ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ТЕНЗИТОН
(ТЕNSIТОN)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: слабов’язкий прозорий, безбарвний або злегка
жовтуватий розчин, теоретичнаосмолярність 2566 мосмоль/л;
склад:
100 мл розчину містить 6,0гдекстрану 70;
7,5г натрію хлориду, допоміжні речовини - вода для ін’єкцій .
Форма випуску. Розчин для інфузій.
Фармакологічна група. Кровозамінники тапер фузійні розчини. В 05А А 05.
Фармакологічні властивості.Тензитон -це комбінація осмотично високо ефективного гіпертонічного розчину натрію хлоридуз гіперонкотично низько ефективним розчином високомолекулярного полісахаридудекстран з середньою молекулярною масою 70000. Тензитон поєднує в собі перевагигіперосмолярних та колоїдних розчинів, а також відповідає вимогам сучасної швидкої допомоги щодо відновлення кровообігу в найкоротший термін.
Препарат діє комплексно. Поряд з мобілізацією рідини з поза судинного простору Тензитон стимулює роботу міокарда, тонізує дрібні артерії та відновлює їх вазомотори ку, попереджує виникнення набряку мозку та легенів, а також знижує в’язкість крові із поліпшенням її плинності.
Препарат попереджуєтромбоемболізацію у мікроциркуляторному руслі, підтримує елімінуючу здатність нирок.
Застосування малих об’ємів препарату дозволяє у подальшому використовувати компенсуючи розчини або кровбез загрози перевантаження системи кровообігу. Після введення препарат узбільшується об’єм циркулюючої плазми на 200-300% від використаного об’єму, прицьому вміст натрію підвищується до пікового значення - 150-160 ммоль/л, аосмоляльність досягає 320-330 ммоль/кг. У разі швидкого (протягом 2-3 хв.) одноразового введення підвищення артеріального тиску відбувається через 5 хв, сприятлива дія триває приблизно 60 хв, якщо розчин був введений пацієнту з попередньою достатньою гідратацією.
Упродовж 6 год вирівнюються відхилення осмолярності та онкотичний тиск.
Фармакокінетика.
Декстран молекулярної маси понад 50000 повільно метаболізується в глюкозу, а потім в двуокис вуглецю та воду. Метаболічна деградація відбувається зі швидкістю від 70 до 90 мг декстрану/кгмаси/добу. Незначна кількість декстрану виводиться через шлунково-кишковий тракт. Певна кількість декстрану затримується ретикуло-ендотеліальною системою, де у подальшому метаболізується в глюкозу. Приблизно 50% препарату виділяється у незміненому вигляді з сечею упродовж першої доби.
Показання для застосування. Тензитон застосовується для невідкладної допомоги при великій втраті крові (від 15 до 20% об’ємуциркулюючої крові) у випадках травми, політравм, мозкочерепної травми, під час операцій.
Препарат застосовується також післякардіохірургічних втручань, у початковій фазі септичного шоку для швидкого, але тимчасового (на 1-2 год) відновлення кров’яного тиску та діурезу.
Спосіб застосування та дози. Тензитон застосовують тільки підліткам з 15 років та дорослим внутрішньо венно у дозі 4 мл/кг маси тіла. Добова доза для дорослого пацієнта -300 - 350 мл. Препарат використовують у пацієнтів з достатньою гідратацією, осмотичним тиском та без гіпернатріємії.
Тензитон вводять, по можливості, в центральну вену або у велику вену с гарним відтоком, якомога раніше після виникнення показань. Препарат вводять швидко протягом 2-3 хв., не більше 5 хв. після початку введення. Після цього внутрішньо венно вводять розчин Рингера аборозчин Рингера з лактатом. Показником успішного лікування є стійкістьгемодинаміки, задовільний діурез, поступове зниження до нормального рівня значень осмоляльності та натріємії.
Побічна дія. Рідко алергічні реакції, перехідна гіпертонічна реакція, зрідка запалення вени у місці введення препарату.
При поза венному введенні може бути некроз оточуючих тканин. Необхідно ввести воду для ін’єкцій у восьмикратному об’ємі в місце поза венної аплікації.
У випадку внутришньоартеріальногозастосування наступає спазм артерії, який може призвести до ішемії ділянок постачання, наприклад, руки. При цьому, внутришньоартеріально вводять мезокаїнз гепарином, роблять вагосимпатичну блокаду за Вишневським. Вводять декстран 40в реологічно ефективній дозі, причому, у випадку достатнього кров’яного тиску можна використовувати сосудорозширювальні речовини, наприклад, антагоністи кальцію (верапаміл).
Протипоказання. Гіпергідратація пацієнта, попередня гіперосмолярність та гіпернатріє-мія. Підвищена чутливість додекстрану. Тривалий шоковий стан, коли після гострого стану минуло більше 60хв.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Розчин не змішують з іншими препаратами.
Передозування. Гіперосмотичний стан згіпернатріємією. У таких випадках треба ввести 5% розчин глюкози під контролем осмоляльностіта натріємії. Може розвинутися гіпертонічна реакція, для лікування якої вводять периферійні сосудорозширювальні засоби під контролем кров’яного тиску.
Особливості застосування. Якщо після введенняТензитону очікуваний ефект не відбувається упродовж 15 хв., тобто не відновлюється артеріальний тиск , необхідно ввести ізотонічні кристалоїд ні та колоїдні розчини.
У випадку черепномозкової травми не призначають 20% розчин манітолу для осмотерапії, у крайньому разі останній призначають через 6 год після введення Тензитону.
Препарат застосовують одноразово. При необхідності (наприклад, септичні явища) Тензитон можна вводити другий разтільки після 24 год від першого застосування препарату пацієнтам з достатньою гідратацією.
Застосування Тензитону вагітним жінкам, жінкам в період лактації та дітям до 15 років рекомендується тільки зажиттєвими показаннями.
Умови та термін зберігання.Зберігають при температурі до 25 °С в темному місці. Препарат не можна заморожувати. Термін придатності 2 роки.
Інструкція відсутня