ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ВІТАМІН В КОМПЛЕКС
(VITAMIN B COMPLEX)
Склад лікарського засобу:
діюча речовина: 1 таблетка містить тіаміну нітрату (вітамін В1) 5 мг; рибофлавіну (вітамін В2) 1 мг; піридоксину гідро хлориду (вітамін В6) 4 мг; нікотинаміду (вітамін РР) 50 мг;
допоміжні речовини: крохмаль пшеничний; целюлоза мікрокристалічна; гідроксипропіл целюлоза; стеаринова кислота; тальк; кремнію діоксид колоїдний, безводний; опадрай АМВ 80W24766 рожевий (частково гідролізований полівініловий спирт, тальк, титану діоксид (Е 171), кармін (Е 120), лецитин, жовтий захід FCF
(Е 110), індигокармін (Е 132)).
Лікарська форма.
Таблетки, вкриті оболонкою.
Круглі, двоопуклі таблетки, вкриті оболонкою, діаметром 6 мм, малиново-червоного кольору, зі специфічним запахом (тіаміну).
Назва і місцезнаходження виробника.
АТ «Софарма».
1220, Софія, Ілієнське шосе 16, Болгарія.
Фармакотерапевтична група.
Комплекси вітамінів групи В, включаючи комбінації. Код ATC A11EX.
Вітаміни групи В є органічними субстанція ми з різною хімічною структурою, які необхідні для забезпечення життєво необхідних функцій організму. Вони біологічно активні в низьких концентраціях і беруть участь в регуляції клітинних функцій. Вітаміни групи В входять до складу багатьох ферментних систем і беруть участь у регуляції метаболізму вуглеводів, білків і жирів, і в синтезі нуклеїнових кислот. При одночасному застосуванні вітаміни спричиняють більш сильну і комплексну біологічну дію: комбіноване застосування вітамінів групи В призводить до їх синергізму.
Вітамін В1 після перетворення на пірофосфат бере участь як кофермент в метаболізмі вуглеводів, білків і синтезі нуклеїнових кислот. Впливає на проведення нервових імпульсів у синапсах.
Фізіологічна дія рибофлавіну визначається його участю в оксисно-відновних процесах організму. Покращує вуглеводний обмін, позитивно впливає на поліпшення ліпідного обміну і також пов'язаний із синтезом амін окислот. Рибофлавін задіяний в обміні заліза і порфіринів, а також у синтезі гемоглобіну і клітинному диханні.
Вітамін В6 входить до складу таких ферментів, як декарбоксил аза і трансамінази. Бере участь в обміні вільних амін окислот і білків. Відіграє важливу роль в обміні гістаміну. Бере участь у процесах жирового обміну. Необхідний для нормального функціонування центральної і периферичної нервової системи, шкіри і органів травлення.
Нікотинамід як амід нікотинової кислоти входить до складу кодегідраз НАД і НАДФ, які беруть участь у транспорті водню і здійснюють окиснювально-відновні процеси, необхідні для тканинного дихання. Нікотинамід спричиняє розширення периферичних судин і знижує рівень плазмового холестерину і три гліцеридів.
Після перорального застосування вітамін В1 всмоктується з дванадцяти палої кишки і тонкого кишечнику.
Вітамін В2 швидко і повністю резорбується зі шлунково-кишкового тракту, переважно в тонкому кишечнику. У плазмі приблизно 25 % знаходиться у вільній формі, а 75 % - у вигляді ФАД.
Вітамін В6 легко резорбується при пероральному застосуванні зі шлунково-кишкового тракту. Нікотинамід всмоктується повністю у всіх відділах шлунково-кишкового тракту.
Вітамін B1 розподіляється майже рівномірно у всіх тканинах.
Близько 70 - 80 % вітаміну B6 в організмі людини локалізовано в м'язах, близько 10 % – в печінці, а решта – розподіляється в інших тканинах і органах.
Піридоксалу фосфат повністю зв'язується з плазмовими протеїнами, тоді як піридоксин не зв'язується з ними.
Рибофлавін рівномірно розподіляється в різних тканинах.
Вітамін B1 метаболізується до основних метаболітів – тіаміну моно фосфату, тіаміну пірофосфату і тіаміну три фосфату.
Піридоксин і піридоксамін фосфорилюються до піридоксал 5’-фосфату за допомогою ферменту піридоксалкінази. Вільний піридоксал розщеплюється лужною фосфатазою, печінковою і нирковою альдегідоксидазою і піридоксал дегідрогеназою.
Нікотинамід метаболізується в N-метил-нікотиамід, який після цього окиснюється до N-метил-4-піридон-3- карбоксаміду.
Вітамін В1 виводиться з сечею в незміненому вигляді або у формі неактивних метаболітів. Невелика кількість виділяється з жовчю. Вітамін В1 виділяється у грудне молоко. Подібно до інших вітамінів групи В, надмірні кількості виводяться і не накопичуються в організмі.
Рибофлавін виділяється в незміненому вигляді переважно нирками, причому велика кількість – у вільній формі і тільки незначна частина – у вигляді рибофлавін-5`-фосфату. З сечею виділяються і неактивні метаболіти вітаміну В2.
Вітамін В6 виділяється із сечею в основному у вигляді метаболітів. Період напів виведення становить 15-20 днів. Виділяється за допомогою гемодіалізу, тому пацієнтів на гемодіалізі слід лікувати вищими дозами - від 100 % до 300 % доз, що рекомендуються.
Нікотинамід виводиться, в основному, з жовчю, а при вищих дозах із сечею у вигляді метаболітів або в незміненому стані. Період напів виведення становить 40 хв. У пацієнтів з печінковою недостатністю плазмовий кліренс редукований.
Показання для застосування.
Стани дефіциту вітамінів групи В (B1, B2, B6) і нікотинаміду при таких захворюваннях:
- центральної та вегетативної нервової системи: неврити, полі неврити (алкогольні, токсичні, постінфекційні), діабетична полі невропатія, невралгії, ішіас, спастичні стани центрального генезу, міастенія, енцефалопатія Верніке, вегетативні неврози, астенія;
- шкіри: дерматити, нейродерміти, ексудативний діатез, псоріаз, еритематозний вовчак, фурункульоз;
- інші: стоматит, глосит, коліт, спру, атеросклероз, хронічний алкоголізм, гепатити, анемії, інтоксикації.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до діючих або допоміжних речовин; гіпертензивна хвороба ІІ-ІІІ стадії; дитячий вік до 6 років.
Належні заходи безпеки при застосуванні.
Вітамін В комплекс слід призначати з обережністю пацієнтам зі злоякісними захворюваннями через можливу стимуляцію клітинної проліферації.
При прийомі високих доз піридоксину (більше 100 мг на день) протягом тривалого часу, можливий розвиток периферичної невропатії, що виявляється атаксією і пекучими болями в стопах, що спостерігаються від 1 місяця до 3 років з початку лікування.
Препарат слід застосовувати з обережністю пацієнтам із захворюваннями печінки, захворюваннями жовчного міхура і жовчних шляхів, виразковою хворобою, гастритом, геморагією, подагрою, особливо якщо потрібне тривале лікування Вітамін В комплексом. У такому разі необхідно контролю вати рівні трансамінази, лужної фосфатази, гамма-глутамілтрансфер ази і білірубіну, сечової кислоти і функцію тромбоцитів.
Піридоксин може спричинити хибно-позитивні результати при визначенні уробіліногену в сечі з використанням реактиву Ерліха.
Рибофлавін може забарвити сечу в жовто-помаранчевий колір.
Внаслідок наявності пшеничного крохмалю, лікарський препарат не рекомендований пацієнтам з глютеновою ентеропатією.
Барвник Е 110 може спричинити алергічні реакції.
Особливі застереження.
Застосування в період вагітності або годування груддю.
Препарат можна приймати в терапевтичних дозах під час вагітності за призначенням лікаря. Прийом високих доз піридоксину може спричинити піридоксинову залежність у новонародженого.
Вітамін В6 виділяється у грудне молоко, тому не рекомендується прийом Вітамін В комплексу у період годування груддю. Якщо його прийом необхідний, годування груддю слід припинити.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Не впливає.
Діти.
Застосовують дітям віком від 6 років.
Спосіб застосування та дози.
Таблетки приймають внутрішньо, запиваючи достатньою кількістю води.
Дорослі: по 1-2 таблетки 2-3 рази на день.
Діти віком від 6 років: по 1-2 таблетки на день.
Тривалість курсу лікування визначається індивідуально лікарем, залежно від тяжкості і перебігу захворювання.
Передозування.
Симптоми: Застосування дуже високих доз препарату може спричинити збудження, страх, тремор, безсоння, головний біль, судоми.
Лікування: Проводиться симптоматичне лікування.
Побічні ефекти.
Дуже рідко можуть з'явитися кропив'янка, свербіж шкіри, почервоніння шкіри обличчя і шиї, припливи, особливо у пацієнтів з гіперчутливістю, набряк Квінке.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Через наявность вітаміну В1 у складі лікарського препарату Вітамін В комплекс може зменшувати антигіпертензивний ефект деяких адренолітиків, а також пригнічувати седативну дію барбітуратів і глутетиміду.
Вітамін В1 може підсилити дію трициклічних антидепресантів (іміпрамін, дезипрамін), особливо у пацієнтів віком від 65 років.
Вітаміни групи В зменшують всмоктування та ефективність тетрацикліну при одночасному застосуванні.
Вітамін В6 послаблює антипаркінсонічну дію леводопи.
При одночасному прийомі з пероральними контрацептивними засобами, ізоніазидом, пеніциламіном, циклозерином і тіосемікарбазонами зменшується концентрація вітаміну В6 у крові.
Одночасний прийом нікотинаміду і проти епілептичних засобів, особливо таких як карбамазепін, діазепам і натрію вальпроат, потенціює їх проти судомний ефект.
Хлорпромазин збільшує виведення B2 із сечею, пробенецид пригнічує тубулярну секрецію вітаміну B2, в результаті цього сповільнюється його екскреція з сечею і можуть посилитися терапевтичні і побічні дії.
Термін придатності.
2 роки.
Умови зберігання.
Зберігати в недоступному для дітей місці. Зберігати в оригінальній упаковці
(у сухому, захищеному від світла місці) при температурі не вище 25 °С.
Упаковка.
20 таблеток, вкритих оболонкою, в блістері з твердої, безбарвної, прозорої ПВХ плівки/алюмінієвої фольги, 1 блістер у картонній пачці.
Категорія відпуску.
Без рецепта.
Інструкція відсутня