Кошик резервуванняРезервування
Каталог ліків
  • Фотил

    Фотил
    • Comb drug
      Міжнародна назва
    • Протиглаукомні препарати та міотичні засоби
      Фарм. група
    • S01EB51
      ATС-код
    • за рецептом
      Умова продажу
    • 20 пропозицій від 193,00 до 278,00 грн.
      Наявність в аптеках

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату


ФОТИЛ

(FOTIL®)


Склад:

діюча речовина: 1 мл препарату містить пілокарпіну гідро хлориду 20 мг;   тимололу малеату

у перерахуванні   на   тимолол 5 мг;

1 мл містить 36 крапель;

1 крапля містить тимололу 0,14 мг, пілокарпіну   гідро хлориду 0,56 мг;

допоміжні   речовини: бензалконію хлорид (0,1 мг); кислота лимонна, моногідрат; натрію цитрат; гіпромелоза; вода для ін’єкцій.

Лікарська форма. Краплі очні.

Фармакотерапевтична група.  Протиглаукомні і міотичні засоби. Пілокарпін, комбінації. Код АТС  S01E В 51.

Клінічні характеристики.

Показання.

Для лікування відкритокутової, закрито кутової глаукоми, афакійної та   вторинної глаукоми. Також застосовується у якості додаткової терапії до інших препаратів для лікування глаукоми, для зниження внутрішньо очного тиску після офтальмологічних операцій, для лікування глаукоми після видалення катаракти, а також для   зниження внутрішньо очного тиску у пацієнтів, для яких   моно терапія є недостатньою.

Протипоказання.

Холінергічні сполуки (пілокарпін) протипоказані при гострому запаленні райдужної оболонки та у стані, коли потрібно уникнути міозу.

Бета-блокатори (тимолол) протипоказані пацієнтам з атріовентрикулярною блокадою другого та третього ступеня, синусовою брадикардією, некомпенсованою серцевою недостатністю, кардіогенним шоком, бронхіальною астмою, тяжким хронічним обструктивним захворюванням легень.

Препарат протипоказаний пацієнтам з надчутливістю до будь-якого з компонентів препарату.

Препарат не можна застосовувати пацієнтам одночасно з іншими офтальмологічними препаратами, які містять бета-блокатори.

Спосіб застосування та дози.

Рекомендується розпочинати лікування по 1 краплі в уражене око 2 рази на добу. Якщо це не дає бажаного результату, слід перейти на Фотил форте по 1 краплі в уражене око 2 рази на добу. Подальше підвищення дози зазвичай більше не знижує внутрішньо очний тиск.

Якщо внутрішньо очний тиск не утримується на задовільному рівні при застосуванні зазначеної дози Фотилу, можна спробувати розпочати додаткове лікування дипівефрином та/або інгібітором карбоангідрази.

Розпочавши лікування Фотилом, слід припинити застосування препаратів проти глаукоми, або закапувати краплі очні Фотил наступного дня.

Побічні реакції.

Більшість очікуваних видів місцевої побічної дії очних крапель Фотил можна пояснити, виходячи з їх фармакологічної дії. Най поширенішими видами побічної дії очних крапель Фотил є печіння та поколювання в оці після закапування препарату.

Очні краплі Фотил зазвичай добре переносяться. Проте цей препарат всмоктується в кров і потрапляє в кровообіг. При місцевому введенні можуть виникнути побічні реакції, подібні до тих, які спостерігаються при системному застосуванні.

Побічні реакції, які   може спричинити пілокарпін:

З боку органа зору:

часто (>1/100): короткочасне поколювання, печіння, розпливчасте бачення, слізовиділення, спазм циліарного м’яза, застій в судинах сітківки, біль в очах, свербіж, подразнення, головний біль у скроневій та супраорбітальній областях, набута міопія, зниження гостроти зору при поганому освітленні (через міоз, особливо у пацієнтів з катарактою), міопія, що виникла під час застосування або порушення акомодації.

Дуже рідко (<1/1000): відшарування сітківки, крововилив у скловидне тіло, негнучкість райдужної оболонки, кісти райдужної оболонки, розширення судин райдужної оболонки, скорочення повік, звуження передньої камери, оборотне потьмяніння кришталика (при тривалому застосуванні пілокарпіну).

Загальні побічні реакції:

дуже рідко: потіння.

З боку травного тракту:

рідко (>1/1000, <1/100): нудота;

дуже рідко: блювання, підвищене слиновиділення, діарея.

З боку серцево-судинної системи:

рідко: зниження артеріального тиску.

Побічні реакції, які   може спричинити тимолол:

З боку органів зору:

рідко: нечутливість рогівки, поверхневий точковий кератит;

дуже рідко: синдром сухого ока, блефарокон’юнктивіт, порушення зору, диплопія, птоз.

Загальні побічні реакції:

часто: головний біль;

рідко: стомлюваність.

З боку   серцево-судинної системи:

рідко: брадикардія;

дуже рідко: застійна серцева недостатність, аритмія, артеріальна гіпотензія, зниження периферійної та мозкової перфузії крові.

З боку дихальної системи:

рідко: апное;

дуже рідко: бронхоспазм (особливо у пацієнтів з астмою та серцевою недостатністю), закладеність носа.

З боку нервової системи:

рідко: депресія;

дуже рідко: галюцинації, тривожність, нічні кошмари, астенія, запаморочення, сплутаність свідомості.

З боку шкіри та її похідних:

дуже рідко: реакції надчутливості – висипання, кропив’янка, облисіння.

Для комбінації тимололу малеату і пілокарпіну, хоча із меншою частотою у випадку офтальмологічного застосування, але можливі прояви наступних системних побічних реакцій: синкопе, блокада серця, церебральна ішемія, відчуття серцебиття, серцевий напад, похолодання кінцівок, наростання симптомів міастенії gravis, збудження, дихальна недостатність, кашель, закладеність носа, масковані симптоми гіпоглекемії у пацієнтів з діабетом.

При тривалому застосуванні крапель глаукоматозне око стає резистентним до пілокарпіну і тимололу.

Передозування.

Кількість тимололу, яка може потрапити до кровообігу з однієї таблетки, прийнятої перорально (10 мг), еквівалентна застосуванню близько 30 крапель Фотилу, але, оскільки препарат швидко всмоктується в слизову оболонку очей та носа, кілька крапель препарату можуть спричинити аритмію, тимчасове сповільнення частоти пульсу, зниження тиску крові, бронхоспазм або серцеву недостатність. Симптоми передозування слід лікувати симптоматично адренергічними агоністами, такими як ізопреналін, добутамін та, можливо, допамін.

Застосування у період вагітності   або   годування груддю.

Під час вагітності або годуванні груддю препарат застосовувати не рекомендується. Тимолол проходить крізь плаценту і виділяється в молоко матері. Під час вагітності та лактації препарат слід застосовувати лише у випадку, коли користь для здоров’я матері виправдовує потенційний ризик для плода або дитини.

Діти. Безпека та ефективність застосування Фотилу дітям віком до 18 років не встановлені.

Особливості   застосування.

Перед початком лікування слід оцінити стан здоров’я пацієнта.

Оскільки реакція може змінюватися, особливо на бета-блокатори, рекомендується виміряти внутрішньо очний тиск пацієнта через 2-4 тижні після початку лікування препаратом.

Як і у випадку інших препаратів проти глаукоми, реакція на лікування препаратом з часом може ослабнути, якщо застосовувати його упродовж тривалого часу (роками).

Фотил містить консервант бензалконію хлорид, який може подразнювати очі. Бензалконію хлорид може осідати на м’яких контактних лінзах та знебарвлювати їх.

Якщо Ви носите контактні лінзи протягом періоду лікування, перед закапуванням препарату лінзи слід зняти, а потім встановити знову через щонайменше 15 хвилин після закапування.

Як і у випадку багатьох очних препаратів, які застосовуються місцево, активні речовини певною мірою поглинаються системно. Незважаючи на те, що доза є дуже малою, місцеве застосування в очі може спричинити такі ж самі несприятливі реакції, як і системне введення бета-блокаторів та парасимпатоміметиків. Якщо пацієнт приймає бета-блокатор перорально одночасно з очними краплями Фотилу, за ним слід наглядати, аби помітити додатковий вплив на внутрішньо очний тиск та системну дію.

За таких умов за пацієнтом слід наглядати пильніше, ніж зазвичай.

Серцева   недостатність. Стимуляція симпатичної нервової системи може відігравати значну роль у підтриманні кровообігу у пацієнтів зі зниженою скорочуваністю міокарду, а її пригнічення може спричинити некомпенсовану серцеву недостатність. У випадку появи симптомів серцевої недостатності застосування Фотилу слід негайно припинити.

Обструктивне захворювання легень. Лікарські засоби, які містять тимолол, не слід вводити пацієнтам з обструктивним або бронхоспастичним захворюванням легень, оскільки тимолол може пригнічувати розширення бронхів, спричиненою дією ендогенного або екзогенного катехоламіну.

Цереброваскулярні порушення. При наявності ознак або симптомів порушення мозкового кровообігу під час застосування Фотилу слід застосувати для лікування інший препарат.

Велика хірургічна операція. Лікарські засоби, які містять бета-блокатори, слід обережно застосовувати пацієнтам, яким призначена операція під загальною анестезією. Рекомендується поступове припинення прийому таких ліків перед операцією, аби уникнути пригнічення серцевих рефлексів, регульованих бета-адренергічною дією і таким чином зменшити ризик артеріальної гіпотензії або зупинки серця під час анестезії.

Цукровий діабет. Засоби, які блокують бета-адренергічну дію, слід обережно застосовувати пацієнтам, схильним до спонтанних нападів гіпоглікемії, або хворим на діабет, які отримують інсулін або пероральні препарати проти гіперглікемії. Бета-адренергічна блокада може маскувати симптоми гострої гіпоглікемії або тиреотоксикозу.

Міастенія. У пацієнтів з міастенією описані випадки погіршення стану здоров’я під час застосування очних крапель, які містять тимолол.

Порушення сітківки. Міотики не рекомендується закапувати в очі, якщо порушена цілісність сітківки.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з   іншими механізмами.

Пацієнтів слід застерегати від керування автомобілем у темряві, оскільки міоз зазвичай утруднює адаптацію до темряви.

Пацієнтів слід попередити, що тимолол може знижувати тиск крові, і це може спричиняти скороминущу втому або запаморочення.

Взаємодія з   іншими   лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Системне застосування альфа- і бета-блокаторів, блокаторів каналів кальцію або препаратів, які знижують рівень катехоламінів, наприклад, резерпіну, може викликати додаткові ефекти, такі як гіпотонія, брадикардія, порушення атріовентрикулярної провідності, недостатність функції шлуночків, запаморочення або непритомність. Особливо слід уникати внутрішньо венного введення.

Слід уникати одночасного застосування Фотилу та блокаторів кальцієвих каналів пацієнтам із серцевою недостатністю.

Через ризик погіршення побічної дії під час лікування Фотилом слід особливо обережно застосовувати проти аритмічні препарати І класу (наприклад, лідокаїн та хінідин) та клонідин. Інгібітори CYP2D6, такі як квінідин та циметидин можуть, підвищувати концентрацію тимололу у плазмі.

При одночасному застосуванні барбітуратів, знеболювальних засобів або алкалоїдів ріжків несприятливий вплив Фотилу на центральну нервову систему може посилюватись.

Фармакологічні   властивості.

Фармакодинаміка.

Пілокарпін є парасимпатомім етичним агентом, який, подібно до ацетилхоліну, стимулює рецептори мускарину. Під час місцевого застосування в очі пілокарпін зменшує внутрішньо очний тиск, звужування зіниці та спазм акомодації. Вважається, що зниження внутрішньо очного тиску спричинене скороченням циліарного м’яза та гладеньких м’язів райдужної оболонки, що збільшує кут передньої камери і змінює конфігурацію трабекулярної мережі, сприяючи таким чином відтоку очної рідини. Тривалий час пілокарпін застосовували у якості міотика для скорочення зіниці та зниження внутрішньо очного тиску практично при всіх видах глаукоми.

L-ізомер тимололу є бета-блокатором, який ефективно блокує зв'язування симпатоміметичних нейротрансміттерів з бета-1 та бета-2 адренергічними рецепторами. Тимолол не чинить значної симпатоміметичної дії (ISA) або місцевої дії стабілізації клітинної мембрани. Тимолол також застосовується для лікування підвищеного артеріального тиску та стенокардії, але основним показанням для його застосування є глаукома. Зниження внутрішньо очного тиску виникає внаслідок зменшення утворення внутрішньо очної рідини. В оці препарат місцево проникає у війчасте тіло, де утворюється внутрішньо очна рідина. Невідомо, чи впливає він ще якимось чином на кровоносні судини передньої частини ока, але є свідчення того, що зі зниженням внутрішньо очного тиску кровообіг у сітківці поліпшується. Тимолол, подібно до багатьох інших бета-блокаторів, чинить тривалу пост рецепторну дію; адренергічний рецептор не може опосередкувати ефекту агоніста, хоча тимолол на той час уже розклався.

Препарат не спричиняє залежності. Завдяки малій дозі абстинент ний синдром, який спостерігається під час лікування системними бета-блокаторами, після припинення введення препарату не виникає.

Підвищений внутрішньо очний тиск є основним фактором ризику в патогенезі глаукоматозних дефектів поля зору. Якщо пілокарпін і тимолол поєднуються в одному препараті, очікується посилена дія щодо зниження внутрішньо очного тиску, оскільки ці препарати мають різний механізм дії і впливають на різні тканини. Тимолол подовжує час знаходження пілокарпіну в оці, затримуючи його виведення. Препарат знижує   як підвищений, так і нормальний внутрішньо очний тиск при різних видах глаукоми та очної гіпертензії. Вони містять сполуку, яка викликає міоз, тому також можуть використовуватися для зниження внутрішньо очного тиску при закрито кутовій глаукомі.

Фармакокінетика.

При введенні на поверхню ока пілокарпін швидко проходить крізь рогівку. Акомодаційний спазм та звуження зіниці починаються вже за десять хвилин після закапування препарату в око, а максимальної дії досягають за одну годину. Міоз та знижений внутрішньо очний тиск утримуються упродовж кількох годин, у той час як акомодаційний спазм зазвичай зникає протягом двох годин. Пілокарпін гідролізу ється в кількох тканинах, наприклад, в крові та в печінці, але в оці – у незначному ступені. Період напів виведення в плазмі становить менше, ніж півгодини. Речовина виводиться з передньої частини ока переважно з током внутрішньо очної рідини.

Тимолол є жиророзчинною речовиною і добре поглинається в оці. Він також всмоктується в кров через кон'юнктиву, слизову оболонку носа і травного тракту. Максимальної дії в оці досягає через 3-4 години після закапування, вона може тривати до 24 годин. В оці тимолол зв’язується з поверхнею клітин багатьох тканин, особливо пігментних клітин ендотелію, райдужної оболонки та війчастих виростів. Виводиться з ока з током внутрішньо очної рідини. Період напів виведення з тканин ока становить близько 8 годин. Тимолол метаболізується в печінці і перетворюється на активні метаболіти, які виводяться переважно через нирки. Після перорального прийому, найзначнішим є перший шлях метаболізму в печінці. Біодоступність складає близько 50 %. Зв’язування з білками сироватки помірне (60 %). Об’єм розповсюдження в середньому становить і 2,1 л/кг. Період напів виведення в плазмі становить близько 4 годин.

Значне зниження внутрішньо очного тиску після одноразового введення Фотилу спостерігається протягом однієї години. Максимальний ефект зазвичай утримується упродовж трьох годин.

Фармацевтичні характеристики.

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий безбарвний розчин.

Несумісність. Бензалконію хлорид може осідати на м’яких контактних лінзах.

Термін придатності. 3 роки.

Термін придатності після розкриття флакона – 1 місяць.

Умови зберігання. Зберігати при температурі від +2 0С до +8 0С. Відкритий флакон   зберігати при температурі не вище 25 0С. Відкритий флакон слід використати протягом 1 місяця. Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка.   По 5 мл у поліетиленовому флаконі-крапельниці. По 1 флакону у картонній коробці.

Категорія відпуску. За рецептом.

Виробник.   Сантен АТ, Фінляндія/Santen Oy, Finland.

Місцезнаходження.     Нііттихаанкату, 20, П. О. Бокс 33, 33720 Тампере, Фінляндія/

                                       Niittyhaankatu, 20, P.O. Box 33, 33720 Tampere, Finland.



 

ФОТИЛ®
(FOTIL®)
timolol + pilocarpine
Представительство:
САНТЭН АО
  Владелец регистрационного удостоверения:
SANTEN,
код ATX: S01ED51

Форма выпуска, состав и упаковка
Капли глазные 1 мл
тимолола малеат 6.84 мг,
 что соотв. содержанию тимолола 5 мг
пилокарпина гидрохлорид 20 мг

5 мл - флакон-капельницы пластиковые (1) - пачки картонные.

Фотил® форте

Капли глазные 1 мл
тимолола малеат 6.84 мг,
 что соотв. содержанию тимолола 5 мг
пилокарпина гидрохлорид 40 мг

5 мл - флакон-капельницы пластиковые (1) - пачки картонные.

Клинико-фармакологическая группа: Противоглаукомный препарат

Регистрационные №№:
  • капли глазные 5 мг+20 мг/1 мл: фл.-капельница 5 мл - П №015324/01, 12.11.03
  • капли глазные 5 мг+40 мг/1 мл: фл.-капельница 5 мл - П №015333/01, 12.11.03

Фармакологическое действие

Комбинированный противоглаукомный препарат. Пилокарпин - м-холиномиметик, при местном применении вызывает сокращение гладкой мускулатуры круговой мышцы радужной оболочки глаза и цилиарной мышцы, что приводит к увеличению угла передней камеры глаза, изменению конфигурации трабекулярной зоны. Это способствует усилению оттока внутриглазной жидкости из передней камеры глаза и уменьшению внутриглазного давления.

Тимолола малеат - бета-адреноблокатор, предупреждает стимулирующее влияние катехоламинов на β-адренорецепторы. Снижает внутриглазное давление за счет уменьшения образования внутриглазной жидкости.

Пилокарпин и тимолол при комбинации в одном препарате взаимно усиливают действие друг друга.

При местном применении Фотил уменьшает и повышенное, и нормальное внутриглазное давление безотносительно к наличию глаукомы. После однократного применения разовой дозы препарата Фотил внутриглазное давление начинает уменьшаться через 30 мин, максимальный эффект обычно достигается через 2 ч, действие препарата сохраняется в течение 20 ч.

Фармакокинетика

Тимолол

Быстро проникает через роговицу.

Уменьшая образование внутриглазной жидкости, снижает скорость выведения пилокарпина из глаза.

Пилокарпин

Хорошо проникает через роговицу. Cmax во внутриглазной жидкости достигается через 30 мин. Пилокарпин связывается в большинстве тканей глаза, что продлевает его период полувыведения из глаза, который составляет от 1.5 до 2.5 ч. Пилокарпин в неизмененном виде выводится из тканей глаза вместе с внутриглазной жидкостью.

В плазме крови и печени быстро гидролизуется в неактивную форму. T1/2 из плазмы крови - менее 0.5 ч.

Показания

- открытоугольная и закрытоугольная глаукома;

- глаукома, связанная с афакией;

- вторичная глаукома;

- повышение внутриглазного давления в послеоперационном периоде;

- глаукома после операции по поводу катаракты;

- выраженное повышение внутриглазного давления с риском поражения глаза (в т.ч. в составе комбинированной антиглаукомной терапии).

Режим дозирования

Назначают по 1 капле препарата Фотил в пораженный глаз 2 раза/сут. У некоторых больных стабильное снижение внутриглазного давления достигается только через несколько недель терапии. Поэтому при оценке результатов лечения следует провести измерение внутриглазного давления примерно через 4 недели после начала лечения. Если не происходит ожидаемого снижения внутриглазного давления, то следует назначить Фотил форте по 1 капле 2 раза/сут или, учитывая, что в дальнейшем повышение дозы не дает эффекта, следует использовать комбинированную терапию с ингибиторами карбоангидразы для системного применения.

Перед началом терапии препаратом Фотил лечение другими антиглаукомными глазными каплями должно быть прекращено накануне.

Побочное действие

Местные реакции, обусловленные пилокарпином: быстро проходящие чувство жжения и боль, спазм цилиарной мышцы, гиперемия конъюнктивы, индуцированная миопия (эти реакции чаще наблюдаются у лиц молодого возраста в начале лечения). Вследствие миоза возможно снижение остроты зрения при недостаточном освещении. Редко - ригидность радужки, киста радужки, отслойка сетчатки; при длительном применении в отдельных случаях - обратимое помутнение хрусталика.

Местные реакции, обусловленные тимолола малеатом: анестезия роговицы, точечный кератит, синдром сухого глаза, аллергический блефароконъюнктивит и дерматит век.

Системные эффекты, обусловленные пилокарпином (встречаются редко): тошнота, рвота, диарея, усиление потоотделения и слюноотделения, артериальная гипотензия, головная боль, астения; гиперемия слизистой оболочки носа.

Системные эффекты, обусловленные тимолола малеатом (встречаются крайне редко): нарушения проходимости дыхательных путей вплоть до развития бронхоспазма, явления хронической сердечной недостаточности, аритмия, галлюцинации, спутанность сознания.

Противопоказания

- острый ирит;

- бронхиальная астма (в т.ч. в анамнезе);

- острые или хронические обструктивные заболевания легких;

- синусовая брадикардия;

- AV-блокада II и III степени;

- сердечная недостаточность;

- кардиогенный шок;

- повышенная чувствительность к компонентам препарата.

Беременность и лактация

До настоящего времени не было проведено достаточно адекватных и строго контролируемых исследований у беременных женщин.

Применение Фотила при беременности и в период лактации возможно только в том случае, когда предполагаемая польза для матери превышает потенциальный риск для плода.

В экспериментальных исследованиях не было выявлено отрицательного действия тимолола на фертильность.

В настоящее время нет доказательств, что при терапии глаукомы у людей пилокарпин оказывает тератогенное действие.

Особые указания

Препарат назначают пациентам, которым не удается компенсировать повышенное внутриглазное давление с помощью монотерапии, практически при всех формах глаукомы.

С осторожностью следует назначать препарат пациентам с цереброваскулярными нарушениями, при гипогликемии, перед операцией под наркозом.

Следует соблюдать осторожность при назначении препарата больным, получающим бета-адреноблокаторы внутрь.

При длительном применении препарата у больных с глаукомой возможно развитие резистентности к активным компонентам препарата. Однако к комбинированным глазным каплям степень развития толерантности выражена меньше, чем к монокомпонентным антиглаукомным препаратам.

Оценку эффективности действия препарата следует проводить приблизительно через 4 недели после начала лечения. Измерение внутриглазного давления следует проводить в разное время суток.

В связи с тем, что препарат содержит консервант, пациентам, носящим мягкие контактные линзы, следует удалять их перед применением капель. Рекомендуется подождать 15 мин перед тем как заново вставлять контактные линзы.

В период применения препарата может ухудшаться темновая адаптация. Пациент должен быть предупрежден об опасности передвижения в темноте.

Использование в педиатрии

Клинические испытания безопасности и эффективности применения Фотила у детей не проводились.

Результаты экспериментальных исследований

В исследованиях, проведенных на лабораторных животных, не было выявлено мутагенного действия тимолола.

В настоящее время нет доказательств, что при терапии глаукомы у людей пилокарпин оказывает мутагенное действие. Однако в экспериментальных исследованиях были выявлены признаки мутагенности пилокарпина.

Влияние на способность к вождению автотранспорта и управлению механизмами

Водителям автотранспорта следует соблюдать осторожность при движении в условиях недостаточного освещения, т.к. препарат может нарушить темновую адаптацию.

Передозировка

Симптомы: брадикардия, артериальная гипотензия, бронхоспазм, острая сердечная недостаточность.

Лечение: проводят симптоматическую терапию. Атропин может быть использован как антидот пилокарпина. Показано назначение изопреналина при выраженной брадикардии, бронхоспазме; добутамина - при гипотензии; сердечных гликозидов, мочегонных препаратов - при возникновении острой сердечной недостаточности.

Лекарственное взаимодействие

При применении Фотила (в состав которого входит тимолол) одновременно с бета-адреноблокаторами для приема внутрь происходит усиление фармакологического действия бета-адреноблокаторов.

При одновременном применении препарата Фотил с блокаторами кальциевых каналов типа верапамила возможны нарушения AV-проводимости, развитие левожелудочковой недостаточности, артериальная гипотензия.

При одновременном применении Фотила с препаратами, способствующими высвобождению катехоламинов (например, с резерпином), в единичных случаях наблюдались гипотензия (в т.ч. ортостатическая), брадикардия, головокружение.

Условия и сроки хранения

Препарат следует хранить при температуре от 2° до 8°C. Срок годности - 3 года. После вскрытия упаковки препарат можно хранить при комнатной температуре; срок годности после вскрытия флакона - 1 мес.

Условия отпуска из аптек

Препарат отпускается по рецепту.

 



Реклама