час і після хірургічних, діагностичних та інших медичних маніпуляцій, травм (у тому числі переломів), опіків (глибоких та поверхневих), лікування саден, тріщин, післяопераційних швів, лікування та профілактика запалення статевих органів, сечовивідного каналу (у тому числі захворювань, що передаються статевим шляхом). Профілактика і лікування інфекцій ротової порожнини, очей, антисептичне промивання порожнин, загальне миття всього тіла пацієнтів з MRSA.
Гігієнічна та хірургічна обробка рук медичного персоналу.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до активних речовин та будь-якого з допоміжних компонентів препарату.
Не застосовувати у ніс, для промивання черевної порожнини (наприклад, під час операції), у ділянці барабанної перетинки та для інстиляції у сечовий міхур.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Не застосовувати Октенісепт на прилеглих ділянках шкіри, оброблених антисептиками на основі ПВП-йод, через можливість вираженої зміни кольору шкіри на суміжних ділянках від коричневого до фіолетового.
Особливості застосування.
При випадковому потраплянні значної кількості препарату у шлунок його слід промити великою кількістю води і прийняти активоване вугілля. Слід уникати проковтування Октенісепту при застосуванні у порожнині рота чи потрапляння його до кровотоку, наприклад, у результаті помилкової ін’єкції.
З метою попередження пошкодження тканин забороняється вводити препарат у тканину під тиском, особливо за допомогою шприца. Потрібно завжди забезпечувати дренаж. |
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Вагітність
Помірна кількість даних, отриманих у вагітних жінок (від 300 до 1000 результатів вагітності, строк гестації ≥ 12 тижнів) вказує на відсутність впливу Октенісепту на розвиток вроджених аномалій та його токсичності щодо ембріона/плода.
Дослідження на тваринах не виявили ознак репродуктивної токсичності.
При необхідності можна застосовувати Октенісепт у період вагітності.
Годування груддю
Оскільки октенідину дигідрохлорид всмоктується у дуже невеликій кількості або не всмоктується зовсім, передбачається, що він не проникає у грудне молоко.
Феноксіетанол швидко і майже повністю всмоктується та виводиться майже повністю у вигляді окисненого продукту нирками. Тому його накопичення у грудному молоці маловірогідне.
В якості запобіжного заходу не обробляти Октенісептом поверхню молочних залоз перед годуванням.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.
Препарат не впливає на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або при роботах з іншими механізмами.
Спосіб застосування та дози.
Перед застосуванням препарату рекомендується очистити ділянки шкіри, слизових оболонок, що підлягають обробці. Антисептик рівномірно наносити на поверхню шкіри і слизові оболонки, ранові поверхні за допомогою тампона, змоченого у достатній кількості розчину, або зрошувати за допомогою розпилювача. Поверхню слід повністю змочити. Після обробки перед накладанням пов’язок, наклейок необхідно дати обробленій поверхні повністю висохнути.
При обробці тіла перед антисептичними операційними втручаннями спочатку протирається місце запланованого розтину, а потім прилеглі ділянки шкіри. При септичній операції обробка розпочинається з периферії. Антисептичну обробку операційного поля необхідно проводити мінімум двічі. З метою обробки ран (включаючи пупочну рану новонароджених), опіків, пролежнів Октенісепт можна застосовувати у нерозведеному вигляді. При цьому застосовується обробка препаратом шляхом протирання змоченим у ньому тампоном, зрошення з пульверизатора або накладання марлевих пов’язок, змочених Октенісептом. Будь-які наступні процедури можна проводити через 1-2 хвилини. З метою профілактики та місцевого лікування запальних процесів для полоскання ротової порожнини 20 мл Октенісепту можна розвести дистильованою (кип’яченою) водою, повторні полоскання слід проводити через 20 секунд.
Для промивання статевих органів з метою профілактики запальних процесів Октенісепт можна розвести дистильованою (кип’яченою) водою. У комплексному лікуванні запальних процесів (включаючи інфекційні захворювання) статевих органів препарат застосовувати у нерозведеному вигляді або у разі необхідності розводити дистильованою (кип’яченою) водою. Для профілактики та лікування грибкових захворювань шкіри ніг і стоп обробку препаратом вказаної поверхні проводити 2 рази на добу (вранці і ввечері) методом розпилювання. Поверхня, яка оброблюється, при цьому має бути сухою. Розведення препарату від 1:1 до 1:10 на ефективність дії не впливають. Не застосовувати препарат довше 14 днів.
Діти.
Можна застосовувати дітям у таких же дозах, як і дорослим.
Передозування.
Відомості щодо передозування відсутні. Випадкове проковтування Октенісепту не вважається небезпечним. Октенідину дигідрохлорид не всмоктується, але виводиться з калом. У разі випадкового перорального потрапляння великої кількості Октенісепту можливе подразнення слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Лікування симптоматичне.
Побічні реакції.
Оцінка небажаних ефектів базується на наступній частоті виникнення: дуже часто
(³ 1/10), часто (³ від 1/100 до < 1/10), нечасто (³ від 1/1000 до < 1/100), рідко (³ від 1/10000 до < 1/1000), дуже рідко (< 1/10000), частота невідома (не може бути оцінена на основі наявних даних).
Загальні розлади та реакції у місці нанесення:
Рідко: печіння, почервоніння, свербіж, відчуття тепла у місці застосування.
Дуже рідко: алергічна контактна реакція, наприклад, тимчасове почервоніння у місці застосування.
При полосканні порожнини рота можлива поява гіркого присмаку.
Можуть зустрічатися наступні небажані ефекти – набряк, індурація, біль, пухирі, екзема у ділянці застосування.
Педіатрична популяція
Частота, тип та тяжкість небажаних реакцій у дітей такі самі, що й у дорослих.
Термін придатності.
3 роки для флаконів по 50 мл; 5 років для флаконів по 250 мл або 1000 мл.
Після розкриття флакона розчин стабільний протягом 3 років.
Умови зберігання.
У недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище +25 ºС.
Упаковка.
По 50 мл у флаконі з розпилювачем; по 1 флакону в картонній коробці.
По 50 мл у флаконі з вагінальним аплікатором; по 1 флакону в картонній коробці.
По 250 мл у флаконі з розпилювачем.
По 250 мл або 1000 мл у флаконах.
Категорія відпуску. Без рецепта.
Виробник.
Шюльке і Майр ГмбХ.
Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності.
Роберт-Кох Штрассе 2, 22851 Нордерштедт, Німеччина.
СОСТАВ И ФОРМА ВЫПУСКА:
р-р фл. 50 мл, с вагинальным аппликатором
р-р фл. 50 мл, с распылителем
р-р фл. 250 мл
р-р фл. 450 мл
р-р фл. 1000 мл
Октенидина дигидрохлорид | 0,1 г/100 мл |
Феноксиэтанол | 2 г/100 мл |
Прочие ингредиенты: (3-кокос-жирной кислоты амидоприл)-диметил-аммония ацетат, натрия D-глюконат, глицерин, натрия гидроксид, вода очищенная.
№ UA/4056/01/01 от 28.01.2011 до 28.01.2016
ФАРМАКОЛОГИЧЕСКИЕ СВОЙСТВА:
Октенисепт обладает широким спектром антимикробного, фунгицидного и вирулицидного действия за счет гидрофобного взаимодействия октенидина дигидрохлорида и феноксиэтанола с цитоплазматическими мембранами патогенных микроорганизмов. Спектр антимикробного действия охватывает спорообразующую и аспорогенную микрофлору, грамположительные и грамотрицательные бактерии (аэробные и анаэробные), грибы, вирусы, микоплазмы, уреаплазмы. Отсутствует резистентность при кратковременном или продолжительном применении Октенисепта. Препарат не оказывает токсического действия и не всасывается через слизистую оболочку, кожу и раневые поверхности. Уничтожает микроорганизмы, не повреждая клетки тканей. Применение препарата способствует заживлению ран, ожогов за счет иммуномодулирующего действия. Октенидина дигидрохлорид не адсорбируется кожей или слизистыми оболочками. Феноксиэтанол адсорбируется в незначительных количествах и выделяется почками в виде феноксиуксусной кислоты.
ПОКАЗАНИЯ:
антисептическая обработка слизистых оболочек и прилегающих к ней тканей, кожи. Обработка раневых поверхностей (включая пупочные раны новорожденных, гнойные раны в хирургической и акушерской практике), пролежни, язвы (включая гангренозные), обработка операционного поля до, в процессе и после проведения хирургических, диагностических и других манипуляций; при травмах (включая переломы), ожогах (глубоких и поверхностных); обработка ссадин, трещин (например сосков молочной железы при кормлении грудью), послеоперационных швов; лечение и профилактика воспаления половых органов, мочевыводящих путей (включая заболевания, передающиеся половым путем); профилактика и лечение инфекций ротовой полости, носоглотки, глаз; антисептическое промывание полостей (включая гайморовые, лобные придаточные пазухи носа, брюшную полость); мытье тела больных с мультирезистентным золотистым стафилококком. Гигиеническая и хирургическая обработка рук персонала; профилактика внутрибольничного и профессионального инфицирования ВИЧ и гепатитами при попадании контагиозного материала на слизистые оболочки (в том числе глаз) и кожу.
ПРИМЕНЕНИЕ:
перед применением препарата рекомендуется очистить участки кожи, слизистой оболочки, подлежащие обработке. Антисептик равномерно наносят на кожу и слизистую оболочку, на раневые поверхности — с помощью тампона, смоченного в достаточном количестве р-ра, или орошают с помощью распылителя. Поверхность должна быть полностью смочена. После обработки перед наложением повязок, наклеек необходимо подождать, чтобы обработанная поверхность высохла.
При обработке тела перед асептическими операционными вмешательствами вначале следует обработать место разреза, а затем — окружающие участки кожи. При септической операции обработку начинают с периферии. Антисептическую обработку операционнного поля следует проводить минимум дважды.
С целью обработки ран (включая пупочную рану новорожденных), ожогов, пролежней Октенисепт применяют в неразведенном виде или в разведениях. Обработку проводят с помощью тампона, смоченного в р-ре, орошением из пульверизатора или наложением марлевых повязок, пропитанных Октенисептом. Следующие процедуры можно проводить через 1–2 мин.
С целью профилактики и местного лечения воспалительных процессов для полоскания ротовой полости, носоглотки, 20 мл Октенисепта следует развести водой.
Для промывания половых органов с целью профилактики воспалительных процессов (включая инфекции различного происхождения) Октенисепт разводят водой.
В комплексном лечении при воспалительных процессах (включая инфекционные заболевания) половых органов препарат применяют неразведенным или при необходимости разводят водой.
Для профилактики и лечения при грибковых заболеваниях кожи ног и стоп обработку препаратом указанных участков проводят 2 раза в сутки (утром и вечером) методом распыления. Обрабатываемый участок кожи должен быть сухим.
Кратность применения Октенисепта — 2–3 раза в сутки, при необходимости — до 6 раз в сутки. Разведение препарата от 1:1 до 1:10 на эффективность не влияет.
Область применения |
Кратность разведения |
|
---|---|---|
Офтальмология | лечение | 1:6 |
профилактика заражения ВИЧ и гепатитом медработников при попадании на слизистую оболочку глаз зараженного биоматериала |
в неразведенном виде или 1:1 |
|
Оториноларингология | лечение инфекций носоглотки | 1:6 |
ротовой полости | 1:1–1:4 | |
промывание придаточных пазух | 1:4–1:6 | |
санация носителей коринебактерий дифтерии, золотистого стафилококка | 1:6 | |
Комбустиология | Обработка ожоговых поверхностей | 1:1 |
Хирургия | промывание полостей, включая брюшную | 1:4 |
антисептическая перед, -интра-, послеоперационная обработка кожи и слизистых оболочек | в неразбавленном виде | |
лечение гнойных ран и т.п. | в неразбавленном виде или 1:1–1:3 | |
Акушерство | до и после родов | 1:4–1:6 |
обработка пупочных ран новорожденных, трещин сосков молочных желез, послеоперационных швов | в неразбавленном виде | |
Гинекология | лечение | 1:1–1:4 |
профилактика воспалительных процессов | 1:4–1:6 | |
Дерматовенерология | лечение грибковых заболеваний | в неразбавленном виде |
мытье тела у пациентов с MRSA | 1:1–1:4 | |
инстилляция в уретру с целью лечения | 1:1–1:3 | |
инстилляция в уретру с целью профилактики венерических заболеваний | 1:4–1:6 | |
Урология | промывание мочевого пузыря | 1:6–1:16 |
антисептическая обработка перед диагностическими процедурами | в неразбавленном виде | |
Травматология | интраоперационное промывание закрытых и открытых переломов | 1:3–1:4 |
промывание полостей | 1:4 | |
Проктология | промывание закрытых полостей | 1:2–1:4 |
антисептическая перед,-интра-, послеоперационная обработка кожи и слизистых оболочек | в неразбавленном виде | |
Стоматология | обработка кариозных полостей | 1:1–1:3 |
ирригация корневых каналов зубов |
в неразбавленном виде или 1:1 |
|
лечение инфекций ротовой полости | 1:1–1:4 | |
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ:
повышенная чувствительность к препарату. Не применять в области барабанной перепонки и для инстилляции в мочевой пузырь.
ПОБОЧНЫЕ ЭФФЕКТЫ:
возможно кратковременное незначительное жжение в месте применения; при полоскании полости рта — горький привкус. Индивидуальную гиперчувствительность могут отмечать в отдельных случаях.
ОСОБЫЕ УКАЗАНИЯ:
при случайном попадании значительного количества препарата в желудок промыть большим количеством воды и принять активированный уголь. При применении в полости рта не глотать. Не вводить в ткань под давлением. При орошении полостей необходимо оставлять точку дренажа.
Применение в период беременности и кормления грудью. Во время беременности препарат применяют без ограничений. При применении в период кормления грудью для обработки трещин сосков следует избегать попадания препарата в ЖКТ ребенка.
Дети. Можно применять у детей в таких же дозах, как и у взрослых.
Способность влиять на скорость реакции при управлении транспортными средствами или работе с другими механизмами. Препарат не влияет на скорость реакции при управлении транспортными средствами или работе с другими механизмами.
ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ:
не рекомендовано одновременное применение с йодсодержащими антисептиками.
ПЕРЕДОЗИРОВКА:
не отмечена.
УСЛОВИЯ ХРАНЕНИЯ:
в сухом, защищенном от света месте при температуре не выше 25 °C. После вскрытия флакона антисептик хранят 3 года.