Кошик резервуванняРезервування
Каталог ліків
  • Оптімарк

    Оптімарк
    • Gadoversetamide
      Міжнародна назва
    • Контрастні засоби для ЯМР-томографії
      Фарм. група
    • V08CA06
      ATС-код
    • за рецептом
      Умова продажу
    • Немає в продажу
      Наявність в аптеках

ІНСТРУКЦІЯ

для медичного застосування препарату


ОПТІМАРК

(OPTIMARK)



Склад:

діюча речовина:   гадоверсетамід;

1 мл розчину містить 330,9 мг гадоверсетаміду, що еквівалентно 500 мкмоль;

допоміжні речовини: версетамід, кальцію гідроксид, кальцію хлорид дигідрат, натрію гідроксид та/або кислота хлористоводнева, вода для ін’єкцій.

Лікарська форма. Розчин для ін’єкцій.

Фармакотерапевтична група.

Парамагнітні контрастні речовини для МРТ. Код АТС V08С A06.

Клінічні характеристики.

Показання.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) центральної нервової системи (ЦНС) та печінки.

Протипоказання.

- Підвищена чутливість до гадоверсетаміду або до будь-якого іншого компонента препарату, або до інших препаратів, що містять гадоліній;

- пацієнтам з тяжкою нирковою недостатністю (швидкість клуб очкової фільтрації < 30 мл/хв/1,73м2), а також пацієнтам, які потребують пересадки печінки, або після неї.

Спосіб застосування та дози.

Оптімарк повинен вводитися виключно лікарями з досвідом роботи з МРТ.

Даний препарат слід вводити у вигляді периферичної внутрішньо венної ін’єкції у дозі 0,2 мл/кг (100 мікромоль/кг) маси тіла. Для гарантії повного введення   контрастної речовини ін’єкцію слід завершити з метою промивання введенням 5 мл розчину хлориду натрію в концентрації 9 мг/мл (0,9%). Процедуру МРТ слід завершити в межах 1 години після введення контрастної речовини.

При краніальній МРТ, у випадку сильної клінічної підозри про існування ураження або якщо точніша інформація про число, розмір, або об’єм ушкоджень може вплинути на контроль стану або лікування пацієнта, суб’єктам з нормальною функцією нирок, не зважаючи на МРТ, покращену одноразовою дозою контрастної речовини, в межах 30 хвилин після першої ін’єкції можна ввести другу болюсну ін’єкцію 100 мкмоль/кг, оскільки це може підвищити діагностичне значення процедури. Безпечність повторних доз не встановлена у дітей, підлітків, хворих з нирковою недостатністю або літнього віку.

Обмежені дані щодо інших контрастних речовин гадолінію передбачають, що для виявлення додаткових краніальних метастазів у пацієнта з відомими одиничними операбельними метастазами, МРТ з ін’єкцією дози Оптімарку 300 мікромоль/кг маси тіла може призвести до підвищення діагностичної точності.

Препарат Оптімарк вивчався у дітей віком 2 роки та старше, було показано, що профіль безпечності подібний до профілю безпечності в дорослій популяції.

Оптімарк призначений виключно для одноразового застосування; невикористаний препарат слід утилізувати.

Не застосовуйте розчин, якщо у нього змінений колір або присутні частки. Якщо використовується не одноразове обладнання, слід проявити акуратність з метою попередження забруднення залишками миючих засобів.

При використанні флаконів Оптімарк слід витягнути у шприц і використати негайно.

У разі заморожування форму випуску гадоверсетаміду у скляному контейнері можна нагріти до кімнатної температури і обережно струшувати. Перед застосуванням препарат слід перевірити на предмет розчинення всіх твердих речовин, а також переконатися у тому, що контейнер закритий і неушкоджений. Якщо тверді речовини залишились, флакон слід викинути.

При використанні попередньо наповнених   шприців, шприц перевіряють на наявність ознак протікання. Якщо постерігається протікання, препарат не використовують.

Після пригвинчування виштовхувача до поршня шприца важливо повернути виштовхувач на додаткові ½ оберта так, щоб сірий поршень вільно обертався.

Перед використанням шприца викручують сіру кришечку наконечника і викидають її. Тепер шприц готовий для приєднання голки або ін фузійної трубки.

Після використання викидають шприц та невикористану частину препарату.

Будь-який невикористаний препарат або відходи слід утилізувати у відповідності з місцевим законодавством.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на етикетці.

Препарат фізично та хімічно стабільний протягом 24 годин після відкриття при температурі не вище 25°С. З мікро біологічної точки зору препарат слід використовувати негайно. У випадку, якщо він не використаний одразу, за термін і умови зберігання перед використанням несе відповідальність споживач.

Побічні реакції.

Більшість небажаних ефектів були слабкими або помірними за інтенсивністю і минущими за природою.

Встановлено, що більшість побічних ефектів, які спостерігали після застосування гадоверсетаміду, являлись побічними реакціями з боку нервової системи, потім йшли загальні побічні реакції, порушення з боку травної системи/шкіри та підшкірної тканини.

Повідомляли про серйозні побічні реакції, які включали анафілактоїдні реакції, кардіоваскулярні реакції та алергічні респіраторні порушення. Більшість найчастіших побічних ефектів включала: дисгевзію (порушення смаку), відчуття жару, головний   біль та запаморочення.

Повідомляли про випадки нефрогенного системного фіброзу.

При застосуванні препарату Оптімарк у дітей віком 2 роки або старше, виникали побічні ефекти, подібні до тих, що спостерігалися у дорослих.

Далі представлені побічні реакції, пов’язані із застосуванням препарату під час клінічних випробувань та у після маркетинговий період застосування гадоверсетаміду. В межах кожної частотної групи небажані ефекти представлені у порядку зниження їх серйозності.

Клас системи
органів (MedDRA)
Поширені
(≥ 1/100, < 1/10)
Непоширені
(≥ 1/1000, < 1/100)
Рідко поширені
(≥ 1/10 000,
< 1/1000)
Дуже рідко поширені
(< 1/10 000)
Порушення з боку імунної системи   Анафілактоїдна реакція    
Порушення з боку метаболізму та трофіки     Знижений апетит  
Психіатричні розлади     Тривожність, порушення сну Сплутаність свідомості
Порушення з боку нервової системи Запаморочення, головний біль, дисгевзія Гіпоестезія, парестезія, паросмія Втрата свідомості, тремор, сонливість, відчуття жару Судоми
Порушення з боку органа зору     Еритема повік, біль в очах, помутніння зору Гіперемія очей
Порушення з боку органа слуху та лабіринту     Шум у вухах  
Порушення з боку серця     Тахікардія, відчуття серцебиття, атріовентрикулярна блокада І ступеня, екстрасистолії Аритмія
Порушення з боку судин   Припливи Артеріальна гіпотензія/ гіпертензія  
Респіраторні, тора кальні, медіастинальні порушення   Закладеність носа, подразнення горла Диспное, дистонія, кашель, ринорея, стеноз глотки Бронхоспазм, набряк глотки, фарингіт, риніт, чихання
Порушення з боку травного тракту   Нудота, діарея Гіперсекреція слюни, блювання, абдомінальний біль, запор, сухість у роті  
Порушення з боку шкіри та підшкірної тканини   Кропив’янка, свербіж, висипання Холодний піт, еритема, гіпергідроз Набряк навколо очей
Порушення з боку нирок та сечовивідних шляхів     Підвищення рівня креатині ну в крові, гематурія  
Загальні порушення та порушення у місці введення Відчуття жару Дискомфорт у грудній клітці, відчуття холоду, реакції у місці введення Біль, біль у грудній клітці, набряк обличчя, слабкість, жар, периферичний набряк, периферична холодність Нездужання, відчуття розладу
Лабораторні показники     Підвищений рівень АЛТ, аномальні значення аналізу сечі, підвищені рівні електролітів у сечі СРК, знижений гемоглобін, аномальні показники рівня кальцію у крові Пролонгований інтервал QT на електрокардіограмі

Потрібно негайно повідомити лікарю або медсестрі/техніку у випадку погіршення стану, особливо якщо з’явилося відчуття тиснення, болю або дискомфорту з боку серцево-судинної системи (запаморочення, додаткові серцеві удари, біль у грудях), або дихальної системи (задишка, звуження дихальних шляхів, набряк або звуження горла, свербіж у носі або нежить, чхання) з метою отримання невідкладної терапії,   оскільки будь-який з цих симптомів може бути або стати дуже серйозним.

При тривалих або не визначених скаргах так само слід негайно звернутися до лікаря.

Лікування повинно бути симптоматичним, слід забезпечити негайний доступ до необхідних лікарських препаратів та обладнання для реанімаційних заходів у випадку виникнення серйозного явища.

Передозування.

Гадоверсетамід застосовувався для пацієнтів у дозах до 700 мікромоль/кг (що у сім разів перевищує стандартну дозу). Немає повідомлень щодо передозування. У пацієнтів з нормальною функцією нирок малоймовірно виникнуть симптоми гострого отруєння. Для видалення гадоверсетаміду з організму можна використати діаліз. Лікування потрібно проводити симптоматично.

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Відсутній клінічний досвід застосування гадоверсетаміду під час вагітності. Потенціальний ризик для людей невідомий.

Оптімарк не слід застосовувати під час вагітності за виключенням випадків, коли контрастно підсилена МРТ є необхідною за відсутності відповідного альтернативного методу сканування.

Не досліджували ступінь екскреції гадоверсетаміду у грудне молоко людей. На рівні клінічних доз не передбачається впливу на дитину, яка годується грудним молоком. Оптімарк можна застосовувати у період годування груддю.

Діти.  

Не рекомендований дітям до 2 років. Безпека та ефективність для цієї вікової групи не вивчалася. Не слід вводити Оптімарк через автоматичний інжектор. Дітям необхідну дозу слід вводити вручну, щоб уникнути помилкового передозування.

Особливості застосування.

Діагностичні процедури із застосуванням контрастних речовин повинні проводитись під наглядом лікаря, обов’язковими вимогами до якого є підготовка та глибоке знання процедури, що проводиться.

Перед застосуванням препарату Оптімарк необхідно отримати детальну інформацію щодо пацієнта, а саме:

– наявність в анамнезі алергії (наприклад, до лікарських засобів, морепродуктів; сінна гарячка, кропив’янка), або бронхіальної астми;

– будь-які реакції в анамнезі на попередні ін’єкції контрастної речовини, включаючи реакцію на контрастні речовини на основі йоду;

– порушення функції нирок з помірною нирковою недостатністю (швидкість клуб очкової фільтрації < 60 мл/хв/1,73 м 2);

– наявність серцевого водія ритму або будь-якого іншого феромагнітного імплантата (судинний затискач та ін), або металевого стенту;

– захворювання серця та приймання специфічних антигіпертензивних лікарських засобів, наприклад, бета-блокаторів;

– наявність епілепсії або ураження мозку;

– дотримання дієти з контрольованим вживанням натрію, а також наявність спраги та вживання рідини перед обстеженням.  

У всіх зазначених випадках, а також з урахуванням звичайних протипоказань до МРТ обстежень, тільки лікар може прийняти рішення щодо можливості проведення запланованого обстеження та розглянути необхідність премедикації антигістамінними засобами та/або глюкокортикоїдами.

Перед процедурою слід упевнитись, що пацієнти отримали достатню кількість води.

  • Гіпер чутливість

При внутрішньо венному застосуванні всіх контрастних речовин, у тому числі і гадоверсетаміду, можуть виникнути алергічні та інші реакції ідіосинкразії, які можуть клінічно проявлятися у формі серцево-судинних, респіраторних та шкірних реакцій.   Більшість цих реакцій виникає в межах   півгодини після введення контрастної речовини. Як і при застосуванні всіх інших контрастних речовин рідко можуть виникнути більш відстрочені реакції (після годин або днів); однак під час завершених клінічних випробувань не було повідомлень про жодну з них.

У разі виникнення реакцій гіпер чутливості введення контрастної речовини слід негайно припинити і, у випадку необхідності, розпочати внутрішньо венне лікування.

Під час обстеження необхідний нагляд лікаря, рекомендовано застосовувати гнучкий вбудований венний катетер. З метою забезпечення невідкладних заходів швидкої допомоги повинні бути безпосередньо доступними необхідні лікарські засоби (наприклад, епінефрин/адреналін, теофілін, антигістамінні препарати, кортикостероїди, атропіни), ендотрахеальна трубка та прилад для штучної вентиляції легень.

Ризик виникнення реакцій гіпер чутливості зростає у таких випадках:

- пацієнти зі схильністю до алергії

- пацієнти з бронхіальною астмою; у таких пацієнтів існує особливо високий ризик виникнення бронхоспазму

- пацієнти з реакціями на контрастні речовини в анамнезі, включаючи реакцію на контрастні речовини на основі йоду в анамнезі

Перед ін’єкцією контрастних речовин пацієнтів потрібно запитати, чи не мали вони будь-якої алергії (наприклад, алергії на морепродукти або медичні засоби, сінна пропасниця (поліноз), кропив’янка), чи не є вони гіперчутливими до контрастних речовин, чи не мають вони бронхіальну астму.

  • Пацієнти, які приймають бета-блокатори

Слід відмітити, що пацієнти, які застосовують бета-блокатори, не обов’язково відповідають на бета-агоністи, які зазвичай застосовують для лікування реакцій гіпер чутливості.

  • Пацієнти з хворобами серцево-судинної системи

У цієї групи пацієнтів реакції гіпер чутливості можуть бути важкими. Стан може погіршитися особливо у пацієнтів з тяжкими хворобами серця (наприклад, тяжкою серцевою недостатністю, коронарною хворобою).

  • Порушення центральної нервової системи.

У пацієнтів з епілепсією або пошкодженням мозку може зростати ймовірність виникнення судом під час обстеження. При обстеженні таких пацієнтів необхідне вжиття застережних заходів (наприклад, моніторинг пацієнта), повинні бути доступними обладнання та лікарські препарати, необхідні для швидкого лікування можливих судом.    

  • Пацієнти з нирковою недостатністю та трансплантатом печінки

У пацієнтів з тяжкою нирковою недостатністю (швидкість клуб очкової фільтрації <30 мл/хв/1,73м2) та у тих, хто пройшов або проходить пересадку печінки Оптімарк протипоказаний.

Повідомлялось також про випадки НСФ при застосуванні гадолінійвмісних контрактних речовин у хворих з помірною нирковою недостатністю (швидкість клуб очкової фільтрації < 60 мл/хв/1,73м2).   Оптімарк слід з обережністю застосовувати у таких пацієнтів.

Годоверсетамід піддається діалізу. Гемодіаліз зразу після введення Оптімарка хворим на гемодіалізі може бути корисним для видалення Оптімарку з організму. Відсутні докази на користь початку гемодіалізу з метою попередження або лікування НСФ у хворих, які вже не проходять гемодіаліз.

  • Натрій

Цей лікарський препарат містить менше 1 ммоль натрію (23 мг) в одній дозі об’ємом до 1 мл, тобто по суті є «вільним від натрію». Більш високі дози містять 1 ммоль натрію та більше, що треба враховувати для хворих на контрольованій натрієвій дієті.

  • Залізо та цинк сироватки

При проведенні клінічних випробувань спостерігали тимчасове зниження вмісту заліза та цинку у сироватці крові, тому слід проявляти обережність. Клінічне значення цього невідоме.

При виявленні метастазів у печінці розбіжності у сигналі між пухлиною та оточуючою тканиною печінки більш інформативніші в перші 90 секунд після введення препарату.

Тому через 20 секунд після болюсної ін’єкції Оптімарку слід розпочати швидке сканування, коли контрастна речовина знаходиться переважно в артеріях печінки, і повторити сканування через 60 секунд після ін’єкції, коли контраст знаходиться переважно у портальній вені. Оскільки печінкова артеріальна   система та система портальної вени забезпечують приблизно 20 % та 80 % кровопостачання печінки відповідно, більш раннє сканування (фаза печінкової артерії) забезпечує оптимальне виявлення гіперваскулярних уражень, сканування у фазі портальної вени є корисним для виявлення гіповаскулярних уражень (більшість метастатичних уражень є відносно гіповаскулярними і краще виявляються у фазі портальної вени, проявляючись у вигляді зон меншої інтенсивності сигналу порівняно зі значно помітнішою печінкою). Виявлення гіпо- і гіперваскулярних уражень може бути значно складніше, якщо сканування відкласти більше, як на 3 хвилини через дифузію контрастної речовини в інтерстиціальний простір паренхіми печінки та ураження (наприклад, метастаз), що робить сигнал від ураження таким же за інтенсивністю, що й сигнал від нормальної паренхіми печінки. Відстрочені пост контрастні або урівноважені сканування (> 5 хвилин після введення дози) допомагають охарактеризувати ураження, наприклад, центр метастазу може акумулювати контрастну речовину у інтерстиціальному просторі ураження і давати інтенсивніший сигнал порівняно з нормальною тканиною печінки. Ця різниця у покращанні сканування є корисною при формуванні диференційного діагнозу.

Покращання виявлення пухлин головного мозку із застосуванням контрастних речовин, які містять гадоліній (або йод), залежить від проникнення крізь гематоенцефалічний бар’єр (ГЕБ). Внаслідок ці агенти використовують як маркери порушення ГЕБ. Коли ГЕБ пошкоджено, молекули гадоверсетаміду дифундують у інтерстиціальний простір і, таким чином, спричиняють характерний парамагнітний ефект Т 1 і Т 2 скорочення. Загалом додавання контрастної речовини до МРТ у стандартній дозі 100 мкмоль/кг, призводить до значного покращання діагностики уражень.

Як і при застосуванні будь-якої іншої парамагнітної контрастної речовини, покращення МРТ гадоверсетамідом може вплинути на візуалізацію існуючих пошкоджень. Деякі з цих пошкоджень можуть бути видимими на не контрастній МРТ. Тому слід проявляти обережність при інтерпретації контрастно посиленого сканування за відсутності неконтрастної МРТ для порівняння.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.

Не проводили досліджень впливу на здатність керувати авто транспортом та працювати з іншими механізмами. Враховуючи можливість виникнення такої побічної реакції, як запаморочення, амбулаторним хворим рекомендовано утриматися від керування авто транспортом та роботі з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Немає повідомлень щодо вивчення взаємодії такого типу. Пацієнт повинен повідомити свого лікаря про приймання зараз або нещодавно будь-яких інших лікарських засобів, включаючи без рецептурні препарати.

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Гадоверсетамід являє собою хелатну сполуку, що містить гадоліній з парамагнітними властивостями, який призводить до ефекту посилення контрастності МРТ, та ліганд версетамід.

Призначення контрастного агента для МРТ полягає у спричиненні зміни інтенсивності сигналу в межах пошкодження, що полегшує його ідентифікацію з оточуючими нормальними структурами. Використання контрастної речовини може, таким чином, знизити поріг виявлення ураження та візуалізації. Контрастні речовини для МРТ, які містять гадоліній (хелати на основі гадолінію) спроектовані для опосередкованої дії на локальне магнітне оточення шляхом зміни періоду релаксації протону Т 1 (спін-гратка) та Т 2 (спін-спін), при звичайній концентрації 0,1 ммоль/кг переважає скорочення Т 1, Т 2 скорочення є незначним при застосуванні Т 1-зважених послідовностей.

Гадоверсетамід, позаклітинний хелат гадолінію, після внутрішньо венного введення швидко розподіляється у позаклітинній рідині і виводиться, головним чином, шляхом клуб очкової фільтрації. Внаслідок цих характеристик час проведення дослідження після введення контрастної речовини є обмеженим при обстеженні печінки.

Фармакокінетика. Препарат швидко розподіляється   у внутрішньоклітинній рідині, еквівалентно її об’єму. Оптімарк не метаболізується та не зв’язується з білками плазми крові. Середній період напіврозпаду дози 100 мкмоль/кг становить 13,3 ± 6,8 хв, а період напів виведення цієї дози знаходиться в межах від 1,49 ± 0,15 години (у здорових добровольців) до 2,11 ± 0,62 годин (у пацієнтів з патологією ЦНС або печінки але неушкодженою функцією нирок). У пацієнтів з порушеною функцією нирок період напів виведення подовжується пропорційно ступеню зниження швидкості фільтрації. У пацієнтів з тяжкою нирковою недостатністю це призводить навіть до зниження кліренсу гадоверсетаміду у 6 разів, однак через 72 години, навіть у пацієнтів з тяжкою нирковою недостатністю, майже вся доза визначається у сечі.

Середній кліренс гадоверсетаміду з плазми не відрізняється значною мірою від середнього ниркового кліренсу. Результати співвідношення ниркового кліренсу/плазменого кліренсу (близьке до 1) вказують на те, що гадоверсетамід виводиться, головним чином., нирками шляхом клуб очкової фільтрації.

Після введення гадоверсетаміду в дозі від 100 до 700 мкмоль/кг маси тіла не було виявлено дозозалежних змін з боку фармакокінетики препарату.

Фармацевтичні характеристики.

Основні фізико-хімічні властивості: прозорий розчин від безбарвного до світло-жовтого кольору.

Несумісність.

За відсутності досліджень сумісності Оптімарк не слід змішувати з іншими лікарськими препаратами.

Термін придатності.

3 роки.

Умови зберігання.

Зберігати при температурі не вище 25 °С, в оригінальній упаковці в захищеному від прямого сонячного світла місці, у недоступному для дітей місці та поза полем зору дітей.

Не заморожувати, не охолоджувати.

Упаковка.

Флакони по 10 мл, 15 мл, 20 мл. По 10 флаконів разом з інструкцією в картонній коробці.

Попередньо наповнені шприци по 10 мл, 15 мл, 20 мл, 30 мл. По 10 шприців разом з інструкцією в картонній коробці.

Категорія відпуску.

За рецептом.

Виробник.

Маллінкродт Медікел Імеджінг Ірландія; Маллінкродт Інк.

для Ковідіен Дойчланд ГмбХ.

Місцезнаходження.

Маллінкродт Медікел Імеджінг Ірландія.

Дамастаун, Малхаддарт, Дублін 15, Ірландія.

Маллінкродт Інк.

8800 Дурант Роад, Ролі,

Північна Кароліна 27616, США.

Ковідіен Дойчланд ГмбХ, Німеччина.

Гевербепарк 1, 93333 Нойштадт/Донау.



 

Інструкція відсутня



Реклама