ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування лікарського засобу
РЕННІ® з апельсиновим смаком
Склад:
діючі речовини: кальцію карбонат, магнію карбонат важкий;
1 таблетка містить 680 мг кальцію карбонату (272 мг елементарного кальцію) та 80 мг магнію карбонату важкого;
допоміжні речовини: сахароза, крохмаль кукурудзяний прежелатинізований, крохмаль картопляний, тальк, магнію стеарат, олія мінеральна легка, сахарин натрію, апельсиновий ароматизатор.
Лікарська форма. Таблетки жувальні.
Основні фізико-хімічні властивості: кремово-білі, квадратні таблетки з увігнутими поверхнями, з викарбуваним написом «RENNIE» з обох боків, з апельсиновим запахом.
Фармакотерапевтична група. Антациди, інші комбінації. Код АТХ А02А Х.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Ренні®– це комбінація двох антацидів: кальцію карбонату та магнію карбонату, – які чинять місцеву дію за рахунок нейтралізації кислоти шлунка, що не залежить від системного всмоктування. Кальцію карбонат має тривалу та сильну нейтралізуючу активність. Цей ефект посилюється завдяки магнію карбонату, який також має потужну нейтралізуючу активність. Загальна нейтралізуюча ємність препарату іn vitro становить 16 mEq H+ (титрування до кінцевої точки рН 2,5).
У здорових добровольців початок нейтралізації швидкий. Призначення 2 таблеток Ренні® натще призводило до підвищення більш ніж на 1 одиницю рН протягом 5 хв та значного підвищення рН вмісту шлунка вище базової лінії рН, яке досягалося протягом 2 хв.
Фармакокінетика.
У шлунку кальцію карбонат та магнію карбонат реагують зі шлунковим соком та утворюють воду та розчинні мінеральні солі.
CaCO3 + 2HCl → CaCl2 + H2O + CO2
MgCO3 + 2HCl → MgCl2 + H2O + CO2
Кальцій і магній можуть всмоктуватись у формі своїх розчинних солей. Рівень абсорбції кальцію та магнію з цих сполук залежить від дози препарату. Максимальний рівень абсорбції – 10 % кальцію й 15–20 % магнію. У здорових добровольців невелика кількість абсорбованого кальцію й магнію виводиться нирками. При порушенні їх функції концентрація кальцію та магнію у плазмі крові може зростати. У кишечнику з розчинних солей утворюються нерозчинні сполуки, які видаляються з калом.
Клінічні характеристики.
Показання.
Дорослим та дітям віком від 15 років для полегшення симптомів, пов’язаних з підвищеною кислотністю шлункового соку (наприклад, печія, шлунково-стравохідний рефлюкс), що призводять до порушення травлення та диспепсії.
Протипоказання.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Інші лікарські засоби рекомендується застосовувати за 1–2 години до або після застосування Ренні®.
Антациди, що містять кальцій та магній, можуть утворювати комплекси с деякими речовинами. Тому у разі одночасного застосування Ренні® і антибіотиків (тетрацикліни, хінолони), серцевих глікозидів (дигоксин), фосфатів, сполук фтору та залізовмісних продуктів, левотироксину та ельтромбопагу знижується всмоктування останніх.
Тіазидні діуретики зменшують екскрецію із сечею кальцію та підвищують його рівень у сироватці крові. Через підвищений ризик гіперкальціємії при одночасному застосуванні тіазидних діуретиків необхідно регулярно перевіряти рівень кальцію у сироватці крові.
Солі кальцію зменшують всмоктування фторидів і засобів, які містять залізо, також солі кальцію і солі магнію можуть перешкоджати поглинанню фосфатів.
Потрібно робити перерву 2 години між застосуванням Ренні® та такими лікарськими засобами: H2-антисекреторні антигістамінні препарати, атенолол, метопролол або пропанолол, хлорохін, дифлюнізал, дигоксин, дифосфонати, фексофенадин, глюкокортикоїди (преднізолон та дексаметазон, за винятком гідрокортизону при замісній терапії), індометацин, кетоконазол, фенотіазидні нейролептики, пеніциламін, тироксин, етамбутол, ізоніазид, лансопразол, лінкозамід.
Слід брати до уваги, що при одночасному застосуванні спостерігається посилене виведення саліцилатів нирками шляхом підлужування сечі.
Натрію сульфонат – катіонна іонообмінна смола: зменшується здатність смоли зв’язувати калій, що призводить до ризику розвитку метаболічного алкалозу при нирковій недостатності.
Особливості застосування.
Якщо симптоми не зникають, частково зберігаються або посилюються через 10 днів лікування, необхідно провести обстеження, щоб з’ясувати їхню природу та переглянути схему лікування. Курс лікування Ренні® не повинен перевищувати 10 днів. При одночасному застосуванні з тіазидними діуретиками спостерігались побічні реакції (див. розділ «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій»). Тривале застосування лікарського засобу у високих дозах може призвести до появи таких побічних реакцій, як гіперкальціємія, гіпермагніємія і молочно-лужний синдром, особливо у хворих з нирковою недостатністю. Препарат не слід приймати одночасно із вживанням великої кількості молока або молочних продуктів. Тривале застосування Ренні® може підвищувати ризик утворення каменів у нирках. При застосуванні від 4 до 5 таблеток на день курс лікування повинен бути коротким, лікування слід припинити одразу після зникнення симптомів.
Рекомендується звернутися до лікаря в разі: втрати маси тіла, проблем з ковтанням або постійним відчуттям дискомфорту у животі, ознаками порушень травлення, якщо вони з’явилися вперше або змінили свій характер, нирковій недостатності (необхідно контролювати рівень кальцію та магнію).
Кальцію карбонат та магнію карбонат не слід застосовувати при гіперкальціурії. Цей лікарський засіб потрібно застосовувати з обережністю хворим з порушеною функцією нирок. Якщо кальцію карбонат та магнію карбонат необхідно застосовувати таким хворим, то потрібно регулярно перевіряти вміст рівня кальцію, фосфору та магнію у плазмі крові.
Хворим зі спадковими захворюваннями, що супроводжуються непереносимістю фруктози, при глюкозо-галактозній мальабсорбції або цукрозно-ізомальтозній недостатності не слід застосовувати цей препарат, оскільки він містить 475 мг цукрози. Це також слід враховувати хворим на цукровий діабет.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Не існує надійних даних відносно тератогенезу у тварин. При високих дозах та у разі тривалого застосування карбонату кальцію повідомлялось про порушення формування кісткової тканини.
Дотепер після призначення кальцію карбонату та магнію карбонату протягом вагітності не спостерігалося підвищення ризику вад розвитку плода. Однак моніторинг вагітностей, при яких приймали цю комбінацію, є недостатнім для виключення будь-якого ризику. Ренні® можна призначати протягом вагітності та періоду годування груддю, якщо застосовувати препарат згідно з інструкцією, але тривалого застосування високих доз потрібно уникати. Слід також враховувати, що наявність солей магнію може викликати діарею, а наявність кальцію у підвищених дозах, що застосовуються тривалий час, збільшує ризик гіперкальціємії з кальцинозом різних органів, зокрема нирок.
Потрібно враховувати, що протягом вагітності та періоду годування груддю кальцію карбонат та магнію карбонат забезпечують значну кількість кальцію в доповнення до того об’єму, що надходить з їжею. Тому вагітні жінки повинні обмежити застосування Ренні® до 1 тижня та під час застосування препарату уникати постійного вживання молока (1 л містить до 1,2 г елементарного кальцію), а також молочних продуктів для попередження надлишку кальцію, який може призводити до так званого молочно-лужного синдрому (синдрому Бернетта), що є рідкісним, але тяжким захворюванням, яке потребує медичної допомоги.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.
Не впливає.
Спосіб застосування та дози.
Препарат для перорального застосування дорослим та дітям віком від 15 років. Звичайна добова доза становить 1–2 таблетки жувальні в період больових відчуттів або печії; у разі болю дозу можна збільшити на короткий період до 5 таблеток на день. Тривалість лікування не повинна перевищувати 10 днів.
Діти.
Не застосовувати дітям віком до 15 років.
Передозування.
Тривале застосування високих доз кальцію карбонату та магнію карбонату, особливо хворими з порушенням функції нирок, може призводити до ниркової недостатності, гіпермагніємії, гіперкальціємії та алкалозу, що проявляється у вигляді симптомів з боку шлунково-кишкового тракту (нудота, блювання, запор) та м’язової слабкості. У цих випадках слід припинити застосування препарату та забезпечити достатнє надходження рідини в організм. У тяжких випадках передозування (наприклад, при синдромі Бернетта) необхідно проконсультуватися з лікарем, бо може бути потрібна додаткова регідратація (наприклад, шляхом інфузії). У разі передозування можливий також розвиток діареї.
Побічні реакції.
З боку імунної системи.
Дуже рідко повідомлялось про реакції гіперчутливості, які проявлялися у вигляді висипань, кропив’янки, ангіоневротичного набряку та анафілаксії.
Розлади метаболізму та харчування.
У хворих, особливо з порушеною функцією нирок, тривале застосування високих доз може призводити до гіпермагніємії (при застосуванні антацидів, що містять магній) або гіперкальціємії та алкалозу, який проявляється у вигляді симптомів з боку шлунка та м’язової слабкості, існує також ризик утворення каменів у нирках та розвитку ниркової недостатності.
З боку шлунково-кишкового тракту.
Може спостерігатися нудота, блювання, дискомфорт у шлунку та діарея.
З боку опорно-рухового апарату та сполучної тканини.
Можлива м’язова слабкість.
Побічні ефекти, що спостерігаються лише при молочно-лужному синдромі (синдром Бернетта):
Термін придатності. 3 роки.
Умови зберігання.
Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 ºС.
Зберігати в недоступному для дітей місці.
Упаковка.
По 6 таблеток у блістерах з ПВХ та алюмінію, 2 або 4 блістери у картонній коробці або по 12 таблеток у блістерах з ПВХ та алюмінію з перфорацією, 1 або 2 блістери у картонній коробці.
Категорія відпуску.
Без рецепта.
Виробник.
Дельфарм Гайард / Delpharm Gaillard
Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності.
33 вул. Індастрі, 74240, Гайард, Франція / 33 rue de l’Industrie, 74240, Gaillard, France
Інструкція відсутня